Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Alta reclama comica

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
37 replies to this topic

#1
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,801
  • Înscris: 15.08.2014
Individul de la inceputul filmuletului propune un nou sortiment de brinza de capra. Ceva cu aroma exotica.
De unde lucrurile se pun in miscare.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iQUi7SRsBds?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Replica de incheiere: Laptele de capra trebuie respectat!
P.S descriere am fact-o pt cei ce nu vb franceza.

Edited by petit_christian, 10 September 2018 - 09:49.


#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,661
  • Înscris: 05.02.2012
vorbesc franceza dar nu mi se pare nimic comic :habarnam:

#3
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,801
  • Înscris: 15.08.2014
Ce plictiseala ar fi daca am avea toti aceleasi gusturi!

#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Iar eu nu vorbesc franceza si tot nu vad nimic comic.

#5
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postpetit_christian, on 10 septembrie 2018 - 09:47, said:

Individul de la inceputul filmuletului propune un nou sortiment de brinza de capra. Ceva cu aroma exotica.
De unde lucrurile se pun in miscare.
Replica de incheiere: Laptele de capra trebuie respectat!
P.S descriere am fact-o pt cei ce nu vb franceza.

M-am lamurit. Branza de crapa,exotica, prea bun prea ca la tara. Ma duc acum sa cumpar.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E voie să punem alte reclame aici OP ?

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Astia is cersetorii de francezi care mananca orice kkt mucegait pe care eu l-as arunca ? Posted Image

#8
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Frantzujii au branzeturi de branzeturi. Eu nu prea le-as arunca.

#9
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,661
  • Înscris: 05.02.2012

View PostTruculMagic, on 10 septembrie 2018 - 10:03, said:

Astia is cersetorii de francezi care mananca orice kkt mucegait pe care eu l-as arunca ? Posted Image

sincer mie imi plac kkt-urile alea Posted Image ... prefer branzeturile lor decat cele de la noi. Mai ales branza roquefort Posted Image  .

PS: imi asum ce am spus si astept sa imi sariti in cap . Deal with it Posted Image

Edited by Andreysc7, 10 September 2018 - 10:13.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Calitatea gastronomiei franceze este sub cea de la noi, dacă nu ne referim la zecile de sortimente de croissant-uri.
Brânză telemea de oaie, brânză de burduf, brânză de vaci, caş, nu veţi găsi nicăieri în Franţa, decât la negustorii orientali. Sau poate că găsiţi, dar nu sunt la fel de bune ca cele de la noi.

#11
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostAndreysc7, on 10 septembrie 2018 - 10:12, said:

astept sa imi sariti in cap
Incep eu: iti plac mai mult decat alea romanesti, fiindca le intalnesti mai rar. Daca ai trai in strainatate ti le-ai dori pe cele romanesti.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Îmi place şi mie brânza cu mucegai, dar dacă e să mănânc o brânză bună, tot la brânzeturile noastre mă uit.

Edited by PSC, 10 September 2018 - 10:30.


#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostAndreysc7, on 10 septembrie 2018 - 10:12, said:

sincer mie imi plac kkt-urile alea Posted Image ... prefer branzeturile lor decat cele de la noi. Mai ales branza roquefort Posted Image  .

PS: imi asum ce am spus si astept sa imi sariti in cap . Deal with it Posted Image

Da, dar nu suport frantujii de cand isi bat joc de noi. Noroc, ca unei persoane dragi mie ii place franta si stie franceza perfect ...

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Un alt exemplu: meniul tipărit/printat dintr-un restaurant francez are 2-3 pagini. La noi are 4 pagini la cel mai amărât local şi 7-8 pagini la cele care se respectă.

#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,446
  • Înscris: 30.10.2003

View PostAndreysc7, on 10 septembrie 2018 - 10:12, said:

sincer mie imi plac kkt-urile alea Posted Image ... prefer branzeturile lor decat cele de la noi. Mai ales branza roquefort Posted Image  .
Magazinele noastre nu numai ca au branza roquefort, dar mai au si paine roquefor, mici roquefort, salam roquefort, lactate roquefort si multe alte produse locale roquefort.

View PostPSC, on 10 septembrie 2018 - 10:17, said:

Un alt exemplu: meniul tipărit/printat dintr-un restaurant francez are 2-3 pagini. La noi are 4 pagini la cel mai amărât local şi 7-8 pagini la cele care se respectă.
Or fi fonturile mai mari la noi.

#16
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,661
  • Înscris: 05.02.2012

View PostPaz, on 10 septembrie 2018 - 10:15, said:

Incep eu: iti plac mai mult decat alea romanesti, fiindca le intalnesti mai rar. Daca ai trai in strainatate ti le-ai dori pe cele romanesti.

Am stat 8 ani acolo si niciodata nu am tanjit dupa produsele romanesti .. ce-i drept, imi era dor doar de vreun mic, dar nu "pierdeam sarcina" daca nu aveam Posted Image . In schimb, stiu persoane care isi aduceau cartofi si chiar pui din Romania Posted Image

Quote

Da, dar nu suport frantujii de cand isi bat joc de noi. Noroc, ca unei persoane dragi mie ii place franta si stie franceza perfect ...
Am trecut peste "trauma" asta .. daca o persoana/natie nu stie decat sa isi bata joc, asta arata nivelul de cultura Posted Image . In mare, toate astea se datoreaza mass-mediei , dar in fine... bucataria franceza imi place foarte mult
PS: sari peste chestia aia ca isi bat joc Posted Image dau si ei din clont pentru ca isi permit cu romanii... noi nu ne exprimam in felul cum se exprima alte minoritati de la ei Posted Image Daca supara un negru sau un musulman, poate iesi urat, in schimb romanii pleaca capul Posted Image . De asta iti zic, sa nu pui la suflet cand vestul ne ia peste picior Posted Image . Ce-i drept, uneori ne-o meritam dar ei au probleme mult mai grave decat noi doar ca nu le prea discuta mass-media, mai ales in RO (am scris in alte subiecte despre asta si despre experientele traite in Franta)  Posted Image

Edited by Andreysc7, 10 September 2018 - 10:28.


#17
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Si eu plecam cu puiul fript si cu rosiile de la socri din Romania. Erau bestial de bune. Posted Image  Si mai luam si branza... si poate si altele, nu-mi mai amintesc. Acum au imbatranit saracii.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBursul, on 10 septembrie 2018 - 10:23, said:

Or fi fonturile mai mari la noi.
E chiar invers, fonturile sunt mai mari acolo, la noi te cam chinui dacă nu stai bine cu placa video.
Mă rog, nu e o regulă generală, dar am observat că fonturile mari (de mărime mare) sunt prezente mai mult pe bannerele publicitare.

View PostAndreysc7, on 10 septembrie 2018 - 10:24, said:

Daca supara un negru sau un musulman, poate iesi urat, in schimb romanii pleaca capul Posted Image .
Românii sunt cel mai bine văzuţi în Grecia, nu numai ca turişti. Eu însumi, când am socializat cu oameni care n-aveau legătură cu turismul, am fost primit în discuţie cu zâmbetul pe buze când aflau că sunt român şi nu: sârb, bulgar, neamţ, olandez, sau rus. Mai întâi mi-a fost teamă să spun că sunt român, dar apoi am aflat că n-am de ce. Ulterior, când am învăţat câteva cuvinte în greacă, am avut succes şi mai mare.
Evident, sunt lichele în orice naţie, inclusiv în Grecia, dar se pot evita.

Însă cu totul alta a fost situaţia întâlnită în Austria şi Germania.
La o cofetărie din Viena am dat de o româncă venită din Timişoara (studentă care făcea un ban în vacanţă, în loc s-o ardă prin Mamaia la baldachine). Tot timpul cât am vorbit cu ea, colegele ei vieneze se uitau la noi cu scârbă. Inclusiv cu ghidul nostru au refuzat să coopereze, deşi ştia câteva fraze în germană.
Pe o autostradă, în Germania, nu m-am putut face înţeles atunci când am cerut o cafea. Noroc cu şoferul autocarului, care din greşeală a comandat o cafea în plus - pe el l-au înţeles.
În Franţa, ce să vezi - nimeni nu ştie engleza. Cică.
În Italia, la San Remo, am fost făcuţi ţigani pe faţă. Hoţi am fost făcuţi în Paris, la hotelul Ibis din Montmartre, când am sosit la cazare. Noroc tot cu ghidul, care le-a explicat că nu suntem migranţi, ci turişti veniţi prin agenţie. Atunci şi-au cerut scuze.

Edited by PSC, 10 September 2018 - 10:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate