Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

pentru ce vorbim noi aici ? care este scopul ?

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#1
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
nu inteleg ce vrem unii de la altii...eu personal vreau sa ajutam fiecare om in nevoi, ,,asa vad eu crestinismul...daca esti crestin, fa minuni, sa il vada oamenii pe Dumnezeu, daca esti ateu, evolutia nu se poate demonstra, decat daca se gaseste viata extraterestra...ar trebui sa tacem pana cineva vine, ori cu minuni, ori cu dovezi despre evolutie...eu unul daca nu vin cu minuni, am tacut, nu pot prin vorbe sa demonstrez ca exista Dumnezeu si nimeni nu poate...pana una alta hai sa ajutam saracii, fiecare cu cat isi permite

https://www.sperantapentruromania.ro/

acestia fac o treaba buna, cu dovezi video, chiar ajuta

#2
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007

 legit10, on 10 septembrie 2018 - 12:15, said:

daca esti ateu, evolutia nu se poate demonstra
Încurci rău de tot lucrurile. Ce are ateismul cu evoluţia speciilor? Pui în acelaşi loc un concept ştiinţific cu negarea lui D-zeu.

#3
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
cauta nod in papura, e foarte bine ce am spus

#4
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
unora le place sa latre, d-aia. n-au ce face cu viata lor si latra pe forum, de pomana.
probabil in restul timpului fac umbra pamantului degeaba. si de ce nu, hai sa dau si
nume, ca poate au ceva de zis in apararea lor...

(desi m-as mira)

Dorel666: trage chiulu' de ceva vreme. sa nu-l trezim, zic. omniprezent peste tot, aberatii la greu, despicat firu-n paispe, nimic util.
un-simplu-om: s-a mai potolit de cand a fost luat serios la rapangele. totusi, unde te uiti, numai de el dai. la fel ca si precedentu'.


mai erau vreo doi parca, da-mi scapa acuma...duca-se oricum...

Edited by dygey, 10 September 2018 - 12:28.


#5
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 legit10, on 10 septembrie 2018 - 12:15, said:

eu unul daca nu vin cu minuni, am tacut,
Amin, Doamne ajuta!
Sa te mai prind eu ca mai tastezi ceva inainte de a face o minune!   Posted Image

Vezi, vezi ca sunt cu bunghiu pe tine!
Esti supravegheat permanent, dupe cum zice si versetul de cantare:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OMOGaugKpzs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 legit10, on 10 septembrie 2018 - 12:23, said:

cauta nod in papura, e foarte bine ce am spus
n-ai spus bine deloc. Mai nou, crestinismul accepta ideea de evolutie. Cel putin asa e la catolici.
Asa ca ateismul nu e egal cu acceptarea evolutiei. Teoria evolutiei nu e incompatibila cu existenta unui creator.
La ortodocsi nu stiu cum e, dar poate ca ar fi cazul sa mai iesim din pestera si sa ascultam ce are de spus si majoritatea crestina.

"Teoria evolutiei si cea a Big Bang-ului sunt reale si Dumnezeu nu este "un magician cu o bagheta magica", a precizat Papa Francisc. Vorbind la Academia Pontificala de Stiinta, Papa a facut comentarii despre care expertii au apreciat ca ar putea incheia "pseudo teoriile" creationismului si ale designului inteligent.
Papa Francisc a explicat ca niciuna dintre cele doua teorii stiintifice nu sunt incompatibile cu existenta unui creator, specificand ca acestea "necesita" existenta lui.
"Atunci cand citim despre creatie in Geneza exista riscul sa ne imaginam ca Dumnezeu era un magician, cu o bagheta magica, capabil sa faca orice. Nu este asa", a adaugat Papa.
"El a creat fiintele umane si le-a lasat sa se dezvolte potrivit legilor interne pe care le-a oferit fiecaruia, astfel incat sa poata ajunge la implinire".
"Big Bang-ul, pe care il consideram ca originea lumii, nu contrazice interventia creatorului divin, ci mai degraba are nevoie de aceasta.
"Evolutia in natura nu este incompatibila cu notiunea de creatie deoarece evolutia necesita crearea fiintelor care evolueaza", a mai spus Papa."

Edited by dan1980_25, 10 September 2018 - 12:36.


#7
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Nu sunt ateu, dar nu neg evolutia. Se poate demonstra uite-te la o poza cu un caine din 1900 si de acum, ai sa vezi schimbari rasa mai mare schimbari ale chipului. Oamenii acum 1000 de ani erau de 1,50-1,60. Am evoluat si am ajuns la 2 metrii. Sunt atatea specii diferite de caini diferite, de cai. Toate astea au evoluat se diferentiaza, sunt oameni rromi negri din cauza evolutiei, romani. Oamenii din nord care au avut parte de ceva mai mult frig si acum sunt mai deschisi la par si mai albi la piele. Cei care au soare in tara sunt mai negrotei indienii turcii etc. Asta inseamna evolutie si e formata de mediul inconjurator, si e frumos ca un crestin neaga, ca s-ar putea ca Dumnezeu sa nu existe. Oricum, eu cred altceva ca si crestin. Au fost gasiti dinozauri oameni din timpuri vechi, vase de lut de dinaiainte. Eu cred ca "Dumnezeu" a gasit planeta asta si a evoluat-o in niste fiinte inteligente pe care le-a facut capabile sa schimbe planeta, si a facut mare greseala ca a distrus-o si o distruge in continuare prin poluare etc. Oricum noi trecem prin viata ca prin paine, nu o sa stii ce e dupa moarte decat cand o sa mori poate nici atunci. O sa fie doar intuneric si tacere si o sa te manance viermii cel mai probabil, daca ai noroc ajungi exponat in muzeu daca ai un penis urias sau eventual ceva "proba de examen" pentru stundentii de la criminalistica si medicina e cel mai fericit caz dupa ce mori fiindca ajuti cu ceva pe cineva sa evolueze.

#8
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 penticostalul, on 10 septembrie 2018 - 12:26, said:

fratili meu.

s-a strigat bingo baietii...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gEPmA3USJdI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dygey, 10 September 2018 - 12:32.


#9
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Si apropo in loc sa il cautati pe Dumnezeu in biserica si in rugaciuni mai bine il cautati in natura si in animale, acolo vedeti mai bine lucrarea lui, in acelasi timp iti dai seama de evolutie si ce treaba a avut Dumnezeu, daca a avut.  Biserica si rugaciunea e facuta de om, natura nu.

#10
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
eu am o idee si mai buna: in loc sa caute degeaba si sa gaseasca o laie, nu mai bine fac ei ceva util cu timpul
pierdut cautand cai verzi pe pereti? nush, zic si eu. sa ajute pe careva la spart lemne, sa care o sacosa, sa ia
niste medicamente (aici interpretati cum vreti, nu ma duce mintea s-o zic altfel, aia e...), etc.

#11
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Poti sa si ajuti  si sa il cauti si pe Dumnezeu in natura. Daca chiar vrei sa il gasesti pe Dumnezeu, nu o sa il gasesti pe Dumnezeu la farmacie daca tot il cauti.

Edited by alex14dlk, 10 September 2018 - 12:39.


#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"evolutia nu se poate demonstra, decat daca se gaseste viata extraterestra."
Asta inseamna sa fii "crestin", adica sa "debitezi" fara sa gandesti? Care e legatura dintre evolutie si eventuala viata extraterestra?
Si fiindca tot vrei religie, cu cine s-au imperecheat si-au procreat  copii lui Adam si ai Evei, in conditiile in care Cain si Abel erau masculi, singura femeie disponibila fiind mama lor? "Familie traditionala"?

#13
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Am facut un Thread asemanator daca doresti sa te documentezi cu informatii utile.

https://forum.softpe...ta-si-adevarul/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qp2Bz0VY6Ik?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by hwplanet, 10 September 2018 - 13:29.


#14
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

 dygey, on 10 septembrie 2018 - 12:35, said:

eu am o idee si mai buna: in loc sa caute degeaba si sa gaseasca o laie, nu mai bine fac ei ceva util cu timpul
pierdut cautand cai verzi pe pereti? nush, zic si eu. sa ajute pe careva la spart lemne, sa care o sacosa, sa ia
niste medicamente (aici interpretati cum vreti, nu ma duce mintea s-o zic altfel, aia e...), etc.

Cine sa faca asta? Crestinii de duzina? Astia de ling icoane, iar in timpul liber sunt dracul gol? Astia de nu au pic de moralitate in ei si stiu doar sa balacareasca despre prietenul imaginar, dar respecta doar ce le convine din religia lor? Mai nou vad ca singura chestie ramasa la crestini e aia cu "sa nu ucizi". La unii nici aia nu mai e. In rest sunt doar de fatada. Oameni prefacuti si fara principii durabile.

#15
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Caci oricum esti un credincios, Dumnezeu oricum te asteapta, de ce nu pleci ?
Daca oricum stii ca atunci cand mori, mergi la Dumnezeu...
Care e problema, de ce mai astepti, de ce sa mai stai prin spitale, etc, de ce nu pleci? De ce îti mai întârzii apropierea de Dumnezeu ?
Ceva nu-i în regulã. Nu esti un adevarat credincios...

#16
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Eu nu sunt crestin, sau asa ma denumesc eu. Doar cred in Dumnezeu, daca exista. Si ma minunez ce a putut crea, el sau evolutia. Niste animale asa frumoase si o natura asa frumoasa si niste oameni asa haini.

#17
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

 alex14dlk, on 10 septembrie 2018 - 13:56, said:

Eu nu sunt crestin, sau asa ma denumesc eu. Doar cred in Dumnezeu, daca exista. Si ma minunez ce a putut crea, el sau evolutia. Niste animale asa frumoase si o natura asa frumoasa si niste oameni asa haini.

Oamenii sunt haini pentru ca lumea nu este perfecta, intr-o lume perfecta oameni haini n-ar fi existat. Intram deja in antiteza, daca lumea nu este perfecta, Dumnezeu nu este perfect. Iar daca Dumnezeu este numit (perfect) atunci undeva este o greseala, si cea mai greseala este ca de fapt suntem mintiti tocmai pentru ca lumea ar fi fost si mai imperfecta decat acum daca am fi stiut ca de fapt religia sunt doar povesti de adormit copii, si ca tot ceea ce stim este mult mai complex decat a crede in ceva anume. Religia are un scop si anume manipularea cu Rai/Iad, pentru ca daca maine n-ai mai crede si ai deveni necredincios atunci ai face ce te taie capul, ai iesi sa ucizi oameni in strada nevinovati, asa daca ai frica de Dumnezeu nu vei mai face asta. Intr-o lume imperfecta oamenii sunt haini, intr-o lume imperfecta oamenii mor de foame, intr-o lume imperfecta Dumnezeu nu se implica. Atunci cum Dumnezeu este perfect daca a facut o lume imperfecta? Cum Dumnezeu se afla peste tot si totusi nu vede nimic?

PS: Religia este buna. Daca n-ar fi religia ar fi mult mai rau decat acum daca maine ai realiza ca de fapt esti prizonier intr-o lume fara un Creator, un produs al creatiei din intamplare sau Dumnezeu stie cum.... atunci nu am mai avea frica de nimic si ar fi mult mai grav treaba asta.

Edited by hwplanet, 10 September 2018 - 14:13.


#18
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Ceva crestinii nu au deslusit, noi in subconstient, avem dorinta aia de a avea mai mult, uneori vrei sa ucizi, sa bati, sa furi, sa faci ce vrei tu. Pe care o controlam sau unii scapa de ea prin diferite metode.
Ei bine se zice ca Dumnezeu, ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui, asta inseamna ca Dumnezeu, e urat si frumos, bun  si rau, pervers si sfant. Corect ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate