Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

More informations about RentAcoder

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#73
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
pe 15 sau 31, in functie de data la care strange suma minima aleasa de tine, ras face o verificare a contului. Apoi, in maxim 5 zile lucratoare, in functie de "rangul" tau, iti sunt trimisi banii prin metoda aleasa (probabil WU).

In momentul in care livrarea a fost facuta, priemsti un email. Din acel moment poti merge cu datele din email si buletinul la orice sediu WU si primesti banii, in lei sau dolari, dupa cum doresti.

O singura chestie e mai tampita si ma lovesc de ea de fiecare data cand imi vin banii de la ei. Astia de la WU pricep greu ca senderul e firma si se numeste Exhedra Sollutions. Ei sunt obisnuiti cu tranzactii doar intre persoane fizice.

Edited by miromulus, 04 March 2006 - 18:31.


#74
bataglia

bataglia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 20.10.2005

 miromulus, on Mar 4 2006, 18:29, said:

Apoi, in maxim 5 zile lucratoare, in functie de "rangul" tau, iti sunt trimisi banii prin metoda aleasa (probabil WU).

ce ai vrut sa spui cu rangul? nu prea s-a inteles.
Am terminat treaba la 2 buyeri si acum ei tre sa imi accepte sau nu ce am facut.Mentionez ca le-am dat toate documentele cerute de ei - exista acum posibilitatea de a nu mai imi rasp si de a ajunge la arbitraj? sau ma impacientez degeaba si tre sa mai astept? azi le-am trimis la amandoi

#75
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Pe rand :)

In functie de banii castigati si notele tale ti se calculeaza un rating (suma(nota*rating)) si pe baza lui se calculeaza un punctaj.

Quote

Bataglia
Raw Score: 0.00
Ranked #53,733 out of 133,016 (higher than 59.60% of their peers)

Dupa ce termini un proiect, uploadeaza-l in RAC si scrie-i omului ca e gata si astepti parerea lui sau eventualele modificari. Daca se apropie finalul jobului si el nu l-a acceptat inca, poti declara tu jobul complet (work complete).

Edited by miromulus, 04 March 2006 - 19:25.


#76
gcm

gcm

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 12.11.2005
pana la urma a incasat vreunul vreun ban ? ca mie mi-ar fi frica sa particip...ca nu imi place sa muncesc pe gratis:)

#77
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Bineinteles ca am incasat banii. Si nu am auzit pe absolut nimeni sa se planga de astfel de faze legate de RAC.

Edited by miromulus, 04 March 2006 - 19:31.


#78
C0rnholio

C0rnholio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.02.2006

 miromulus, on Mar 4 2006, 19:30, said:

Bineinteles ca am incasat banii. Si nu am auzit pe absolut nimeni sa se planga de astfel de faze legate de RAC.


WU ramane solutia optima in Romania ca nu avem PayPal deci este super sigur si fara emotii. Cel putin eu am scos de 2 ori si totul a fost brici.

#79
dyzard

dyzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.04.2005
sa stiti ca si pe RAC sunt fel si fel de specimene, au fost punctate in mare mai sus. la inceput faceam tamtam ca fac treaba ieftin si bine pt doar pt un rating bun.., pana a venit unu ca imi da 10 dc fac aia si aia.., de la inceput a venit si a zis ca ar fi mai bine sa vb pe msg, mi-a dat frumos id-ul, fara sa se prinda lumea si hai la treaba..
aia a fost prima mea tzeapa.., am lucrat 3 zile moca.., omu ca e super multumit, ca ii place, dar cand sa plateasca ii mai venea o idee si tot asa.., la a 5-a idee l-am lasat drak-ului si am mers mai departe.
acum lucrez cu o firma din australia care trimite cat pot duce, omu e serios, nu face figuri, plateste la timp.
pana acum nu am scos banii de la RAC, dar buyerii au platit si am adunat cativa $ pe acolo, astept sa mai creasca un pic suma si pe urma ii dau un send prin WU. pare sa fie bun sistemul, am prieteni care scot bani frumosi de acolo, asa ca folositi cu incredere.
apropo, dc vreti sa lucrati pe acolo si nu aveti curaj dati-mi un msg. dc sunteti buni va dau eu ceva de lucru, asa ca de la roman la roman, imi mai cresc si eu ratingul.
sa ne auzim cu bine

#80
tobosaru

tobosaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.11.2004
1.175$/3 luni la ELANCE(nu 500)...500 e la categoria "SELECT", unde chiar numa firmele se baga(firme mari cu portofoliu extins)
2.Se poate ELANCE si daca nu esti firma, numa ca se incaseaza bani prin transfer bancar, si primesti acasa foaie de la "Spalarea banilor", sa justifici banii===> e bine sa-i treci printr-o firma ca sa fie legal, si/sau platesti 16% impozit
3.Daca esti la nivel mediu de programare/design, RACU e suficient, pentru k pe elance sunt proiecte mari dar si requesturi stufoase.
4.Nu folositi alte conturi :)...asa "de la roman la roman"...face-ti-va rating singuri
5.Cele mai bune proiecte pe RAC la raport munca/pret/risc de arbitration sunt in jur de 200$/project.

#81
bataglia

bataglia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 20.10.2005
mda... exact cum ma asteptam: zilele astea am constatat ca : doresc 3 bannere la nus ce dimensiuni,un template in html si unul in flash la 30$ max. Mi se pare mie sau nu e corecta treaba aici? adik sa stai pt 30 sa lucrezi de-ti ies scripturile pe ochi ? vine si rasp: noi suntem de vina pt ca ii cocolosim cu preturi mici si astfel majoriatea s-au invatat cum merge treaba. In plus indienii aia de care vb voi rad tot ce prind pe acolo - la asta erau 6 biduri - nu stiu insa si la ce calitate

Alta treaba: din ce in ce mai multi vad ca nu spun cat dau - open to fair .... - aici practic apare o licitatie pt buyer -cel mai mic pret ala il ia

Concluzia?: o fi RAC cel mai sigur dpdv al sigurantei banilor insa sigur nu ofera si cel mai bun pret pt o lucrare - macar de-ar fi un pret acceptabil pt ambele parti  :nonobad:

#82
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Bataglia, chiar nu e indicat sa bidezi la:

1. joburile cu preturi subevaluate
2. proiecte postate de buyeri cu multe arbitraje sau feedback negativ
3. proiecte in care buyerul se exprima de la inceput tendentios si pune ditai lista de request-uri pentru 20$

Ca incepator insa trebuie sa o faci si pe asta pentru ca aici sunt licitatii mai putine. Unul din primele mele proiecte a insemnat sa scriu 10 articole pentru 25 de dolari. Mi-a luat aproape o saptamana pentru ca eram noob in materie de content writing dar aveam nevoie de ratings.

#83
DelianC

DelianC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.07.2005

 miromulus, on Mar 2 2006, 15:15, said:

Daca te duci la Administratia Financiara si declari banii castigati, nu ai cum sa ai probleme cu legea.


ok, dar sa fim seriosi, cati fac  asta? unde mai pui ca sunt si firme care lucreaza ca freelancer. Alea cum isi declara banii?

#84
tobosaru

tobosaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.11.2004
declara ca venit(cu foile de la WU sau cu un Print la mailul de payment), dupa care deduc prin cheltuieli si scade impozitu.
si pana una alta, firmele care lucreaza ca freelancer nu prea se baga pe rentacoder(nivelul e prea mic si comisioanele RAC te rup)

#85
andrei_g

andrei_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 04.04.2006
numai mie imi da eroarea asta cand ma inregistrez pe RAC ?

Microsoft OLE DB Provider for SQL Server error '80004005'

The insert failed. It conflicted with an identity range check constraint in database 'RentACoder', replicated table 'dbo.racPerson', column 'person_id'. If the identity column is automatically managed by replication, update the range as follows: for the Publisher, execute sp_adjustpublisheridentityrange; for the Subscriber, run the Distribution Agent or the Merge Agent.

/Ads/authentication/EmailVerify.asp, line 539

care-i faza? de cand nu mai merge?

#86
tobosaru

tobosaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.11.2004
da...mai crapa din cand in cand

#87
tchocksoo

tchocksoo

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 20.01.2004
o mica intrebare

ce ma opreste pe mine daca am o ruda/cunostina prieten in afara sa il pun sa imi faca un card la o banca dintr-o tara pay pal sa mi-l trimita in romania cu toate datele, eu sa-mi iau toti banii prin pay pal sa-mi transfer pe respectivul card si apoi sa-mi scot banii de la bancomatul de langa scara blocului?

#88
tobosaru

tobosaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.11.2004
nimic...cea mai buna treaba e sa ai un card pe numele unui cetatean american(pe numele rudei de ex)...un card de debit/credit...pe care sa-l alimentezi din conturile de RAC/Elance/Guru etc.
Apoi scoti din romania de la bancomat...cu comision minim.
ING recomandat...ca au si in state filiale

#89
andrei_g

andrei_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 04.04.2006
si cetateanul respectiv / ruda, ce trebuie sa plateasca?

#90
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Cea mai buna varianta, pe care se pare ca o va apliac si RAC in viitor e ikobo. Card Visa emis intr-un "paradis fiscal" pe care-l primesti in manuta si comisioane mai mici decat WU. Sa vedem insa cum vor rezolva problema limitei de 500$

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate