Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Trebuie sau nu trebuie un antivirus dedicat?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,991
  • Înscris: 07.11.2006
Buna ziua
Zilele astea imi expira validitatea suitei KIS 2017 pentru Windows 10.Folosesc antivirus dedicat de 10 ani,din care ultimii trei KIS.In tot acest timp am incasat de vreo trei ori un dracusor.
Facand abstractie de acest lucru va intreb daca mai are vreun sens achizitia unui program dedicat sau Defender-ul este de ajuns?
Stiu si varianta cu nici unul,dar ma intereseaza totusi si parerea voastra in legatura cu folosirea unui antivirus.
Discutia este doar despre KIS si Defender.Altceva nu ma intereseaza.

KIS = Kasperski Internet Security.
Multumesc.

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 11.08.2003
Eu nu folosesc un astfel de program si, pana acum, nu m-a deranjat nimic. Daca am ceva in calculator, e silentios si nu consuma resurse si asta e mai important decat un antivirus care ma anunta ca face treaba si vrea juma de ram.

#3
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 08.08.2018
La momentul actual, Windows Defender este foarte bun. Primeste update-uri cel putin odata pe zi, este la curent cu cele mai noi amenintari cybernetice anuntate. Este suficient pentru Windows 10.

#4
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.08.2018
Majoritatea zic că e suficient Defender-ul. Și pentru mine chiar e suficient Defender-ul.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,251
  • Înscris: 01.12.2001
A mai fost o astfel de dezbatere. Parca raspunsul era: cel mai important e intre scaun si tastatura.

#6
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Consider un ad blocker la fel de important, ca prima linie de aparare. Te fereste de capcane stupide gen pop up/under.
La stilul meu de utilizare cred ca mi-ar fi de ajuns un ad blocker.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,526
  • Înscris: 15.06.2004
Rezultatele din Decembrie 2017 si pana in prezent dau in general ca Defenderul din 10 este cel mai bun antivirus la detectie si indepartarea virusilor din sistem.
DAR, KIS nu e doar antivirus ci e o solutie integrata de securitate. Ai si Firewall - care e mai bun decat cel din windows precum si alte module - de ex ptr scanare in mailuri, etc.

Mai departe, depinde doar de tine, in ce masura crezi ca iti e de-ajuns sau nu.

Eu in general folosesc Defenderul ,dar pe laptop am BIS sau BTS - in functie de ce gasesc mai ieftin de BF. Motivul ? Cu laptopul mai merg pe la hoteluri pe-afara, ma conectez pe wireless pe diverse retele si n-am asa incredere in firewall-ul din windwos.

Acuma, sper ca nu ai ceva documente importante ptr rusi prin PC-ul ala :D

#8
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Depinde ce te intereseaza; exclusiv protectie impotriva virusilor sau vrei protectie extinsa gen plati pe internet, control parental etc. Un antivirus ajuta dar reprezinta un procent mic din ceea ce inseamna protectie contra atacurilor cibernetice

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,251
  • Înscris: 01.12.2001

 eiffel, on 11 septembrie 2018 - 11:12, said:

Rezultatele din Decembrie 2017 si pana in prezent dau in general ca Defenderul din 10 este cel mai bun antivirus la detectie si indepartarea virusilor din sistem.
M-ai facut interesat. Daca il activez si la Win 8.1, oare e la fel?

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,526
  • Înscris: 15.06.2004
Defender-ul din 8.1 e la fel ca cel din 10.
Nu stiu cum l-ai dezactivat, ca de obicei nu se dezactiveaza decat atunci cand instalezi un antivirus third-party. In 10 nu se dezactiveaza complet nici in acest caz - unele functii - gen scanare mai pot fi accesate in continuare.

#11
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Salut !

În trecut obișnuiam să folosesc soluții antivirus diferite. De ceva vreme mă bazez numai pe Windows Defender, așa cum recomandă majoritatea. Tot ce trebuie să faci (pe internet) e să nu intri pe site-uri neobișnuite, să nu descarci ce ți se pare dubios și să folosești o soluție anti-reclame.

Pe lângă Windows Defender aș mai recomanda Malwarebytes Anti-Malware / Adwcleaner sau Bitdefender.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,251
  • Înscris: 01.12.2001
Obisnuinta. La prima instalare opresc undele procese de pe vremea WinXP.
Si instalez un AV.

#13
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Foloseam NOD32 pe vremuri; dar, ma tot chinuiam cu updateurile si m-am saturat de el.
Daca nu instalezi nimic, doar browsing, add blokerul si defenderul sunt suficiente.
Altfel, da rateuri Defenderul. Uitasem codul de activare al Windowsului si am gasit un programel pe net care sa ma ajute; si am dat disable la Defender 2-3 minute cat sa imi reamintesc codul. Mare greseala; mi-a dezinstalat browserele, cand cautam ceva antivirus pe net imi inchidea browserul etc.. Defenderul, saracul, zicea el ca a gasit ceva si ca le da remove, da rnu reusea. S-a rezolvat cu format.
Alta data cautam un pdf merger/spliter/print to pdf freeware; Cu Defenderula ctivat am instal un programel din asta.. pdf nu stiu ce (sam ?), si iar s-a imbonalvit pc-ul; am stat cateva ore pana am gasit un removal bun.

#14
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 11.08.2003
Pentru astfel de prostii foloseste o masina virtuala, sansele sa-ti busesti sistemul principal scad mult.

#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Problema se afla intre ecran si scaun.

Windows Defender este destul de potent.
Folsoeste Chrome sau Firefox la zi, nu descarca de pe site-uri dubioase, casca ochii la extensii.

#16
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Nu mai folosesc antivirus de vreo 10 ani, si imi merge foarte bine ba chiar mai bine decat inainte. Posted Image Daca chiar vrei sa testezi niste aplicatii si sa vezi daca functionale, le testezi in VMWare sau alta masina virtuala pentru a nu iti afecta pc-ul tau. Antivirusul este pentru cei incepatori in tainele calculatorului, un smecher adevarat nu are nevoie de antivirus ca sa se apere impotriva atacurilor cibernetice. La fel cum un smecher adevarat cand se bate cu rromii, aia poate sa aiba cutite el mana libera si tot iese din incurcatura. Mai vrei exemple din astea? Acum totul se pastreaza in Cloud mai toate datele nu le mai pastrezi pe Hdd, daca ti-ai busit Windowsu ca te-a mancat in c**... il faci din nou si gata. E mai fun cand nu folosesti mecanisme de aparare. Eu zic ca nu, nu trebuie un antivirus. Daca nu ai date importante salvate sau criptomonede cu milioane de Euro in cont. Pe hackeri nu prea ii intereseaza altceva, decat banii. Si daca ai avea date importante acolo si cu antivirusul ala si tot te mananca hackerul daca n-ai un minim de cunostinte si te bazezi pe un antivirus ca sa te protejeze, faci pe el de antivirus. Dupa faci reclamatie si spui ca nu a fost antivirusul bun....

Edited by hwplanet, 11 September 2018 - 12:03.


#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,991
  • Înscris: 07.11.2006

 dorin_2k, on 11 septembrie 2018 - 11:07, said:

A mai fost o astfel de dezbatere. Parca raspunsul era: cel mai important e intre scaun si tastatura.

Multumesc de raspuns.Dar in cazul de fata este redundant din pacate.

 eiffel, on 11 septembrie 2018 - 11:12, said:

Acuma, sper ca nu ai ceva documente importante ptr rusi prin PC-ul ala Posted Image

La bascalie vorbind,eu n-am documente importante nici pentru mine,darminte pentru rusi Posted Image

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 adisz, on 11 septembrie 2018 - 10:59, said:

Folosesc antivirus dedicat de 10 ani,din care ultimii trei KIS.In tot acest timp am incasat de vreo trei ori un dracusor.
Asta trebuie să-ţi spună totul. Când aveam Windows XP, un sistem configurat beton, rusnacul mânca resurse la fel cum beau ruşii vodkă.
Este suficient Defender-ul, este integrat în Windows. Şi apoi, indiferent de ce alegi, nu au ce căuta două soft-uri antivirus pe acelaşi sistem de operare.
Zi bodaproste fiindcă îţi expiră licenţa şi rămâi la Defender. Este arhisuficient.
Sau cumva intri pe site-uri dubioase, despre care nu e voie a se face vorbire aici?
Atunci îţi trebuie scut şi sabie.
Glumeam.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate