Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

pentru ce vorbim noi aici ? care este scopul ?

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#19
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postalex14dlk, on 10 septembrie 2018 - 14:09, said:

Ceva crestinii nu au deslusit, noi in subconstient, avem dorinta aia de a avea mai mult, uneori vrei sa ucizi, sa bati, sa furi, sa faci ce vrei tu. Pe care o controlam sau unii scapa de ea prin diferite metode.
Ei bine se zice ca Dumnezeu, ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui, asta inseamna ca Dumnezeu, e urat si frumos, bun  si rau, pervers si sfant. Corect ?

Intr-adevar. Intr-o zi cand are chef se implica in vietile noastre, intr-o zi cand nu are chef si se simte frustrat ne lasa sa simtim durerea.... el este totul si toate. De fapt, tu, eu, suntem facuti dupa chipul si asemanarea parintilor, nu-l include pe Dumnezeu. Doar primul om a fost facut dupa chipul si asemanarea lor, pe urma cand ne-am inmultit el nu mai are nicio treaba, cum sunt parintii asa si copii.

Edited by hwplanet, 10 September 2018 - 14:15.


#20
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Pai da, dar geneticul primului om a ramas inca in noi daca suntem asa perversi.

#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Forumul asta exista ca sa imi pun eu in valoare gandurile intelepte . Am fost Ales ( slava Mie acum si pururea si-n vecii vecilooooor ) sa aduc lumina acolo unde este intuneric , sa dezcatusez intelectele incatusate , sa aduc speranta prostilor si teama nevrednicilor ....de aia vorbim noi aici. Fiecare user care se respecta are un carnetel in care noteaza cugetarile Mele . Ar fi bine sa-ti faci si tu unul .

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Vorbim degeaba. Tot Dragnea va castiga alegerile si in 2054, va garantez...

Lasand gluma la o parte, nu poti sa intrebi care e scopul religiei...

Edited by rosix, 10 September 2018 - 14:27.


#23
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View PostJurasikMan, on 10 septembrie 2018 - 14:24, said:

Forumul asta exista ca sa imi pun eu in valoare gandurile intelepte . Am fost Ales ( slava Mie acum si pururea si-n vecii vecilooooor ) sa aduc lumina acolo unde este intuneric , sa dezcatusez intelectele incatusate , sa aduc speranta prostilor si teama nevrednicilor ....de aia vorbim noi aici. Fiecare user care se respecta are un carnetel in care noteaza cugetarile Mele . Ar fi bine sa-ti faci si tu unul .

Neo tu erai. Ceea ce respiram nu-i aer, Neo. Este mult mai complex decat atat, ceea ce respiram, esti tu. Posted Image Tu esti alesul, si noi suntem aici sa-ti urmam calea.

View Postrosix, on 10 septembrie 2018 - 14:26, said:

Vorbim degeaba. Tot Dragnea va castiga alegerile si in 2054, va garantez...
Lasand gluma la o parte, nu poti sa intrebi care e scopul religiei...

Doar Neo stie cine va castiga alegerile, el este alesul.

Edited by hwplanet, 10 September 2018 - 14:29.


#24
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postalex14dlk, on 10 septembrie 2018 - 14:09, said:

Ceva crestinii nu au deslusit, noi in subconstient, avem dorinta aia de a avea mai mult, uneori vrei sa ucizi, sa bati, sa furi, sa faci ce vrei tu. Pe care o controlam sau unii scapa de ea prin diferite metode.
Ei bine se zice ca Dumnezeu, ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui, asta inseamna ca Dumnezeu, e urat si frumos, bun  si rau, pervers si sfant. Corect ?
Creștinii au deslușit, mata' însă nu ai reușit nici măcar să afli răspunsurile date de creștinism.
Dumnezeu ne-a făcut după chipul Său, nu și după asemănare. Citește Biblia.

#25
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postmario_bril, on 10 septembrie 2018 - 14:43, said:

Creștinii au deslușit, mata' însă nu ai reușit nici măcar să afli răspunsurile date de creștinism.
Dumnezeu ne-a făcut după chipul Său, nu și după asemănare. Citește Biblia.

Peste tot scrie, Dumnezeu ne-a creat dupa chipul si asemanarea lui, nu dupa chipul lui. Posted Image Fie ca vorbim de biblie, site-uri ortodoxe, crestine, etc. Pe oricine intrebi iti va spune acelasi lucru ce iti spun eu.

Edited by hwplanet, 10 September 2018 - 14:49.


#26
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
In biblie scrie si asemanarea. Crestinismul nu are nici un raspuns logic, totul se rezuma doar la magic si mistic si Dumnezeu.

#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Pana la urma diferentele religioase nici nu-si au sensul.. cazanul cu smoala e unul comun si nu face discriminare intre aspiranti... La fel gradina cu zarzavaturi...

Fara indoiala, oricat de mari ar fi progresele stiintei, pana la urma Biserica va invinge (vezi constructia din varful dealului care isi continua nestingherita actul creatiei).
In pofida eforturilor unora, oamenii vor pune capat, pana la urma, acestor dispute inutile dedicandu-se singurului demers care conteaza de fapt - a obtine mantuirea sufletului.
Ca de un trup bolnav, plin de nevoi se pot lipi si in urmatoarea viata daca in asta n-au reusit sa faca mai nimic.

#28
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postrosix, on 10 septembrie 2018 - 14:50, said:

Pana la urma diferentele religioase nici nu-si au sensul.. cazanul cu smoala e unul comun si nu face discriminare intre aspiranti... La fel gradina cu zarzavaturi...

Fara indoiala, oricat de mari ar fi progresele stiintei, pana la urma Biserica va invinge (vezi constructia din varful dealului care isi continua nestingherita actul creatiei).
In pofida eforturilor unora, oamenii vor pune capat, pana la urma, acestor dispute inutile dedicandu-se singurului demers care conteaza de fapt - a obtine mantuirea sufletului.
Ca de un trup bolnav, plin de nevoi se pot lipi si in urmatoarea viata daca in asta n-au reusit sa faca mai nimic.

Pe masura ce am evoluat nu mai dam vina pe zei, si am observat ca exista un fenomen a multor lucruri nestiute in acele vremuri si acuma am aflat cauza care este. Posted Image Pe masura ce trec anii vom afla tot mai multe.... nu stiu cat o sa mai tina treaba cu biserica. Stiinta este cea care ofera raspunsul, Religia iti ofera acelasi raspuns si sta pe loc, nu evolueaza. Cui ii place sa ramana pe loc? Ne place sa descoperim !

Edited by hwplanet, 10 September 2018 - 14:54.


#29
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postalex14dlk, on 10 septembrie 2018 - 12:30, said:

nu o sa stii ce e dupa moarte decat cand o sa mori poate nici atunci. O sa fie doar intuneric si tacere si o sa te manance viermii cel mai probabil
Amin!Posted Image

View Postalex14dlk, on 10 septembrie 2018 - 12:30, said:

daca ai noroc ajungi exponat in muzeu daca ai un penis urias
Posted Image

Edited by Onan_Barbaru, 10 September 2018 - 14:59.


#30
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posthwplanet, on 10 septembrie 2018 - 14:48, said:

Peste tot scrie, Dumnezeu ne-a creat dupa chipul si asemanarea lui, nu dupa chipul lui. Posted Image Fie ca vorbim de biblie, site-uri ortodoxe, crestine, etc. Pe oricine intrebi iti va spune acelasi lucru ce iti spun eu.
Vezi, dacă nu citești Biblia și te iei după tot felul de guru obscuri...

Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie. (Facerea 1, 27)
Iată acum cartea neamului lui Adam. Când a făcut Dumnezeu pe Adam, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu. (Facerea 5, 1)
Dumnezeu a zidit pe om spre nestricăciune şi l-a făcut după chipul fiinţei Sale. (Solomon 2, 23)
După cuviinţă l-a îmbrăcat cu vârtute şi după chipul Său l-a făcut. (Eclesiastul 17, 3)

View Postalex14dlk, on 10 septembrie 2018 - 14:49, said:

In biblie scrie si asemanarea. Crestinismul nu are nici un raspuns logic, totul se rezuma doar la magic si mistic si Dumnezeu.
Nu scrie măi nene, vezi-ți de treabă. Nu mai bine pui mâna mata' pe o Biblie, o deschizi și citești din ea, până pricepi?

Edited by mario_bril, 10 September 2018 - 15:14.


#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostJurasikMan, on 10 septembrie 2018 - 14:24, said:

Forumul asta exista ca sa imi pun eu in valoare gandurile intelepte . Am fost Ales ( slava Mie acum si pururea si-n vecii vecilooooor ) sa aduc lumina acolo unde este intuneric , sa dezcatusez intelectele incatusate , sa aduc speranta prostilor si teama nevrednicilor ....de aia vorbim noi aici. Fiecare user care se respecta are un carnetel in care noteaza cugetarile Mele . Ar fi bine sa-ti faci si tu unul .

Chuck Norris era geaman cu tine dar el a ajuns celebru fiindca tu ai vrut asa.

#32
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postmario_bril, on 10 septembrie 2018 - 15:12, said:

Vezi, dacă nu citești Biblia și te iei după tot felul de guru obscuri...

Nu scrie mă nene, vezi-ți de treabă. Nu mai bine pui mâna mata' pe o Biblie, o deschizi și citești din ea, până pricepi?

26. Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"
27. Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.
28. Şi Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!"

S-a razgandit intre timp intr-o fractiune de secunda? Ori a facut dupa chipul si dupa asemanarea noastra, adica mai multi zei ca nu-i unul singur, ori a facut omul doar dupa chipul lui fara asemanarea lui? Posted Image

Edited by hwplanet, 10 September 2018 - 15:15.


#33
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postalex14dlk, on 10 septembrie 2018 - 14:49, said:

In biblie scrie si asemanarea. Crestinismul nu are nici un raspuns logic, totul se rezuma doar la magic si mistic si Dumnezeu.

Serios ? Wow, o sa iei Nobelul pentru chestia asta.

#34
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posthwplanet, on 10 septembrie 2018 - 15:14, said:

26. Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"
27. Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.
28. Şi Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!"
Este că dumneata nu reușești să fii atent la ceea ce scrie acolo?
Cele două versete nu sunt în contradicție sau în opoziție, absolut deloc. Dumnezeu ne-a făcut după chipul Său, urmând ca semănarea să o dobândim la sfârșitul vieții, fiecare după faptele și credința proprie. Exprimarea să facem arată doar o intenție, atât și nimic mai mult.

Pune mâna, citește dogmatica creștină referitoare la chestiunea asta dacă te interesează, însă după postările dumitale am văzut că pe dumneata te interesează creștinismul doar în măsura în care poți arunca o critică asupra lui.

#35
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostJurasikMan, on 10 septembrie 2018 - 14:24, said:

Forumul asta exista ca sa imi pun eu in valoare gandurile intelepte . Am fost Ales ( slava Mie acum si pururea si-n vecii vecilooooor ) sa aduc lumina acolo unde este intuneric , sa dezcatusez intelectele incatusate , sa aduc speranta prostilor si teama nevrednicilor ....de aia vorbim noi aici. Fiecare user care se respecta are un carnetel in care noteaza cugetarile Mele . Ar fi bine sa-ti faci si tu unul .
Eu am. Doar ca rahatelu´a la de neamt mic,......(cum naiba-l cheama, ca iar am uitat......ceva cu haine  ......hamer,....) mi-l tot ascunde cand il caut sa iau notite.

#36
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postmario_bril, on 10 septembrie 2018 - 15:35, said:

Este că dumneata nu reușești să fii atent la ceea ce scrie acolo?
Cele două versete nu sunt în contradicție sau în opoziție, absolut deloc. Dumnezeu ne-a făcut după chipul Său, urmând ca semănarea să o dobândim la sfârșitul vieții, fiecare după faptele și credința proprie. Exprimarea să facem arată doar o intenție, atât și nimic mai mult.

Pune mâna, citește dogmatica creștină referitoare la chestiunea asta dacă te interesează, însă după postările dumitale am văzut că pe dumneata te interesează creștinismul doar în măsura în care poți arunca o critică asupra lui.

Asta ai inteles tu.

Quote

Exprimarea să facem arată doar o intenție, atât și nimic mai mult.

Da. Să facem om după chipul...

Asta tot o intentie este. Posted Image

Quote

urmând ca semănarea să o dobândim la sfârșitul vieții

Care asemanare? Poti sa spui ca un criminal in serie se aseamana cu Dumnezeu? :)

Edited by hwplanet, 10 September 2018 - 17:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate