Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata
 De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...
 schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 

More informations about RentAcoder

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#109
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
In RAC poti concura cu tembelii care lucreaza pe seminte in 2 moduri:

- lucrezi pe mai putine seminte ca ei
- demonstrezi seriozitate si capacitate de a face lucruri de calitate superioare si le explici tuturor ca pot angaja un indian/pakistanez/etc care sa le faca ceva care sa semene cu ce vroiau ei sau sa te angajeze pe tine si sa obtina mai mult decat sperau

#110
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005

View Postkevinro, on May 14 2006, 15:30, said:

Am o intrebare, eu am o avut intotdeauna o mefienta fata de acest tip de site-uri fiindca mi-am bagat la un moment dat nasul prin cateva (inclusiv RAC) si nu am putut sa-mi raspund la intrebarea pe care v-o pun si voua:

- unde va vedeti, dpdv profesional, peste 10 ani?
eu ma apuc in vara asta serios de rac...si poate o sa continui si in timpul anului scolar(o sa fiu a 10-a ;)...k sa scot si niste bani..si sa acumulez si niste experienta...
pe viitor nu ma gandesc sa lucrez numai pe rac...poate o sa ma angajez...da in niciun caz nu o sa stau fara carte de munca la o firma serioasa..
ce parere aveti....gandire buna sau nu ?

#111
bataglia

bataglia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 20.10.2005

View Post355, on Jun 5 2006, 20:26, said:

eu ma apuc in vara asta serios de rac...si poate o sa continui si in timpul anului scolar(o sa fiu a 10-a ;)...k sa scot si niste bani..si sa acumulez si niste experienta...
pe viitor nu ma gandesc sa lucrez numai pe rac...poate o sa ma angajez...da in niciun caz nu o sa stau fara carte de munca la o firma serioasa..
ce parere aveti....gandire buna sau nu ?



pana aici perfect as zice, insa o singura obiectie daca imi dai voie: de ce in vara si sa nu incepi de acum ? imi aduci aminte de expresia dupa vacanta ma apuc serios sa invat la mate, ori nu esti robot as zice sa inveti rapid. Incepe de pe acum, usor usor, nu e nevoie sa iei enshpe mii de proiecte, e destul 1 pe sapt sau pe luna de ce nu, dat fiind ca nu prea ai timp, scoala avand prioritate....sau nu?!  :notangel:

#112
andrei_g

andrei_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 04.04.2006
eu o sa pic niste examene in sesiunea asta din cauza rac-ului  :D ...

Edited by andrei_g, 07 June 2006 - 22:15.


#113
bataglia

bataglia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 20.10.2005

View Postandrei_g, on Jun 7 2006, 22:15, said:

eu o sa pic niste examene in sesiunea asta din cauza rac-ului  :D ...


eu deja sunt cu restante  :coolspeak:

#114
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
scz...am gresit in exprimare bataglia ...chiar m-am apucat de rac ...de acum...dar inca nu am terminat niciun proiect....am si pierdut cateva din cauza scolii....
in vacanta o sa am timp o gramada de proiecte...si de-aia zic....ca asa am tot pierdut...because no time... :D

#115
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005

View Postandrei_g, on Apr 29 2006, 16:04, said:

:D wohoo, am deja 2 biduri castigate. pe putini bani, ce-i drept (1$ + 20$), dar sunt usoare si am promisiunea ca imi dau cate un 10 fiecare, asa ca fac si compromisuri :) le-am terminat pe amandoua si acu stau cu ochii beliti in gmail sa-mi vina mesaj de la aia ca au vazut treaba si le-a placut.

PS: sa nu se inteleaga gresit, nu sunt indian. acel 1$ e de fapt 4 minus ce ia RAC, si era 4 pentru ca buyerul pusese bid intre 4 si 5, si chiar pusese accentul pe aspectul 10-lui si "a very favorable review".  -_-
Ei, hai că sînt curios, ce trebuia să faci pt 4$? Să modifici culoarea la un background?, eventual tipu de font?  :P

Edited by Nigel, 11 June 2006 - 13:33.


#116
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005

View Postmiromulus, on Jun 5 2006, 20:17, said:

In RAC poti concura cu tembelii care lucreaza pe seminte in 2 moduri:

- lucrezi pe mai putine seminte ca ei
- demonstrezi seriozitate si capacitate de a face lucruri de calitate superioare si le explici tuturor ca pot angaja un indian/pakistanez/etc care sa le faca ceva care sa semene cu ce vroiau ei sau sa te angajeze pe tine si sa obtina mai mult decat sperau
Da, și cred că aici portofoliul vorbește singur în locul tău (și mă refer la cei care tocmai ce au intrat pe RAC și nu au încă un rating).
Deci unde și cum trebuie să-mi pun portofoliul meu? să fie văzut de buyeri. Am înțeles că e interzis să-mi dau datele de contact, deci cum fac?
Să zicem că am deja un site personal, unde scriu ce servicii prestez, tarife orientative, portofoliu și la sfîrșit, datele de contact. Dacă nu pot da pe RAC adresa acelui site, atunci cum?

Vă mulțumesc pt indicații.

Edited by Nigel, 11 June 2006 - 13:49.


#117
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Am citit mai mult de o oră toate comentariile voastre și văd că toți lucrați numa pt export  :D Felicitări!
Dar dacă îmi este permis, eu aș deschide o întrebare despre omologul românesc, adică Piața de soft.
Ați încercat careva pe acolo? Plimbîndu-mă pe acel site, pe lîngă plățile execrabil de mici oferite, am constatat și faptul că multe, majoritatea, licitaților au fost stinse, deoarece clientul nu a ales nici un programator, deși programatpori care să liciteze existau. De ce asta? Poate mă luminează cineva. Vă mulțumesc.

Pe mine m-ar tenta Piața de soft, deoarece am văzut că se mai scot la licitație și proiecte de BD, ori eu mă pricep mai bine la BD decît la web design.

#118
andrei_g

andrei_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 04.04.2006
salut Nigel. pentru 4$ trebuia sa iau un cod html micut pentru un popup din-ala "modern" cu <div>, sa-l personalizez putin, si sa-l introduc in pagina lui. 4$ nu e mult, dar faptul ca era un inceput a insemnat mult. altii asteapta luni de zile pana iau un proiect, asta a venit a doua zi. de atunci a trecut cam o luna si astept acu pe 15 sa-mi vina 500$ :D

Edited by andrei_g, 11 June 2006 - 14:46.


#119
bataglia

bataglia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 20.10.2005

View PostNigel, on Jun 11 2006, 13:42, said:

Am citit mai mult de o oră toate comentariile voastre și văd că toți lucrați numa pt export  :D Felicitări!


:P sincer, prefer de o mie de ori sa lucrez cu un strain decat cu un roman, si nu cred ca sunt singurul care poate confirma asta. Mi se pare mai simplu sincer - ai de facut aia si aia si uite banii aici; pe cand romanul hai sa ne intalnim, sa discutam, sa vezi cam ce vreau etc etc etc ori asta nu inseamna decat pierdere de timp. Pe RAC isi poate gasii locul orice coder ce detine putine informatii si este in stare sa le aplice contracost si sa corespunda cu cerintele clientului, normal - deci si tu poti incerca de ce nu sa vezi cam ce si cum se poate face un ban cinstit si fara prea multa sudoare  :coolspeak:

PS: vezi sa faci treaba calumea, ca noi romanii suntem priviti bine, macar acolo nu suntem facuti tigani sau hoti  :coolspeak:

View Postandrei_g, on Jun 11 2006, 14:46, said:

altii asteapta luni de zile pana iau un proiect, asta a venit a doua zi. de atunci a trecut cam o luna si astept acu pe 15 sa-mi vina 500$ :D


....sa nu exageram totusi  :P mai minte omul dar nici chiar asa totusi, sa fim seriosi. Nimeni nu cred ca a asteptat luni pana a luat un proiect - sa nu excludem totusi nestiutorii de engleza ca atunci devine mai groasa treaba, comunicare prin semne fiind totusi inpracticabila  :coolspeak:

#120
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

Quote

sincer, prefer de o mie de ori sa lucrez cu un strain decat cu un roman, si nu cred ca sunt singurul care poate confirma asta. Mi se pare mai simplu sincer - ai de facut aia si aia si uite banii aici; pe cand romanul hai sa ne intalnim, sa discutam, sa vezi cam ce vreau etc etc etc ori asta nu inseamna decat pierdere de timp.
mai devereme sau mai tarziu tot va trebui sa te intalnesti cu un client, sa discuti ce vrea omu', plus eventuale solutii... asta daca nu vrei sa ramai decat la stadiul de RAC.

#121
bataglia

bataglia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 20.10.2005

View PostGarfield, on Jun 11 2006, 18:54, said:

mai devereme sau mai tarziu tot va trebui sa te intalnesti cu un client, sa discuti ce vrea omu', plus eventuale solutii... asta daca nu vrei sa ramai decat la stadiul de RAC.


sigur, perfecta dreptate insa tot sunt convins ca mai usor lucrezi cu un strain decat cu un roman - chiar si daca te-ai intalnii cu el, tot devine lipicios - mai vreau si aia, mai vreau si cealalta pe aceasi bani.

#122
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View PostNigel, on Jun 11 2006, 14:31, said:

Da, și cred că aici portofoliul vorbește singur în locul tău (și mă refer la cei care tocmai ce au intrat pe RAC și nu au încă un rating).
Deci unde și cum trebuie să-mi pun portofoliul meu? să fie văzut de buyeri. Am înțeles că e interzis să-mi dau datele de contact, deci cum fac?
Să zicem că am deja un site personal, unde scriu ce servicii prestez, tarife orientative, portofoliu și la sfîrșit, datele de contact. Dacă nu pot da pe RAC adresa acelui site, atunci cum?

Vă mulțumesc pt indicații.

Eu am facut un director pe serverul unde imi hostez site-ul, /RAC/portfolio unde am postat pur simplu portofoliul, fara date de contact sau link catre prima pagina. Evident, ca omul poate vedea si site-ul cu totul daca se ambitioneaza, dar nimeni nu a comentat absolut nimic.

#123
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005

View Postbataglia, on Jun 11 2006, 19:51, said:

:P sincer, prefer de o mie de ori sa lucrez cu un strain decat cu un roman, si nu cred ca sunt singurul care poate confirma asta. Mi se pare mai simplu sincer - ai de facut aia si aia si uite banii aici; pe cand romanul hai sa ne intalnim, sa discutam, sa vezi cam ce vreau etc etc etc ori asta nu inseamna decat pierdere de timp. Pe RAC isi poate gasii locul orice coder ce detine putine informatii si este in stare sa le aplice contracost si sa corespunda cu cerintele clientului, normal - deci si tu poti incerca de ce nu sa vezi cam ce si cum se poate face un ban cinstit si fara prea multa sudoare  :coolspeak:

Totuși, și-a încercat cineva norocu și pe Piața de soft? Sînt curios de ce acolo multe proiecte se sting, deoarece pînă la urmă clientul nu a ales nici un licitator  :huh:

#124
tobosaru

tobosaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.11.2004
piata de soft e un site f.f. mic, pe care probabil sunt multi useri inexistenti in realitate, si daca te uiti la venituri...e jenant.

#125
XtZy

XtZy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 10.12.2005

View PostNigel, on Jun 11 2006, 22:04, said:

Totuși, și-a încercat cineva norocu și pe Piața de soft? Sînt curios de ce acolo multe proiecte se sting, deoarece pînă la urmă clientul nu a ales nici un licitator  :huh:
Pai treaba vine cam asa: se ofera sume mici pentru chestii complicate si comisioanele sunt mari ---> proiectele se sting..
Cel de pe primul loc are 9 milioane si ceva.. hai sa fim seriosi. :D

#126
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005

Quote

PS: vezi sa faci treaba calumea, ca noi romanii suntem priviti bine, macar acolo nu suntem facuti tigani sau hoti
asa e sa stii...au foarte multa incredere in noi strainii.....suntem vazuti f bine...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate