Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cariera IT

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Blueheart30

Blueheart30

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.09.2018
Salut! Imi puteti spune o parere sincera despre Scoala informala de IT si Studiile postuniversitare de IT din cadrul Ubb? Care varianta ar fi optima pentru un viitor loc de munca in acest domeniu? Ce parere aveti despre aceste programe de studiu? Ce beneficii v-au adus? Avantaje si dezavantaje? Va multumesc mult!

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Crezi ca altii au descoperit apa calda iar cei traditionali nu?
Ca sa intri pe piata muncii cu sanse reale trebuie sa aloci 2~3 ani de studiu intens. 8 ore pe zi. Ca faci undeva o initiere ori ca-ti iei un meditator pana-ti iei zborul si apoi treci pe autodidact, timpul in cauza il consumi. Tot atat dureaza si cursurile unei facultati dar obtii si o diploma in domeniu.
Eu as merge pe varianta cu meditator daca restul nu-ti surad.

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Nu exista variante optime. Exista variante optime speciale pentru fiecare persoana. Ce a fost optim pentru mine poate sa nu fie optim pentru tine. Sau poate acum, retrospectiv, stiu ce ar fi fost optim, desi nu am mers pe acea ruta optima (pentru ca la momentul respectiv nu stiam destule despre domeniu).

Deci: vorbeste despre tine; spune-ne lucrurile relevante, pentru a putea decide.

Invariabil, orice ai decide: intr-un final, adevaratul invatat are loc in creierul fiecaruia, nu intr-o sala de curs, campus universitar, site, camera de chat, etc etc.

La fel de invariabil, dar specific domeniului: programarea evolueaza foarte rapid, deci una dintre aptitudinile cele mai importante pe care vrei sa o ai ca programator e capacitatea de a studia individual.

Cum iti dezvolti acea capacitate in modul cel mai eficient depinde doar de tine.

Te ascult.

#4
Blueheart30

Blueheart30

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.09.2018
Am absolvit o facultate in alt domeniu, total diferit de cel de IT, insa, mereu am fost pasionat de calculator si am decis sa ma reprofilez in acest domeniu.
Am inceput invatand C++ de pe internet, dar simt ca nu stiu incotro sa o iau de aici si cred ca anumite cursuri sau studii postuniversitare m-ar ajuta sa inteleg ce subdomeniu mi s-ar potrivi (tester, sysadmin, programator, web dev...).
Prin urmare, as dori sa stiu daca merita cursul postuniversitar din cadrul UBB/UT de doi ani, fata de un curs de exemplu: de web dev de 5 luni la Scoala informala de IT in vederea unei sanse mai bune de angajare.

#5
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018
dar cei care au urmat scoala respectiva te pot lamuri, insa iti pot spune o certitudine:
sansele mai bune de angajare sunt experienta ta  pe care o ai si nu scoala pe care ai facut-o.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
N-are nici o legatura studiul postuniversitar cu ce vrei tu sa afli.
Ai nevoie de cineva care sa stea pe capul tau o perioada pana-ti iei zborul (intelegi documentatia, capeti un mic habar despre lumea IT, poti concepe un programel), daca din carti n-ai gasit drumul. N-ai nevoie de cursuri care aprofundeaza o tehnologie daca nu intelegi ansamblul.

Edited by neagu_laurentiu, 09 September 2018 - 11:56.


#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Studiile nu prea te ajuta sa stii ce ti s-ar potrivi. Trebuie sa incerci tu pe mai multe sa vezi care ti-ar placea. De aceeasi problema m-am lovit si eu. + ca realitatea e diferita fata de ce faci la facultate.

#8
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 30.12.2012

 Blueheart30, on 09 septembrie 2018 - 11:31, said:

Prin urmare, as dori sa stiu daca merita cursul postuniversitar din cadrul UBB/UT de doi ani, fata de un curs de exemplu: de web dev de 5 luni la Scoala informala de IT in vederea unei sanse mai bune de angajare.
La mine in firma au fost agajati 3-4 care au terminat Scoala Informala si sunt chiar ok (nu voi comenta in ce oras si domeniu pentru a nu face reclama). Dar... depinde de tine cat de repede prinzi ceea ce ti se preda si cat de bine iti vinzi "blana" dupa pentru a fi convingator la un interviu.

 TruculMagic, on 09 septembrie 2018 - 12:00, said:

realitatea e diferita fata de ce faci la facultate.
In Romania asta este foarte adevarat.

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Blueheart30, on 09 septembrie 2018 - 11:31, said:

Am absolvit o facultate in alt domeniu, total diferit de cel de IT, insa, mereu am fost pasionat de calculator si am decis sa ma reprofilez in acest domeniu.
Cat de diferit? Ce domeniu? Istorie?

 Blueheart30, on 09 septembrie 2018 - 11:31, said:

Am inceput invatand C++ de pe internet, dar simt ca nu stiu incotro sa o iau de aici si cred ca anumite cursuri sau studii postuniversitare m-ar ajuta sa inteleg ce subdomeniu mi s-ar potrivi (tester, sysadmin, programator, web dev...).
Ce stii despre aceste subdomenii? Pentru fiecare subdomeniu, care sunt argumentele pro si contra in cazul tau?

Asa, punctual si complet:
1. tester
a. pro: i) ... ii) ...
b. contra: i) ... ii) ...
2. sysadmin
a. ...
b. ...

exhaustiv.

#10
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018

 Blueheart30, on 09 septembrie 2018 - 11:31, said:

cred ca anumite cursuri sau studii postuniversitare m-ar ajuta sa inteleg ce subdomeniu mi s-ar potrivi (tester, sysadmin, programator, web dev...).
Crezi prost. Pentru aia nu trebuie niciun fel de studii. Trebuie sa te interesezi ce implica fiecare, care te atrage mai mult.

#11
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 22.09.2012
A lucra in IT nu implica neaparat o facultate. Trebuie sa fii pasioant altfel nu vei tine pasul, iar daca faci asta pentru bani, mai bine apuca-te de altceva. In plus, IT-ul este ceva vast...nu doar programare. Intreaba-te unde te vezi peste zece ani, iar daca raspunsul nu este intro-o camera mare cu altii programatori cu probleme de vedere si cu nu foarte fit, atunci urmeaza altceva in viata pentru ca programarea nu se face din interes. Daca o faci din interes atunci vei ramane mediocru si nu vei castiga mai okay decat in alte domenii unde poti deveni senior si sa faci totul cu placere.

Deci, gandeste-te pe viitor ce vrei sa faci si nu te lua dupa impulsul asta din zilele noastre legat de faptul ca munca in fata calculatorului iti aduce multi bani, pentru ca este fals.

#12
Blueheart30

Blueheart30

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.09.2018
Intrebarea nu era daca sa ma apuc sau nu de IT, ci era referitoare la programele respective de studiu si daca aduc plus valoare fata de tutorialele de pe Internet. Preferabil sa raspunda persoane care au trecut prin aceste programe/ceva asemanator.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 Blueheart30, on 09 septembrie 2018 - 14:40, said:

Preferabil sa raspunda persoane care au trecut prin aceste programe/ceva asemanator.
Oricine lucreaza in domeniu poate intelege programa lor de studii si emite o parere relativ la ea, nu trebuie sa casti gura la ei in sala.

#14
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 22.09.2012

 Blueheart30, on 09 septembrie 2018 - 14:40, said:

Intrebarea nu era daca sa ma apuc sau nu de IT, ci era referitoare la programele respective de studiu si daca aduc plus valoare fata de tutorialele de pe Internet. Preferabil sa raspunda persoane care au trecut prin aceste programe/ceva asemanator.

Eu cand am vrut sa invat, am invatat totul singur iar restul trick-urilor la locul de munca se invata. Eu vad informatica mai mult ca pe ceva autodidact, din scoala n-am priceput mai nimic, sau cel putin nici nu au reusit sa imi starneasca interesul sa ii ascult pentru ca am considerat ca metodele erau babesti.

Deci, pentru mine si pentru multi altii se aplica chestia asta cu ``tutoriale pe net`` .

Edited by MihaiTS, 10 September 2018 - 08:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate