Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce anume detin cei care au criptomonede?

  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#19
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu am primit doua monede asa.

Attached Files



#20
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View Postjustthink, on 13 septembrie 2018 - 16:00, said:

Daca vrei sa intelegi despre ce e vorba, cauta ce inseamna blockchain. Uite aici de exemplu e o explicatie buna: https://hackernoon.c...es-ae786c6a5fe7 .

Blockchain e cu referire la motivul pentru care nu-ti poate fura moneda. Nu explica ce e sau nu in spate.

#21
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View Postmediasick, on 13 septembrie 2018 - 15:28, said:

Cine stie sa explice exact?

Ceva sir de biti in calculatoarele asiaticilor?

Ceva imaterial? Ce anume?

Cand ai bani simti ca ai ceva fizic, cand ai cash pe gard e o banca ce iti garanteaza ca poti cheltui acea suma.

La coaine ce ai de fapt? Garantie nu, ceva palpabil nu.
Nici cu banii nu e nimic garantat.Vezi inflatia in Romania dupa revolutie.Singura problema la monedele virtuale e lipsa stabilitatii, insa exact asta le face si atractive.Poti castiga sau pierde foarte mult foarte repede.

#22
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Blockchainul este registrul unde sun trecuţi proprietarii banilor şi care este distribuit pe toată reţeaua şi criptat, astfel nu poate fi modificat de nimeni, asta este esenţa criptomonedelor.

#23
mediasick

mediasick

    sferto-doct, corect politic, fan multiculti, vax lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,119
  • Înscris: 21.08.2017
Deci e bine.

#24
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Registrul nu este criptat, este semnat criptografic. Modificarea este posibilă, numai ca ar trebui ca 50% + 1 dintre participanții la rețea (după puterea de calcul) să decidă direcția modificării.

#25
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postoverseas, on 13 septembrie 2018 - 16:01, said:

Daca nu e, schimba-ti toti banii in ethereum & shit.
O moneda nationala are in spate un stat, cu o banca nationala.

Ceea ce nu a prevenit falimentul lor...
Ps.
Nu sunt sigur dar cred ca momentan am mai multi bani in BTC decat in contul curent din banca (fara contul lui pufi).

View Postmihaicozac, on 13 septembrie 2018 - 15:59, said:

Au fost o grămadă de cazuri de portofele sau depozite sparte de hackeri, deci garanţie e cam mult spus.
Plus dobitoci care nu au fost în stare să ţină minte parolele de la portofelele proprii şi şi-au pierdut banii pe vecie.

Depozitele (daca te referi la depozitat la un exchange si tinut monedele acolo sau un web wallet) sunt o imbecilitate care trebuie exterminata.
Aia cu parola..no comment. Ai cred ca 15 mii de avertizari sa o notezi si sa o tii intr-un loc singur daca nu ai suficienta materie cenusie sa o retii.


View Posttavitu, on 13 septembrie 2018 - 16:09, said:

Registrul nu este criptat, este semnat criptografic. Modificarea este posibilă, numai ca ar trebui ca 50% + 1 dintre participanții la rețea (după puterea de calcul) să decidă direcția modificării.

Not enough...cause checkpoints.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 13 September 2018 - 16:14.


#26
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View PostJammalan-the-Prophet, on 13 septembrie 2018 - 16:13, said:

Not enough...cause checkpoints.
Not enough... cause 50% + 1. Plus că checkpoints sunt controlate de un număr și mai mic de oameni.

#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmihaicozac, on 13 septembrie 2018 - 16:06, said:

Blockchainul este registrul unde sun trecuţi proprietarii banilor şi care este distribuit pe toată reţeaua şi criptat, astfel nu poate fi modificat de nimeni, asta este esenţa criptomonedelor.

Aia e esenta sistemului de securitate.
Esenta criptomonedelor e conventia prin care li se acorda valoare.

Daca eu lansez kkt.coin si am 20 de prieteni care-l tranzactioneaza intre ei, se cheama criptomoneda.

#28
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postoverseas, on 13 septembrie 2018 - 16:39, said:


Aia e esenta sistemului de securitate.
Esenta criptomonedelor e conventia prin care li se acorda valoare.

Daca eu lansez kkt.coin si am 20 de prieteni care-l tranzactioneaza intre ei, se cheama criptomoneda.

Pai vezi ce frumos e?
Prietenii aia ai tai dau o valoare monedei in functie de increderea in ea.
Nu ca asa zice Isarescu/Soros/Rothschild/Maduro Posted Image

Daca toti zic ca are valoare 0, valorarea e 0, nu e nimeni sa impuna ca defapt e 1$.

#29
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
orice moneda trebuie sa aiba in spate increderea in ea. castigata intr-un mod sau altul. ca pana la urma si bancnotele emise de state sunt niste simple hartii. si la banci te duci cu bani si te intorci acasa cu o chitanta, daca mai faci si un transfer prin internet banking nici acea chitanta n-o ai la mana... chiar si cu aurul sau diamantele nu prea ai ce face mare lucru cu ele ca atare, au valoare fiindca de mii de ani lumea le accepta ca moneda de schimb.

Edited by Fane, 13 September 2018 - 16:59.


#30
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
Am vorbit cu cineva care a făcut asta.
A zis ca ii transforma in fizici, ii vindea probabil, si scotea banii de pe card.

#31
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Oare cei care spun despre crypto ca nu e nimic sau ca monedele astea nu au valoare (vorbim strict despre top 5, nu despre rahaturile care dau o imagine proasta acestei piete) au avut curiozitatea sa vada la ce nivel este crypto in Japonia si Coreea de Sud ?. Cum se face ca tocmai cei mai inteligenti oameni de pe planeta au incredere in moneda virtuala?. Ei chiar cred in moneda virtuala de plata, nu se gandesc doar la specula respectiv profit.
Ei au deja sedii fizice pentru exchange-uri, cu suport clienti si tot ce trebuie (atm-uri, ecrane cu preturi ca la bursa, etc)... nu mai zic de magazine - pana si la micile magazine, de cartier, exista acum atm-uri BTC
Si nu doar in Asia... America si chiar Europa acorda acum mai multa atentie monedei virtuale.
Specula din ziua de azi o sa dispara odata cu reglementarea pietei... luati acum cat puteti de mult BTC caci inainte cu putin de eveniment o sa bubuie piata mai ceva ca in decembrie 2017/ianuarie 2018

Attached Files


Edited by rz, 13 September 2018 - 18:04.


#32
mediasick

mediasick

    sferto-doct, corect politic, fan multiculti, vax lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,119
  • Înscris: 21.08.2017
Kkt coin suna bine. As lua catziva pupi de kkt coin, sa am la rece.

#33
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
n-ar fi asa mare problema cu faptul ca nu sunt fizici, dar ce se umfla repede se si dezumfla repede.

Edited by Fane, 13 September 2018 - 18:11.


#34
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008
Eu va spun un singur lucru, nu mai vorbiti in necunostinta de cauza...fara macar un google inainte despre intreg sistemul. Blamati ceva ce nu cunoasteti fara pic de argumente valabile.
Cum spunea cineva mai sus, marea majoritate care utilizeaza cardurile si internet banking asta detin, niste cifre intr-un anume cont; exact asta detin si cei ce au criptomonede, doar ca valoarea lor este fluctuanta. La fel de bine poti sa pierzi sau sa castigi si la bursa sau chiar la cursul valutar (in cazuri extreme).

#35
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Chiar acum se umfla Ether-ul... cu 20% in doar 24 de ore
Uite asa fac unii profit cu non-valorile astea...

#36
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008

View Postrz, on 13 septembrie 2018 - 18:15, said:

Chiar acum se umfla Ether-ul... cu 20% in doar 24 de ore
Uite asa fac unii profit cu non-valorile astea...
Majoritatea au inceput sa creasca in ultimele 24H, sper sa nu fie P&DPosted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate