Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Este Black Friday țeapă? Discuție liberă!

* * * - - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
633 replies to this topic

Poll: Este Black Friday țeapă? Discuție liberă! (701 member(s) have cast votes)

Este Black Friday teapa?

  1. da (387 votes [55.21%])

    Percentage of vote: 55.21%

  2. nu (48 votes [6.85%])

    Percentage of vote: 6.85%

  3. nu stiu (10 votes [1.43%])

    Percentage of vote: 1.43%

  4. adevarul e undeva la mijloc (256 votes [36.52%])

    Percentage of vote: 36.52%

Vote Guests cannot vote

#37
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Eu am comandat de pe Amazon din Statele Unite si exact cat scrie acolo, exact atat am dat.   
Ai dat exact cat scria la final ca face, cu transport si restul. Au inclus ei in pret taxele aferente.
Verifica mai bine. Amazon stie exact ce TVA si taxe exista in Romania si le opreste el automat - le plateste apoi in numele tau mai departe.

Si eu comand din state de la Amazon.

Quote

SI daca e sa comparati cu alte state comparati degeaba,

Aici te contrazic. Atunci cand importi "Black Friday" ar trebui sa importi si regulile sale.

Altfel e doar reducere si atat. Black Friday intotdeauna a  fost lichidare de stocuri. Ca la noi e doar un motiv de reducere nu inseamna ca nu putem compara cu adevaratul Black Friday din moment ce numele e acelasi.

#38
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011

View PostIpsilanteCucuruz, on 10 septembrie 2018 - 11:02, said:

Multa lume pe topicul asta care chiar crede ca se pricepe la economie si la piata de vanzari. De fapt doar ei cred... in realitate nu se pricep.

Ce e asa de greu de inteles ca un BF nu se poate compara niciodata cu alte reduceri din perioada anului. BF in proportie de 90% este al magazinelor asa ca trebuie sa se compare cu pretul normal al produsului din timpul anului. SI daca e sa comparati cu alte state comparati degeaba, in alte state magazinele chiar fac stocuri de care la un moment dat trebuie sa scape. La noi stocurile magazinelor sunt o gluma proasta.

Sa luam un exemplu. Producatorul scoate un telefon, sa ii zicem ZET, la preturl de 60 de lei pe care magazinele il vand cu 100 de lei. La inceput in primele 3-4 luni e nebunie, nimeni nu isi pune problema daca e scump sau nu, fanii oricum il cumpara. Dupa vreo 5-6 luni vanzarile scad si la fel si pretul ajunge la 90 de lei. Prima reducere e facuta de magazine pentru ca s-a dus nebunia. Totusi vanzarile scad asa ca dupa 8=9 luni vine producatorul si zice "facem oferta". Astfel vinde catre magazin cu 50 de lei, magazinul mai scade si el putin marja si ajunge la oferta vreo 2 luni la 70 de lei. Rezulta un boom prin care si nehotaritii isi cumpara telefonul ZET astfel ca si producatorul si magazinele isi cam fac targetele. Producatorul termina promotia si scumpeste telefonul pe la 55 de lei iar magazinul isi pune inapoi marja astfel ca se gaseste la vanzare din nou pe la 80 de lei . Si vine BF in care magazinul face reducere la 70 de lei, din nou, suportata doar de el. Si apar si carcotasii care zic ca de fapt e scump si BF e teapa.

Pai ce zic? Ar fi bine ca magazinele sa nu plateasca chirii si salarii ca atunci poate ar putea sa il reduca pana la 60 de lei ca sa se considere reducere de BF.
Si alta chestie... Un produs care se vinde bine, peste numarul de unitati bugetat, nu se ieftineste.

da si nu. Exista compani care au marja mai mare, daca ramanem in sectorul telecomunicatilor. Spre exemplu produsele asiatice au o marja mult mai mare decat Apple spre exemplu. Daca esti dealer Apple, daca oferi doar produsele lor fara huse, accesorii si alte rahaturi, traiesti mai la limita, asta in functie de vanzari. Procentajul pentru un produs este undeva la 5% din pretul produsului, pe cand la Samsung ajunge si la 30%.

#39
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
In mod normal in US de BF se vand produsele si sub pretul de achizitie cu mult - doar doar sa scape de ele sa fac loc ptr marfa noua.

Nu se mai calculeaza la profit.

#40
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Dar la ei se lucrează cu stocuri mari, magazinele fizice și ele o duc bine, nu supraviețuiesc la limita ca la noi. Walmart are in 3 ore cifra de afaceri a emagului pe un an. Asa ca orice comparație e greu de făcut, când ai noștri sunt ca puricele pe lângă elefant.

#41
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Pai sa nu mai zica la noi ca e Black Friday - sa inventeze alt nume si gata. Nu mai facem comparatie cu cei de afara.

#42
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011

View Posteiffel, on 10 septembrie 2018 - 14:41, said:

Pai sa nu mai zica la noi ca e Black Friday - sa inventeze alt nume si gata. Nu mai facem comparatie cu cei de afara.

marketing... daca se numeste Sale Friday lumea nu o sa stie ca este vorba de "reduceri imense" pe stilul american.

#43
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Pai din moment ce nu sunt imense si nicidecum pe stil american...

#44
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011

View Posteiffel, on 10 septembrie 2018 - 15:06, said:

Pai din moment ce nu sunt imense si nicidecum pe stil american...

cred ca mai putin conteaza ce reduceri sunt, mai mult conteaza faptul ca se fac vanzari. Unele companii fac vanzari de blackfriday mai mari ca tot anul, chiar daca au preturile "scazute" la vrajeala.
Atat timp cat exista cumparatori, vor exista si vanzatori.

#45
BadBoyBoogie

BadBoyBoogie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 30.08.2018

View Posteiffel, on 10 septembrie 2018 - 13:40, said:

In mod normal in US de BF se vand produsele si sub pretul de achizitie cu mult - doar doar sa scape de ele sa fac loc ptr marfa noua.

Nu se mai calculeaza la profit.
La noi te cauta fiscul daca faci asta. Poate si aia de la spalarea banilor.

#46
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Din ianuarie anul trecut e legal si la noi sa vinzi sub pretul de achizitie ca sa poti scapa de vechituri.

Doar ca nimeni nu o face - mai bine stai cu produsele pe stoc decat sa le vinzi pe pierdere... Mentalitate romaneasca...

#47
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Da, corect, de aia vezi inca stoc de telefoane care au iesit din productie de cel putin 3 ani..pentru ca noi , ca si la masini, suntem groapa de gunoi a europei.

Exemplu rapid..amazon firephone, telefon care a dat rateu la ei, nu l-au mai vandut pe platforma amazon si pufffffffff, a aparut peste noapte la noi, la retailerii romani.

Cum se prezinta un dispozitiv care a fost produs acum 3 ani? Ma refer la baterie..sigur are o degradare nefiind incarcata 3 ani.

#48
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Posteiffel, on 10 septembrie 2018 - 19:44, said:

Din ianuarie anul trecut e legal si la noi sa vinzi sub pretul de achizitie ca sa poti scapa de vechituri.
Nu știam asta... ai un link? Era voie doar în câteva situații. Practic nu puteau vinde sub prețul de achiziție decât dacă încetau sau întrerupeau activitatea (și încă vreo câteva pe care acum nu mi le aduc aminte, dar tot așa, extreme).

#49
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Fff mulți experți în Black friday america aici. Se pare ca acolo chiar umbla câinii cu colacii în coadă.

#50
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
De State si eu stiu ca e Dumnezeul pe pamant al Black Friday (na, ei au inventat sarbatoarea asta). Noi am imprumutat doar numele, reinventand vanzarea cu amanuntul.

#51
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Posteiffel, on 10 septembrie 2018 - 13:40, said:

In mod normal in US de BF se vand produsele si sub pretul de achizitie cu mult - doar doar sa scape de ele sa fac loc ptr marfa noua.

Nu se mai calculeaza la profit.
Am citat mai multe mesaje si in esenta o sa scriu si sa raspund cu acelasi mesaj, gen Romania si mentalitatea este in schimbare.

Ai zis ceva bine care la noi nu se aplica, gen ma duc in Decatlon/Deichaman si vad adidasi, haine pe stoc care sunt vechi de cativa ani, modele vechi si care nu mai gasesti marime. Anul urmator te duci in Deichman/Decatlon si etc... si gasesti aceleasi haine vechi.

Apropo de chestia asta si C&A are haine pe care le plimba din si in depozit, geci si tricouri vechi de nu iti vine sa crezi ca iara le-au scos de la naftalina.

View Postslai, on 10 septembrie 2018 - 13:43, said:

Dar la ei se lucrează cu stocuri mari, magazinele fizice și ele o duc bine, nu supraviețuiesc la limita ca la noi. Walmart are in 3 ore cifra de afaceri a emagului pe un an. Asa ca orice comparație e greu de făcut, când ai noștri sunt ca puricele pe lângă elefant.
Chestia este ca noi nu asociem sarbatorile cu cadouri, stiu... majoritatea o sa vreti sa ma contraziceti dar va ganditi la cadouri pentru femeie si cam atat, asta daca a fost cuminte si a facut in pat si in bucatarie toate perversitatile, desigur culinare, atunci ziceti voi ca merita un cadou, cumparati un telefon sau o tableta si cam atat, asta daca nu cumparati un lantic.
Dar ca o chestie si regula la noi nu se cumpara asa de mult de Craciun si Revelion.

Am citit pe aici un mesaj cum ca B.F. este pentru a scapa de stocurile vechi si a face loc produselor pentru sarbatorile de iarna, da, asta este logica B.F.  doar ca la noi nu se cumpara de Craciun si Revelion, adica in perioada asta la noi ai liber si nu vrei sa stai cu mana pe mouse sa cheltuiesti banet ca oricum asociezi sarbatorile de iarna cu cheltuiala, de la centrala ca merge ca este toata familia acasa si pana la masa de Craciun/Revelion care este plina si scumpa si nu iti mai raman bani de Iphone, laptop etc...

Asa ca firmele de pe la noi se concentreaza pe B.F., asta pana generatia asta care primeste totul pe tava mai creste se invata sa ceara lucruri tot mai scumpe si inaccesibile la tatic, adica sperante sunt ca am prieteni de familie care au cumparat telefoane de 3 mii si ceva de lei la copil.

View Posteiffel, on 10 septembrie 2018 - 19:44, said:

Din ianuarie anul trecut e legal si la noi sa vinzi sub pretul de achizitie ca sa poti scapa de vechituri.

Doar ca nimeni nu o face - mai bine stai cu produsele pe stoc decat sa le vinzi pe pierdere... Mentalitate romaneasca...
Stiu supermarketuri, gen lanturi nationale, care aruncau mancarea la pubela de gunoi, gen de ce sa o vanda mai ieftin? 2 Supermarketuri mari, aruncau mancarea la gunoi si de acolo veneau cu carute sau cu ce aveau si o ridicau si o dadeau la animale.
De ce sa reduca pretul la produse? De ce sa vezi un pui cu 5 lei TOT PUIUL si sa iti para ciudat ca la urma sa dai 22 de lei pe un pui intreg din vitrina.

La noi vitrinele cu "termen de valabilitate scazut" sunt amuzante, am un prieten care tot cumpara de acolo tampenii.

View Postct03nut, on 10 septembrie 2018 - 20:16, said:

Da, corect, de aia vezi inca stoc de telefoane care au iesit din productie de cel putin 3 ani..pentru ca noi , ca si la masini, suntem groapa de gunoi a europei.

Exemplu rapid..amazon firephone, telefon care a dat rateu la ei, nu l-au mai vandut pe platforma amazon si pufffffffff, a aparut peste noapte la noi, la retailerii romani.

Cum se prezinta un dispozitiv care a fost produs acum 3 ani? Ma refer la baterie..sigur are o degradare nefiind incarcata 3 ani.
Mi-ai facut dimineata frumoasa, sa te uiti la telefoane, laptopuri sau tablete, SH SAU NOI DE PE MAGAIZNELE ONLINE, o sa vezi ca SH nu are vreo logica se cere prea mult pe ele, in unele cazuri laptopurile gaming depasesc preturile din magazin de la Generatia NOUA de laptopuri, telefoane, tablete.
SI partea 2 varietatea de la noi este data de stocurile vechi, daca selectezi procesor, placa video, ram, ecran ips, raman foarte putine laptopuri, deci nexam diversitate si ca fapt divers parca la noi exista doar 3 firme de laptopuri Lenovo, Asus, Dell, in realitate 90% sunt Lenovo.

Si cam atat, recent am descoperit ideea de lucru nou, generatie noua mai economica. Ma uit la un dezumidificator si compar youtube cu ce se gaseste prin magazinele de pe la noi, vechituri care consuma mult curent, generatii anterioare care nu s-au vandut.

View Post-same-, on 11 septembrie 2018 - 06:35, said:

Fff mulți experți în Black friday america aici. Se pare ca acolo chiar umbla câinii cu colacii în coadă.
Pentru ca acolo sunt documentate ofertele astea, pentru ca acolo fata de la noi de baga telefoane si laptopuri Allview si etc... ei baga firma, televizoare Samsung 4K nu ce a fost la noi televizoare cu ecran mare si rezolutie de iti da de inteles ca este vorba despre o generatie veche de televizoare.

Ex. Televizorul meu Samsung are 2 ani de zile si pretul de vanzare este identic, ma amuza ca il mai vad la oferte si oarecum ma bucura ca este televizor bun doar ca sa isi mentina pretul dupa 2 ani de zile? Asta zice mult despre cum se reinprospateaza marfa in Romania.

Edited by Argent, 11 September 2018 - 07:45.


#52
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006

View PostCrocodiluMereuVesel, on 10 septembrie 2018 - 10:37, said:

Eu am comandat de pe Amazon din Statele Unite si exact cat scrie acolo, exact atat am dat.
Ce ai comandat? Cat costa? De multe ori scapi de plata TVA-ului si ajunge la posta locala (daca coletul e mic si e evaluat ca fiind ieftin).

#53
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Bun, s-a stabilit ca incepe pe 16 noiembrie la Emag, dar se stie ora? Sau stricam tasta F5?

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostdanX, on 10 septembrie 2018 - 05:23, said:

Exista add-on-uri Chrome de verificat preturi. Eu personal folosesc pricy. Asa iti dai seama ce e teapa si ce nu.
Pricy nu sesizeaza reducerile facute pe o perioada mai scurta de o zi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate