Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

La Spezia

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Salutare, am planificat o scurta ieșire in Italia și am achiziționat deja 2 bilete OTP - BGY.
Perioada de călătorie este început de Octombrie mai exact sâmbătă - luni. Aterizarea este la 7:45 am sâmbătă si decolarea este la 21:55 lunea. Avem 3 zile full la dispoziție din care scădem drumul către destinație.

Planul este sa ajung in zona Cinque Terre și sa petrec 2 nopți in La Spezia.
Am văzut ca pentru 2 persoane ne costa cam 100€ drumul dus-întors(exact cat am dat și pe biletele de avion). Am zis ca mai bine as închiria o mașina din aeroport din Bergamo și sa o returnez tot acolo. Ceva sfaturi referitor la o firma de încredere care închiriază fără card de credit? Probabil ca ma va costa puțin mai mult de 100€ Per total, dar beneficiez de mai multă flexibilitate și nu mai schimb 2-3 trenuri.
Poate alte variante de a ajunge in La Spezia? Am verificat și flix bus, dar orarul lor nu e printre cele mai strălucite in perioada respectiva și ca bani este la fel, având varianta de a călători BGY- Genova și apoi un tren către La Spezia.
Mulțumesc.

#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 22.01.2015
Atata pot sa-ti spun:  ai comoditatea masinii dar vei iesi mai scump! Pune-n calcul si parcarile in afara de hotel!  Din Spezia ai sumedenie de bus-uri in/out 5 terre! Si nu-i transportul din tara,mai un abonament,mai un picior!

Hai ca intru sa vad ce si cum.

#3
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 22.01.2015
Trenuri ai intre la spezia si restul de 5 *  din 30 in 30 min max. Intre ele 5 min. max. Ia abonament zilnic-16 euri/pers.! Intreaba daca merg/sant valabile si la bus-uri.  Ai pasarela care urmareste faleza,poti sa o faci la pas. In continuare nu-ti recomand masina in zona aia.

Daca vrei mai multe baga- Come spostarsi tra La Spezia e 5 Terre. Si ai locuri de mancat,vazut,baut,extra, uff. Distractie all Massimo!

#4
sclaus

sclaus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.04.2016
Masina de inchiriat fara carte de credit? Cam greu, daca nu imposibil. Daca totusi iti gasesti un card iti recomand CENTAURO. eu am luat un Fiat 500 la 5 euro/zi

#5
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
De la Bergamo la La Spezia mai dai bani si pe autostrada, ca e cu taxa. SI nu e chiar mica.

#6
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
@MileSpike Adaugasem pe lista Campiglia, Manarola, Corniglia și Monerosso. Fix trenul îl luasem in calcul și acel abonament de 16€/pers cu care sa ma plimb prin ele.
Asta pana sa caut costul total al drumului Bergamo - La Spezia care este 100€/2 pers.
Am găsit la Avis cu 100$ clasa mica(Fiat 500 și similar) la care am adăugat protecție pentru geamuri. Cred ca aveau și ceva super coverage la ~30$/zi. Zic in $ ca asa era afisat, nu am căutat sa schimb in euro sau lei. Bănuiesc ca ăștia vor cere ceva garanție, deși nu am văzut specificat asta in rezervare, dar le voi da un telefon. Încă nu am plătit nimic oricum.

Iau in calcul varianta asta cu mașina pentru ca nu mai alerg după tren și schimbat tren și ajung in 3 ore maxim la destinație fără sa mai țin cont se programul trenului, sa văd dacă îmi iese. Sunt ok cu a plăti un 50-60€ in plus dar sa beneficiez de confortul unei mașini și un drum direct.
@sclaus nu e imposibil. Am închiriat pana acum fără card de credit in Creta(165€ 7 zile ) Cipru(185€ 3 zile) și Lanzarote(120€ 7 zile). Doar in Cipru mi au blocat 100€ pentru benzina in rest absolut numic extra.
Am căutat și firma menționata de tine, prețul este de 3,xx€/zi dar fără nimic. Îți opreste garanție 1050€. Dacă vrei fără garanție prețul este de 90€ ceea ce este foarte ok. O sa caut ceva reviewuri despre ei. Totul a fost ok la tine?

@qew nu am mai condus pana acum in Italia, este asa scumpă autostrada? Sa fie mai mult de un 10-15€/sens?

#7
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
from Bergamo to La Spezia
Length: 253.7 km
Average travel time*: 2h 49'
(*) Travel time is relative to the average travel times of light and heavy vehicles in regular traffic conditions
Toll amount for car/motorbike: 29.30 €
tolling calculation useful km: 262 Km

Asta am gasit aici: https://www.autostra...is/percorso.do#

#8
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Eu as lua trenul.
Masina fara card de credit poti inchiria fara probleme, dar trebuie sa lasi un depozit mare (gen 1500 EUR).
P.S. e prea tarziu, dar erai mai castigat cu OTP - PISA, ajungeai mai repede la La Spezia.

#9
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Ce ieftin pe la voi...
Eu merg saptamana viitoare la La Spezia, si 5 Terre , din Milano, 143 Euro / persoana o zi. Doar transport.
Avionul pana acolo 1550 $/ persoana ( de fapt pana la Venetia unde sunt deja acum).
Asta ne mananca pe noi, transportul.


#10
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Tz3posu, on 09 septembrie 2018 - 17:59, said:

Salutare, am planificat o scurta ieșire in Italia și am achiziționat deja 2 bilete OTP - BGY.
Perioada de călătorie este început de Octombrie mai exact sâmbătă - luni. Aterizarea este la 7:45 am sâmbătă si decolarea este la 21:55 lunea. Avem 3 zile full la dispoziție din care scădem drumul către destinație.

Planul este sa ajung in zona Cinque Terre și sa petrec 2 nopți in La Spezia.
Am văzut ca pentru 2 persoane ne costa cam 100€ drumul dus-întors(exact cat am dat și pe biletele de avion). Am zis ca mai bine as închiria o mașina din aeroport din Bergamo și sa o returnez tot acolo. Ceva sfaturi referitor la o firma de încredere care închiriază fără card de credit? Probabil ca ma va costa puțin mai mult de 100€ Per total, dar beneficiez de mai multă flexibilitate și nu mai schimb 2-3 trenuri.
Poate alte variante de a ajunge in La Spezia? Am verificat și flix bus, dar orarul lor nu e printre cele mai strălucite in perioada respectiva și ca bani este la fel, având varianta de a călători BGY- Genova și apoi un tren către La Spezia.
Mulțumesc.

Cred ca cel mai important aspect este acela ca nu vei putea folosi practic masina in Cinque Terre......adica poti folosi soselele  insa nu vei putea parca in sate. Chiar si asa, parcarile din afara satelor costa vreo 15€ pe zi in Vernazza(aici depinzi de un shuttle care face deplasarea dintre sat si parcare) si Monterosso sau 25€/zi in Manarola.
https://cinqueterrer...k-cinque-terre/

Deci e posibil sa ajungi cu masina in La Spezia si sa o lasi parcata acolo in timp ce te plimbi prin Cinque Terre folosind abonamentul ala de 16€/zi.

#11
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Sub nici o forma nu merita mers cu masina in 5T.
Masina se poate lasa in La Spezia sau Levanto si de acolo exista un 5T pass care poate fi luat si online care iti permite accesul la toate trenurile care trec pe ruta Levanto - La Spezia, plus toate autobuzele intre cele 5 localitati + acces la buda gratuit. Daca e cald si bei multa apa, salvezi niste EUR.

http://www.cinqueter...nque-terre-card

Edited by danX, 10 September 2018 - 12:57.


#12
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Luasem in calcul daor ca alternativa la mersul cu trenul pentru drumul Bergamo - La Spezia.
Din ce vad costa spre dublu si nu cred ma mai incanta atat de mult pentru 1-1:30h salvate.
Practic ma costa masina 100 euro+ 60 euro taxe autostrada(tur-retur)+ benzina pentru 520km si ajungem la un minim de 200 euro.
Sa vad cum ma organizez cu transportul in comun. Presupunand ca nu vor exista intarzieri aterizez la 7:45.
Pentru dus cea mai rapida varianta e cu Flixbus pana in Genova si tren de acolo pana in La Spezia. Flixbus pleaca la 9:04, deci stau o ora in aeroport degeaba. Total drum 4:10h cf maps.
Pentru retur nu mai am varianta flixbus ci doar tren pana in Milano Centrale si ceva Autostradale(cred ca e un bus ceva) pana la aeroport.  
Mda, de asta luasem in calcul o masina inchiriata.

#13
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Ca idee, traseul mi se pare ok, schimbi in gara centrala din Bergamo si la Genova....teoretic ai avantajul ca la Genova ai multe optiuni in cazul in care flixbus are intarzieri (lucru care se poate intampla oricand cu masina sau busul, avand in vedere ca circula pe autostrada).
Ar mai fi si varianta trenitalia de la bergamo pana la spezia, ca rezerva.

#14
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Pe Treniralia m-am uitat.
Daca le-as lua acum m-ar duce cam 100 euro pentru amandoi.
Problema e ca trenul pleaca la 08:02 si avionul meu aterizeaza la 7:45. Ma tem ca oricat as vrea eu nu voi avea timp sa il prind. Asta inseamna sa iau un tren la ora 9 si sa fac 6:30h ore pe drum ori un tren la ora 11 si sa fac 4 ore pe drum ambele la aproximativ acelasi pret, dar care imi da peste cap putin calculale si imi mananca ma mult de jumate din zi.

Ceea ce nu sunt foarte sigur este daca preturile biletelor fluctueaza. Vad ca la unele segmente apare o promotie 2x1. Cam asta e varianta "ideala" cu trenul, aproape 100 euro fara ceva maruntis.

Outward
From: Bergamo (08:02) To: La Spezia Centrale (13:14)
Regionale - Ordinaria  -  2ª Classe
Intercity  1535 - Speciale 2x1  -  2ª Classe
FRECCIABIANCA  8613 - Speciale 2x1  -  2ª Classe

Return (aici am zborul la 21:55, deci daca ajung la un 20:00 - 20:30 e perfect, este si o varianta de tren ce ajunge la 22:30)
From: La Spezia Centrale (15:46) To:Bergamo (19:53)

FRECCIABIANCA  8616 - Super Economy  -  1ª Classe
THELLO  146 - Smart  -  2° Classe
Regionale  2633 - Ordinaria  -  2ª Classe

#15
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Nu stiu cat de mare e aeroportul din Bergamo, insa eu as lasa minim 1h intre momentul aterizarii si momentul in care iau trenul, chiar si fara bagaj de cala. Am prins in Germania de ex. un control la pasapoarte care a durat cam 1h30 pt doar un avion, mai ai nevoie de ceva timp sa mergi la baie, sa cauti casa de bilete de la aeroport , sa cauti peronul de unde pleaca busul.....etc.

Eu niciodata nu am luat biletele dinainte, mereu la fata locului, atat in Sicilia, cat si in Puglia sau la Napoli. De fapt o singura data am luat de dinainte un bilet de bus din aeroportul din Napoli pana la Centrale....atunci a durat cam 1h45 pana am iesit din aeroport cu tot cu bagaje si evident ca am ratat busul. Dar mi-au returnat suma de bani fara probleme.

#16
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Oricat de mic este aeroportul imi pare aproape imposibil sa ajung la tren in cateva minute. Teoretic 7:45 e ora de touchdown sa zic asa...avionul mai ruleaza putin pe pista, pana se pun scarile, pana cobori si treci de control pasapoarte(ca na, Romania si nu suntem in spatiul Schengen) trece ceva timp.

Bagaje nu voi avea. Singurul bagaj o sa fie un ghiozdan, nici macar troler. Am mai avut o escapada din asta scurta de 2-3 zile in care am avut doar ghiozdanul cu cele necesare si a fost superb. Nici nu e nevoie sa ajung la cazare sa las ceva, o sa fie suficient de mic si usor sa il car dupa mine, la fel si prietena.

Nici eu nu m-as arunca sa iau biletele inainte, dar citisem anul trecut pe undeva pe aici ca preturile fluctueaza pentru trenurile ce nu sunt regionale.
La flixbus stiu ca e mai ieftin sa le iei online, la fata locului e ceva taxa de servicii. M-am lovit de problema asta cand am fost in Milano si am fost o fuga pana in Genova. Asa ca le-am luat online la momentul ala...

#17
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,539
  • Înscris: 14.04.2008
am fost in iulie la genova cu flixbus. avionul a ajuns la timp, asa ca am asteptat cca o ora in aeroport. problema nu va fi daca veti astepta, ci daca va intarzia avionul si pierdeti legatura. atunci aveti nevoie si de un plan B. cred ca si la intoarcere aveti bus la ora ok, verifica!

#18
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Dariuscha multumesc de sfat, am cautat si avem un asa zis plan 2 cu trenul. Variante de ajuns mai sunt pe parcursul zilei doar ca evident cu cat pleci mai tarziu cu atat ajungi mai tarziu si atunci cand ai doar 3 zile la dispozitie, 4-5 ore intr-o zi si 4-5 ore in alta zi sunt foarte valoroase.
Pana acum varianta ideala dpdv al costului si timpului este:
- dus Flixbus Bergamo - Genova 09:05 - 11:55 si apoi tren Genova - La Spezia 12:24 - 13:50 desi exista si o varianta la 12:02 parca, nu garantez ca o prind. Cost total la momentul asta 130 lei/2pers
- retur doar cu trenul La Spezia - Bergamo 15:46 - 19:53 ori mai e o varianta care pleaca la 16:10 si ajunge in jur de 20:20 cam la acelasi pret....Cost total la momentul asta 230 lei/2 pers.
In momentul asta per total drumul inseamna un aproximativ 75 euro, decent as zice. Am scos din calcul varianta inchiriat auto dupa sfaturile voastre si dupa ce am facut un calcul si am vazut ca nu are rost.
Ramane sa vedem daca luam acel bilet de tren local in La Spezia a 2 a zi cand o avem full sau luam pe 2 zile pentru ziua cand sosim si a 2 a zi. O sa mai vedem ce putem vedea pe acolo si ne orientam in functie de asta.

Edited by Tz3posu, 12 September 2018 - 17:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate