Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

#Rezist - droguri și case conspirative

* * - - - 17 votes
  • This topic is locked This topic is locked
652 replies to this topic

#487
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
ca asta e problema in Romania

Attached Files



#488
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004

View PostBadBoyBoogie, on 19 septembrie 2018 - 11:35, said:



Da' cand presedintele "romanilor lui" zicea "niste penali", nu dadea verdicte? Ati ajuns sa considerati ca fiind o normalitate orice abuz contra PSD si orice riposta a PSD ca fiind un abuz.
Penali inseamna "care au dosare penale în instanță", nu verdicte.
Si una e sa ai o opinie, cum au unii de exemplu ca Kovesi e securista sau stat paralel, și alta e sa dai legi care sa transforme opinia în adevăr general valabil pentru toți și obligatoriu.

#489
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostCris007, on 22 septembrie 2018 - 06:49, said:

Penali inseamna "care au dosare penale în instanță", nu verdicte.
Si una e sa ai o opinie, cum au unii de exemplu ca Kovesi e securista sau stat paralel, și alta e sa dai legi care sa transforme opinia în adevăr general valabil pentru toți și obligatoriu.
Ce valoare are un dosar fara verdictul final? Tie ti-ar placea sa te acuze unul de agresiune, sa ti se faca dosar si pina se lamureste treaba tu sa fii penal? Crezi ca nu se pot face dosare pe povesti?

View Postvio69a, on 19 septembrie 2018 - 14:27, said:



poza 3 tipul din dreapta  in costum si cu cravata albastra il vad des la Realitatea TV.....
Pai atunci inchide televizorul, il tii pe om ocupat.

#490
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

View PostDihorul Razboinic, on 22 septembrie 2018 - 08:55, said:


Ce valoare are un dosar fara verdictul final? Tie ti-ar placea sa te acuze unul de agresiune, sa ti se faca dosar si pina se lamureste treaba tu sa fii penal? Crezi ca nu se pot face dosare pe povesti?
Pai daca te duci tu la politie si depui plangere ca te-am agresat politia o sa-mi faca dosar penal. Uite asa imi strici tu valoroasa mea imagine... dar poate ca eu intr-adevar te-am amenintat si ti-am urmarit copii cand se intorceau de la scoala... cum ai dori sa procedeze politia? Ti-ar conveni sa-ti raspunda ca beneficiez de prezumtia de nevinovatie si nu pot face nimic ca-mi strica valoroasa imagine? Un politician nu se poate retrage din viata publica pana isi rezolva problemele penale si daca s-a dovedit nevinovat sa revina dupa aia? Trebuie sa aiba continuitate la furatul din banul public?

Edited by Fane, 22 September 2018 - 09:49.


#491
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Fane.........

Fortezi nota mai sus.....si nu e stilul tau.....
Daca ma reclama cineva la politie ca te-am amenintat, normal ca mi se dechide dosar....asta insa nu ma face penal.....justitia isi urmeaza cursul, timp in care beneficiez de prezumptia de nevinovatie, fiind doar suspect

Daca se dovedeste ca intr-adevar te-am amenintat, da, se da un verdict si abea atunci devin penal, cu condamnare definitiva.



Se poate si o surpriza.....tu sa fi mintit, si sa te dau eu apoi  in judecata pentru daune.....

Edited by vio69a, 22 September 2018 - 10:10.


#492
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostFane, on 22 septembrie 2018 - 09:48, said:

Pai daca te duci tu la politie si depui plangere ca te-am agresat politia o sa-mi faca dosar penal. Uite asa imi strici tu valoroasa mea imagine... dar poate ca eu intr-adevar te-am amenintat si ti-am urmarit copii cand se intorceau de la scoala... cum ai dori sa procedeze politia? Ti-ar conveni sa-ti raspunda ca beneficiez de prezumtia de nevinovatie si nu pot face nimic ca-mi strica valoroasa imagine? Un politician nu se poate retrage din viata publica pana isi rezolva problemele penale si daca s-a dovedit nevinovat sa revina dupa aia? Trebuie sa aiba continuitate la furatul din banul public?
Daca nu a furat si e acuzat special ca sa iasa din politica?

In Brasov actualul primar a fost acuzat de DNA de niste chestii chiar inainte de alegeri. Nu l-am votat si din cauza asta; in fine, poate oricum nu il votam. La vreo 2 ani dupa, omul nu are o condamnare. Si atunci la ce a folosit acuzatia respectiva? Nu spun ca e sau nu e vinovat, ca nu stiu, nu am studiat cazul, dar nu e condamnat. Pe el l-a afectat clar la alegeri. E bine, e rau in cazul lui, nu am de unde sa stiu. Constat sau ca a fost acuzat aiurea, sau ca procurorii sau justitia nu au reusit sa dea de cap cazului.

#493
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
Uite despre chestia asta vorbeam. Pe politicieni nu mai are voie nimeni sa-i intrebe de sanatate, ca vezi dom’le imaginea, cariera politica... Asteptam sa-si termine cariera politica sa anchetam matrapazlacuri care le-a facut? Nu putea si el ca un om cu bun simt sa-si retraga candidatura si pana la alegerile urmatoare sa-si clarifice situatia juridica? Ca nu murea fara primarie patru ani. In tarile cu apa calda cam asa ar fi facut un politician. Acu probabil ai sa mi-o bagi pe aia cu statul paralel, de parca politicienii de la noi sunt ingeri si n-ar exista decat motive inventate ca sa se lege justitia de ei. Sau poate ne intoarcem la sistemul din grecia antica in care vinovatia era stabilita in agora prin vot si daca poporul stabileste ca-i nevinovat nu mai conteaza probe si alte mizilicuri. Eventual sa existe o justitie mai speciala pt politicieni...

Edited by Fane, 22 September 2018 - 11:39.


#494
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004

View PostDihorul Razboinic, on 22 septembrie 2018 - 08:55, said:

Ce valoare are un dosar fara verdictul final? Tie ti-ar placea sa te acuze unul de agresiune, sa ti se faca dosar si pina se lamureste treaba tu sa fii penal? Crezi ca nu se pot face dosare pe povesti?

1. In cazul lui Dragnea, dosarele au verdict. Cand spunem ca statul roman e condus de penali, e o forma de alint. In mod normal ar trebui sa spunem ca e condus de condamnati si infractori.
2. In cazul politicienilor, a avea dosar penal inseamna sa faci un pas in spate, daca ai un dram de moralitate. Cum politicienii sunt modele pe care populatia le vede zilnic la tv, ar trebui sa aiba o anumita conduita morala, chit ca politica nu e despre scoala de pension. In tarile civilizate asa se intampla, cu cateva exceptii care tin de un curent despre care nu are rost sa discutam acum.
In cazul in care politicanul nu face pasul inapoi, nu e nicio problema sa fie numit penal, are obrazul gros oricum, si isi asuma acest lucru. Intratul in politica inseamna expunere publica oricum, deci iti asumi sa fi numit si in feluri in care nu-ti place.
O sa spui ca "vai, cariera lui politica", daca e dovedit nevinovat? "I s-a facut o nedreptate!". Raspunsul meu este: nicidecum! O functie de demnitate publica la care aspira orice politician, inseamna ceea ce spune si cuvantul, demnitate. Demnitatea se castiga, nu se da ca licentele de jurist la fara frecventa pe model Nicolicea.
Nu e nicio problema ca suferi pentru a fi demnitar, ca te retragi pe dreapta cand ai un dosar, e parte a procesului de a fi un politician de succes. Nu e nicio nedreptate, asa cum nu e o nedreptate sa te duci la McDonalds sa vrei sa te angajezi sef pe 2000 de euro/luna dar aia te pun la impachetat sandwich-uri la 2000lei/luna. E parte din proces, ca sa ajungi la 2000Euro/luna, treci si prin impachetatul de sandwich-uri o perioada, nu e o nedreptate, e un dat in procesul de a deveni ce iti doresti.

Politicienii de la noi isi doresc sa ajunga din prima sefi. Fireste ca aparitia unui dosar penal li se pare o nedreptate. Daca ar privi-o ca parte din proces, din evolutie, nu ar fi nicio nedreptate. In occident aceste lucruri sunt normale, nimeni nu le mai vede ca "nedreptati".
Poate fiindca in occident politicienii au si o meserie in spate, daca se retrag, sunt profesori universitari, ingineri, doctori si isi vad de treaba o perioada. Pana si echipa de fotbal a Islandei parca, erau toti doctori, ingineri, etc si tot bateau echipe de profesionisti.

La noi, ce sa fie? Soferi? Paznici la porci?
Asta e. Nu e problema mea. Nu-mi cere sa le plang de mila ca sunt "nedreptatiti", ca nu sunt. Sunt niste arivisti si-atat, cu cat scapam mai repede de mentalitatea asta, cu atat mai bine.

Edited by Cris007, 22 September 2018 - 12:03.


#495
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,962
  • Înscris: 14.09.2004

View Postpro-civilizatie, on 22 septembrie 2018 - 05:51, said:

ca asta e problema in Romania
Misto.
Ca deobicei problema e cum isi cheltuie banul lui vecinul nu hotul care sta cu mana un buzunarul tau ;)
Sigur nu fumezi cu vecinul ? :P

Edited by geo76com, 22 September 2018 - 13:45.


#496
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostCris007, on 22 septembrie 2018 - 11:58, said:


2. In cazul politicienilor, a avea dosar penal inseamna sa faci un pas in spate, daca ai un dram de moralitate.

ia vezi lista asta si bifeaza cine a facut un pas in spate

https://ro.wikipedia...ndaluri_publice

#497
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
De la cei veniți din comunism nici nu ma aștept la gesturi de demnitate. Vin din niște timpuri în care impostura era normala.
Vremea lor a cam trecut, suntem la granița dintre generații și granițele sunt întotdeauna mai tumultuoase.

Edited by Cris007, 22 September 2018 - 17:54.


#498
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostCris007, on 22 septembrie 2018 - 17:53, said:

De la cei veniți din comunism nici nu ma aștept la gesturi de demnitate. Vin din niște timpuri ĂŽn care impostura era normala.
Vremea lor a cam trecut, suntem la granița dintre generații și granițele sunt ĂŽntotdeauna mai tumultuoase.

vai....vai....tocmai tu care "nu judecati musulmanii ca fiind toti teroristi".....sa faci asemenea generalizari jenante....
Daca ai vrut sa ma jignesti nu ai reusit.
M-am realizat profesional in comunism si asta a fost baza solida pe care am cladit apoi in capitalism cariera si am obtinut o pensie mai mult decat bunicica
asa ca....pas

Edited by vio69a, 22 September 2018 - 18:29.


#499
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Poststantudor, on 19 septembrie 2018 - 11:27, said:

Daca Dragnea era la suetă cu ei, inseamna ca nu mai sunt securisti ? Logica rezist.
Ma doare in cot de cei enumerati de tine, ma intereseaza sa scapam naibii de stalinistii astia. Oricine luptă cu ei, are sustinerea mea. Tu vrei dreptate făcută de securisti. Nu merge, e contra naturii. Otrepele staliniste nu vor face dreptate niciodată pentru altii ci doar pentru ei. Totusi, pe ce lume traiesti ?

incredibil...sa vorbesti despre stalinisti si sa nu-i vezi pe aia din curtea psd...incredibil...

#500
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Poststantudor, on 19 septembrie 2018 - 11:01, said:

Pai ziceti voi toată ziua. 100 de topicuri noi noute pe zi.

Mănânci rahat turcesc made in Teleorman.

Abia sunt 5 subiecte pe săptămâna. De unde ai scos tu 100 pe zi... dor Dragnea știe.

Sau, asta e norma pe care n-o poți duce?

View Postvio69a, on 22 septembrie 2018 - 13:54, said:



ia vezi lista asta si bifeaza cine a facut un pas in spate

https://ro.wikipedia...ndaluri_publice



Bhahahahaha din toată lista aia istorică a României, știi cine lipsește?

Elena Udrea :lol:

Și Mazăre :lol:

Edited by Lex404, 22 September 2018 - 19:27.


#501
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostLex404, on 22 septembrie 2018 - 19:26, said:


Bhahahahaha din toată lista aia istorică a României, știi cine lipsește?

Elena Udrea Posted Image

Și Mazăre Posted Image


interesant.......

Ultima editare a paginii a fost efectuată la 10 mai 2018, ora 11:15.

#502
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postvio69a, on 22 septembrie 2018 - 18:28, said:

M-am realizat profesional in comunism
we can tell

#503
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

View Postvio69a, on 22 septembrie 2018 - 18:28, said:

M-am realizat profesional in comunism si asta a fost baza solida pe care am cladit apoi in capitalism cariera si am obtinut o pensie mai mult decat bunicica
asa ca....pas
anii 80 nu i-ai petrecut in ro, nu-i asa?

#504
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
ba da....eram in campul muncii de 12 ani si am mai ramas 6
asa am si pensia din Romania...
pensia bunicica este insa din alta parte....

Edited by vio69a, 22 September 2018 - 21:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate