Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Firmele incep sa publice salariile in anunturile de angajare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Sindicate slabe sau inexistente, aici oamenii sunt de vină. Statul nu mai apără proletarul. Somnul sindicatelor naște patronate ce abuzează, să-l parafrazez pe Descartes. :D

#20
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
La firme nu se prezinta destui angajati incat sa se alinte angajatorul , sa aleaga din cauza asta ii momesc cu salarii .

Sunt multi prosti care pun in anunt salariul minim care era acum 10 ani . De aia ce mai ziceti.

Chiar nu mie mila de cei care  spun ca se confrunta cu lipsa de forta de munca.

Edited by Benderbut, 11 September 2018 - 08:37.


#21
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Tine f mult de mentalitate.

La noi tot prostul copilareste si "invata" pana la 2x ani, apoi nu stie sa faca nimic.
Bairam pe banii babacului, dupa puteri.
Ca student e o mare problema sa lucrezi, pt ca "nu e facultate, e universitate".

Eu primul job l-am avut la Mac, da... si lucram la ora.
Lucram cand aveam nevoie de bani de buzunar si pentru chestii dragute.

Am invatat enorm de multe acolo, dar in prmul rand am invatat ce inseamna o afacere organizata pana la nivel de psihopatie.
Tot acolo am invatat ca aia prosti si nesimtiti trebuie biciuiti, altfel le faci tot tu munca lor.

La noi nu au castigat 1 leu prin munca cinstitata, nu stiu sa faca nimic (ca nu exista conceptul de exprerienta si internship), dar vor salariu "decent", masina si telefon de firma.

Si sa vedeti distractie cand le explici cu salariul brut vs net.
Deja e clar ca vrei sa ii pacalesti, sa ii dai mai putini bani! Porcii dracu, imperialistii, chiaburii!

#22
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018

View PostBenderbut, on 11 septembrie 2018 - 08:36, said:

Sunt multi prosti care pun in anunt salariul minim care era acum 10 ani . De aia ce mai ziceti.
Zic ca aia nu sunt prosti, ci angajatori care nu doresc sa se complice cu oferte ireale. Ca ofera salarii de rahat e partea a doua.

#23
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostPuferiu_, on 11 septembrie 2018 - 08:39, said:

Zic ca aia nu sunt prosti, ci angajatori care nu doresc sa se complice cu oferte ireale.
Ar castiga mai bine din insolventa.

#24
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
In urma experientei din ultima vreme imi mentin parerea. Sunt multi care vor sa se angajeze dar din astia multi sunt extrem de putini care vor sa si munceasca.

#25
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View Postursamajor, on 11 septembrie 2018 - 08:33, said:

Sindicate slabe sau inexistente, aici oamenii sunt de vină. Statul nu mai apără proletarul. Somnul sindicatelor naște patronate ce abuzează, să-l parafrazez pe Descartes. Posted Image
Nu cumva din cauza sindicatelor arata Detroitul cum arata ?

#26
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View PostAdm, on 11 septembrie 2018 - 08:28, said:

1. E normal sa se spuna ce salariul are de inceput (baza) postul respectiv.
2. problema este ca angajatul adesea nu e calificat pe postul respectiv si abia de la 2x salariu ar pleca de la ma-sa de acasa.
3. Aia care viseaza salarii ca in vest si care dau vina pe patroni ca au BMW, sunt multi si prosti!
Firmele din Romania au cifre de afaceri infime vs ce e pe afara, de aici problema. Firmele din Romania fac semnificativ mai putini bani decat afara!

Zilele trecute aveam un meserias (in sfarsit am gasit unul) bun, care imi repara niste probleme la baie.
Abia astepta sa plece din tara, era venit pentru tratament, ca s-a imbolnavit de penumonie in Dubai si l-au pus aia pe primul avion catre Bucuresti.
Era suparat ca salariile sunt mici in tara.

I-am explicat frumos ca tine de matematica simpla: eu ii dau pentru o saptamana de lucru la negru 500 EUR.
Daca am lucra legal, ar trebui sa am costuri totale de ~ 1000 EUR.

In Romania scoate la negru 2000 EUR/luna, iar costurile totale (legal) sunt mai mari de 4000 EUR.

La cei 4000 EUR costuri firma, se mai adauga profitul firmei, deci pentru ca el sa ia 2000 EUR, el ar trebui sa produca legal 5000 EUR minim/luna pt fiema la care e angajat.
Cati clienti din Romania credeti ca ati avea si ce lucrari, care ar plati 5000 EUR/luna/om?

Stiu, matematica e deranjanta, de aceea o invata doar prostii.
Ok,am identificat problema,taxarea excesiva din Ro
Bun,cine opreste asociatiile patronale si sindicatele sa inceapa o greva generala? Cred ca toti ar fi fericiti cu niste bani in plus,nu?
Mor cand aud tot timpul ca statul face si desface,ca impune nu stiu ce abearatii...pai cine e statul?Dar cei orprimati oare nu se complac? Ca daca ar fi un pic mai organizati ar lua cu asalt cladirea guvernui si a parlamentului...nu-mi spune ca exista jandarmerie sa tina piept unei multimi de un milion de oameni sau a unei miscari se protest generalizata in toata tara..

#27
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018

View PostPoeOvidiu, on 11 septembrie 2018 - 08:45, said:

In urma experientei din ultima vreme imi mentin parerea. Sunt multi care vor sa se angajeze dar din astia multi sunt extrem de putini care vor sa si munceasca.
Mentina-ti-o! Ai de unde alege, deci iti permiti.

View PostPlatonX, on 11 septembrie 2018 - 08:45, said:

Nu cumva din cauza sindicatelor arata Detroitul cum arata ?
Moama, am ajuns sa ne comparam cu Detroit. Spre deosebire de o parte dintre cei de pe subiectul asta, eu stiu la ce te referi. SI, totusi, comparatia nu-si are rostul

#28
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Da man, ne punem toti pe buci si facem greva fiscala.
E ca la o intrecere cu cine isi tine mai mult rasuflarea. Tu sau statul?

Statul te executa in secunda II, pt ca statul are nevoie de bani!
Tu ramai cu revolta si pantalonii pe care executorul nu are cui sa ii vanda!
Unde ai mai auzit tu de greve fiscale PRACTICE?

Taxarea muncii e peste tot mare si se dovedeste o tactica pierzatoare, in conditiile automatizarii extensive, dar se ganseste pe moment, foamea e azi, nu peste 2 decenii.

Problema este alta: puterea de cumparare a tarii e foarte mica!
Exceptand cateva orase, tara traieste din pensie in pensie, imprumut in imprumut!

Cand tu platesti 1000+ EUR/mp construit si ti se pare MULT (platesti in 20 de ani), intelege ca acelasi mp se vinde cu 5000 EUR pe acolo, unde visati voi salarii.

#29
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

View PostPuferiu_, on 11 septembrie 2018 - 08:57, said:

Mentina-ti-o! Ai de unde alege, deci iti permiti.



Stii unde e problema? Noi avem nevoie de forta de munca, nu de angajati.  Si forta de munca lipseste. Majoritatea viseaza salarii ca in vest dar sa stea pe telefon toata ziua. Sunt curios cati din aia cu salarii de 1500-2000 de euro de prin Spania, Germania etc, o freaca toata ziua pe telefon in timpul orelor de serviciu.  

  Forta de munca a plecat din tara. Au ramas doar lenesii care vor leafa mare. Adica aia care vor sa fie bugetari la privat. Sa fie platiti pentru prezenta, nu pentru munca.

Edited by PoeOvidiu, 11 September 2018 - 09:11.


#30
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Vad ca nu zice nimeni de acei angajatori care ofera salariul de 1200-1400ron net iar angajatul trebuie sa faca treaba a 3-4 persoane.

#31
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 07.03.2009

View PostAdm, on 11 septembrie 2018 - 08:28, said:

Stiu, matematica e deranjanta, de aceea o invata doar prostii.
Tot matematica spune ca in Romania firmele lucreaza pe marje de profit mult mai mari decat in tarile dezvoltate. De ce? Pentru ca romanii se vand ieftin.
De ce nu-si deschid firmele romanesti sucursale in afara tarii si se intampla tocmai invers ? Posted Image

View PostFantasy89, on 11 septembrie 2018 - 09:20, said:

Vad ca nu zice nimeni de acei angajatori care ofera salariul de 1200-1400ron net iar angajatul trebuie sa faca treaba a 3-4 persoane.

Adica de majoritatea angajatorilor ? Posted Image

Edited by Hamutovski, 11 September 2018 - 09:37.


#32
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAdm, on 11 septembrie 2018 - 08:37, said:

Si sa vedeti distractie cand le explici cu salariul brut vs net.

Pai niciun om normal la cap nu intelege cum de ramane atat de putin net dintr-un brut atat de mare, si cum de patronul vrea sa muncesti 8-10 ore /zi pe banii aia, sau sa faci naveta la mama drku.

View PostFantasy89, on 11 septembrie 2018 - 09:20, said:

Vad ca nu zice nimeni de acei angajatori care ofera salariul de 1200-1400ron net iar angajatul trebuie sa faca treaba a 3-4 persoane.

Pai aproape toti fac asa. Tu crezi ca daca ar avea schema ocupata complet ar putea sa mai dea salariul minim la toata lumea? N-ar ajunge bani pentru toti.
Asa, isi rezolva toata treaba din 3 salarii minime nu mai baga bani in utilaje.

Edited by rosix, 11 September 2018 - 09:32.


#33
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
Angajatorii romani au ce merita - dupa >20 ani in care majoritatea si-au batut joc de angajati (a ramas celebra expresia 'de negociere": "Daca nu-ti convine, pleaca, am 100 in locul tau la poarta!"), cei harnici si buni chiar au plecat din tara - iar acum trebuie sa-si selecteze personal din cei ramasi + tineretul fara experienta dar care cere salarii decente din start.
Angajatorii straini (sa nu uitam ca aproape 80% din productie se exporta) pot lesne rezolva problema, marind salariile (ca au de unde).

#34
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Eu nu m-am dus niciodata la un interviu de angajare. Am fost freelancer de mic, mai bine sa fiu propriul meu sef decat sa fiu sclav la altu'.
Problema este ca patronu' roman vrea profit baban cu cheltuieli de intretinere minime.

https://stirileprotv...ator-video.html

Edited by YourFan, 11 September 2018 - 09:40.


#35
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostPoeOvidiu, on 11 septembrie 2018 - 09:11, said:

Stii unde e problema? Noi avem nevoie de forta de munca, nu de angajati.  Si forta de munca lipseste. Majoritatea viseaza salarii ca in vest dar sa stea pe telefon toata ziua. Sunt curios cati din aia cu salarii de 1500-2000 de euro de prin Spania, Germania etc, o freaca toata ziua pe telefon in timpul orelor de serviciu.  

  Forta de munca a plecat din tara. Au ramas doar lenesii care vor leafa mare. Adica aia care vor sa fie bugetari la privat. Sa fie platiti pentru prezenta, nu pentru munca.


Si aia care vor sa munceasca au parte de tratamente corporatiste cu planuri cincinale si alte cacaturi, in timp ce salariile sunt de cacat, stai linistit, ca nu au plecat numai masinile de muncit , au plecat si altii, si uite domne ca le este bine acolo, nu le ducem noi patronii grija din Romania

View Postl_dan, on 11 septembrie 2018 - 09:37, said:

Angajatorii romani au ce merita - dupa >20 ani in care majoritatea si-au batut joc de angajati (a ramas celebra expresia 'de negociere": "Daca nu-ti convine, pleaca, am 100 in locul tau la poarta!"), cei harnici si buni chiar au plecat din tara - iar acum trebuie sa-si selecteze personal din cei ramasi + tineretul fara experienta dar care cere salarii decente din start.
Angajatorii straini (sa nu uitam ca aproape 80% din productie se exporta) pot lesne rezolva problema, marind salariile (ca au de unde).


NU angajatorii romani sunt de vina in totalitate, este usor sa dai cu bata, dar nu ai toate elementele, angajatorul roman s-a trezit intre dorinta de a face profit pentru el, ai cumva impresia ca cei care isi fac o firma o fac pentru caritate ? tu te duci la munca sa iti donezi salariul ?  angajatorul roman a fost rupt efectiv de statul roman, care are nevoie de bani ca sa isi plateasca electoratul, are nevoie de bani pentru pensiile alea speciale, are nevoie de bani pentru militienii care ies la pensie la 50 de ani, ai idee ce inseamna asta ?

#36
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Problema e oarecum impartita intre cele doua tabere. Angajati si angajatori. Ambele categorii trebuie sa isi schimbe radical mentalitatea.
  Angajatii trebuie sa scape de mentalitatea " am fost la serviciu, trebuie sa ma plateasca" si sa treaca la mentalitatea "am muncit, trebuie sa fiu platit", sa treaca de la mentalitatea "intai da-mi si pe urma muncesc " sau vezi tu daca muncesc, la mentalitatea de "intai ii arat ca muncesc si pe urma ii cer banii"
Angajatorii trebuie sa invete sa isi respecte angajatii, sa fie corecti cu ei, sa ii trateze ca pe oameni, nu ca pe sclavi.  Trebuie sa invete ca in Romania progamul este de 8 ore/zi, 40/saptamana. Sa creeze normele de munca de asa natura incat angajatul sa le poata realiza in aproximativ 6.5-7ore maxim. Sa ramana la latitudinea angajatului daca vrea mai multi bani si face depasirea de norma sau vrea sa lucreze mai incet si sa mearga mai odihnit acasa.

  In general cred ca toata lumea are de castigat cand nici una din tabere nu incearca sa o fraiereasca pe cealalta si toata lumea are de pierdut cand ambele tabere incearca sa se fraiereasca una pe cealalta.


  Am fost si in tabara angajatilor.  Si am plecat, nu din cauza banilor. Dar ma zbat ca din noua postura de angajator sa nu fac greselile pe care le vedeam din postura de angajat la angajatorul meu. E a dracului de greu cand schimbi tabara, tentatia sa faci aceleasi greseli pe care le fac si cei la care erai angajat e mare. Banul e ochiul dracului :D

Edited by PoeOvidiu, 11 September 2018 - 09:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate