Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Conducerea Piraeus Bank dorește un nou nume pentru bancă

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008
Noul acționar este american, nu grec, prin urmare numele ar putea să reflecte unul din stereotipurile pe care le asociem cu Statele Unite:
Yank Bank,
Liberty Bank,
FF Bank (fast forward sau fast food),
Banca Ford (Ford este una din mărcile de automobile preferate în România, folosirea ei și ca nume de bancă ar fi binevenită),
Banca Dallas (serialul care a purtat numele capitalei statului Texas a fost foarte urmărit la noi atât în perioada RSR cât și după),
Cowboy's Bank (o importantă parte a americanilor se ocupă cu creșterea animalelor, România este și ea o țară cu o jumătate a populației în mediul rural, dacă banca va credita și segmentul agricol o astfel de denumire nu ar fi deplasată).
Beverly Britney Brenda Bank (seamănă cu ratingul băncii).

#20
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008
Attached File  FirstBank_Logo.png   37.26K   3 downloads

Alegerea s-a produs, Piraeus va fi cunoscută ca „First Bank”, nume cu aceeași semnificație cu Alpha Bank și Erste Bank, și totodată numele a numeroase alte instituții de credit din întreaga lume, vedeți spre exemplu sigla băncii omonime din Nigeria.


Eu bănuiesc că vom avea încă un rebranding după acest rebranding.

Edited by Koal, 15 September 2018 - 13:06.


#21
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Am găsit acest topic de abia după ce am urmărit (cu stupoare) reclamele deșănțate la First Bank, prima banca din USA (in ordine cronologica).
Asa ca ma opresc la prima sucursala cu baloanele frumos colorate, sucursală aflata la margine de Bucuresti, si intreb o funcționara de la ghiseu, ce e cu aceasta bancă noua, de unde a apărut, cine o deține.

"Un fond de investiții!"
Aha, zic eu, dar nu am auzit în viata mea de o bancă americană cu acest nume.
Dna: "Nnnu?!", de parcă eram un gibon aterizat din junglă in distinsa banca First.

Zic: "Doamnă, am auzit de City Bank, de Chase Manhattan, de altele... dar nu de First Bank."
Zâmbește stingher, forțat, ca o adevărată lucrătoare de bancă (front office).

In fine, cand sa o mai sa intreb de una, alta (comisioane, internet banking etc), vad un afiș A4, din cele clasice, facute la computerul secretarei si lipit cu scotch de o placă... Clienții Piraeus Bank au prioritate la... nu stiu ce.
Intreb ce Dumnezeu e asta?!?
"Pai suntem fosta Piraeus Bank."
Am ieșit in fuga.

Ma rog, nu vreau să fiu rău, dar oare americanii știu ca prima lor bancă se numește First Bank si ca tocmai si-a deschis o sucursala în România?
Intreb si eu...

Have fun!

Dan
P.S. Mi-e lene si jenă sa caut pe internet mai multe informații despre FB si noul lor proprietar. Dar ceva e putred la mijloc. Părerea mea.

#22
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008

View PostIpsilanteCucuruz, on 12 septembrie 2018 - 00:47, said:

Nu ca m-ar interesa prea tare dar ti-am citit postarea si toate numele mi se par penibile iar unele sunt asemanatoare cu ce exista deja. Big Bank de exemplu, exista BinkBank, asemanarea in pronuntie e prea mare.

Singurul poate care l-as folosi e First Bank dar sun alta forma, si anume 1. Bank

LE:Daca vad denumirea asta ii dau in judecata. Sa vina sa imi plateasca copyright-ul inainte.

Au un 1., doar că este doar în spațiul negativ al siglei între I și R. De asemenea I-ul seamănă cu 1.

[ https://www.firstbank.ro/pub1/dam/jcr:8947c540-3dbd-428a-835f-c726547a9909/Group.svg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008
@dan_slack, @vali_petcu

Am văzut și eu reclama și am observat că sunt prezentate câteva aspecte ale culturii financiare americane, iar una din persoanele prezentate acolo, Alexander Hamilton, spune că a înființat prima bancă din America, Bank of New York, și că acum felul american de a face operațiuni bancare este prezent și în România. La final este prezentată sigla și numele băncii.

Prima bancă înființată în Statele Unite, în 1784, nu a purtat numele de First Bank ci Bank of New York,
însă în 1863 (cam în același timp cu CEC din România) apare și First National Bank, care are în denumire First deși era cea de-a 25-a bancă din America.

Prima bancă din America are ca succesor BNY Mellon, iar First National are ca succesor mai multe bănci regionale și instituții financiare aparținând de un fond de investiții: First Horizon National Corporation.

Există încă o bancă cu acest nume și în Colorado: 1st Bank.

--

Acționarul principal al First Bank România este James Christopher Flowers, un reputat economist și bancher american.

Nu este nimic putred, Piraeus a vândut sucursala sa din România fondului de investiții patronat de J.C. Flowers.

#24
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Lmao sistemul american de a face operațiuni bancare e demn de epoca de piatra. La fel cel francez.

In România, de bine sau de rău chiar stam ok la capitolul asta comparativ cu alte tari de la care te aștepți sa țâță de mâță.

#25
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006

View PostKoal, on 30 noiembrie 2018 - 21:56, said:

Acționarul principal al First Bank România este James Christopher Flowers, un reputat economist și bancher american.
Nu este nimic putred, Piraeus a vândut sucursala sa din România fondului de investiții patronat de J.C. Flowers.
Putreda mi se pare agresivitatea cu care ni se serveste o minciuna. Ca aceasta FB ar fi prima banca din SUA, ca vechime, nu ca marime... Posted Image
Si la fel de putreda este ascunderea adevarului expus de colegii de topic. un fond de investitii detinut de un domn, mare bancher, a cumparat sucursala Piraeus bank din tara noastra.
Dar ei nu si nu, ca suntem pogoratori din meleagurile americane, suntem prima banca infiintata de G. Washington (cam asta sugereaza clipul), si de sute de ani aducem bunastare oamenilor obisnuiti. Niciun cuvant despre o tranzactie cu Piraeus, despre cine detine acum banca etc.
Cam asta ar fi.

Acum poate sunt eu rau, dar cred ca nu asa se castiga increderea clientilor (posibililor clienti). Iar ptr. o banca, increderea este totul.
Ca sa nu mai spun cat de ridicol, de strident, de balci este rebranduirea bancii.

In fine, ma astept in curand la un exit rasunator al marelui fond de investitii. Nu de alta, dar imi pare ca a mizat pe un cal mort.

Edited by dan_slack, 01 December 2018 - 20:33.


#26
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu prea au succes bancile americane in Romania.
A mai fost citibank si si-a luat talpasita repede.

Iar astia (First Bank), nici macar n-au vreun pedigree, nici macar nu exista ca banca decat in Ro.

Edited by don_dannielo, 02 December 2018 - 03:54.


#27
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postdon_dannielo, on 02 decembrie 2018 - 03:33, said:

Nu prea au succes bancile americane in Romania.
A mai fost citibank si si-a luat talpasita repede.

Iar astia (First Bank), nici macar n-au vreun pedigree, nici macar nu exista ca banca decat in Ro.
Citibank nu a plecat nicaieri din Romania, inca sunt prezenti dar lucreaza doar cu companii, au renuntat la persoane fizice ,si e o banca al naibii de misto..... divizie pe care a data o Raiffeisen.

Edited by cuculea, 02 December 2018 - 08:39.


#28
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Stiu ca lucreaza doar cu companii, la fel si RBS parca.
Pentru mine a plecat, ca nu-s companie.

Ce imi placea era ca puteai face cumparaturi in dolari fara conversie dubla (cu trecere prin euro cum fac aproape toate celelalte) - valuta de referinta fiind la ei usd.

Sa vedem daca First Bank sunt la fel de nationalisti, si nu doar in reclame.

Edited by don_dannielo, 02 December 2018 - 08:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate