Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ce tâmplărie sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
AndreeaSze

AndreeaSze

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.06.2018
Salutare! Vreau sa pun geamurile unei case la roșu. Am primit mai multe oferte și nu știu ce configurație sa aleg. As avea de ales între:
- Kommerling 76 MD cu feronerie Winkhaus și 3 sticle LowE4+F4+Planithern4S
- Salamander Streamline 76 Plus cu feronerie Roto NT și 3 sticle LowE4+F4+LowE4 Argon
- Rehau Synego 72 MD cu feronerie Roto NT și 3 sticle LowE4+F4+LowE4
- Veka 82 MD cu feronerie Winkhaus și 3 sticle LowE4+F4+Planitherm4Ss



#2
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Oricare din variante pote fi ok.Dar din datele pe care le postezi vad ca doar sl-ul are argon in sticla.Asa ca strict pe datele date as merge pe varianta 2


#3
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015
Incearca sa alegi o tamplarie buna, mai ales completa. Ea poate avea oricare dintre caractersticile expuse de tine.

Cum a remarcat si Bogu’ doar oferta pe streamline are precizat argonul, nu te-as sfatui sa mergi doar pe ce scrie ci sa te interesezi si unde este facuta sticla aia. Ca la mine in oras apare argonul pe toate ofertele, dar din 5 producatori de sticla nici unul nu pune argon, unii il scriu pe eticheta dar doar atat.

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
vezi ca acel argon este o fentă,un mod de-a lua mai mulți bani

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
E bun argonul daca producatorul il pune.

#6
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostEMPP, on 10 septembrie 2018 - 17:56, said:

vezi ca acel argon este o fentă,un mod de-a lua mai mulți bani

Sau tu nu stii despre ce vorbesti. Poate fi si asta.

#7
AndreeaSze

AndreeaSze

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.06.2018
Da, doar pe oferta de la Salamander am Argon, dar nu știu unde este făcută sticla. Oferta e din orașul Dej.

#8
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postandreic, on 10 septembrie 2018 - 18:01, said:

E bun argonul daca producatorul il pune.

Exista producatori care il pun, deci trebuie doar sa te asiguri ca fabrica in care este produs pachetul de geam face parte dintre producatorii care pun argon. Peste tot in tara exista astfel de producatori, deci nu e foarte greu.

View PostAndreeaSze, on 10 septembrie 2018 - 18:03, said:

Da, doar pe oferta de la Salamander am Argon, dar nu știu unde este făcută sticla. Oferta e din orașul Dej.

Sticla ocupa cea mai mare parte din suprafata, cred ca ar trebui sa te intereseze unde este facuta.

#9
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Acum discutia e mai ampla.La ofertele cu winkhaus este seria autopilot sau propilot?

#10
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postbogumilandia, on 10 septembrie 2018 - 18:13, said:

Acum discutia e mai ampla.La ofertele cu winkhaus este seria autopilot sau propilot?

E activ pilot, optimedia nu lucreaza cu pro pilot. Si autoplilot nu se mai aduce in ro.

Edited by Dorel-Mesterel, 10 September 2018 - 18:20.


#11
AndreeaSze

AndreeaSze

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.06.2018
Pfff, nici nu am auzit de denumirile acestea 😊 Nu știu

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDorel-Mesterel, on 10 septembrie 2018 - 18:07, said:

Exista producatori care il pun, deci trebuie doar sa te asiguri ca fabrica in care este produs pachetul de geam face parte dintre producatorii care pun argon. Peste tot in tara exista astfel de producatori, deci nu e foarte greu.
Asa este, iar testul se face cu un asemenea aparat:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-XQLF4jofQ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Protentajul corect este intre 90% si 95% argon. De mentionat ca circula niste mituri de pacalit lumea in caz ca unii verifica, cica argonul "dispare" in 2-3 ani si alte bla bla-uri dinastea. Trebuie mentionat ca inca din anii 2000 incoace laboratoarele au efectuat in vest teste pe diverse geamuri (se gasesc pe net inclusiv pe fereastra.ro) in care dupa imbatranirea artificiala procentajul de pierdere este infim gen 0.5% pe an. Deci in viata geamului nu ajungi vreodata sa ai mai putin de 2 treimi din cantitatea de argon injectata in fabrica. Evident etansarea e importanta ca la orice geam de calitate, de ea depinde miminizarea pierderii.

Edited by andreic, 10 September 2018 - 18:23.


#13
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postandreic, on 10 septembrie 2018 - 18:19, said:


Evident etansarea e importanta ca la orice geam de calitate, de ea depinde miminizarea pierderii.


Etansarea, slefuirea sticlelor cu depunere, alinierea sticlelor, toate sunt importante.

#14
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Din ce ma pricep, niciunul nu e varf de gama...Dupa mine tamplaria la o casa e foarte importanta, asa ca mai gandeste-te...

#15
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Din ce stiu eu veka 82 e momentan varf de gama in Ro.synego cred ca este 80 de fapt.iar sl76,synego si kommerling 76 sunt game medii ale producatorilor.Spre exemplu eu le vad foarte potrivite la aprtamentele “comuniste” unde nu mai conteaza atat de mult 0’1-0,2 w/m2k.isi au si seriile astea rostul.

#16
AndreeaSze

AndreeaSze

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.06.2018
Nu-mi permit sa îmi iau vârf de gama. Totuși nici nu vreau sa le pun pe cele mai slabe, vreau ceva sa fie bun in ceea ce privește calitate-preț. Nu sunt experta, de aceea ma ajuta orice părere pro/contra 😊

#17
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Casa sau apartament?

#18
AndreeaSze

AndreeaSze

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.06.2018
Casa noua...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate