Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Printeaza numai gri

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Salut,

Am o imprimanta Brother J552 care nu mai vrea sa printeze decat gri, adica eu vreau sa printeze negru dar ea printeaza gri.

Am schimbat cartusul de negru cu unul nou si la fel e.
Am schimbat calitatea imprimarii din Normal in Best, si tot la fel doar gri.

Color printeaza bine.

Ce mi se pare cel mai ciudat e ca printeaza gri din Excel dar nu si din Word. Din word nu printeaza nimic, adica pentru o pagina de A4 cu un pic de text negru, pagina iese alba.

Apoi am incercat si de pe alt PC unde am si niste utilitare de la brother, am crescut contrastul si nimic, tot gri printeaza. Optiunea de cresterea a densitatii e disabled, nu pot sa o schimb...

Am printat cu calitatea photo, si atunci printeaza un negru "mai negru" decat gri, numai ca calitate photo inseamna ca fie micsoreaza imaginea, fie o printeaza pe 5 pagini... pentru ca se asteapta ca hartia sa fie de anumite dimensiuni mai mici decat A4.

Nu stiu ce are, singura mea pista ar fi ca am lasat-o scoasa din priza multe saptamani peste vara si sa nu se fi uscat ceva prin ea. Dar atunci dece printeaza negru normal doar pentru calitatea photo....

Mi-am pierdut deja cateva ore bune si nu stiu ce sa mai fac... puteti sa-mi dati un sfat va rog.

Mersi

#2
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Eu cred ca ai o setare nasoala ceva, atat timp cat e un gri constant, nu lasa linii, etc, e clar ca aia e culoarea dorita. Cel mai probabil ai o setare ceva data peste cap. Problema pare software.

Fa-ti un stick/dvd live cu o distrib linux si da un print de acolo ca sa nu reinstalezi os-ul degeaba. Sterge driverele si reinstaleaza-le mai intai dar daca e o setare data peste cap, e posibil sa ramana cand o adaugi iar.

Edited by ct03nut, 10 September 2018 - 20:12.


#3
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

 ct03nut, on 10 septembrie 2018 - 20:11, said:

Eu cred ca ai o setare nasoala ceva, atat timp cat e un gri constant, nu lasa linii, etc, e clar ca aia e culoarea dorita. Cel mai probabil ai o setare ceva data peste cap. Problema pare software.

Fa-ti un stick/dvd live cu o distrib linux si da un print de acolo ca sa nu reinstalezi os-ul degeaba. Sterge driverele si reinstaleaza-le mai intai dar daca e o setare data peste cap, e posibil sa ramana cand o adaugi iar.

M-ar mira sa fie din software, totusi am incercat de pe laptop si de pe PC...
Initial cand m-am intors din vacanta intr-adevar nu printa bine, adica printa gri-ul intrerupt, dar i-am dat o curatare doua, si acum merge ok, adica cand printeaza griul iese ok, doar intensitatea culorii e problema... nu cred ca am schimbat nimic intre timp si asa sa-mi faca si pe PC si pe laptop... amandoua sa aiba problema asta noua in acelasi timp...

Pe vremea mea Posted Image dura mult sa instalez o distributie Linux, nu mai sunt la curent cu partea asta. Poate ai un link sa nu-mi prind nasul (de exemplu asta e ok? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3Vq_v0oGPH8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ])

LE am copiat mai sus URL-ul filmului 3Vq_v0oGPH8 de pe youtube, dar vad ca nu e embedded cum trebuie...

Edited by leny29, 10 September 2018 - 21:11.


#4
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Daca ai incercat pe doua sisteme diferite si dadea semne ca s-a uscat, printa intrerupt...probabil este capul sau cartusul cu probleme.

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 ct03nut, on 10 septembrie 2018 - 20:11, said:

Eu cred ca ai o setare nasoala ceva, atat timp cat e un gri constant, nu lasa linii, etc, e clar ca aia e culoarea dorita. Cel mai probabil ai o setare ceva data peste cap. Problema pare software.

Fa-ti un stick/dvd live cu o distrib linux si da un print de acolo ca sa nu reinstalezi os-ul degeaba. Sterge driverele si reinstaleaza-le mai intai dar daca e o setare data peste cap, e posibil sa ramana cand o adaugi iar.

     Cum sa fie setare nasoala daca printeaza prost de pe doua pc-uri diferite ?
     Se pune apa sfintita in capul de scriere si se pune la tomberon.


#6
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Scuze, n-am citit pana la capat, graba, of. Acum am vazut ca OP-ul a zis in primul post ca a incercat pe doua sisteme.

#7
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Ai o problema pe partea de cartus negru si iti listeaza negrul folosind cartusul color.Poate fi si din setari, nu stiu exact cum e la tine dar sint imprimante care au obtiune sa listeze negrul folosind cartusul color.

 ct03nut, on 10 septembrie 2018 - 20:11, said:

Eu cred ca ai o setare nasoala ceva, atat timp cat e un gri constant, nu lasa linii, etc, e clar ca aia e culoarea dorita. Cel mai probabil ai o setare ceva data peste cap. Problema pare software.

Fa-ti un stick/dvd live cu o distrib linux si da un print de acolo ca sa nu reinstalezi os-ul degeaba. Sterge driverele si reinstaleaza-le mai intai dar daca e o setare data peste cap, e posibil sa ramana cand o adaugi iar.
Eu zic sa isi cumpere un PC nou, ce zici?

Edited by fqx, 10 September 2018 - 21:32.


#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 fqx, on 10 septembrie 2018 - 21:31, said:

Ai o problema pe partea de cartus negru si iti listeaza negrul folosind cartusul color.Poate fi si din setari, nu stiu exact cum e la tine dar sint imprimante care au obtiune sa listeze negrul folosind cartusul color.


    Si ? In pozele tale color  listate  la imprimanta negru iese gri ?
    Presupun ca roshu iese roz-bombon dar ti se pare acceptabil.

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
@cspot: daca nu stii, nu te baga. Imprimantele cu cartuse CMYK pot printa negrul si din combinatii de CMY cand cartusul negru e gol (daca nu a fost idiot producatorul).

#10
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 cspot, on 10 septembrie 2018 - 23:39, said:

Si ? In pozele tale color  listate  la imprimanta negru iese gri ?
Presupun ca roshu iese roz-bombon dar ti se pare acceptabil.
In pozele color, imprimanta foloseste ambele cartuse.Pentru negru, il foloseste pe cel cu cerneala neagra.Daca nu il are la dispozitie, va printa cu cel color, insa se poate sa ai o surpriza si sa nu iasa negru.Unele imprimante au optine clara in acest scop, si te lasa pe tine sa decizi daca vrei acest lucru sau nu.

#11
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Aveți vreo idee ce să mai încerc?
O să mai încerc încă odată să printez calitate photo acolo ieșea negru normal nu gri. Oare să folosească cartusele color? m-ar mira pentru că eu ii dau să printeze alb negru...

Mai încerc de cateva ori că data trecută am făcut vreo 30 de teste de pe două sisteme...

Vă mulțumesc

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Verifica nivelul cernelei din soft. Daca arata ca e gol cel negru, atunci e clar de ce negrul il scoate gri.

#13
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Am verificat si pe PC:
- printeaza tot timpul din Word dar gri nu negru cand ii dau sa printeze in grayscale
- daca ii dau sa printeze color o pagina alb negru nu printeaza nimic
- printeaza negru cum trebuie cand ii schimb profilul de printare in Photo print cum e aici: http://support.broth...tProfiles01.gif

Nu stiu de ce printeaza corect in Photo print. Se aude cum se chinuie mai mult imprimanta sa scrie adica ca si cand ar printa pixelii nu textul direct, adica dureaza mai mult sa pritneze in photo print si parca si hartia iese un pic mai folosita (nu stiu cum sa spun, cam jumatate de milimetru un pic embosata pe spate in photo print....)


Ce sa aiba?

Mersi

#14
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

 Hider141, on 12 septembrie 2018 - 18:26, said:

Verifica nivelul cernelei din soft. Daca arata ca e gol cel negru, atunci e clar de ce negrul il scoate gri.

 Hider141, on 12 septembrie 2018 - 18:26, said:

Verifica nivelul cernelei din soft. Daca arata ca e gol cel negru, atunci e clar de ce negrul il scoate gri.

Cum spuneam tocmai ce am schimbat cartusul de negru cu unul nou.  

Din soft cum pot să  verific?
Am tot căutat și nu-mi aduc aminte să fi găsit unde sunt nivelurile de centrală din fiecare cartuș.

Direct pe imprimantă e altceva acolo pot să văd și atâta că e plin

#15
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
1.Cartusele sunt originale sau compatibile/reincarcate?

2.Aparent e o eroare de soft. Descarca ultimul driver si reinstaleaza-l.

3. Vezi daca imprimanta ta are o functie de clean cartridge. Daca da, fa-i un clea.

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
e cumva activa vreo functie de ink save mode sau draft printing?
https://youtu.be/8GadQu_9Vf4?t=47

#17
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Salut,

Nu am reusit decat cu printare "photo", e ciudat sa printezi un Word ca pe o fotografie.
Singura intrebare pe care o mai am e daca imi foloseste cartusele color sau pe negru. Eu cred ca pe negru pentru ca la optiunile de imprimare e ales "grayscale"... si nu "color", si daca printez rosu iese gri...

View PostAfroditu, on 18 septembrie 2018 - 16:27, said:

1.Cartusele sunt originale sau compatibile/reincarcate?
Da, originale.

View PostAfroditu, on 18 septembrie 2018 - 16:27, said:

2.Aparent e o eroare de soft. Descarca ultimul driver si reinstaleaza-l.
Am accesat si imprimanta pe wifi pe 192.168.1.7 (am uitat numarul de port) si am incercat sa-i fac un update, dar ultimul update e deja instalat. La fel pe Windows-ul meu am cautat un driver mai nou si nu am gasit.

View PostAfroditu, on 18 septembrie 2018 - 16:27, said:

3. Vezi daca imprimanta ta are o functie de clean cartridge. Daca da, fa-i un clea.
I-am dat de vre-o 10 -20 de ori, si nu exagerez. Initial am crezut ca asta o sa o rezolve...

View Postarg, on 18 septembrie 2018 - 16:44, said:

e cumva activa vreo functie de ink save mode sau draft printing?
https://youtu.be/8GadQu_9Vf4?t=47

Nu, nu, nu e ink saving. Draft printing nu stiu pe unde ar fi, nu am vazut-o pana acum si am tot cautat...

Acum ca am workaround-ul cu print in photo ma descurc asa..., ciudat dar pana se strica o mai tin asa.

Va multumesc pentru raspunsuri si pentru ajutor

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate