Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

XZ2 Premium

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Pentru ca nu era inca un topic dedicat pentru el.

Tocmai a aparut la noi oficial la promotie: 3800+ boxa de 500 de lei + voucher de 50e - distribuitorul oficial - https://www.premiumb...-negru-6gb-ram/

At a glance: Dual Camera + 4k HDR ecran + 4k HDR video recording + SD845 + 6GB Ram

pt cine vrea specs:

Network Technology
2G bands GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only)
3G bands HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100
4G bands LTE
Speed HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat18 1200/200 Mbps
GPRS Yes
EDGE Yes
Body Dimensions 158 x 80 x 11.9 mm (6.22 x 3.15 x 0.47 in)
Weight 236 g (8.32 oz)
SIM Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)
– IP65/IP68 dust/water proof (up to 1.5m for 30 mins)
Display Type IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors
Size 5.8 inches, 91.5 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio)
Resolution 3840 x 2160 pixels, 16:9 ratio (~765 ppi density)
Multitouch Yes, up to 10 fingers
Protection Corning Gorilla Glass 5
– HDR10 compliant
– Triluminos display
– X-Reality Engine
Platform OS Android 8.0 (Oreo)
Chipset Qualcomm SDM845 Snapdragon 845
CPU Octa-core (4×2.7 GHz Kryo 385 Gold & 4×1.7 GHz Kryo 385 Silver)
GPU Adreno 630
Memory Card slot microSD, up to 512 GB (uses SIM 2 slot) – dual SIM model only
Internal 64 GB, 6 GB RAM
Main Camera Dual 19 MP, f/1.8, 25mm, 1/2.3″, 1.22µm, predictive PDAF & laser AF
12 MP B/W, f/1.6, 1/2.3″, 1.55µm, predictive PDAF & laser AF
Features LED flash, panorama, HDR
Video 2160p@30fps, 1080p@30/60fps (5-axis gyro-EIS), 1080p@960fps, HDR
Selfie camera Single 13 MP, f/2.0, 22mm, 1/3″, 1.12µm
Video 1080p@30fps (5-axis gyro-EIS)
Sound Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones
Loudspeaker Yes, with stereo speakers
3.5mm jack No
– Active noise cancellation with dedicated mic
– 24-bit/192kHz audio
– Dynamic vibration system
– Type-C to 3.5 mm headphone jack adapter
Comms WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot
Bluetooth 5.0, A2DP, aptX HD, LE
GPS Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS
NFC Yes
Radio No
USB 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; USB Host
Features Sensors Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum
Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, IM, Push Email
Browser HTML5
– Fast battery charging (Quick Charge 3.0)
– Qi wireless charging
– Xvid/MP4/H.265 player
– MP3/eAAC+/WAV/Flac player
– Document viewer
– Photo/video editor
Battery  Non-removable Li-Ion 3540 mAh battery

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Scump. Cu banii ăştia îţi iei Note 9, care e bestie pe lângă ăsta.
Asta, evident, dacă nu vrei să-ţi cumperi un PC nou sau să achiţi o rată la bancă.

Cred că mă voi dezice de brand-ul Sony atunci când va veni vremea. Tot mai des mă conving că au cele mai scumpe produse, dar care nu dau neapărat pe spate.
La mijlocul anilor 2000, Sony Ericsson făcea telefoane demne de atenţie. Când era doar Sony a scos modelele CMD-J70 şi CMD-Z7, apoi a scos celebrul P800, care a deschis era smartphone-urilor touch, în timp ce Nokia deschidea era telefoanelor PDA cu seria Communicator. Am folosit un Sony Ericsson G700i, de care am fost foarte mulţumit până când a cedat grila rezistivă a ecranului; un telefon atât de complex ca funcţii rar am văzut.
Acum, însă, urmează trend-ul smartphone-urilor fără personalitate, din care, deocamdată, numai Apple (cu iPhone) şi Samsung (cu Note) reuşesc să iasă.

#3
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Cu banii astia + 1000 de lei sau cum? :))
Avand in vedere ca e mai ieftin cu 1000 de lei decat Note 9 si are si boxa aia decenta cadou mi se pare o afacere bunicica. Ce are in minus fata de Note 9 e display-ul LCD in loc de OLED si... cam atat. Poate si camera sa fie un pic mai slaba dar nu cu mult. Depinde de conditii. Multe review-uri lauda camera lui XZ2P.

#4
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 19.08.2005
Sony e bun in camere, in telefoane, nu prea.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sony nu se vinde nu pt ca nu a facut Sony center reclama pe softpedia sau in alta parte, ci pt. motive concrete si foarte clare, pt care Sony center si altii trebuiau sa dea feedback la producator, nu pe softpedia...

Probleme concrete au fost si sunt:
- La Z3 Compact si necompact care aratau bine, fiabilitatea a picat in freza, se dezlipea sticla si pe fata si pe spate, se strica partea hardware de wifi, se insista ca e WP dar intra apa in ele si fara garantie pt asta - faptul ca erau si clientii fraieri ca sa nu zic mai rau nu e o scuza atata vreme cat reclamele insistau cu scufundari si prezentari video cu asta, si evident ca nu toti oamenii sunt capabili sa faca diferenta dintre o camera sau carcasa dedicata de scuba diving si niste capacele penibile si ridicole de cauciuc; eu le vad ridicole imediat, si le vad si altii, dar majoritatea sunt paraleli cu tehnica si pun botu' la reclame.
Apoi si Z1C si Z3C nu erau True compact la 127 mm, pt ca cei care vor compact vor 114mm cu ecran de 4,6" cu rama de 6 sus si de 7 jos, deci la 127+ nu puteau sa ia piata de compacte.
- La Z5 C si Z5 deja designul era mai prost, mai butucanos, colturi cam drepte, si inca erau probleme de fiabilitate si prostia cu WP in continuare.
Dimenisunea la fel nu era true compacta.
- La X compact dimensiunea a crescut si mai mult la 129, si colturile au devenit si mai drepte, stupid de drepte, si apropo de marketing nu a mai fost prezentat in niciun magazin din tara, poate cu exceptia Sony center - acolo nu stiu, nu ma duc pana la cucu-mucu pt asa ceva. In plus imaginile se deschid f greu. Cei cu WP au plans ca nu mai are, etc.
- la XZ1C iar e 129+ si colturi stupid de drepte, si iar e lipsa din showroomuri si oamenii nu pot sa vada daca accepta respectivele compromisuri.
- la XA-uri toate sunt castrate de senzorul gyro, plus ca sunt stupid de drepte.
- La XZ-uri si XZs-uri, si XZ1-uri iar colturi stupid de drepte, evident ca nu se vand !!!
- XZ2 C la 135 nici vorba sa fie compact, si cu 18:9 e de fapt tot 4.6" tras de par la 5", doar rezolutia a crescut, si desigur nici el nu e prezent in magazine cum nu a mai fost nici X C din 2016 si Z1C din 2017 incoace, lumea nu il vede si degeaba are coltuti rotunjite daca nu e vizibil pe piata.
- XZ2 full e deja prea mare la 153 x 72, nici cei care accepta pana la 150 sau 151 nu iau de 153 care deja e prea mare si prea butucanos.
Nu ajuta nici specificarea cu grosimea, chiar daca se ingusteaza la margini, pt ca lumea nu il vede si in magazine are lipit pe spate antifurt si nu poti sa-l iei in mana ca sa vezi ca e OK grosimea, insa oricum e prea mare la 153 si pierde 99+ % din piata care ar lua Sony doar din cauza asta, plus ca e si scump.
- XZ2 Premium e deja si mai mare la 158mm, deci cerere si mai mica, si la 158 e concurenta mare cu modele cu margini si mai inguste, sau mai accesibile si cu performante similare. E foarte bine ca au buton de shutter dedicat cu dual stage AF, dar nu poate sa contrabalanseze asta toate celelalte probleme.

Ca sa vanda, in primul rand trebuie sa faca un model de serie mare, fara compromisuri dar cu pret bun.
De ex. un model de maxim 147-150mm inaltime, cu margini inguste si colturi rotunjite usor, macar 3 mm raza, pana la maxim 5, nici mai drept, dar nici foarte rotunjit, si cu ecranul drept fara colturi rotunjite la el.
Marginile sa fie inguste, dar fara solutii costisitoare, fara exagerari tehnice scumpe, daca are 5 mm sus si si 6-7 jos e OK, asta permite si un ecran care sa nu fie f scump.
De ex sa se inspire de la Honor 9 Lite la design, mai trimuit putin, dar cu snapdragon 710 la hardware.
Si in loc de snap 845 pot sa puna snap 710 care are adreno 616 care e destul de performant cu 447 GFLOPS, solutie cu midrange pe care au incercat-o cu X C si X cu adreno 510, insa alea aveau colturi drepte si normal ca si-au taiat craca de sub picioare cu ele.
Si desigur sa nu fie castrate de senzorul gyro ca la XA-uri care sunt teapa din cauza asta...
Sa aiba si buton de camera cu dual stage AF si tot ce se poate, la un pret cat mai accesibil.
Spatele poate sa fie din plastic ca sa fie mai accesibil, preferabil totusi cu o textura, nu ca la X C care era prea simplist.

De 147mm cu snapdragon 710 e un singur telefon acum, Mi8 SE, in rest au 158-160+, deci e piata libera, nu ar avea concurenta serioasa...

Dupa ce fac serie mare cu asta de  147-150 x 70-71 maxim, poate fac in sfarsit si compactul de 114mm cu ecran de 4,6" asteptat de 2 miliarde de clienti....

Si dupa ce fac miliarde de bucati cu astea, pot sa-si faca si damblaua cu modele premium, inclusiv de 10" cu maner rabatabil de mistrie la spate - cred ca ar vinde si asa ceva mai multe, ca piata e deja suprasaturata cu 158-160+, inclusiv pocophone F1, si nu au cum sa concureze serios in zona asta.

Edited by loock, 13 September 2018 - 12:54.


#6
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Pretul vs concurenta e bun:) e la acelasi pret cu p20 pro (sau mai ieftin daca adaugi cadoul de 600 de lei - boxa plus voucher), cu 1000 de sub note 9, la acelasi pret cu s9+.

Ca e caramida sunt de acord. Eu am renuntat la s8 si pt ca vroiam o idee mai mic (de fapt nu asa inalt ca latimea era foarte ok).

Dar camera dpmdv e peste p20 pro, la egalitate cu note 9. Ecranul e 16:9 din cauza procesorului ce nu duce 4k la alt tip de aspect ratio. Dar foarte multa lume a zis ca e foarte foarte bun si nu ai ce regreta vs un amoled. Am avut amoled pe s8, foarte bun, dar nu e wow incat sa zic ca nu imi cumpar lcd de calitate + problemele constante cu burn is si faptul ca dupa 1 an si ceva un amoled se ingalbeneste - albul are tenta galbuie nimeni nu le spune. Is super mega extra accurate la culori la inceput, dupa e la ghici....

Imi place amoled dar nu e un criteriu vs un 4k HDR LCD de la sony - ce vine si cu motion flow transpus de pe televizoare:)
Bateria la sony e in continuare foarte buna, face cu 3400 ce fac altii cu aproape 4000 mAh.... plus stabilitatea softului ramane in continuare foarte buna.

Daca z3 si z5 au dezamagit fie prin constructie proasta fie prin procesor execrabil cu incalzirea, astea noi sunt ani lumina la calitatea constructie. Am recomandat la un prieten xz premium, dupa 1 an si ceva e foarte multumit de el, ecran, baterie, soft, mai ales ca multe functii au fost imbunatatie considerabil. Azi imi zicea ca ultimul update a adus un senzor de amprenta si mai rapid, camera mai ok etc.

Vad ca au scazut in popularitate, dar culmea au crescut in calitate - pana nu demult sony era codas la camere mobile pe telefoanele lor - vs gama premium, acuma sunt egali...

#7
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,819
  • Înscris: 01.09.2006

View Postloock, on 13 septembrie 2018 - 12:27, said:

- La X compact dimensiunea a crescut si mai mult la 129, si colturile au devenit si mai drepte, stupid de drepte, si apropo de marketing nu a mai fost prezentat in niciun magazin din tara, poate cu exceptia Sony center - acolo nu stiu, nu ma duc pana la cucu-mucu pt asa ceva. In plus imaginile se deschid f greu. Cei cu WP au plans ca nu mai are, etc.
- la XZ1C iar e 129+ si colturi stupid de drepte, si iar e lipsa din showroomuri si oamenii nu pot sa vada daca accepta respectivele compromisuri.
- la XA-uri toate sunt castrate de senzorul gyro, plus ca sunt stupid de drepte.
Cel mai important motiv pentru care mi-am luat XA2 cred ca a fost ca nu are colturile rotunjite, sau chiar stupid de rotunjite, ca restul de 99.99% din telefoane :lol:
Desi stiam ca e posibil sa aiba tot felul de probleme din ce am auzit. Sper sa am noroc :lol:

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postt-balt, on 13 septembrie 2018 - 13:45, said:

Pretul vs concurenta e bun:) e la acelasi pret cu p20 pro (sau mai ieftin daca adaugi cadoul de 600 de lei - boxa plus voucher), cu 1000 de sub note 9, la acelasi pret cu s9+.
E irelevant atata vreme cat se ia in calcul o concurenta la fel de tampita.

Ca e caramida sunt de acord. Eu am renuntat la s8 si pt ca vroiam o idee mai mic (de fapt nu asa inalt ca latimea era foarte ok).
Pai vezi...si XZ2 e deja caramida, nu as lua nici sa ma plateasca dar sa dau bani pe el, iar XZ2 P e mult mai mare decat XZ2 care deja e mult prea mare/exclus asa de mare...
S8 cu 148.9 x 68.1 e de vis fata de 153x72 de la XZ2, iar 158 x 80 !!!!!!!!!!!!! cat are XZ2 Premium e deja horror, si cand mai vad oamenii grosime 11,9 deja considera ca aia de la Sony au mancat plumb...in showroomuri are antifurt pe spate si oamenii nu pot sa vada ca e subtiat pe margini si de fapt e OK grosimea...
S8 e de vis prin comparatie la dimensiuni, 68,1 e incredibil fata de concurenta, si tot nu sparge piata pt ca e un telefon scump. Acum a scazut la 2100-2400 si tot nu isi ia toata lumea, pt ca trebuie sa fi putin dus cu pluta sa dai mai mult de 250 USD pe un telefon daca nu esti miliardar, inclusiv in rate sau cu abonament mare, ca nu iti da de mancare, ba din contra iti ia din mancare...

Dar camera dpmdv e peste p20 pro, la egalitate cu note 9. Ecranul e 16:9 din cauza procesorului ce nu duce 4k la alt tip de aspect ratio. Dar foarte multa lume a zis ca e foarte foarte bun si nu ai ce regreta vs un amoled. Am avut amoled pe s8, foarte bun, dar nu e wow incat sa zic ca nu imi cumpar lcd de calitate + problemele constante cu burn is si faptul ca dupa 1 an si ceva un amoled se ingalbeneste - albul are tenta galbuie nimeni nu le spune. Is super mega extra accurate la culori la inceput, dupa e la ghici....
P20Pro are o camera infecta, care reda tenul uman horror, si in plus scoate si purple fringing, si au platit review-ul la dxo - a aparut chiar in ziua lansarii, cand sunt camere infinit mai importante care nu au review nici dupa ani de zile...
AMOLED am asteptat din 1992 si am renunat de mult pt ca nu au reusit in 30 de ani sa creasca fiabilitatea la albastru si nu numai albastru, si are viata limitata si se duce asimetric.
Astept microLED.

Imi place amoled dar nu e un criteriu vs un 4k HDR LCD de la sony - ce vine si cu motion flow transpus de pe televizoare:)
Bateria la sony e in continuare foarte buna, face cu 3400 ce fac altii cu aproape 4000 mAh.... plus stabilitatea softului ramane in continuare foarte buna.
A scazut autonomia fata de modelele anterioare, pt ca are deja ecran f mare si CPU/GPU ultraperformant care si ultraeconomic nu poate compensa.
Daca z3 si z5 au dezamagit fie prin constructie proasta fie prin procesor execrabil cu incalzirea, astea noi sunt ani lumina la calitatea constructie. Am recomandat la un prieten xz premium, dupa 1 an si ceva e foarte multumit de el, ecran, baterie, soft, mai ales ca multe functii au fost imbunatatie considerabil. Azi imi zicea ca ultimul update a adus un senzor de amprenta si mai rapid, camera mai ok etc.
Daca avea colturi rotunjite, XZ-urile se videau de mii de ori mai bine, iar XA-urile sunt si mai rebut fara senzor gyro.

Vad ca au scazut in popularitate, dar culmea au crescut in calitate - pana nu demult sony era codas la camere mobile pe telefoanele lor - vs gama premium, acuma sunt egali...
Camerele sunt proaste la toti, pt ca au senzori mici cu densitate mare, fotositi mici cu DR mic.
De la X /XC si XZ au imbunatatit WB-ul care la Z5 era sub Samsung.
Sunt similar de proaste ca la concurenta. Samsung are in plus OIS si expunere corelata cu face detect care face diferenta la expunere in contralumina pt amatori habarnisti.
Ar putea sa faca niste camere mult mai bune cu 10-12 MP pe senzor de 1", insa le e frica ca o sa canibalizeze vanzarile de senzori pt alte camere - insa ar fi doar la compacte o problema, pt ca alea de APS-C, FF35, 645-C si FF645 oricum sunt din alta galaxie la calitate. Sony e principalul producator de senzori de DSLR, din 2002 incoace si pt Sony, Pentax, Nikon si pt PhaseOne si Hassy. Probabil ca si Fuji GFX...Au scos de cativa ani si FF645 de 101 MP, si recent FF645 de 150 MP - deja a aparut PhaseOne cu senzorul de 150 MP...
Oricum, in telefoane subtiri nu pot sa puna senzori f mari, pt ca obiectivele devin prea mari, si cu atat mai putin nu pot sa puna tzasepe camere ca sa permita mai multe focale, echivalent la incadrare cu obiective de FF35 de 15mm, 20, 24, 28/30, 35, 40/43, 50/55, 85/90, 135, 200, etc., ar fi si prea scump si nici cu zoom nu merge ca e prea mare si netelescopat.
Chiar si restrangand la echivalente la incadrare cu 24 plus 30 plus 50 plus 90, adica 4 obiective esentiale, plangand rau dupa 15 foarte important pt ambiental, trecand usor peste 20 si 135, si plangand iar dupa incadrare de 40/43 ( sau cat e diagonala senzorului mic) care e ultranormalul care tine ajuta la o incadrare ceva mai wide dar  permite mai usor sa pastrezi perspectiva sub control - nu-i lasa pe fraieri sa se apropie asa de mult, deci chiar si cu 4 - 5 - 6 obiective fara tele lung, tot nu e rezonabil mai ales daca ar fi niste senzori de 1" de 10-12 MP cu fotositi cat mai mari. Ar costa deja porcos, si ai sta cu degetele pe lentile oricum ai tine telefonul...

Edited by loock, 13 September 2018 - 14:35.


#9
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Mie personal nu imi place partea din spate a telefonului. Mai ales asezarea camerelor...bine ca nu le-au pus pe mijloc....

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De acord. XZ1 avea un design mai rafinat. 2 -ul pare mai din topor. Oricum, Sony nu prea au inspiratie cand vine vorba de design, e totusi bine ca nu adopta moda copierilor dupa Apple.

Edited by MembruAnonim, 13 September 2018 - 16:01.


#11
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
xz1 arata mai bine, dar mi s-a parut prea lat pt ce ecran are. (in ianuarie cand am luat s8-ul era tare indoit in a cumpara xz1-le dar latimea si marginile uriase ma deranjau, ca altfel imi placea ca era din aluminiu si bine facut + subtire tare). daca era putin mai aproape de Huawei P10 (ce il luasem pentru cineva din familie) la latime acuma aveam xz1.

#12
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
A aparut XZ2 premium si in oferta operatorului portocaliu, momentan fara pret. Cat de curand probabil vom sti daca merita sau nu.

[ https://i.imgur.com/NVdmFlm.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
899 Euro, pe stoc la Orange.

#14
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
3800 la sony center baneasa, expus. Mie unul mi se pare mult mai gros fata de xz premium.

#15
iuli777

iuli777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 20.10.2010
Cine este interesat să-l achiziționeze, la emag au oferta cod extrasales, reducere de 10% de la 3799 la 3420 și vine la pachet cu boxa Bluetooth

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate