Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

service de tepari din targoviste, BEDA

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
motociclistdambovitean

motociclistdambovitean

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.09.2018
Salutare prieteni! Vreau sa va impartasesc o experienta destul de negativa pe care am avut-o intr-un service auto foarte mare si renumit din Targoviste, BEDA. Am fost initial sa intreb in legatura o problema a masinii mele, si mi s-a spus ca este nevoie de o constatare pentru a determina exact cauza problemei (masina avea o lipsa de putere). Am intrebat cat ma costa acea constatare si raspunsul a fost 70 de lei. M-am programat, iar in ziua programarii, la ora 8.30 dimineata am fost informat ca este foarte aglomerat si ca nu are rost sa astept, eu insa am insistat ca vreau sa vad ce se intampla cu masina mea si ca vreau sa aflu cat mai repede si am ramas sa astept. Pana la ora 12 masinii mele nu i s-a acordat nici un fel de atentie. Am stat si am urmarit pe geam cum masina mea sta linistata parcata aproape 4 ore. La insistentele unei doamne care mi-a explicat ca este nevoie de mult timp pentru verificare si ca toti mecanicii din service sunt ocupati... Am plecat acasa, mare greseala, si am stabilit cu doamna de la service sa primesc un telefon in momentul in care au un raspuns in legatura cu problema masinii. Am asteptat degeaba deoarece nu am fost sunat decat a doua zi, in jurul orei 8 dimineata, pentru a mi se spune ca defapt mai dureaza testele masinii mele pentru ca colegii sunt in continuare ocupati. Atunci mi s-a aprins un beculet rosu in minte si mi-am dat seama ca ceva este in neregula...dar am avut incredere in ei, un service care se lauda ca face revizii la masini foarte scumpe, cu un sediu care valoreaza probabil milioane de euro, din nou, mare greseala. Am fost sunat cu 30 de minute inainte de inchidere, in jurul orei 17.30, ca masina mea poate fi ridicata si au gasit problema, dar ma va costa 380 de lei pentru ca a fost nevoie de o diagnoza mai amanuntita. Eu nu am fost niciodata instiintat in legatura cu acea diagnoza amanuntita, am fost informat doar ca costul unei constatari este de 70 de lei. Era evident faptul ca ei stiau din secunda 2 ce este in neregula cu masina mea, de altfel si eu stiind ce aveau ei sa-mi spuna dupa mai mult de 30 de ore, pentru ca imi spusese un prieten mecanic fara ca macar sa se uite la masina, dar eu, copil constiicios care dorea o diagnoza de la un service serios, si considerand ca este o firma de inceredere asa cum se autointituleaza, acum aveam de plata aproape 400 de lei pentru o informatie destul de banala, bani pe care am refuzat sa-i platesc. Cu aceasta poveste vreau sa va aduc in vedere una dintre tepele probabil foarte comune la service-urile de la noi si sa va sfatuiesc sa nu va lasati pacaliti de service-uri, chiar daca par serioase, si sa nu plecati sub nici o forma de langa masina atunci cand o duceti undeva. Am si o intrebare: in cazul in care domnii insistau sa platesc acea suma aberanta si nu imi dadeau masina, pe cine trebuia sa contactez, politia sau opc-ul? poate cineva va benficia pe viitor din aceasta informatie, eu cu siguranta nu mai las masina la service fara sa stau langa ea vreodata.

#2
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Stai linistit, ca si eu am dat 550 de lei pe tester la Mercedes. Dar mi-au spus dinainte cat,ce si cum.

Ce-i drept am fost tratat cum trebuie. Cafele,sala de asteptare ca la Mercedes, seriozitate etc.. Ora e ora acolo.. Nu vino azi,vino maine.

Pai si ai luat masina de acolo sau cum? Continua povestea. Ne lasi asa...

Edited by mariovrs, 11 September 2018 - 05:02.


#3
motociclistdambovitean

motociclistdambovitean

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.09.2018
Da, am luat masina, am refuzat sa platesc, am facut circ ca la usa cortului desi nu sunt genul ala de om dar chiar m-am simtit furat...si dupa ce i-am amenintat ca ma intorc cu opc-ul mi-au dat cheile si am plecat.... in cazul meu finalul a fost fericit se poate spune, dar ma gandesc cate femei, oameni tineri sau batrani abuzeaza acesti nenorociti prin astfel de practici, pentru ca omul se simte prost, rusinat, si da banii in loc sa faca scandal datorita bunului simt, pentru ca cu vorba buna nu poti rezolva cu astfel de indivizi din pacate.

#4
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postmotociclistdambovitean, on 11 septembrie 2018 - 03:47, said:

acum aveam de plata aproape 400 de lei pentru o informatie destul de banala
:D informatie "destul de banala", ai?

singura lor greseala/eroare a fost aceea ca nu ti-au spus de la inceput ca te costa in jur de 100 de euro.
"informatia banala" de obicei costa, in orice domeniu. :)

#5
motociclistdambovitean

motociclistdambovitean

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.09.2018

View PostDude_2nd, on 11 septembrie 2018 - 06:20, said:

Posted Image informatie "destul de banala", ai?

singura lor greseala/eroare a fost aceea ca nu ti-au spus de la inceput ca te costa in jur de 100 de euro.
"informatia banala" de obicei costa, in orice domeniu. Posted Image

sunt 100% de acord cu tine! dar de ce mi-au spus ca costa 70 de lei? ca daca imi ziceau ca ma costa 100 de euro luam sfatul tovarasului meu si o rezolvam tot cu el. ei mi-au zis 70, si am zis ok dau 70 de lei sa-mi ies din pareri, desi stiu ce are masina... de ce nu ? si asta oricum nu scuza faptul ca nu m-au lasat sa stau langa ea, ca mi-au tinut-o 30 de ore...toata situatia e cusuta cu ata alba...eu am vrut sa informez si alti oameni despre ce se intampla....atata tot.

Edited by motociclistdambovitean, 11 September 2018 - 06:50.


#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmotociclistdambovitean, on 11 septembrie 2018 - 03:47, said:

Cu aceasta poveste vreau sa va aduc in vedere una dintre tepele probabil foarte comune la service-urile de la noi si sa va sfatuiesc sa nu va lasati pacaliti de service-uri, chiar daca par serioase, si sa nu plecati sub nici o forma de langa masina atunci cand o duceti undeva. Am si o intrebare: in cazul in care domnii insistau sa platesc acea suma aberanta si nu imi dadeau masina, pe cine trebuia sa contactez, politia sau opc-ul? poate cineva va benficia pe viitor din aceasta informatie, eu cu siguranta nu mai las masina la service fara sa stau langa ea vreodata.

Ai patit ca la clinicile particulare la care, pentru o durere de gat, "e nevoie de un RMN ca sa fim siguri". RMN-ul costa 589 de lei dar aveti o reducere de 10%, pentru ca aveti un card albastru.
Tzeapa asta e comuna in service-uri.. De multe ori la "diagonza" se apuca si demonteaza parti din masina ca sa fie siguri ca nu potl pleca cu ea acasa pana n-o repari cu piese de la ei.

#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostDude_2nd, on 11 septembrie 2018 - 06:20, said:

singura lor greseala/eroare a fost aceea ca nu ti-au spus de la inceput ca te costa in jur de 100 de euro.
"informatia banala" de obicei costa, in orice domeniu. Posted Image
  Informatia banala costa 70 de lei.  Daca e mai mult trebuie sa sune clientul si sa il anunte ca e nevoie de investigatii mai amanuntite si ca pretul o sa fie 380 de lei. Daca accepta, fac investigatiile, daca nu, vine, plateste 70 de lei si isi ia masina fara investigatiile amanuntite.  Altfel e doar inselaciune si am dreptul sa nu platesc. Nu am fost de acord sa faci acele investigatii. La fel cum si tu, daca le-ai facut de capul tau iar eu nu iti platesc, ai tot dreptul sa nu imi dai informatiile obtinute in urma acelor investigatii.

La fel cu "reparatia" facuta in urma investigatiei de la service. Daca reclam un defect, tu faci diagnoza, zici ca trebuie schimbata piesa X, o schimbi dar defectul ramane, eu ce sa iti platesc? Nu ai reparat nimic. Eu am adus masina sa o repari, nu sa schimbi piesa X. Daca tu nu esti capabil sa faci o diagnoza, ce vina am eu? Sa platesca ala ce a facut diagnoza gresita.

Edited by PoeOvidiu, 11 September 2018 - 07:03.


#8
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostPoeOvidiu, on 11 septembrie 2018 - 06:59, said:

  Informatia banala costa 70 de lei.  Daca e mai mult trebuie sa sune clientul si sa il anunte
eu ce am zis? :)
asta a fost greseala lor, singura; ca au zis un pret si apoi au ajuns orbecaind la altul.

de obicei majoritatea oamenilor au pretentia ca tu, service, sa dai mii de euro pe o licenta pentru soft diagnoza, sau pentru alte scule speciale necesare in diagnoza, si cu toate astea, sa le spui ce are masina pentru 70 de lei. si ei sa-si faca reparatia pentru 3 lei la prietenul din spatele blocului :D

diagnoza alone costa in general mai scump decat daca din ansamblul de lucrari:diagnoza+reparatia tu scoti matematic reparatia in sine, cam in orice service care se respecta.

#9
motociclistdambovitean

motociclistdambovitean

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.09.2018

View PostDude_2nd, on 11 septembrie 2018 - 07:05, said:

eu ce am zis? Posted Image
asta a fost greseala lor, singura; ca au zis un pret si apoi au ajuns orbecaind la altul.

de obicei majoritatea oamenilor au pretentia ca tu, service, sa dai mii de euro pe o licenta pentru soft diagnoza, sau pentru alte scule speciale necesare in diagnoza, si cu toate astea, sa le spui ce are masina pentru 70 de lei. si ei sa-si faca reparatia pentru 3 lei la prietenul din spatele blocului Posted Image

diagnoza alone costa in general mai scump decat daca din ansamblul de lucrari:diagnoza+reparatia tu scoti matematic reparatia in sine, cam in orice service care se respecta.

perfect de acord! inselaciunea consta in faptul ca eu m-am dus acolo cu o masina din 2000, si era evident de la o posta ca eu mai mult de 70 de lei nu o sa dau niciodata pentru o diagnoza, ca de 400 de lei 'schimb toata masina' (exagerez in scop comic), asa ca au 'omis' sa-mi spuna cat costa....pentru asta in statele unite se face puscarie dragi prieteni ! e definita inselaciunii !

Edited by motociclistdambovitean, 11 September 2018 - 07:11.


#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostDude_2nd, on 11 septembrie 2018 - 07:05, said:

eu ce am zis? Posted Image
asta a fost greseala lor, singura; ca au zis un pret si apoi au ajuns orbecaind la altul.
Aceasta greseala nu e permisa unei firme care e serioasa. E "greseala" intentionata si e caracteristica teparilor.

#11
motociclistdambovitean

motociclistdambovitean

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.09.2018

View PostPoeOvidiu, on 11 septembrie 2018 - 07:10, said:

Aceasta greseala nu e permisa unei firme care e serioasa. E "greseala" intentionata si e caracteristica teparilor.
Multumesc Ovidiu ! asta voiam si eu sa subliniez si sa atrag atentia prietenilor de pe forum si tuturor care citesc intamplator, sa aiba grija !

#12
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

View PostDude_2nd, on 11 septembrie 2018 - 07:05, said:

de obicei majoritatea oamenilor au pretentia ca tu, service, sa dai mii de euro pe o licenta pentru soft diagnoza, sau pentru alte scule speciale necesare in diagnoza, si cu toate astea, sa le spui ce are masina pentru 70 de lei. si ei sa-si faca reparatia pentru 3 lei la prietenul din spatele blocului
Si ce nu e in regula cu aceasta pretentie ?

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
esti sigur ca ti-a zis 70 de lei si nu 70 de euro? care de fapt se apropie de suma ceruta in lei?

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmotociclistdambovitean, on 11 septembrie 2018 - 07:10, said:

perfect de acord! inselaciunea consta in faptul ca eu m-am dus acolo cu o masina din 2000, si era evident de la o posta ca eu mai mult de 70 de lei nu o sa dau niciodata pentru o diagnoza, ca de 400 de lei 'schimb toata masina' (exagerez in scop comic), asa ca au 'omis' sa-mi spuna cat costa....pentru asta in statele unite se face puscarie dragi prieteni ! e definita inselaciunii !

Pai mah rumane... in general te duci la un service in care cineva are timp sa se uite la masina... altfel nu platesti nimic si pleci.  Nu exista, platesti diagnosticare si stai 5 ore pe acolo.. numai sa se uite la masina. Eventual suni dinainte si faci o programare, ca sa fie sigur un mecanic care sa se ocupe de masina ta.   Altfel nu platesti nimic.

Da-le review-uri negative la aia peste tot pe unde poti, sa-i stie toata lumea.

Si eu m-am dus odata ca boul la un service de cartier, fara piesele la mine, desi presupuneam 85% ce are masina, si trebuia sa am bunul simt sa-mi cumpara piesele si sa comand doar manopera de inlocuire.  Asa, daca m-am dus cu mana'n cour.. aia mi-au demontat ce trebuie si apoi, hai sa comandam piesele la pretul lor... Pana la urma am inghitit-o asa... daca am venit cu mana in cour.. Nici bani la mine nu aveam suficienti la cat m-a costat.
Daca tot stii ca ai masina de pe timpul lu Burebista, du-te la un service mai mic unde e cineva dispus sa se uite la ea... si asta e, daca nu vii cu piesele la tine, ca sa spui clar ce vrei, platesti diagnosticare... au si aia business-ul lor.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDude_2nd, on 11 septembrie 2018 - 07:05, said:

de obicei majoritatea oamenilor au pretentia ca tu, service, sa dai mii de euro pe o licenta pentru soft diagnoza, sau pentru alte scule speciale necesare in diagnoza, si cu toate astea, sa le spui ce are masina pentru 70 de lei. si ei sa-si faca reparatia pentru 3 lei la prietenul din spatele blocului Posted Image

diagnoza alone costa in general mai scump decat daca din ansamblul de lucrari:diagnoza+reparatia tu scoti matematic reparatia in sine, cam in orice service care se respecta.
Când te duci la ”specialiști”, te aștepți ca ei să găsească defecțiunea și să o remedieze. Ce folos ai că nu-ți ia nici un ban pe diagnoză dacă răspunsul e ”nu putem ști ce are”? Am trecut recent printr-o astfel de situație cu service-ul reprezentanței din satul meu cu blocuri. A trebuit să treacă mai bine de o lună până am găsit pe cineva dispus să ”investigheze” temeinic mașina și să o repare. Diferența a constat în renunțarea la softul de diagnoză de mii de euro (care l-a ajutat doar să știe de unde să înceapă) și să testeze pe sistemul clasic, din aproape în aproape. În total am plătit 360 lei din care 120 a fost diagnosticarea și 240 piesa și manopera de înlocuire.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postrosix, on 11 septembrie 2018 - 08:14, said:


Pai mah rumane... in general te duci la un service in care cineva are timp sa se uite la masina... altfel nu platesti nimic si pleci.  Nu exista, platesti diagnosticare si stai 5 ore pe acolo.. numai sa se uite la masina. Eventual suni dinainte si faci o programare, ca sa fie sigur un mecanic care sa se ocupe de masina ta.   Altfel nu platesti nimic.


Cam asa a decurs:

View Postmotociclistdambovitean, on 11 septembrie 2018 - 03:47, said:

M-am programat, iar in ziua programarii, la ora 8.30 dimineata am fost informat ca este foarte aglomerat si ca nu are rost sa astept, eu insa am insistat ca vreau sa vad ce se intampla cu masina mea


#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostDany_Darke, on 11 septembrie 2018 - 08:13, said:

esti sigur ca ti-a zis 70 de lei si nu 70 de euro? care de fapt se apropie de suma ceruta in lei?
nu se apropie ci e fix
el a extrapolat in lei, dar erau 70euro+tva = ~380lei

Edited by arg, 11 September 2018 - 10:01.


#18
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
diagnoza la 70 lei!!!!
ai fost la uniicef?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate