Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

iPhone XR

  • Please log in to reply
525 replies to this topic

#91
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 22.01.2014

View Postwarchilde, on 17 octombrie 2018 - 19:05, said:

Fara a fi o doamna/domnisoara, pentru mine nu exista android asa cum nu exista design, culori si camera. Nu ma intereseaza nu stiu ce rezolutie, dpi, bla bla. Nu ma intereseaza nici sa schimb ochelarii cu cei ai lui @alxdava pentru ca nu vreau sa vad ce vede el. Sunt atat de convins ca nu merita sa vezi nimic (gen filme) pe un ecran atat de mic incat nici nu voi incerca. Poate acolo se vede diferenta la rezolutie, dar chiar nu imi dau seama in ce context as vrea sa vad un film pe telefon. N-am atat timp decat acasa, unde ma uit linistit pe TV.

Pentru prima data sunt de acord cu boy4ever, ma intereseaza ce poate sa faca telefonul, bateria, IoS si altele.
Sa stii ca rezoluția ecranului nu conteaza la filme,video pe youtube asa mult pe cât conteaza in citirea textelor,meniurilor sau alte chestii scrise pe ecran. Dacă citești pe softpedia de exemplu pe un ecran 720p,1080p și unul 2k vei vedea diferența în rest nu cred ca se observa cine stie ce. Si eu sunt interesat într-un fel de iphone datorită fluentei. Am comparat al meu s7edge cu un iphone 7plus în magazin si cel din urma este o idee mai rapid,dar ni asta e problemă ci faptul că i7 se misca mereu fluent în animații fără frame drop fata de s7 edge care mai scapa cate un frame două dar în procesare sau deschis aplicații sint aproape identice și cel expus nu are atatea servici active ca s7 meu

#92
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Acel "prins" nu era cu sens negativ,ba dimpotriva,consider ca doar in cazul ecosistemului un iphone este la potential maxim.
Sunt posesor de iphone si apple watch,dar atat,caz in care am ochi si pentru altceva,totul se rezuma la nevoile fiecarui individ.

#93
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Atunci chiar am probleme daca ar trebui sa vad diferenta la text, pentru ca n-o vad Posted Image))

@silviu da, stiu, nu era vreun fel de repros. Sunt posesor de toate si nici individual nu mi se pare ca as gasi ceva mai bun (stiu, sunt in mod cert subiectiv si nu vreau sa ma dau obiectiv). Cred ca cel mai important lucru e ca fiecare sa fim multumiti cu ce avem (si baietii aia care vin pe topicul de iphone sa spuna uite ce a mai aparut nou si uite cum bate iphone-ul, nu par chiar multumiti :)) ).

O sa imi iau xs clar, dar daca as avea o problema cu pretul, nu mi s-ar parea un mare compromis Xr-ul folosit pentru munca. Daca te joci pe tel, te uiti la filme, videoclipuri, probabil ca nu e cea mai buna alegere.

Edited by warchilde, 17 October 2018 - 20:06.


#94
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Am avut 7,8 si acum x,xs nici nu vreau sa aud de el,diferente prea mici pentru mine.
Sunt telefoane cu android care imi fac rau de tot cu ochiul,marimea lor ma da inapoi,x ul este perfect .

#95
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 22.01.2014

View Postwarchilde, on 17 octombrie 2018 - 20:00, said:

Atunci chiar am probleme daca ar trebui sa vad diferenta la text, pentru ca n-o vad Posted Image))

@silviu da, stiu, nu era vreun fel de repros. Sunt posesor de toate si nici individual nu mi se pare ca as gasi ceva mai bun (stiu, sunt in mod cert subiectiv si nu vreau sa ma dau obiectiv). Cred ca cel mai important lucru e ca fiecare sa fim multumiti cu ce avem (si baietii aia care vin pe topicul de iphone sa spuna uite ce a mai aparut nou si uite cum bate iphone-ul, nu par chiar multumiti Posted Image) ).

O sa imi iau xs clar, dar daca as avea o problema cu pretul, nu mi s-ar parea un mare compromis Xr-ul folosit pentru munca. Daca te joci pe tel, te uiti la filme, videoclipuri, probabil ca nu e cea mai buna alegere.
sincer cred ca la jocuri e si mai ok xr pentru ca nu forteaza gpu asa mult,oricum din cate imi aduc aminte iphone are grafica faina la jocuri,mai ok ca la android. am detinut un ipad si mereu jocurile aveau mai  multe detalii ca la android(Metal parca se numea api pt grafica)

#96
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
S-au dus vremurile alea.

#97
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
879 iepuroi la Vodafone. Posted Image  https://www.vodafone...iphone-xr#tab-2

#98
Bodala

Bodala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 06.01.2004

View Posttudor_ionutz2000, on 19 octombrie 2018 - 09:21, said:

879 iepuroi la Vodafone.   https://www.vodafone...iphone-xr#tab-2

CADOU100R - Reducerea este valabilă pentru orice achiziție sau reînnoire pe 2 ani. Codul este valabil până pe 31 octombrie 2018. :)

Edited by Bodala, 19 October 2018 - 12:44.


#99
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009

View Postsilviu03, on 17 octombrie 2018 - 20:22, said:

Am avut 7,8 si acum x,xs nici nu vreau sa aud de el,diferente prea mici pentru mine.
Sunt telefoane cu android care imi fac rau de tot cu ochiul,marimea lor ma da inapoi,x ul este perfect .

Intre 7 si 8 ce diferente majore erau de Xs e prea similar cu X? Posted Image

#100
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Am invatat din greseli,cu asta am spus tot.
Dar daca vrei sa stii schimbarile de care am profitat,as putea mentiona incarcarea wireless pe care o folosesc zilnic si true tone.
Xs fata de x nu le are nici pe acestea.

Edited by silviu03, 19 October 2018 - 17:22.


#101
Gabrielistrate

Gabrielistrate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 25.05.2013
Ce anume e in neregula cu ecranul lui Xr ? Apple are pe telefoanele lor cele mai calitative IPS-LCD uri ( cu exceptia lui X , Xs si Xs Max care sunt Oled ) . Eu detin un iphone 8 si un 8+ ( am un abonament si o cartela ) si le tin cu luminozitatea pe auto si True Tone activat  si , tre’ sa spun ca au o calitate vizuala exceptionala ( si nu sunt un Apple-fan , de fapt, pana acum 5 luni nu folosisem niciodata un iphone , doar androide ) .
Am un prieten cu iphone X , am facut o comparatie side-by-side cu telefonul lui avand pe ecran acelasi wallpaper , apoi ruland de pe youtube acekeasi filmulete . Singura diferenta ( si e una mica ) e intensitatea nuantelor de negru si o foarte usoara saturatie mai mare la anumite culori . Dar personal , prefer IPS ul .

Xr ul are o densitate de pixeli de 326 ppi , adica tot atat cat are si 8 ul meu cel mic . Mi se pare ultra-suficient .

In schimb pe Xr ai cel mai puternic CPU de telefoane fin lume, cel mai puternic GPU de telefoane din lume, camera principala de la cuplul Xs / Xs Max ( care , in sfarsit , dupa ani si ani de incercari , in sfarsit bate camerele flagshipurilor de la Samsund ) si e un telefon futureproof !

Pana la urma , ce vrea orice cumparator de smartphone ? O experienta foarte placuta in exploatare , fiabilitate , suport software de la producator pe o perioada indelungata si vrea ca telefonul sa se miste peste 3 ani la fel ca scos din cutie . Din pacate doar iphonurile bifeaza toate casutele enumarate mai sus !!!

#102
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Depinde si de cumparator,nu toti isi doresc ce iti doresti tu.
Unii nu tin nici macar doi ani telefonul,altii vor un sistem open precum android ul,altii prefera superamoled ul de pe samsung.
Discutia este lunga si nu duce nicaieri,ideea era ca s a ajuns ca un telefon de 4000 lei sa aiba minusuri destule,cine este ok cu ele da banii,cine nu are de unde alege la suma aia.

#103
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 11.03.2010

View PostGabrielistrate, on 20 octombrie 2018 - 13:03, said:

Ce anume e in neregula cu ecranul lui Xr ?
LCD-ul aduce bezel putin mai mare decat la XS si ceva la grosimea telefonului, din cauza iluminarii externe. In rest, este foarte bun. Majoritatea celor care comenteaza negativ ppi-ul "mic", nu au folosit asa ceva sau se simt multumiti doar cand stiu ca au 4k pe un ecran de 15 cm si 8-10Gb de RAM.

Edited by trandafirdoru, 20 October 2018 - 14:00.


#104
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
Asta cu ramul o comentam eu mereu, spuneam ca nu merita sa dai banii pe iphone care are 1-2 rami mai putin decat nu stiu ce model si ca are baterie super mica si recomandam mereu ceva android. Anul trecut am trecut pe iPhone 8 care are putini rami in comparatie cu ce au unele telefoane si baterie mica insa se misca foarte bine si bateria ma tine o zi intreaga desi stau cam 2 ore pe zi pe youtube asa ca pe android sunt doar "numere" acei rami sau acele baterii...

#105
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007

View Posttrandafirdoru, on 20 octombrie 2018 - 13:57, said:

Majoritatea celor care comenteaza negativ ppi-ul "mic", nu au folosit asa ceva sau se simt multumiti doar cand stiu ca au 4k pe un ecran de 15 cm

bullshit, inca am un 6s, ba chiar cred ca o sa-l las la apple sa-mi schimbe bateria cat inca mai e promotia, iar 326ppi chiar e prea putin, in anumite momente se vede ca ce ai pe ecran e pixelat (da stiu, e vina mea ca vad prea bine), speram sa fie ok xr pt ca mi s-a acrit de amoled si ma gandeam ca iau unul si scap si de s7, si de s8 cu ocazia asta, traiasca esim, 128gb era si perfect pt mine, dar cu rezolutia asta de 2014 nici o sansa, ba ma mai enerveaza si lipsa 3d touch, obsesia asta cu telefoane cat mai subtiri suge pe toate partile.

Edited by _-livio-_, 21 October 2018 - 05:17.


#106
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,667
  • Înscris: 21.06.2016
De unde stii ca nu-s artifacte de compresie?
Oamenii vad cam 720dpi la 30cm dar in tipografie se foloseste 300dpi cu mare succes.

#107
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
Pt ca de aproape se vad pixelii, nu ma refer la imagine/text in sine.
E ca la tv, daca te apropii destul de el o sa incepi sa vezi pixelii.
Nu cred ca ar fi canibalizat prea mult din vanzarile xs-ului daca ii puneau aceeasi rezolutie, sau macar ceva intre.

#108
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Un review interesant:
https://mashable.com...LI#TGOMFENN9uq6

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate