Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

LeEco Le 3 Pro (X650 AI Edition) sau Huawei P20 Lite

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Salut voios de pionier

Vreau sa imi schimb telefonul pe care il am acum, un model de Iphone mai vechi ( habar nu am care e, l-am primit cadou de la un prieten care mi-a facut praf S5ul nou nout ), si pentru ca nu am buget de Samsunguri ( Iphone nu mai cumpar urmatoarele 8 vieti ), am ajuns la astea doua modele dupa indelungi cautari si mini documentari. Problema e ca sunt cam afon la partea tehnica, imi cumpar telefon o data la 300 de ani si atunci daca am bani iau o marca buna un varf de lance, daca nu am bani nu fac credit si iau ceva mai ieftin.

Care credeti ca e mai performant? LeEco sunt mai noi pe piata, problema e ca nu stiu unde as putea gasi unul sa il testez. Spuneti-mi va rog parerile voastre pro si contra, vis-a-vis de performanta, cost, riscuri, etc. Mai ales daca ai avut vreunul din modele, mai bine daca le-ati avut pe amandoua Posted Image

Pe Le Eco il gasesc pe emag la 750, Huawei e aproape dublu, la vreo 1400. Singura chestie vizibila care ma deranjeaza e ca Huawei are Android 8, Le Eco are 6, altfel la prima vedere Le Eco pare mai performant, plus ca e aproape juma de pret.

Ce am citit prin unele locuri e ca Le Eco are ceva aplicatii lockuite gen Iphone, un lucru care pur si simplu il urasc, daca am telefon de la tine lasa-ma bre sa imi pun roti de tractor pe el daca vreau, nu imi face tu program. Pa banii mei.

Astept va rog recomandari, multumesc. Sarumana

https://www.gsmarena...dition-8275.php
https://www.gsmarena...0_lite-9098.php

Reformulez, primesc si sugestii, nu spun ca voi cumpara neaparat astea doua. Mai ales ca tocmai am citit problema Huawei cu benchmark.

1500 maxim e bugetul. 1499

Edited by godzil, 12 September 2018 - 14:45.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Leeco x650 il iei din china la 450-500lei...
P20lite e mult mai scump ca le eco. De banii aia ai suficiente alternative.

#3
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Reformulez, primesc si sugestii, nu spun ca voi cumpara neaparat astea doua. Mai ales ca tocmai am citit problema Huawei cu benchmark. Chestia e ca daca il comand din China nu am cui sa il dau de cap daca e ceva de dat de cap. Sunt multi chineji, pana dau de ala care tre mi se termina carburantu la avion.

#4
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016
Vezi ca in teorie, unele au niste specificatii de zici ca sunt avioane.
De fapt, fara o optimizare, sunt niste telefoane care sunt batute de altele cu specificatii la jumate.
Mai bine mergi pe un brand mai cunoscut si care sunt mai raspandite, dar si testate mai intens, precum Xiaomi.

https://www.gsmarena...5&idPhone3=8893

Cele 2 Xiaomi se gasesc la noi, pe mai multe magazine online si variaza ca pret intre 700 si 1000 lei. Dar, cu versiuni de soft globale si garantie 2 ani.

Edited by Magicwisewolf, 12 September 2018 - 14:37.


#5
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Pai si bugetul pana la urma care e? 750 lei? 1400? mai mult?

#6
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
1500 maxim e bugetul. 1499 Posted Image Si ca o completare, eu folosesc telefonul sa vorbesc, si mesaje. O data la ceva vreme poate sunt prins undeva si citesc stirile pe ceva site, sau ma uit la rezultate din sport. Doar ca na, tre sa vad ca are 2500 de GB RAM, 12 procesoare, si sa faca de mancare singur. Si cand il scot din buzunar sa aiba sclipici.

Edited by godzil, 12 September 2018 - 14:42.


#7
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
daca vrei leeco cauta x722 sau si mai bine x720 dar in banii aia as lua asa in ordinea pretului:
1. e relativ ok, ai un telefon bine inchegat, comparativ ca viteza cu A8 de la samsung, doar ca nu are amoled si camera foto luminoasa, are baterie mare de 4000
2. e destul de rapid, mai frumos si ecranul mai mic, nu toata lumea vrea paleta de pingpong, ai ois si alte briz brizuri fata de primul plus bateria de 3500
3. e cam ca mi note 3 fara ois, design mai modern, baterie mai mica
4. e google pixel, inca mai are suport nativ dar memorie mica de 32, cam putin pt 2018
P.S. daca mai ai rabdare pana de black friday sau sa se aseze pretul sau din china te poti orienta la un Xiaomi pocophone si acolo ai deja flagship de 2018

Edited by unpuisor, 12 September 2018 - 15:07.


#8
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016
La sub 700 de lei, uite inca o varianta de luat in calcul, daca poti trece peste inconvenientul ca are Android 6.0
Specificatiile sunt f bune pt acel pret. In plus, il poti lua resigilat in stare perfecta la 560 de lei. Are carcasa din aluminiu si Amoled + baterie de 5000 mAh cu incarcare rapida si conector Type C.

https://www.pcgarage...ld/#pe-unsealed

Edited by Magicwisewolf, 12 September 2018 - 15:10.


#9
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
man... nubia ala cu mediatek... e moartea pasiunii. Mai bine ii recomandai un nokia 3310.

#10
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016

View Postunpuisor, on 12 septembrie 2018 - 15:15, said:

man... nubia ala cu mediatek... e moartea pasiunii. Mai bine ii recomandai un nokia 3310.
Atunci un ZTE Nubia M2, cu Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625. La 720 de lei.
https://www.pcgarage...nta-black-gold/

#11
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Hm, ca veni vorba, cum functioneaza preturile la telefoane de Black Friday? Se duc in jos mult, jumatate de pret? Ca nu e urgenta, am uitat de BF, la fel cum fac in fiecare an. Tot cumpar aiurea si cand vine BF nu vreau nimic. Poate ca la 1500 iau ceva interesant.

#12
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
Depinde de firme, unele cresc preturile inainte cu vreo luna de bf si in ziua aia scad pretul initial sau chiar mai scump un pic de initial.
Si mai sunt si firme care se respecta si au promotii destul de bune. Dar la xiaomi nu o sa scada asa mult preturile la tel noi. Ca oricum sunt scazute. Poate ai noroc si scade la pocophone ala cat valoreaza el defapt, undeva la 1500 lei. Si la banii aia e un best buy.
Snapdragon 625 in 2018 e cam... defapt de 2016. Desi nu e rau pretul la nubia m2 ala totusi are android 6, cauta ceva mai actual.

Edited by unpuisor, 12 September 2018 - 15:35.


#13
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Bookmark aici si Black Friday it is. Cum am stat pana acum cu retardatul asta de Iphone mai stau inca vreo doua trei luni. Daca mai vad un Iphone in familie il fac pierdut.

#14
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016

View Postgodzil, on 12 septembrie 2018 - 15:28, said:

Hm, ca veni vorba, cum functioneaza preturile la telefoane de Black Friday? Se duc in jos mult, jumatate de pret? Ca nu e urgenta, am uitat de BF, la fel cum fac in fiecare an. Tot cumpar aiurea si cand vine BF nu vreau nimic. Poate ca la 1500 iau ceva interesant.
Du-te la pomul laudat cu sacul. Cam asta e BF in Romania. Am avut surpriza de multe ori, la produse urmarite o perioada mai lunga din an ca pretul, desi era redus fantastic si colosal, cu cate 30-40-50%, sa fie mai mare ca in vara sau in primavara. Si asta nu am patit-o doar la o categorie de produse, ci la mai multe. Acum, mai sunt si situatii in care prinzi niste reduceri bune, in realitate. Dar foarte mici sansele si stocul este foarte mic, gen cateva produse care se epuizeaza inainte sa dai click sa adaugi in cos. Asa ca, e loterie...

#15
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016

View Postunpuisor, on 12 septembrie 2018 - 15:15, said:

man... nubia ala cu mediatek... e moartea pasiunii. Mai bine ii recomandai un nokia 3310.
Nu e adevarat, Mediatek-ul ala e un fel de sd 430 sau 435 in termeni de performanta. E adevarat ca e pe 28nm dar si pretul e foarte bun tinand cont de celelalte specificatii. Am vrut si eu M2-ul cu sd la bord, la pretul ala e competitiv, singura chestie care m-a oprit e zvonul ca nu trece la Nougat, cat si update-urile rare. Insa functioneaza bine cu soft-ul cu care vine.

#16
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Ai buget de A8

Dar daca vrei si mai ieftin, Xiaomi Redmi Note 5 sau Mi A2 lite

Edited by 1nqiu, 12 September 2018 - 21:22.


#17
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005

View PostMagicwisewolf, on 12 septembrie 2018 - 15:45, said:

Du-te la pomul laudat cu sacul. Cam asta e BF in Romania. Am avut surpriza de multe ori, la produse urmarite o perioada mai lunga din an ca pretul, desi era redus fantastic si colosal, cu cate 30-40-50%, sa fie mai mare ca in vara sau in primavara. Si asta nu am patit-o doar la o categorie de produse, ci la mai multe. Acum, mai sunt si situatii in care prinzi niste reduceri bune, in realitate. Dar foarte mici sansele si stocul este foarte mic, gen cateva produse care se epuizeaza inainte sa dai click sa adaugi in cos. Asa ca, e loterie...
Bun, in cazul asta vorbesc cu o prietena care poate o sa poata lua ceva din stoc de undeva, sa o intreb daca are rost sa astept. Cam asta a fost si impresia mea de BF, m-am uitat chiar daca nu aveam nevoie de nimic si reducerile aratau mai mult a pseudo reduceri, stiu ca am luat un frigider anul trecut de BF si de fapt a fost un mare bs reducerea, am platit aproximativ pretul intreg.

View Post1nqiu, on 12 septembrie 2018 - 20:57, said:

Ai buget de A8
Dar daca vrei si mai ieftin, Xiaomi Redmi Note 5 sau Mi A2 lite
Mda, acum tind intre Huaweiul ala de la inceput, desi testele sunt contrafacute si un Samsung. Emag cica baga 1000 de bucati de S7 la BF, ma indoiesc ca prind vreunu.

Va multumesc, zilele astea meditez si hotarasc daca astept BF, si ce model iau. E cam greu sa fii 100% lamurit cu lucrurile astea, singurele certitudini sunt de obicei produsele de brand puternic la pret mare, si alea mai dau rateuri din cand in cand, dar nu ca surprizele de la restul. Eu sunt convins ca tot ce vine din China minim ceva are inferior unui produs similar de la brandurile mari. LeEco, Huawi, Tziang Ping si tot ce mai este.

#18
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
A8 e mai bun decat P20 Lite. Ar fi bine sa prinzi S7 cu 1500, e peste A8 Posted Image Poti lua in calcul si Nokia 8, vad ca acum a crescut pretul, dar in general era la ~1500, probabil de BF va fi tot pe acolo "reducerea anului" Posted Image Xiaomi RN5 e totusi best buy pret/calitate si nu e rau deloc pt a "te feri" de el.

Edited by 1nqiu, 13 September 2018 - 01:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate