Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Trebuie sau nu trebuie un antivirus dedicat?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

adisz

adisz

Targu Mures

• Grup: Senior Members
Pana la urma eu am inteles asa:

-piesa dintre sticla si scaun este intotdeauna de vina
-defender-ul este arhisuficient
-este bine sa ai si un alt program
-ne-am intors fix unde am inceput,adica urmeaza sa fac asa cum cred de cuviinta
-habar n-am cum sa fac Posted Image

multumesc de sfaturi si pareri

ps.
Totusi,cred ca voi lasa un an de pauza pentru nenea K.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned

View PostAdm, on 11 septembrie 2018 - 11:48, said:

Foloseşte Chrome sau Firefox la zi, nu descarca de pe site-uri dubioase, casca ochii la extensii.
Chiar şi pe site-urile serioase, până să instalez un blocker pentru publicitate, tot îmi apăreau anunţuri de mărire a penisului sau de oferte pe calapod din zona mea. Fără nicio exagerare. Odată m-a prins nevastă-mea cu o astfel de reclamă şi credea că îmi caut a treia jumătate. Dar a înţeles care e treaba.
Prin urmare, trebuie să ştie că, cu cât instalează mai multe add-on-uri, cu atât mai lentă va fi navigarea şi sistemul mai solicitat. Sunt acele add-on-uri care promit marea cu sarea, vezi Doamne că te ajută să faci nu-ştiu-ce mai rapid sau mai elegant. Un add-on care să blocheze publicitatea e de ajuns, ăla te scapă de 90% dintre belele.
Atenţie şi la instalarea programelor gen CCleaner, multe vin cu soft-uri la pachet, schimbă motoarele de căutare etc.

Adm

Adm

Property Caretaker

• Grup: Administrators

tot îmi apăreau anunţuri de mărire a penisului sau de oferte pe calapod din zona mea

Alea sunt IBA (interest based ads).

Prevad probleme in casnicie...

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
CCleaner nu vine cu nimic la pachet. Altele poate.

Si vezi ca e o mica problema pe la tine pe-acolo :D In general reclamele de pe net apar in functie de site-urile pe care le-ai vizitat...

adisz

adisz

Targu Mures

View PostPSC, on 11 septembrie 2018 - 12:44, said:

tot îmi apăreau anunţuri de mărire a penisului sau de oferte pe calapod din zona mea. Fără nicio exagerare. Odată m-a prins nevastă-mea cu o astfel de reclamă şi credea că îmi caut a treia jumătate. Dar a înţeles care e treaba.

Gura pacatosului...

View Posteiffel, on 11 septembrie 2018 - 12:48, said:

Si vezi ca e o mica problema pe la tine pe-acolo Posted Image In general reclamele de pe net apar in functie de site-urile pe care le-ai vizitat...

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

Nu e nicio problemă la mine. Nu frecventez site-uri erotice româneşti, din cauza calităţii slabe a materialului didactic.
Dar mai intru rareori pe Click şi altele similare, iar acolo e plin. De asemenea, publicaţiile care trimit spre titluri din Click, Libertatea şi altele conţin "reclame" din astea.

Ştiu că CCleaner nu vine cu altceva la pachet, am şi specificat - "gen CCleaner", adică aplicaţii care fac ce face şi CCleaner. Nu le ştiu acum pe de rost, fiindcă doar CCleaner folosesc, dar am evitat să o recomand ca să nu se considere reclamă.

Dacă "reclamele" la mărirea penisurilor ar fi IBA-uri, atunci funcţionează greşit. Ar trebui să mi se prezinte IBA la obiective foto FF, la componente PC, la sintetizatoare, la artişti de chillout şi psybient - cam pe acolo bat interesele mele.
M-am interesat, însă, iar acele reclame sunt tracker-e, nicidecum IBA-uri. Cine cade în plasă, bine, cine nu, asta e.
Multe bannere publicitare de pe site-uri, aparent nevinovate, sunt de fapt malware-uri (în cel mai bun caz).

Edited by PSC, 11 September 2018 - 13:42.

andreic

andreic

Very OLD Member

View Postadisz, on 11 septembrie 2018 - 10:59, said:

Buna ziua
Zilele astea imi expira validitatea suitei KIS 2017 pentru Windows 10.Folosesc antivirus dedicat de 10 ani,din care ultimii trei KIS.In tot acest timp am incasat de vreo trei ori un dracusor.
Facand abstractie de acest lucru va intreb daca mai are vreun sens achizitia unui program dedicat sau Defender-ul este de ajuns?
Stiu si varianta cu nici unul,dar ma intereseaza totusi si parerea voastra in legatura cu folosirea unui antivirus.
Discutia este doar despre KIS si Defender.Altceva nu ma intereseaza.
KIS nu se compara cu ce are win-ul, plus e complet. Cauta un renew deal.

Pololica

Pololica

Senior Member

Daca ai nevoie in mod expres de o solutie de securitate (am specificat solutie intrucat un produs cu securitate pentru internet este mai complex decat un antivirus), vezi ce oferte au pentru reinnoire (stiu ca au toti o reducere sau o oferta pentru mai multe calculatoare).

Daca nu ai date sensibile (ceva lucrari de la munca), e bun si Windows Defender (dar sa nu intri pe site-uri de lucru manual, ca atunci chiar ai nevoie de cauciuc).

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

View Postadisz, on 11 septembrie 2018 - 11:55, said:

Multumesc de raspuns.Dar in cazul de fata este redundant din pacate.
Daca si @Adm m-a citat, cred ca am dreptate ;)

View PostAdm, on 11 septembrie 2018 - 11:48, said:

Problema se afla intre ecran si scaun.

View Postdorin_2k, on 11 septembrie 2018 - 11:07, said:

A mai fost o astfel de dezbatere. Parca raspunsul era: cel mai important e intre scaun si tastatura.
Ce zici?

adisz

adisz

Targu Mures

Stii cum se zice.
Tu esti un simplu user,ca mine,asa ca imi permit.
Da' cu admin nu prea imi permit,ca mi-i tare frica sa nu-mi pierd privilegiul.
Da' pana la urma sa stiti ca nici unul dintre voi n-are dreptate.Ati preluat si voi din folclor o zicala si ati trantit-o,cat sa nu spuneti ca n-ati contribuit cu nimic la subiect Posted Image

ps.
Si admin nu te-a citat.A fost originala.Citeste cu atentie ce a scris ea.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Eu zic ca e mai importanta tastatura. Ca la ecran te poti uita ca b*** la poarta noua.
La tastatura mai ai si tu de lucru. ;)

Mi7

Mi7

Junior Member

• Grup: Members
Daca vrei sa folosesti doar Windows Defender ti-as recomanda urmatoarea extensie valabila pentru Firefox, Chrome si Safari.

https://www.bitdefen...afficlight.html

Extensia face urmatoarele chestii:
- Filtru avansat de programe periculoase
- Protecție contra tentativelor de phishing
- Identificator aplicații urmărire
- Link scanner

Eu am instalat extensia pe toate pc-urile de la serviciu.

sau o extensie asemanatoare: 360 Internet Protection (Firefox, Chrome, Edge si cred ca are si pentru alte browsere)

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

View PostMi7, on 11 septembrie 2018 - 21:06, said:

Daca vrei sa folosesti doar Windows Defender ti-as recomanda urmatoarea extensie valabila pentru Firefox, Chrome si Safari.

https://www.bitdefen...afficlight.html

Extensia este dezvoltată de BitDefender pentru Windows Defender?
Sau cumva, în loc de BitDefender ai scris Windows Defender?

eiffel

eiffel

BusyWorm

Nu. E o extensie facuta de Bitdefender care se poate instala in Firefox si ofera o filtrare a site-urilor.  Nu are treaba cu Windows Defender.
E doar un add-on de securitate suplimentar ptr browser. Face cam ce face si SmartScreen Filter-ul din Windwos.

Doar ca SmartScreen functioneaza doar in IE si Edge.

adisz

adisz

Targu Mures

Multam fain.

Valigow

Valigow

Member

Eu nu inteleg, de ce nu folosesti ce ti-a recomandat Eiffel ?
Si eu folosesc BIS, sunt f. multumit, consider ca e o solutie mai buna decat KIS, am si cateva argumente:
- e la fel de bun ca si KIS, in ultimii ani au alternat pe locul 1 in clasamente:
https://www.faraviru...mparatives-org/
- e mai ieftin, eu vanez oferte si ajung la un cost de cca. 25- 30 lei pe an, ti se pare scump 2-3 lei pe luna ?
- consuma mai putine resurse(e o problema daca ai un PC mai vechi):
https://www.av-compa...est-april-2018/
- si nu in ultimul rand, exista suspiciuni(asta ca sa fiu elegant sa nu scriu dovezi) ca, Kaspersky foloseste date din PC-urile utilizatorilor:
https://www.digi24.r...-spionaj-809017
Mai grav, Guvernul american le-a interzis agenţiilor federale să folosească programul de protecţie antivirus dezvoltat de Kaspersky Lab  :
https://evz.ro/sua-k...ab-spionaj.html
Mai sunt si alte articole pe internet, daca e cineva interesat.
Un alt motiv strict personal ar fi ca prefer sa cumpar produse romanesti ca sa ramana banii in tara.
Daca produsul e bun sau foarte bun si aici nu ma refer doar la antivirus, ci si la  zahar, legume, camasi sau compot, adica la orice, DE CE sa merga banii la Hans, Ianos, Ivan sau Mustafa ? Daca banii raman la Ion sau Gheorghe, de o parte din ei ai sa beneficiezi si tu si eu !
As mai avea o nelamurire la optiunile tale, dar nu vreau sa abuzez !

Mi7

Mi7

Junior Member

View PostPSC, on 12 septembrie 2018 - 10:44, said:

Extensia este dezvoltată de BitDefender pentru Windows Defender?
Sau cumva, în loc de BitDefender ai scris Windows Defender?

Ce legatura are una cu alte?
E o extensie de browser nu are treaba cu niciun AV.

Doar extensia "360 Internet Protection" mi se pare ca nu functioneaza fara 360 Total Security

Edited by Mi7, 12 September 2018 - 20:30.

adisz

adisz

Targu Mures

View PostValigow, on 12 septembrie 2018 - 19:52, said:

As mai avea o nelamurire la optiunile tale, dar nu vreau sa abuzez !

Chiar te rog,doar de asta am cerut pareri.

ps.
Am folosit inainte de KIS,BitDefender Total Securiy timp de peste 10 ani.Am renuntat la el datorita modului absolut infect in care au gestionat un cont pentru 3 calculatoare,varianta 2015 sau 2016,nu mai retin exact.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate