Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Exponometre, măsurarea luminii/iluminării

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Deschid acest subiect ca unul general, despre toate tipuri de exponometre (extrene) și măsurarea luminii/iluminării.
În fine, m-am ales cu un exponometru "Gossen" Sixtomat: http://www.butkus.or...en_sixtomat.htm
, dar nu îmi dau seama cum:
1) Știu ce sensibilitate a filmului am setat;
2) Se folosește în modul cinematografic;
3) Citesc temperatura de culoare.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,606
  • Înscris: 07.02.2003
Il folosesti acum sau la ce iti trebuie sa stii ?

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Am de gând să-l folosesc pentru a testa nişte aparate care nu au exponometru încorporat   :)

#4
flor77

flor77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.04.2017
Testeaza, testeaza...

#5
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Ptr sensibilitatea filmului ar trebui sa fie rotitza aia pe laterala exponomentrului, daca nu ma insel. In pdf arata ca are indicatii pe ea in ASA si DIN, deci aia trebuie sa fie.

Ptr mod cinema, in loc de timp de expunere reglezi pe "nr de cadre pe secunda" (ultima pagina a pdf-ului, jos de tot, stanga)

ptr temp de culoare inca n-am deslusit...

ah, nr de cadre pe secunda nu e pe exponometru; trebuie sa faci tu conversia mintal sau sa o copiezi pe aia de acolo si s-o lipesti de camera de filmat

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Cum să fac conversia mintal?  :mellow:
Sensibilitatea e pusă pe rotiţa aia, dar de unde ştiu de exemplu când sunt la 100 A.S.A./21 D.I.N. sau la 200 A.S.A./24 D.I.N.?   :huh:  Că nu e nici o săgeată care să indice ceva în dreptul rotiţei.

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cum dracu nu e? Ai un sant, in poza e in drepul 50asa, sau 18 din.

#8
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Ala pare sa fie o antichitate cu celula cu seleniu , care nu necesita baterie, deci e exclus dupa atatia ani sa dea o indicatie cat de cat utila deoarece seleniul imbatraneste si-si pierde sensibilitatea mult mai rapid decat o fotorezistenta CdS.
Lateral dreapta are rotita de reglare a sensibilitatii .
Pt modul cinematgrafic exista o rigla de calcul separata pe capac in partea de jos.
Un fel de analiza de culoare se face prin compararea imaginii proiectate de 2 filtre rosu+ albastru pe o scala in 6 trepte . Care dintre cel 6 campuri e mai apropiat de culoarea subiectului aluia îi corespunde temp. de culoare marcata langa el.
Apropo , 60 de lei e cam mult ...dai doar 30 de lei , ca-i bun doar pt vitrina .

#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Din ăla cu celule de Seleniu e. Acum mai mulţi ani m-am jucat cu un "Werralux" şi a dat indicaţii corecte, dar a răposat definitiv.
Reglare a sensibilităţii, dar de unde ştiu care e sensibilitatea? Că pe pe rotiţă e linia aia roşie, dar pe corpul exponometrului nu-i nici o săgeată.
Cu temperatura de culoare... trebuie să ai ochi pentru aşa ceva. Eu credeam că străluceşte linia continuă şi pe urmă faci comparaţie cu gradaţia. Pe viitor am să-mi iau unul digital.
Nu am dat 60 Lei pe el. Nu aş da 60 Lei pe aşa ceva decât poată dacă ar fi la cutie şi ar arăta ca nou.

Edited by djl, 11 September 2018 - 22:27.


#10
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 djl, on 11 septembrie 2018 - 20:10, said:

Deschid acest subiect ca unul general, despre toate tipuri de exponometre (extrene) şi măsurarea luminii/iluminării.
În fine, m-am ales cu un exponometru "Gossen" Sixtomat: http://www.butkus.or...en_sixtomat.htm
, dar nu îmi dau seama cum:
1) Ştiu ce sensibilitate a filmului am setat;
2) Se foloseşte în modul cinematografic;
3) Citesc temperatura de culoare.

1) bine că știi Posted Image
2) nu știu ce e modul ăla cinematografic
3) din ce văd eu în poze temperatura de culoare nu are nici o treabă cu povestea asta.

Mie îmi pare un exponometru pentru lumină incidentă dintre cele mai simple. Are baterie? dacă nu probabil e un aparat cu seleniu sau galiu sau ceva asemănător care probabil la ora asta e decalibrat și ieșit din orice specificații.

În ipoteza că este încă funcțional modul de lucru e următorul: potrivești sensibilitatea filmului, și te uiți la o scală unde ai un ac inicator și un reper mobil. potrivești reperul mobil să se suprapună peste ac și citești pe niște verniere circulare combinații timp de expunere/diafragmă.

exact, exact cum se face în cazul ăsta citești în manual.

 djl, on 11 septembrie 2018 - 22:22, said:

Din ăla cu celule de Seleniu e. Acum mai mulţi ani m-am jucat cu un "Werralux" şi a dat indicaţii corecte, dar a răposat definitiv.
Reglare a sensibilităţii, dar de unde ştiu care e sensibilitatea? Că pe pe rotiţă e linia aia roşie, dar pe corpul exponometrului nu-i nici o săgeată.
Cu temperatura de culoare... trebuie să ai ochi pentru aşa ceva. Eu credeam că străluceşte linia continuă şi pe urmă faci comparaţie cu gradaţia. Pe viitor am să-mi iau unul digital.
Nu am dat 60 Lei pe el. Nu aş da 60 Lei pe aşa ceva decât poată dacă ar fi la cutie şi ar arăta ca nou.
nici un exponometru analogic nu-ți va măsura temperatura de culoare. Mint, sunt unele dar nu ieftine, nu comune, nu ușor de folosit. Și în primul rând foarte inutile în practica de zi cu zi.

În mod obișnuit ai nevoie să măsori parametrii de expunere, aică cantitatea de lumină corelată cu sensibilitatea filmului. Care se traduce în timp de expunere-diafragmă.

oricum exponometrele externe au devenit inutile în practica de zi cu zi. Poate doar în studio să-l folosești cînd ai multe lumini și vrei maximă precizie.

Eu am un Sekonic L358 care stă mai mult în sertar. Cred că-l folosesc odată la doi ani când intru în studio și am timp nelimitat să mă joc.

Edited by DaculScoril0, 11 September 2018 - 23:23.


#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Văd că unii nu se pot abţine de la a nu comenta aiurea, deşi nu fac rău nimănui şi nu mă leg de nimeni. Dacă bun simţ nu există, există butonul Report pe care îl folosesc cu încredere.

On-topic: exponometrul l-am luat pentru cazul în care folosesc aparate care nu au exponometru încorporat şi nici nu li se poate adapta unul (sau nu găsesc exponometru pentru ele). În rest, dacă aparatul are, în folosesc cu încredere atâta timp cât pot folosi baterii de 1,5 Volţi... că inel din ăla adaptor cu diodă care să-mi permită utilizarea unei baterii de 1,5 V în locul uneia de 1,35 V nu am reuşit să achiziţonez, deşi cineva mi-a zis că are - hmm, şi aici e util un exponometru. Există exponometre analogice vechi, mişto, care au buba asta cu bateriile - pentru că nişte idioţi s-au gândit să scoată bateriile cu Mercur de pe piaţă, dar nu s-au gândit să dea şi o lege prin care să existe şi magazine care să vândă inele din alea adaptoare. Scăpăm de poluarea produsă de baterii dar aruncăm aiurea unele aparate la gunoi (pe lângă chestii foto mai existau şi ceasuri, calculatoare cu aşa ceva) ca să facem poluare.
Manuale pentru exponometre vechi: http://www.butkus.or...shes_meters.htm
Tot de la "Gossen" unul interesant... cu baterie de 9 Volţi   B)   http://www.cameraman...en_luna_lux.pdf

Eu am priceput cum se corelează indicaţiile pe acel exponometru, dar tot nu-mi dau seama cum ştiu ce sensibilitate a filmului am setat. Până la urmă pun obiectivul de 50 m.m. pe "Minolta" X-700, fac măsurări şi apoi fac comparaţie cu exponometrul.
Da, pentru cinematografie (hmm, ce frumoasă ar fi o filmare pe peliculă de 16 m.m.) există un calculator pe fund.

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Am încercat să mişc inelul de metal şi nici aşa nu merge. Probabil am să întreb la o consignaţie foto (unde au unul din ăsta) şi poate acolo am să obţin lămuriri.
Cum priveşti linia aia roşie mare pentru comparaţia legată de temperatura de culoare: studiezi lumina reflectată sau cea care trece prin ea?   :huh:

Ca exponometru pentru măsurarea luminii + iluminării, a temperaturii de culoare, eventual a luminii de blitz ce mi-aţi recomanda?

#13
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 djl, on 12 septembrie 2018 - 12:49, said:

Ca exponometru pentru măsurarea luminii + iluminării, a temperaturii de culoare, eventual a luminii de blitz ce mi-aţi recomanda?
dacă vrei unul pe care să și ai încredere că măsoară exact:  Sekonic. Nu sunt ieftine, mai ales modelele care măsoară și temperatura de culoare.

#14
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Din ce-am vazut pe net , rotita de sensibilitate actioneaza printr-un sistem de roti dintate indicatorul timpilor de expunere; avand in vedere varsta, e clar ca mecanismul e blocat si trebuie demontat , curatat si eventuial uns
Nu am folosit tipul asta de exponometru dar stiu ca se face comparatia intre lumina trecuta prin cele 2 filtre (corect ar fi trebuit 3 filtre in culorile de baza R,V,A ) ; daca lumina are o temp de culoare scazuta (la apus , de ex.) ,va trece mai multa lumina prin filtrul rosu si mai putina prin cel albastru.
Logic mi s-ar fi parut ca cele 2 filtre sa fie puse in fata celulei pe rand si sa se faca compararea intre cele 2 indicatii de expunere , dar probabil din cauza sensibilitatii scazute a celulei cu seleniu ,acest lucru nu era posibil. Oricum ,nu e un sistem de precizie , e ceva de genul ,,cat-de-cat'' .
Am crezut ca vrei sa-l cumperi de pe oleics , dar daca il ai deja, pune o poza cu filtrul R/A ridicat sa vedem ce proiecteaza pe scala cu 6 valori.
Pt masuratea temp. de culoare se folosesc ap. numite colorimetre (en :Color Meter) ; este f. posibil ca un astfel de ap. sa aiba si posibilitatea de masurare a expunerii.
Nu inteleg de ce ai vrea sa masori temp. de culoare a luminii de blitz ; e constanta , in general e cam la 5500* K ; si nici nu inteleg de ce te-ar interesa un colorimetru ...era folosit in special la filmari, atunci cand trebuiau filmate secvente  in conditii diferite de iluminare si se facea corectie de culoare cu filtre ca nu se vada diferenta la alipirea lor , sau la foto profesionala pe film diapozitiv.

Edited by tinel231, 12 September 2018 - 13:39.


#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Cifrele de pe ecranul de citire sunt acţionate. Pe rotiţă în sine sunt trecute sensibiltăţiile materialului fografic.
În cazul blitz-ului doream să măsor puterea şi unghiul de acoperire.

#16
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu pricep de ce te obsedeaza temperatura de culoare. Pe vremea aia, existau doua filme color. Pt exterior sau blitz si de interior, pt becuri cu incandescenta. Daca le foloseai viceversa, existau filtre de corectie, rosu si albastru, care se montau pe obiectiv. Degeaba ai putea masura, din moment ce aparatul foto nu are reglaj pt asa ceva, spre deosebire de aparatele digitale, sau chiar camerele vhs, la care se poate ajusta white-balance manual sau automat.
La blitz nu se foloseste exponometrul, nici n-ai avea cum. Unghiul e specificat de constructor, e fix, pe blitz ai un tabel unde poti vedea ce diafragma sa folosesti in functie de distanta si sensibilitatea filmului.

Edited by rumegus, 12 September 2018 - 14:03.


#17
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Aduseseră ăia de la f64 film Tungsten balanced. Plus să ştiu ce filtru folosesc la nevoie.

#18
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si ce legatura e intre ce au adus aia, si ce ai tu? Ala e film pt iluminat cu lampi tungsten, ai tu asa ceva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate