Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

More informations about RentAcoder

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#19
alexcocieru

alexcocieru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 23.08.2005
Adevar vorbesti...
da eu am si clienti de pe RAC cu care lucrez Off-rac...
so far.. fac fata, da cred ca foarte curand va trebui sa mai prostesc pe cineva sa munceasca online :) .

In Concluzie..
RAC e cel mai tare in materie de freelancer... fara dubii..
Nu am auzit pe nimeni sa ia tzepe sau chestii din astea.
Tot respectul pt cei de la RAC

#20
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postalexcocieru, on Mar 2 2006, 18:41, said:

so far.. fac fata, da cred ca foarte curand va trebui sa mai prostesc pe cineva sa munceasca online :) .

Da, dar unde-i gasesti? Eu nu prea am chef sa pierd titlul de top coder pentru ca cineva pe care-l platesc sa faca ceva nu se tine de cuvant.

#21
alexcocieru

alexcocieru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 23.08.2005

View Postmiromulus, on Mar 2 2006, 19:39, said:

Da, dar unde-i gasesti? Eu nu prea am chef sa pierd titlul de top coder pentru ca cineva pe care-l platesc sa faca ceva nu se tine de cuvant.
cam asa este...
totusi.. in cazul asta nu e voie sa muncesti cu cineva la km distanta..
eu am un buddy care e coder... si daca ar fi, l'as puna sa vina cu lap-ul si sa lucreze...
altfel.. nici eu nu risc

#22
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005

View Postbataglia, on Mar 1 2006, 21:18, said:

OK baieti.inca ceva la care ma gandeam: cum o sa stiu dak m-a acceptat sau nu? si cum o sa licitez cu el ca am intrat pe room online si nu vb nimeni acolo sau schimba vre-un subiect.
Merci mult inca o data si promit ca la primu bid castigat dau o cola :)

PS: cu privire la colegu de mai sus nu cred ca dak pui un portofoliu online clientul o sa stea sa mai iti caute si datele de contact, in plus sunt excluse tranzactiile in afara rentacoder (comision).

vei primi un email cu titlul : Congratulations! Your Rent A Coder bid was accepted!

si cu  un continut de genul :
Dear Sergiu_Q,

    Congratulations!  Your Rent A Coder bid was accepted!  Here are the
details:
.................

Note: To honor your privacy, Rent A Coder releases only your email
address to the opposite party.  However, you are free to exchange
additional contact information such as IM and phone number information (if you
wish).  Just remember that if there is a dispute, off-site communication
is not taken into account in the arbitration process (because it is too
easily faked).  For your own protection, always follow up off-site
communication with an on-site posting of what was agreed upon (and get the
other party to confirm your posting on-site).  This fully protects you
in case of a dispute.

     This buyer will have final power over when you get paid, so please
get your working relationship off on the right foot, by contacting
him/her through the site to let them know that you are starting the job.
.....................

dar cel mai placut este cand vezi :
Congratulations, Sergiu_Q! 100% of your work for http://www.RentACoder.com was received by the buyer, signed off on and accepted!



Nu mi-am facut niciodata  griji ca nu o sa primesc banii . Cel mai important este sa fii serios si sa iti faci treaba cum trebuie si la timp. Eu nu am castigat asa multi bani (max 1500$ in total), din cauza ca nu prea am timp (ma uit pe rac doar cand am timp si nevoie de ceva banuti ), din cand in cand ma mai cauta cate un fost client sa ne apucam de vreun proiect outside si pot spune ca si in felul asta sunt multi oameni seriosi  . Eu nu fac decat proiecte de electronica si nu accept orice proiect , adica sub 150$ nu ma apuc decat daca e vb de cateva ore de munca . Pana acum am facut 8 proiecte si am nota 9.6 . Pe rac este loc pentru toata lumea , iar cei seriosi si priceputi isi pot incepe o cariera acolo . Un prieten de-al meu castiga lunar sume de ordinul miilor de $ si se afla printre primii 40 din top .
Si eu cred ca cei de la rac sunt cei mai tari in materie de freelancer . :)

Edited by Sergiu_Q, 02 March 2006 - 22:39.


#23
bataglia

bataglia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 20.10.2005
De acord cu voi baieti.insa...e cam invers la noi.Ne-am luat dupa ce am vazut si noi aici, am facut resume calumea, am pus si poza ca , conteaza,am inceput si un site cu un portofoliu la .com, am inceput sa bidam la proiecte mici iar la restu care erau de 100 am pus la 20 si tot asa.INSA constatam ca dupa 3 zile de "bidare" incontinuu si la zi cu noutatile care apare pe site nimeni nu ne-a ales sa le facem treaba.Poate sa ne spuna si noua cineva unde e problema? mentionez ca atunci cand am bidat am pus si un msg de genu : suntem dornici sa va facem treaba,am mai facut asa ceva, le dau si exemple care le-am facut, le mai si zicem la sf cu stima si respect sa parem totusi profesionisti dar.....NIMIC.

PS:Eu de ex sar in sus cand vad ca am un mail nou - cine stie poate am noroc chior si m-a ales vre-unul - cand ce sa constat: m-a adaugat un prieten pe hi5 :(((((((( cum sa nu iti sara dracii?

Poate ne ajuta si pe noi cineva cu o solutie - dintre cei mai norocosi - oricum noi mai incercam nu ne lasam batuti!

Edited by bataglia, 03 March 2006 - 00:14.


#24
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Bataglia, la inceput poate sa dureze si cateva saptamani. Am un prieten care a incercat o luna intreaga sa prinda un proiect si nu il alegea nimeni pentru ca folosea numele crazy dog. L-a schimbat in ceva normal si acum e top coder.

In nici un caz nu trebuie sa va dati batuti. Aveti putina rabdare, bidati in mai multe locuri, puneti preturi mici si explicati ca nu va intereseaza banii ci nota, ca sa nu fiti asociati cu ieftin = prost.

#25
alexcocieru

alexcocieru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 23.08.2005
Tip: Nu bida la un proiect cu buget de 100 doar 20.. nu inspiri incredere stii cum e.. "Dau un ban da stiu ca merge"..
Eu de exemplu cobor maxim la 50%... maxim, mai jos deja e neserios.

Si incercati sa nu dati prea multe detalii din start "nu cersiti proiecte" .. cu cat te vede omu mai prompt si mai "putin interesat" cu atat o sa te vrea mai mult. scrie'i ca ai experienta, nu da linkuri din start, zii ca il poti face "in notime"..

E si un mare aspect psihologic la mijloc...
Am un prieten care a bidat 55% din suma si a castigat ... din prima oara, de 30 de minute pe RAC.... doar pt ca a stiut sa vorbeasca... si mai dati'le dracu de portofolii si poze si cv-uri... eu nu am astfel de prostii si ma descurc de minune...

Bafta multa

#26
tobosaru

tobosaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.11.2004
hooo Mr. Alexcocieru

- la majoritatea bidurilor se cere protofoliu...
- 55%...fix?
- tzepe se iau la arbitrationuri...unde buyeru are sanse mai mari sa castige
- comisionu+WU?cam mare?

#27
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
ei spun ca poza este importanta, stiu ei ce stiu.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
eu am castigat primul bid la aproape un an de la inscriere :w00t: si apoi, intr-o luna am mai luat inca 5 bid-uri :D

#29
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
eu dupa ce mi-am pus poza l-am castigat pe primul

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
eu daca imi pun poza nu mai castig niciunul :w00t: :naughty:

#31
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005

View Postalexcocieru, on Mar 3 2006, 01:37, said:

Tip: Nu bida la un proiect cu buget de 100 doar 20.. nu inspiri incredere stii cum e.. "Dau un ban da stiu ca merge"..
Eu de exemplu cobor maxim la 50%... maxim, mai jos deja e neserios.

Si incercati sa nu dati prea multe detalii din start "nu cersiti proiecte" .. cu cat te vede omu mai prompt si mai "putin interesat" cu atat o sa te vrea mai mult. scrie'i ca ai experienta, nu da linkuri din start, zii ca il poti face "in notime"..

E si un mare aspect psihologic la mijloc...
Am un prieten care a bidat 55% din suma si a castigat ... din prima oara, de 30 de minute pe RAC.... doar pt ca a stiut sa vorbeasca... si mai dati'le dracu de portofolii si poze si cv-uri... eu nu am astfel de prostii si ma descurc de minune...

Bafta multa
Alex are foarte multa dreptate
Nu cersiti proiecte = unul dintre cele mai importante lucruri pe rac  . Portofoliul conteaza doar daca este facut pe rac . Toti indienii au o "super experienta " in toate :D si castiga proiecte de 10-20$ ,proiecte  care valoreaza  peste 100 $  , iar in final se termina tragic pentru ambii participanti .
Am vazut destui care au castigat biduri bune iar la exeprienta aveau trecute 2-3 randuri , deci cred ca pana la urma modul in care abordezi bid-ul este mult mai importanta decat portofoliul sau ce mai ai trecut la experienta . E mai greu la inceput ; dupa 3-4 joburi terminate cu nota maxima deja baietii incep sa te caute :) , in general cumparatorul daca a avut o experienta placuta cu tine , va prefera sa te invite si la urmatoarele proiecte decat sa caute pe altii . In cazul meu , fostii clienti inainte de a pune un nou job ma intrebau daca am timp si daca vreau sa iau jobul  si banuiesc ca asta e o chestie generala , la fel cum e si treaba cu joburile inafara rac  . Uneori ai ocazia sa te si intalnesti cu clientii de pe rac , unul dintre cei cu care am lucrat a venit din anglia in ro si si-a deschis o firma la timisoara ...deci lumea nu e chiar asa de mare .
"tepele se dau de catre arbitri" este un lucru perfect adevarat , asa ca evitati sa ajungeti la arbitrare ca pana la urma se lasa cu o nota proasta . am avut o singura arbitrare deoarece cumparatorul nu a raspuns vreo luna dupa ce am terminat jobul , iar arbitrul  a hotarat sa il mai asteptam inca o saptamana , desi  a verificat si a constatat ca jobul era complet 100% .....iar dupa cum zicea el , cumparatorul putea sa mai intarzie cu raspunsul , dar daca eu nu raspundeam la emailuiri in 3 zile automat mi-o luam in freza ..iar din discutii era clar ca eu  nu contam prea mult . In cazul celor cu putine joburi pe rac cred ca la o arbitrare , au pierdut din start .

#32
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004

View Posti0nutzb, on Mar 3 2006, 11:31, said:

eu daca imi pun poza nu mai castig niciunul :w00t: :naughty:
eu tineam in mana un premiu de la effie nu de alta.(nu al meu evident)

#33
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Arbitrajul e singura zona unde se poate lua "teapa" in RAC. Numai ca acolo cam mori pe mana ta.

Ca sa nu ai probleme trebuie sa urmaresti ce ai discutat cu cumparatorul prin intermediul RAC. Toate discutiile sunt cosiderate adaugari la proiect. Daca el iti spune ca vrea ceva in plus si tu te declari de acord, te obligi sa fac acele lucruri practic gratis.

O alta problema la arbitraje este ca multi incepatori se sperie si, in timpul unei self medieri, renunta la orie pretentie financiara doar ca sa se stie scapati de problema. Si in multe cazuri ar avea dreptul la sume importante de bani. Unul din prietenii mei a renuntat la toti banii dintr-un proiect de 200$ care era peste 80% gata, doar ca sa scape cu un self mediation.

#34
bataglia

bataglia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 20.10.2005
Hmm...interesant ce spui tu aici - tind sa cred ca aveti perfecta dreptate daca a-ti castigat banuti ;) in legatura cu arbitrii cum evitam contactul cu ei? nu mai creeam faulturi sau ce :))
De curiozitate, sa imi zica si mie cineva sincer dak a castigat un proiect mai mare de 500$ - imi dau seama ca trebuie sa ai un "level" destul de bun.
Acest mod de a baga in arbitraj bidul banuiesc ca nu se face cand vine vb de o suma modesta pana in 100.Oare nu exista posibilitatea la un proiect de 2 - 3 sute sa intervina omu cu trick-ul asta ? am inteles ca noi suntem ca si 0 pt ei ca prioritate dar buyerii ce li se intampla atunci cand fac asta? vreo penalizare ceva sau nu le da nimeni in cap  

PS:pe lume nu tre sa uitam ca mai sunt si tzepari!!! tine-ti minte treaba asta

Edited by bataglia, 03 March 2006 - 12:37.


#35
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Eu nu am castigat proiecte de 500$ in RAC si, chiar daca am fost invitat, am refuzat. Daca nu ai o echipa in spate e greu sa iei in RAC proiecte foarte mari pentru ca multi buyeri iti cer la valoarea asta si pe mama si pe tata (la coding). Am avut insa clienti de la care am luat per total sume mult peste 500$.

Sume mari ca one man show se pot lua daca te bagi pe content writing. Acolo e mult mai clara treaba.

A, si inca ceva: cand ajungi cu clientii stabili la astfel de valori, e bine sa incepi sa lucrezi cu ei in afara RAC-ului (evident, daca ai incredere in ei).

Quote

PS:pe lume nu tre sa uitam ca mai sunt si tzepari!!! tine-ti minte treaba asta

Depinde cum gasesti omul. Unul din clientii mei mi-a dat banii chiar daca cel caruia urma sa-i vanda produsul se razgandise si vroia altceva.

Edited by miromulus, 03 March 2006 - 12:56.


#36
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
am biduit eu pentru unul, il puteam face, dar a trecut vreo juma de an de atunci si n-am primit pe mail nici macar ca am pierdut bidu-l. la sume mari se mai schimba niste chestii da nu cred ca nu primeam mail.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate