Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

service de tepari din targoviste, BEDA

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postarg, on 11 septembrie 2018 - 18:23, said:

Eu le plateam de la inceput cei 70lei si buna ziua...
daca-s din ăia, oricum iti cereau si restul cu tupeu, cand veneai sa o ridici...

#38
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View Postelvaligreco, on 11 septembrie 2018 - 18:01, said:

In belgia reprezentanta Mercedes diagnoza (cu programare peste doua zile) 30€ -iar service mic diagnoza 35€.
De banii aia nu-ti face decat o scanare si printare coduri de eroare.

Bonus verificare becuri, niveluri lichide....stare cauciucuri si placute de frana.

Desi nu prea cred, ala e tariful pentru operatii usoare.

Sigur la diagnoza au peste 130 ora de manopera....adica 65 pentru o scanare cel putin.

Edited by alexa32, 11 September 2018 - 18:47.


#39
elvaligreco

elvaligreco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 28.10.2010

View Postalexa32, on 11 septembrie 2018 - 18:43, said:

De banii aia nu-ti face decat o scanare si printare coduri de eroare.

Bonus verificare becuri, niveluri lichide....stare cauciucuri si placute de frana.
Asta vrusesem, o diagnoza....sau vorbeam despre altceva?!!!.Unul dintre noi numai stie tema discutiei si se baga in seama.

#40
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View Postelvaligreco, on 11 septembrie 2018 - 18:48, said:

Asta vrusesem, o diagnoza....sau vorbeam despre altceva?!!!.Unul dintre noi numai stie tema discutiei si se baga in seama.
Pai si ce faci cu ea in realitate?...cu ce te ajuta?

Daca-ti spune de exemplu ca un injector intrerupe si pot fi posibile cablajul, firele, ecu motor....blocul de sigurante si relee...cu ce te ajuta?
....sau ca ai rateu pe cilindrul 2....adica bobina....injector...compresie....segmenti....supape....etc?

Schimbi toate piesele?

#41
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postalexa32, on 11 septembrie 2018 - 18:56, said:

Pai si ce faci cu ea in realitate?...cu ce te ajuta?
pai i-a facut diagnoza/scanarea si la revedere: ii spune codul de defectiune si-l da pe usa afara. Dupa ce plateste, evident , cei 30EUR... :D
ce face el cu codul de defectiune e treaba lui :lol:

#42
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Eu am platit 50 lei acum cativa ani la reprezentanta Daewoo pentru diagnoza Matiz, se mai oprea motorul la relanti. Am iesit si pe sosea cu masina, s-a si oprit motorul la trecerea de pietoni, si testerul tot nu arata nimic. Singura eroare, "fuel trim too rich". Mecanicul a sugerat o problema la o supapa sau jocul supapelor si a avut dreptate, dupa reglajul distantei totul a fost in regula. Oamenii au fost de nota 10 cu totii.
O aplicatie cat de cat buna de tester universal auto costa pana in 1000 lei, are un amic, am fost la el cu un Peugeot 107 cu servodirectia nefunctionala.

Edited by spooky51, 12 September 2018 - 08:21.


#43
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

View Postarg, on 11 septembrie 2018 - 17:23, said:


intreb frumos cat costa pentru 3cauciucuri un an plus schimb si echilibrat si primesc raspunsul "7".....


Si cu al patrulea cauciuc ce faci?Il tii de Talisman agatat de candelabru?

#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Postadisz, on 14 septembrie 2018 - 09:45, said:

Si cu al patrulea cauciuc ce faci?Il tii de Talisman agatat de candelabru?
Il agat la oglinda..
p.s. unele masini au chiar si roata de rezerva.

Edited by arg, 14 September 2018 - 09:57.


#45
rlijon

rlijon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.01.2019
Chiar voiam sa creez eu un  forum similar...DE CE SA NU MERGI LA BEDA SERVICE TARGOVISTE...dar, se pare ca deja sunt  oameni nemultumiti de acest service si de mercenarii de masini, care lucreaza acolo.

Am fost programat pe 28.01.2019 pentru ca am schimbat motorasul etrier dreapta spate (de la frana de mana electrica) si fiind nou, nu mai era recunoscut de calculator. Imi aparea eroare pe bord. Am dus masina la 8.30 si la 15 am fost sunat sa mi se comunice ca trebuie inlocuit cablu catre motoras, pentru ca era  dezizolat. Intrebari firesti: cat costa si cand poate fi inlocuit. Mi s-a spus ca pretul este 170 si vine a doua zi. Am fost de acord...stiam de problema cablului de la mecanicul care mi-a schimbat motorasul etrier.

Pe 29.01.2019 am lasat masina la service la ora 9. La ora 15 sun sa ma interesez de stadiul lucrarii. Mi se spune ca se face recalibrarea motorasului. La ora 16 primesc telefon ca s-a blocat etrierul. M-am dus acolo sa vad ce s-a intamplat si am solicitat sa il deblocheze pentru a putea sa plec cu masina (parca simteam ca este ceva in neregula). Mi s-a spus sa vin a doua zi dupa masina. Am insistat sa o iau in acea zi, argumerntand ca etrierul si roata poti fi montate in cel mult 30 minute. Am fost sunat la 16.40 sa mi se spuna ca motorasul cel nou "s-a rupt". Deja am intrat in fibrilatii. Am fost din nou acolo si intr-adevar motorasul avea torxul rupt si era desfacut (chiar daca el fusese incapsulat). Am cerut explicatii si solutii. Nu au recunoscut ca este greseala lor. Am chemat seful de service- s-a jucat cu torxul vreo 15 minute si foarte afectat si ingandurat a plecat...Mi s-a facut oferta la un etrier nou cu motoras la 1090 lei. Le-am spus sa scoata cat mai repede masina.

Am mers la receptie sa inchid comanda si a plati cablul si manopera. DEVIZUL era de 833 lei. M-a luat cu lesin...ma uit mai bine si ce sa vezi!? Manopera...cam 250 lei, iar cablul de 170 lei se transformase in cablu de 570 lei. Am intrebat cum de e posibil asa ceva. Mi s-a raspuns: "poate nu ati inteles bine ca era galagie aici". Ca sa scap cu ce mai ramasese neatins din masina am platit si am luat masina in starea in care era. Nu va spun cat am injurat pe drum...am dat 833 lei pt. diagnostic, un cablu, montat cablu si plec cu aceeasi eroare in bord si cu motorasul meu cel nou stricat; nu mai vorbesc de risipa de timp si nervi.

Ajuns acasa am analizat situatia si am decis sa vorbesc cu patronul. In 30.01.2019 m-am intalnit cu "administratorul" Beda. Dupa ce incearca sa ma inmoaie cu seriozitatea si increderea pe care o emite el angajatilor, binenteles ca devine subiectiv (cu toate ca facuse o pledoarie din obiectivitate) si spune ca mecanicii lui nu au nicio vina. Ar fi vrut sa ma convinga de asta, dar am refuzat sa il mai ascult si am plecat la OPC. Macar atat am putut si eu sa fac....

OAMENI BUNI, astia sunt distrugatorii masinilor noastre pe banii nostri!!!

Ce ma supara cel mai tare e ca eu am fost prost sa ma duc la astia. Auzisem de la apropiati ai mei cate au patimit cu beda (mi-am dat seama ca am gresit anterior scriind cu litere mari): sor'mea a facut o lucrare la ei in valoare de 12 000 lei timp de 1 sapt. Ca si mine, nu stia cum sa-i multumeasca lui Dumnezeu ca a scapat de beda. Binenteles ca la iesirea din service masina avea bara fata zgariata  si avea in plus 130 km...ea s-a intalnit cu masina ei prin oras, dar s-a gandit ca e in probe. si altele....

Dar ar fi bine ca fiecare sa scrie in dreptul lui ce nemultumiri a avut cu beda si sa ajutam pe cei care cred ca acolo pot gasi profesionalism si incredere. Sa se gandeasca de 2 ori.

DUMNEZEU SA NE FEREASCA DE ACEST SERVICE SI DE OAMENII CARE CASAPESC MASINILE IN EL!

#46
DB77AAA

DB77AAA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.12.2010
70 lei(sau mai putin) iau eu in fata blocului :) . E drept, diagnoza amanuntita, nu doar stergere de coduri.

Ca idee, eu am platit o suma modica la un service local, incercand sa-mi reglez unghiul de fuga. Au pus baietii masina pe aparatul de geometrie si au constatat ca nu au in program reglaj unghi de fuga spate. Zic OK, hai ca plec... dar receptionera - pai stati domnu' ca trebuie sa platiti pentru deranj, eu nu am inteles, nu ma asteptam sa ceara bani si s-a asezat in spatele masinii si nu s-a dat la o parte pana nu am platit, cred 40 lei, din cei 120 stabiliti pentru operatiune stabilita si nerealizata.


E nejustificat sa te duci in service mare in Târgoviște cand ai buget limitat. Practic ei lucreaza la japca, incercand pe cat posibil sa umfle factura, fara a cauta solutii ieftine pentru client.

#47
rlijon

rlijon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.01.2019
Ideea e sa platesti, dar sa pleci cu problema rezolvata. Eu am plecat dupa 2 zile de service beda cu banii luati, motorasul etrier bulit (450 lei am avut paguba numai la el) si a trebuit sa rezolv problema in alta parte (alti bani, dar macar am rezolvat problema bine si nu foarte scump).

Abia astept un raspuns din partea comisarului OPC.

#48
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 DB77AAA, on 04 februarie 2019 - 22:41, said:

70 lei(sau mai putin) iau eu in fata blocului Posted Image . E drept, diagnoza amanuntita, nu doar stergere de coduri.

Ca idee, eu am platit o suma modica la un service local, incercand sa-mi reglez unghiul de fuga. Au pus baietii masina pe aparatul de geometrie si au constatat ca nu au in program reglaj unghi de fuga spate. Zic OK, hai ca plec... dar receptionera - pai stati domnu' ca trebuie sa platiti pentru deranj, eu nu am inteles, nu ma asteptam sa ceara bani si s-a asezat in spatele masinii si nu s-a dat la o parte pana nu am platit, cred 40 lei, din cei 120 stabiliti pentru operatiune stabilita si nerealizata.


cum naiba sa platesti ptr "deranj"?
adica ei nu ti-au rezolvat problema ca aparatele lor nu sunt bune si te-a pus sa platesti?! aia a venit cu tupeu si te-a facut.
in cazul asta trebuia sa fii mai nesimtit ca ea: sa te dai jos, sa o injuri ca la usa cortului, apoi sa te sui in masina si sa pleci. daca tot insista sa sta in spatele masinii, dadeai incet in spate cat sa o impingi usor si sa se dea la o parte.

#49
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001
cea mai mișto fază e aia cu "sor-mea a pățit-o, niște prieteni au pățit-o, dar eu tot la ei am fost". de aia nu mor țeparii, că lumea știe că sunt țepari, dar tot la ei se duc cu mașinile.

#50
nila04rrw

nila04rrw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 18.10.2010
Sa vezi cand ajungi la BEDA cu auto de serviciu(3,5T) cu zgomot in directie si vrei o constatare.Toate formalitatile ok, baga masina pe elevator, identifica problema(cap de bara cu uzura pronuntata).
-Sigur asta-i singura problema?
-Garantat.
-Este piesa in stoc?
-Da
-Inlocuiti-o
....Dupa ceva timp: trebuie schimbata si bieleta de directie
-De ce?
-Nu a mers demontat capatul de bara si am taiat bieleta
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
si in fata blocului daca schimbi un cap de bara, tot nu ajungi sa tai bieleta....
Profesionistii lu" peste

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate