Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Reincarcare cartela prepay digi

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Mi-am luat o cartela prepay digi de 2 euro care are perioada de valabilitate de 3 luni si de gratie de 180 zile (diva se cheama).
Dupa perioada de valabilitate doresc sa o incarc tot cu 2 euro ai sa am din nou o perioada de valabilitate de 3 luni.
Daca eu merg la un centru de incarcarcare (nu am digi in zona) si spun ca doresc sa incarc cu 2 euro cum pot specifica ca doresc valabilitatea de 3 luni si nu de 1 luna (este si o optiune de 2 euro cu valabilitate 1 luna)
Mi se aloca acel credit pentru numar dupa care activez eu ce optiune doresc sau cum se procedeaza?
Si mai am o intrebare: un pot trimite sms pentru a afla informatii despre creditul meu, perioada de valabilitate etc?

Multumesc.

#2
bambucea015

bambucea015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 23.08.2012
Pentru cost control:
"Accesează serviciul USSD, apelând *110#, selectează meniul “Credit și Consum”, opțiunea “Verifică Credit” și poți află oricând cât ai c credit ți-a mai rămas pe cartela prepaid.
Vei putea afla valoarea estimată, fără TVA, a convorbirilor efectuate de pe numărul tău de telefon."
Si tot pe site mai scrie mic "Extraoptiunile pentru Cartela Digi Mobil nu se reactiveaza automat." deci odata ce reincarci cu 2 euro va trebui sa iti reactivezi tu extraoptiunea DIVA tot apeland *110#

Edited by bambucea015, 09 September 2018 - 11:32.


#3
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
Poti incarca cartela Digi si online... https://www.digiromania.ro/recharge

Detalii despre optiunea DIVA: https://www.digiroma...rtela-digi/diva

Edited by musicallro, 09 September 2018 - 11:38.


#4
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Ceri sa aiba aceeasi optiune, diva.
Si eu incarc pt cineva din familie tot aceeasi varianta. Am dat acum cateva zile 11,02 lei (2 euro), am cerut la reincarcare sa puna aceeasi optiune, ma grabeam.

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013

View Postbambucea015, on 09 septembrie 2018 - 11:31, said:

… Si tot pe site mai scrie mic "Extraoptiunile pentru Cartela Digi Mobil nu se reactiveaza automat." deci odata ce reincarci cu 2 euro va trebui sa iti reactivezi tu extraoptiunea DIVA tot apeland *110#
Adevarat ca asa scrie pe site, dar nu pricep de ce. Mie tocma’ ce mi s-a reactivat automat o Diva acum cateva zile. Cam cu o saptamana inainte am primit un SMS de informare. Am reincarcat pe site 2EUR+TVA = 10,74LEI (in acel moment mi-a aparut credit disponibil 2EUR) si in ziua cand Diva veche expira mi s-a activat automat una noua. Nu a fost nevoie sa apelez la *110#.

Edited by sags, 09 September 2018 - 13:40.


#6
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

View Postsags, on 09 septembrie 2018 - 13:36, said:

in ziua cand Diva veche expira mi s-a activat automat una noua. Nu a fost nevoie sa apelez la *110#.
Banuiesc ca acest lucru se intampal daca incarci in perioada de valabilitate. Daca intri in perioada de gratie si incarci, cred ca atuci trebuie reactivata manual.
Totusi exista vreo posibilitate ca daca eu incarc in perioada de valabilitate sa nu se activeze automat creditul la expirarea acesteia? Sa activez eu manual optiunea cand doresc in perioada de gratie.

#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Da, eu am reincarcat inainte ca optiunea existenta sa expire.

Ca sa nu se mai reinnoiasca, dezactiveaza optiunea. Resursele raman valabile si mai pot fi consumate pana la data lor limita. De fapt ‘dezactivare’ inseamna ‘anuleaza reinnoirea automata’. Sursa: punctul 9 din Termeni si Conditii/ Manualul de utilizare  <https://www.digiroma...august_2017.pdf>.

LE: Mai e o mica problema cu schema pe care o doresti. Activarea unei optiuni iti acorda doar resurse -  minute/ etc. Pentru a consuma aceste resurse mai trebuie si ca SIM-ul sa fie in perioada acitva, adica in cele 90 de zile de la ultima reincarcare. Daca reincarci si astepti mai mult timp pana sa cumperi o optiune, e posibil sa nu mai ai timp cat crezi tu ca ai avea pentru a consuma resursele. Valabil in mod special la optiunile de 3 luni, ca valabilitatea resurselor (3 luni calendaristice) e mai mare decat perioada activa oferita de o reincarcare (90 de zile, adica mai putin de 3 luni). Si aici, ca si la alti operatori, se aplica ‘Reincarcarile mici si dese, cheia marilor succesePosted Image.

Edited by sags, 11 September 2018 - 14:23.


#8
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc foarte mult sags. Initial nu am avut in vedere ce ai spus tu dar sa vad daca am inteles bine:
- am o cartela prepay de 2 euro - o activez si am valabilitate 3 luni de a folosi creditul 2 euro. Daca activez o optiune tot in acelasi timp imi transforma creditul in minute si il pot folosi tot 3 luni daca am activat in acelasi timo cu incarcarea sau mai putin daca activez dupa
- daca sunt in perioada de valabilitate si incarc cu 2 euro, pentru acesti 2 euro incepe perioada activa din momentul incarcarii si nu din momentul activarii optiunii (eu credeam ca activarea celor 2 euro incepe de cand activez o optiune nu de la reinacarcare). In acest caz nu voi folosi minutele 3 luni prima incarcare + 3 luni a doua incarcare, ci 3 luni prima incarcare + perioada scursa de la reincarcare pana la 3 luni. Deci apare o perioada de suprapunere a valabilitatii.
Am inteles bine?
Multumsc.

#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
@vdingo11: Da, ai inteles bine. Eu nu am vechime la prepay Digi si nu am avut ocazia sa testez la limita, dar asa scrie in conditiile de utilizare a cartelei.

Ce am putut insa constata personal cu prepay-ul pe care il am, conform Cost Control:
  • La Diva [re]activata pe 5/sept minutele si SMS-urile sunt valabile pana pe 5/dec, deci perioada de 3 luni, care e mai mare de 90 de zile.
  • Aparent s-au reportat ceva MB din Diva anterioara. Dupa reactivarea automata ‘Mai aveti 2144 MB [deci clar peste 2GB] disponibili, din care 96 MB [exact diferenta peste 2GB] vor expira la data de 02.12’. Spre sfarsitul Divei anterioare ramasesera 100MB (probabil am mai consumat putin pana la apelul la Cost Control) si reincarcarea a fost pe 3/sept. Se pare ca reincarcarea mi-a prelungit cu 90 de zile netul pe care il mai aveam? Parca mi-aduc vag aminte ca pe la inceputurile cartelei RDS s-ar fi laudat cu ceva de acest gen, dar in Termeni si conditii actuale nu gasesc asa ceva.
In situatia ta, daca vrei Diva permanent fara sa ramai cu credit nefolosit (reincarcat peste costul optiunii exclusiv pentru a obtine perioada activa), cred ca cel mai bine e sa imparti cei 2EUR in 2 × 1EUR. Incarci 1EUR la oarece timp dupa reactivarea optiunii ca sa iti completezi perioada activa si inca 1EUR in preajma reinnoirii ca sa ai cei 2EUR in total SI sa obtii perioada activa care acopera majoritatea perioadei de valabiliate a noii Dive (cele 3 luni dar fara cateva zile sau 1-2 saptamani in functie de cat de devreme ai reincarcat acest al doilea euro). Atentie insa ca daca ai credit poti face trafic neinclus in optiune care iti consuma din el, deci in preajma reactivarii verifica sa fi ramas credit suficient.

LE: Acum ca am citit mai atent ce ai scris:
  • Din ce inteleg eu, perioada activa e de obicei mai mica decat valabilitatea optiunii - fix 90 de zile fata de 3 luni care pot insemna 89 (februarie-aprilie) … 92 zile. Deci chiar daca activezi optiunea imediat ce reincarci, tot nu ai destula valabilitate (pentru optiunile de 3 luni, ca pentru cele de 1 luna bineinteles ca iti ajunge).
  • La Digi perioada activa e constanta si curge din momentul reincarcarii. Nu conteaza cat mai aveai ca nu se cumuleaza in nici un fel cu ce obtii nou; intr-un fel zis se pierde. Pana la urma e cam ce scrii tu ‘restul vechi + parte din nou cat sa completeze la 90 de zile’, dar exprimarea lor e ‘nimic din vechi + 90 de zile cea noua’.

Edited by sags, 16 September 2018 - 08:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate