Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Cheltuieli comune-asociatie de proprietari

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,386
  • Înscris: 23.04.2007
Buna ziua,
rog ajutor cu cateva mici intrebari pt care nu am raspuns.
1.La noi in bloc(2 scari,cca 120 apartamente),unii locatari(chiar pe etajul meu) nu sunt trecuti la intretinere.Ii vad,stiu unde stau.
O data sunt un cuplu care ii vad doar dimineata si seara,luni-vineri.Sunt clar 2,dar e trecuta doar o persoana.or considera ca stau mai putin de 15 zile?(stiu ca era o lege,ceva ,daca stai sub 15 zile calendaristice,nu esti trecut-sper sa nu zic prostii),iar alta familie(2+copil peste 4 ani) au trecut doar 2 persoane.Stiam ca de la 3 ani,e obligatoriu sa treci copilul. Eu unul,asa am facut.

2.Intreb cele de mai sus pt ca luna asta apare urmatoarea situatie:
-Apa consumata=cca 109 ron
-cheltuieli apa rece(pierderi,furt,etc)=48 ron.Aproape jumatate !!!
Recunosc,asta mi se pare cea mai nasoala faza.Eu comunic apometrele corect luna de luna timp de 10 ani de cand s-a facul blocul,altii declara aberant de putin(expl : 4pers.=6 m3/luna,etc-ca idee ,eu am avut intre 13 si 21m3/luna la 3 adulti+1copil).
Cei de aici se scuza ca nu au voie sa intre in apartamente sa verifice apometrele!
-E legal sau nu?

Pierderile au fost calculate asa:
1380 ron/116 persoane=12ron/persoana.
Noi suntem 4(3 adulti+1copil) in garsoniera=48 ron pt noi.Spre exemplu : alta familie care e trecuta cu 1 persoana(sau cum erau cazurile expuse de mai sus care nu declarau 1 persoana) plateste 12 ron,chiar daca sta in apartament de 4 camere(2 bai,4 apometre,etc).
-Celelalte cheltuieli(lift,curent,curatenie,reparatii acoperis,constructie gard exterior de la zero,etc) sunt impartite cf. unei cote in fct de tip apartament(camere si m2). Asta nu.
Cel mai probabil,asa au stabilit in cadrul unei sedinte in care s-o fi votat.Maine cred ca voi afla.

Inainte de a merge sa ma lamuresc,imi puteti spune,legal cum sta treaba?Adica,daca este vreo lege care reglementeaza cheltuielile comune ?
Multumesc mult anticipat!

Adi,

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Dap

Exista HG 1588/2007 – Norme de aplicare la Legea 230/2007
Spor la citit
https://blog.avizier...07-cap-3-cap-5/

#3
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Plangere pe la seful de scara/asociatie si faceti control intr-o seara pe la fiecare apartament si luati indexul, cam la cateva zile dupa ce ar fi trebui depus.
Daca e o diferenta intre apometrul general si suma consumurilor declarate in fiecare luna, verificati instalatia de apa comuna. Pic cu pic se fac metrii cubi de apa.

#4
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

 AdrianHH, on 11 septembrie 2018 - 12:00, said:

daca este vreo lege care reglementeaza

Attached Files



#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,026
  • Înscris: 07.11.2006
1.Trebuie,in mod obligatoriu sa existe cartea de imobil sau cum s-o numi acum.Daca n-ai incredere in presedintele de asociattie,fa reclematie la politistul de proximitate (fostul sectorist).
2.Din pacate,furtul de apa la comun (dar si la case) este sport national.Verificarea apartamentelor din acest punct de vedere este perfect legala fiind clar reglementata.Dar in practica,nimeni si nimic nu poate obliga un proprietar sa deschida macar usa de la intrare,nu sa permita accesul in apartament pentru echipa de control.
Apropo,tu ai permite accesul un locuinta daca la un moment dat presedintele de asociatie ti-ar propune acest lucru?
Pierderile sunt calculate corect.Nu-i corecta insa cantitatea lor.

Legea veche:
http://www.euroavoca..._de_proprietari
Legea noua:
https://www.avocatne...septembrie.html

#6
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Apometrele se pot instala pe codomeniu sau se pot instala apometre cu citire prin radio.

#7
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Daca nu exista pierderi vizibile de apa pe traseu si nimeni nu se plange de inundatii, logica spune ca pierderile sunt pe apometrele necitite/neverificate. Initiaza o sedinta de asociatie in care sa propui ca "pierderile" de apa sa fie suportate doar de cei care refuza verificarea apometrelor. Presimt ca iese un scandal, dar care ar fi motivele pentru care cineva ar refuza citirea unui aparat care s-a instalat tocmai in ideea de a demonstra consumul real?

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Lege romaneasca, care face echilibristica intre dreptul tau si dreptul comun.
Ala cu musca pe caciula nu va deschide usa sa i se citeasca apometrul si pace. Nu o sa ai ce sa ii faci pe vecie.
Mai mult, o sa te trezesti cu mizerii gen chestii pe clanta, masina in picatele/carouri, geamuri crapate din senin etc , pana vei sta in banca ta sau te saturi de traiul la comun.

Candva, demult, avem in bloc o familie eroina, cu 12 copii.
Aia declarau 6mc/luna si nu am avut ce sa ii facem! Nu plateau intretinerea cu anii.
Faceai procese etc.
Plateau o parte infima, apoi trebuia sa o iei de la cap cu procesele. O bucurie nemarginita, care din pacate este foarte comuna la bloc.

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E așa de mișto aia cu cei care nu trec toate persoanele la întreținere.
Pentru ăia 17 - 25 de lei / persoană.

Ce țară de căcat.

Apropo că tot e zona de asociație.

La mine la bloc au pus afiș că se văruiește scara. Bloc 4 etaje 14 apartamente.
Cost văruială 2200 RON.

Fără licitație fără nimic altceva.

4 scări x 2200 = 8800 numai pe blocul meu.
Și sunt ceva blocuri în asociație. Este clar că e aranjament pe tovărășeală.

E legal ?
Unde pot reclama ?

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003

 waterman, on 11 septembrie 2018 - 12:36, said:

E așa de mișto aia cu cei care nu trec toate persoanele la întreținere.
Pentru ăia 17 - 25 de lei / persoană.

Ce țară de căcat.

Apropo că tot e zona de asociație.

La mine la bloc au pus afiș că se văruiește scara. Bloc 4 etaje 14 apartamente.
Cost văruială 2200 RON.

Fără licitație fără nimic altceva.

4 scări x 2200 = 8800 numai pe blocul meu.
Și sunt ceva blocuri în asociație. Este clar că e aranjament pe tovărășeală.

E legal ?
Unde pot reclama ?
Se accepta sau nu in AGA. Asta ar mai trebui, licitatie publica pt scarile de bloc!

Vezi topicul cu salariile si angajatorii.
Ce zugrav mai gasesti tu sa munceasca pe 2200 lei? Il vreau si eu.

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dracu apucă să ajungă la AGA lor. Noi suntem la muncă să le plătim lor pensiile.
Fac legea pe acolo niște relicve comuniste.

Să vezi ce inspectează ei tot.
Avem unul la bloc care are parcare privată într-un spațiu verde.

Era să îl întreb dacă se antrenează pentru locul cu verdeață, așa e de grețos boșorogul.

Edited by waterman, 11 September 2018 - 12:50.


#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
AGA se face de obicei seara, dar ca la vot, oamenii tineri sunt adesea prea ocupati/dezinteresati de subiect.
Poti oricand delega pe altcineva, mai ales ca teoretic agenda nu e secreta.

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 adrian_r5, on 11 septembrie 2018 - 12:13, said:


Mai are 3 satpamani pana intra in vigoare. Pana atunci se aplica legea 230/2007.

On topic:
  • Reclamatie (scrisa) la administratie prin care comunici ca la aparatmentul X (sau la care vezi) sunt frecvent mai multe persoane (eventual spui ca sunt aceleasi sau sunt diverse)
  • Apa se plateste la persoana (pausal) sau apometru + "pierderi". Acele pierderi sunt diferentele intre citirea apometrelor individuale si factura de la Apa. DIn pierderi se mai pot scadea aproximativ cativa metri cubi pentru "uz intern" (spalatul holurilor, scarilor, curtii, etc).
Sunt legale in masura in care sunt in Hotararile Adunarii Generale (care trebuie sa respecte standardele) sau in lege.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
1. se poate rezolva cu ajutorul politistului de proximitate, asociatia trebuie sa aiba cartea de imobil completata la zi. teoretic. practic....vai si amar.
2. se poate lua hotarare in adunarea generala, cu voturile a jumatate plus 1 sau voturile majoritatii celor prezenti la adunarea reprogramata, ca citirea apometrelor sa se faca de catre un reprezentant (sau mai multi) ai asociatiei, ideal ar fi in aceeasi zi in care furnizorul de apa citeste apometrele de la baza blocului (calendarul citirilor este anuntat pe site-ul furnizorului de apa).
pierderile de apa se pot repartiza pe numar apartamente, numar persoane sau cota-parte indiviza, legea permite acest lucru (nu stiu daca nu s-a modificat ceva intre timp, totusi).
decizia privind modul repartizarii pierderilor de apa se ia tot in adunarea generala. cei care refuza sa permita accesul pentru citirea apometrelor inseamna ca au ceva de ascuns, si ar trebui sa li se repartizeze doar lor pierderile/diferentele de apa.
se mai poate propune in adunare inlocuirea tuturor apometrelor din apartamente cu unele de generatie mai noua, cu citire prin unde radio, in felul acesta nu mai este necesara intrarea in locuinte pentru citirea apometrelor "pe teren".

#15
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

 Pololica, on 11 septembrie 2018 - 12:59, said:

Mai are 3 satpamani pana intra in vigoare.
Nu indraznesc sa te contrazic ;)

 corinadaniela, on 11 septembrie 2018 - 13:08, said:

pierderile de apa se pot repartiza pe numar apartamente, numar persoane sau cota-parte indiviza, legea permite acest lucru
te rog ... concret ... ce articol de lege reglementeaza treaba asta ?

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
legea 230/2007 si normele metodologice de aplicare.
http://asopro.ro/ghi...-cheltuielilor/

#17
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017

 AdrianHH, on 11 septembrie 2018 - 12:00, said:

declara aberant de putin(expl : 4pers.=6 m3/luna,etc-ca idee ,eu am avut intre 13 si 21m3/luna la 3 adulti+1copil).

Ai tai sunt domni daca 4 pers declara 6m3. Eu am o gramada pe scara care declara 4pers/2m3. De fapt majoritatea declara 1calda+1rece.
Datorita pierderilor se ajunge la 30lei/m3 apa rece si 50lei/m3 apa calda.
Am pus problema in sedinta si au devenit violenti verbal. Nu m-a sustinut nimeni din bloc, probabil nu au vrut sa-si faca dusmani.
Am incercat cu economizoare dar nu reusesc sa scad consumul cine stie.
Ok am zis sa platesc ca fraierul si pentru altii.
Pana cand un consumator s-a luat de nevasta-mea si i-a atras atentia sa nu mai comentez in legatura cu consumurile si ca nu stim noi sa facem economie
De atunci declar 1+1.
Culmea e ca administratorul mi-a spus ulterior ca raportez un consum fals. Asta dupa ce in sedinta le luase apararea alora.
I-am spus ca fac economie ca toti ceilalti si l-am rugat sa ma anunte cand vrea sa controleze contoarele in bloc.

#18
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

 corinadaniela, on 11 septembrie 2018 - 13:23, said:

legea 230/2007 si normele metodologice
asteptam un raspuns concret ... nu interpretari ...

Edited by adrian_r5, 11 September 2018 - 14:26.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate