Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Firmele incep sa publice salariile in anunturile de angajare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
A început marea transparentizare:
Firmele încep să publice salariile în anunțurile de angajare în speranța că găsesc mai repede candidați

Una dintre cele mai vizibile companii care au publicat nivelul salarial oferit anga­ja­ților este lanțul de restaurante McDonald’s, care a publicat anunțuri de angajare în zone aglomerate - cum e Gara de Nord - pe fondul deficitului mare de personal.

Angajatorii care își permit să ofere salarii mai mari afișează oferta în anunțurile de recrutare, într-un efort de marketing care ar putea să le aducă mai ușor candidați.
Continuarea AICI


Din articol inteleg ca se publica salarii pentru joburi mai de necalificati/executanti.... Pentru functiile importante NU pentru ca sunt mai flexibili in oferta salariala pentru manageri, sefi, directori etc... Exemplu: Daca pentru un post de manager e alocat buget de 5.000 euro/luna si el vrea 7.000, poate ii dam 7.000 lui ca e prea bun, prea ca la tara. Posted Image

Una peste alta, am observat si eu acest "trend" in ultimele luni pe site-urile pentru locuri de munca ejobs si bestjobs.

#2
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Mda, pana te prezinti la interviu si ti-o baga p'aia cu "pai, sa vezi, ca poti ajunge pana la suma asta daca tragi ca un bou si suporti toate rahaturile; dar in maxim X ani o sa ai si tu salariul asta". Transparenta in privinta salariilor la angajatorii din Romania? Pe bune?!

Si taie "trend" din mesaj. Nu este si nu va fi prea curand o realitate, ci doar o iluzie care sa dea bine si sa ademeneasca viitori sclavi naivi.

#3
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Sa te duci la interviu de angajare in Romania este pierdere de timp si bani (daca acel interviu se tine in alta parte decat orasul de domiciliu). Degeaba publica salariile ca multe din ele sunt cum spunea colegul de mai sus cu "daca" in fata ajungi la suma aia... si cine are meseria in mana este pe cont propriu in tara sau de mult plecat in afara. Romania, a ajuns, cum spunea si pe la TV o tara de necalificati atat pe partea de angajati cat si angajatori, toti mergand pe principiul "las-o ca merge si asa". Mai mare rasul si statul intrece privatul la salariu... mai avem oleaca si toti romanii apti de munca se vor angaja incet da' sigur la STAT. In ziua de azi daca nu oferi un net in mana de 500 euro unui absolvent de liceu si 900-1000 euro unui absolvent cu facultate (adica o treime din cat primesc in vest aceeasi absolventi in aceleasi conditii la angajare)... AMBII fara experienta.... iti pierzi timp din viata... atat ca angajator cat si ca angajat sa faci afaceri si sa muncesti in Romania in mediu privat ambii nerealizand nimic si chinuindu-se de la zi la zi. Realitatea este dura da' este 100% reala dupa 28-29 de ani de capitalism si democratie "mioritica"

Edited by tico18, 11 September 2018 - 07:36.


#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Hamutovski, on 11 septembrie 2018 - 07:13, said:

Una peste alta, am observat si eu acest "trend" in ultimele luni pe site-urile pentru locuri de munca ejobs si bestjobs.

Mi se pare un demers corect.  Ce rost are sa umbli cu cioara vopsita, cat timp e vorba de cerere si oferta? Pui un salariu acolo... daca primesti CV-uri bine, daca nu, asta e...
Salariul e o chestie care trebuie sa fie transparenta si asumata de ambele parti.

Cu ocazia asta se vor curatza angajatorii care ofera salarii minime ca nu va mai aplica nici drku.

Mie mi-a placut cand au deschis unii o fabrica intr-o zona rurala si n-a fost nimeni dispus sa vina la munca pe salarii minime si sa faca zilnic naveta 40km de casa.  Oamenii au calculat simplu:  salariul minim impartit la 13 ore plecat de acasa = salariul orar...  Si si-au dat seama ca nu merita, ca le mor gainile de foame, la banii aia.

Edited by rosix, 11 September 2018 - 07:26.


#5
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

 rosix, on 11 septembrie 2018 - 07:24, said:

Mie mi-a placut cand au deschis unii o fabrica intr-o zona rurala si n-a fost nimeni dispus sa vina la munca pe salarii minime si sa faca zilnic naveta 40km de casa.  Oamenii au calculat simplu:  salariul minim impartit la 13 ore plecat de acasa = salariul orar...  Si si-au dat seama ca nu merita, ca le mor gainile de foame, la banii aia.
Paradoxal, firma respectiva se plangea ca nu vin oamenii pentru angajare, nici macar la interviu. Desi ofera conditii avantajoase de lucru, salariu bun samd. Asta zicea firma.

#6
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 tico18, on 11 septembrie 2018 - 07:24, said:

In ziua de azi daca nu oferi un net in mana de 500 euro unui absolvent de liceu si 900-1000 euro unui absolvent cu facultate (adica o treime din cat primesc in vest aceeasi absolventi)... AMBII fara experienta....
Firmele se plang ca nu au pe cine sa angajeze si totusi nu dau faliment. Cum explicati ?

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Puferiu_, on 11 septembrie 2018 - 07:33, said:

Paradoxal, firma respectiva se plangea ca nu vin oamenii pentru angajare, nici macar la interviu. Desi ofera conditii avantajoase de lucru, salariu bun samd. Asta zicea firma.

Pai si lucrul asta era real. Numai ca lumea de la tara, avand mintea mai odihnita si mai oxigenta decat aia de la oras, a facut cu calcul simplu, matematic, si a vazut ca nu merita... sa fii 13 ore plecat de acasa zilnic pentru 900 lei / luna, la acea vreme.
Paradoxal este ca orasenii, de sclavi sau din alte motive, fac astfel de calcule mai greu.

#8
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 rosix, on 11 septembrie 2018 - 07:24, said:

Mi se pare un demers corect.  Ce rost are sa umbli cu cioara vopsita, cat timp e vorba de cerere si oferta? Pui un salariu acolo... daca primesti CV-uri bine, daca nu, asta e...
Salariul e o chestie care trebuie sa fie transparenta si asumata de ambele parti.
Pai umbla cu cioara vopsita... trec salariile alea si cand te duci la interviu iti spun ca o sa le ai "daca" o sa te adaptezi cu acel loc de munca.... adica ceva de genul... nici vorba de marire peste cei trecut acolo "daca" te adaptezi cu acel loc de munca. Este un joc de "du-te vino" intre angajator si salariat, in care unu vrea sa obtina forta de munca ieftina iar celalalt si-a dat seama ca forta de munca peste tot in lumea asta costa bani (mai ales daca-i si calificata cu meseria in mana)

 PlatonX, on 11 septembrie 2018 - 07:36, said:

Firmele se plang ca nu au pe cine sa angajeze si totusi nu dau faliment. Cum explicati ?
Uita-te la parcul lor auto si la banii patronilor din conturi. N-au bani de marit salarii da' sa faca leasinguri la masini din 2 in 2 ani se gaseste, trec ca au pierderi la ANAF pe firma si conturile personale ale patronilor (separate de firma trecute pe alti membrii) se ingroasa de la an la an. Multi din top datornici la stat, dansau cu pitipoanca asta vara la Mamaia cu sampanii de mii de euro iar angajatii le mureau de foame cu minimu pe economie (a dat si pe la TV exemple cu 2 de astfel de exemplare)

PS - Ma uit la mine in zona, este unu' are un chiosc de cartier (fost coleg cu mine in liceu) toata ziua se plange ca a fi patron este greu, ca-i birocratie, oamenii angajati la el stau de azi pe maine ca nu face plata salariului la timp...  si acum 3-4 zile si-a luat masinuta asta cu banul jos https://www.opel.ro/...-usi/index.html

Edited by tico18, 11 September 2018 - 08:07.


#9
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

 PlatonX, on 11 septembrie 2018 - 07:36, said:

Firmele se plang ca nu au pe cine sa angajeze si totusi nu dau faliment. Cum explicati ?

Simplu:
Inca sunt extrem de multi prosti care accepta sa fie sclavi pe salarii de cacat.

Edited by Hamutovski, 11 September 2018 - 07:42.


#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 tico18, on 11 septembrie 2018 - 07:40, said:

Pai umbla cu cioara vopsita... trec salariile alea si cand te duci la interviu iti spun ca o sa le ai "daca" o sa te adaptezi cu acel loc de munca.... adica ceva de genul...

Astfel de joburi cu "adaptarea" trebuie refuzate din start, ca oricum pleci daca in 3 luni nu te adaptezi.. eu nu am auzit de neadaptati care sa doreasca sa ramana in continuare pe un job pe care nu s-au adaptat.  Asa ca trebuie raspuns franc angajatorului ca pentru "adaptare" exista perioada de proba si ca salariul trebuie negociat in faza de angajare nu dupa "adaptare"... ca daca nu te adaptezi oricum pleci.

#11
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 tico18, on 11 septembrie 2018 - 07:40, said:

N-au bani de marit salarii da' sa faca leasinguri la masini din 2 in 2 ani se gaseste, trec ca au pierderi la ANAF pe firma si conturile personale ale patronilor (separate de firma trecute pe alti membrii) se ingroasa de la an la an
Ceea ce nu inteleg eu: daca firmele nu au pe cine angaja de ce nu dau falimant ? Daca oamenii nu sunt dispusi sa lucreze pe 1200 de lei atunci cum de mai merge acea firma ? Cu cine ?

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Hamutovski, on 11 septembrie 2018 - 07:42, said:

Simplu:
Inca sunt extrem de multi prosti care accepta sa fie sclavi pe salarii de cacat.

Sunt multi care n-au loc de intors si aia tin toata compania in spate, facand munca a 3 oameni.  Daca i-ar lasa si aia, salariile ar creste brusc la niste nivele mai umane.

Romania a devenit de mult, Bangladeshul Europei

https://www.digi24.r...rie-nord-994441

Edited by rosix, 11 September 2018 - 07:46.


#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Asa e bre, inca sunteti.

 Hamutovski, on 11 septembrie 2018 - 07:42, said:

Simplu:
Inca sunt extrem de multi prosti care accepta sa fie sclavi pe salarii de cacat.

Edited by myshyk, 11 September 2018 - 07:45.


#14
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 PlatonX, on 11 septembrie 2018 - 07:43, said:

Ceea ce nu inteleg eu: daca firmele nu au pe cine angaja de ce nu dau falimant ? Daca oamenii nu sunt dispusi sa lucreze pe 1200 de lei atunci cum de mai merge acea firma ? Cu cine ?
Inginerii financiare, iar dintr-o parte cu o valoare dau in alta parte cu alta valoarea (un fel de bisnita mascata) si/sau supraestimeaza cu mult valoarea serviciilor prestate (instalarea constand mai mult ca acel produs).  Acum mai au in plan o alta "magarie"... au vazut ca le pleaca oamenii vor sa propuna o lege (sau ceva de genul asta) sa le munceasca asistatii sociali.... iar ei "chipurile" ar face plata (numai in acte) catre primarie pentru munca acelor oameni (ca de fapt statul ii plateste pe acei oameni prin plata ajutoarelor sociale)

Edited by tico18, 11 September 2018 - 08:02.


#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,507
  • Înscris: 30.10.2003

 Puferiu_, on 11 septembrie 2018 - 07:22, said:

Transparenta in privinta salariilor la angajatorii din Romania? Pe bune?!
Cam greu. Stii cati frecatori de menta cred ca au dreptul sa aiba acelasi salar cu unu care trage din greu la caruta? Li se pare nedrept, apare invidia si intrun final pleaca.

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
1. E normal sa se spuna ce salariul are de inceput (baza) postul respectiv.
2. problema este ca angajatul adesea nu e calificat pe postul respectiv si abia de la 2x salariu ar pleca de la ma-sa de acasa.
3. Aia care viseaza salarii ca in vest si care dau vina pe patroni ca au BMW, sunt multi si prosti!
Firmele din Romania au cifre de afaceri infime vs ce e pe afara, de aici problema. Firmele din Romania fac semnificativ mai putini bani decat afara!

Zilele trecute aveam un meserias (in sfarsit am gasit unul) bun, care imi repara niste probleme la baie.
Abia astepta sa plece din tara, era venit pentru tratament, ca s-a imbolnavit de penumonie in Dubai si l-au pus aia pe primul avion catre Bucuresti.
Era suparat ca salariile sunt mici in tara.

I-am explicat frumos ca tine de matematica simpla: eu ii dau pentru o saptamana de lucru la negru 500 EUR.
Daca am lucra legal, ar trebui sa am costuri totale de ~ 1000 EUR.

In Romania scoate la negru 2000 EUR/luna, iar costurile totale (legal) sunt mai mari de 4000 EUR.

La cei 4000 EUR costuri firma, se mai adauga profitul firmei, deci pentru ca el sa ia 2000 EUR, el ar trebui sa produca legal 5000 EUR minim/luna pt fiema la care e angajat.
Cati clienti din Romania credeti ca ati avea si ce lucrari, care ar plati 5000 EUR/luna/om?

Stiu, matematica e deranjanta, de aceea o invata doar prostii.

#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Sunt in plin proces de recrutare. Am incercat sa fiu cat se poate de clar si corect cu candidatii. Drept urmare unul vine desi ii ofer cu 500/luna mai putin decat la jobul actual.  Omul pare serios si dornic sa faca treaba. E posibil sa isi depaseasca salariul anterior destul de repede.
Din start i-am aratat ce si cum se lucreaza si i-am expus modul de calcul al salariului, in functie de realizari. Omul a inteles ca daca munceste 8 ore pe zi poate sa ia bani buni. Atentie, daca munceste, nu daca face prezenta.
Altul intreaba ce se intampla daca greseste? Tipa cineva la el? Nu, nu tipa nimeni la tine, nici macar nu ti se imputa materialele, dar sunt 2 conditii.  1. Greseala sa fie o exceptie, nu o regula
2. Iti repari singur greseala, nu lucreaza nimeni dupa tine. Desi lucrezi de doua ori, esti platit doar o data, nu esti platit pentru manopera suplimentara pe care o faci sa iti repari greseala.


  Raspunsul lui: si eu ce sa fac? Am obiceiul sa gresesc des.


  Le-am explicat frumos si care e rolul salariului fix. In acel salariu ei trebuie sa faca o anumita productie. Orice fac peste, este platit. Dar daca fac sub, isi iau salariul minim promis, care e peste minimul pe economie.  Dar daca luni la rand sunt sub productia de minim inseamna ca ies pe pierdere cu ei si le fac vant. Dar se intampla sa mai fie si productie scazuta. De exemplu daca esti 2 saptamani in concediu nu ai cum sa scoti productie si atunci nu te pot trimite fara bani acasa, nu e corect.

  Oricum, am observat un lucru clar. Sunt putini care vor sa munceasca. Majoritatea vor doar leafa si sa frece menta toata ziua. Unul singur a fost interesat ce are de lucru, om pe care am si decis sa il angajez. Ceilalti doar cat e salariul si cat mai creste, cat e pauza de masa, cat e progamul.

  Alte intrebari de la candidati:
  Pot sa vin doar de la 9 sau chiar 10? Ca eu ma trezesc greu dimineata.  Nu. Programul e de la 8 la 16.
Trebuie sa vin in fiecare zi? Nuuuu, doar in ziua de salariu sa iti iei banii, in rest stai acasa si te dai pe net.
Pauza de masa se adauga la alea 8 ore sau e inclusa in ele? Depinde cat de lunga e. Daca e de 20-25 de minute cat sa mananci si sa bei o cafea/fumezi o tigara e inclusa in alea 8. Pai eu vreau minim o ora. Atunci se adauga la alea 8.
Am copil mic, pot sa vin de la 7 la 15? Sa am dupamansa libera? Da. Esti angajat. E acelasi om care era si interesat de ceea ce are de facut, nu doar de leafa.

Edited by PoeOvidiu, 11 September 2018 - 08:41.


#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Deci nu mai e nevoie de topice gen ”Cat e salariul la KFC”?

Edited by don_dannielo, 11 September 2018 - 08:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate