Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

Teatru radiofonic

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

Purpura

Purpura

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postaddysoftware, on 12 septembrie 2018 - 21:46, said:

Saracu' Dem... a pierit si el de curand. Toti marii actori ce ne-au incantat copilaria si tineretea ne parasesc...

Acum 18 ani nu as zice ca e "de curand".

View Postlely, on 12 septembrie 2018 - 12:17, said:

Mie imi place teribil Titanic vals.

Sau Steaua fara nume.

Apropo, acum cativa ani am ascultat o piesa umoristica pe Radio Romania Cultural, interpretau Dem Radulescu si Virgil Ogasanu, Dem era un spargator si intrase prin efractie in casa celuilalt. Nu reusesc sa o gasesc, gogu nu ma ajuta.

Si pagubasul ii explica ce greseli a facut in spargere? Cred ca e si o schita pe tema asta.

addysoftware

addysoftware

Ecological Member :)

• Grup: Moderators

View PostPurpura, on 12 septembrie 2018 - 21:51, said:

Acum 18 ani nu as zice ca e "de curand".
Ce dracu, am imbatranit chiar atat de tare???

breeeeeeeee... chiar asa e.

Purpura

Purpura

Senior Member

View Postaddysoftware, on 12 septembrie 2018 - 22:10, said:

Ce dracu, am imbatranit chiar atat de tare???

breeeeeeeee... chiar asa e.

Imi aduc aminte ce faceam si unde eram cand au anuntat la radio. Era profesor si se intrebau si ce o sa se intample cu actorii de la clasa lui.

pufonel

pufonel

Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

@lely, cunosc piesa, e de un francez, dar nu mai tin minte titlul. Parca era ceva cu "ghinion". Bibanul joaca un spargator care intra in casa unui pictor falit (Ogasanu) si ajunge sa-i plateasca datoriile pe la diversi furnizori si chiar sa-i dea cativa bani pagubitului, din mila. Poate imi aduc aminte cum se cheama, sau poate o stie altcineva dupa amanuntele pe care le-am dat.

Paz

Paz

Kitzbühel

View Postsuper8, on 11 septembrie 2018 - 19:54, said:

De cand era sa fac infarct de la "Razboiul lumilor" de Orson Welles, nu mai ascult teatru radiofonic Posted Image

Cand s-a difuzat piesa asta in SUA. au fost atat de multe telefoane la politie ca s-au blocat liniile. Multi sustineau ca le-au aterizat in curte sau ca-i au la usa si incearca sa le intre in casa.

autom2

autom2

Senior Member

https://www.mixcloud...ver/ora-vesela/

Puteti descarca aceste emisiuni de umor.

addysoftware

addysoftware

nu exista optiune de desc... poti doar sa le asculti si eu vreau sa le am si peste 20 de ani.

Paz

Paz

Kitzbühel

Eu le am pe player si le ascult la drumuri lungi sau in trafic. Cand sunt satul de muzica.

autom2

autom2

Senior Member

View Postaddysoftware, on 13 septembrie 2018 - 09:15, said:

nu exista optiune de desc... poti doar sa le asculti si eu vreau sa le am si peste 20 de ani.

Ba exista! copiezi URL-ul fiecarei piese ( scenete, teatru, etc) in programelul online de convertire. Eu asa am facut. Iti ceva timp dar merita. Le poti descarca simultan in functie de performantele calculatorului.

Uite programelul

http://www.mixcloud-downloader.com/

Exista si pictograma pentru share . Este o paranteza dreapta, pusa orizontal cu o sageata in sus.

Edited by autom2, 13 September 2018 - 11:45.

addysoftware

addysoftware

Thanks frumos, functioneaza.

addysoftware

addysoftware

View Postpufonel, on 11 septembrie 2018 - 22:20, said:

Si mai nou RRA a inceput sa reia emisiunile de umor din anii 90 sau chiar mai vechi vineri seara de la 23:05.
Am reusit sa o prind aseara. Super multumesc. Am creat un reminder pentru treaba asta, sper ca o sa le urmaresc in fiecare vineri.

pufonel

pufonel

Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

Defapt RRA da cate o piesa in fiecare zi, de luni pana vineri, la 23. Dar L-J sunt piese propriu-zise si V e emisiune de umor.

Paz

Paz

Kitzbühel

Recomand Dictatorul de Alexandru Kiritescu, publicat in timpul razboiului cand inca nu se vazuse comunismul. Aceleasi"virtuti" ale politrucilor romani de atunci si de acum.

Edited by Paz, 15 September 2018 - 23:32.

Carloboy

Carloboy

New Member

• Grup: Candidate Members
Știe cineva cum se numește și unde pot găsi teatrul radiofonic in care era un fel de joc magic al unor domnițe? Ele ademeneau în jocul lor bărbați și îi tinea acolo până nu mai puteu de oboseală și mureau. E vorba și de o poveste de dragoste între: una dintre domnițe și un tânăr, care la final moare pentru ea, prinzându-se intenționat în jocul magic in care era și iubita sa. Mulțumesc!Posted Image

ehomba

ehomba

New Member

• Grup: Members
Cam firav acest topic.
Dar am și eu o întrebare.

Are cineva colecția de 71GB?
Adică 71 arhive a cîte un aproximativ GB.

Eu o am, dar îmi lipsește un volum.

wertyck

wertyck

Guru Member

Carloboy, on 10 ianuarie 2023 - 22:55, said:

Știe cineva cum se numește și unde pot găsi teatrul radiofonic in care era un fel de joc magic al unor domnițe? Ele ademeneau în jocul lor bărbați și îi tinea acolo până nu mai puteu de oboseală și mureau. E vorba și de o poveste de dragoste între: una dintre domnițe și un tânăr, care la final moare pentru ea, prinzându-se intenționat în jocul magic in care era și iubita sa. Mulțumesc!Posted Image

Cred ca te referi la piesa de teatru radiofonic "Jocul de-a vacanța" scrisa de Mihail Sebastian. A fost realizata in 1943 si a fost difuzata de Radio Bucuresti. Piesa este o satira sociala si prezinta jocul unor fete aristocrate care isi petrec vara intr-o resedinta de la tara si se distreaza prin a-si ademeni si tine prizonieri barbati in jocul lor magic. Piesa a devenit una dintre cele mai cunoscute piese de teatru radiofonic din Romania si poate fi ascultata online pe site-ul Radio Romania Cultural.