Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

The Nun (2018)

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,553
  • Înscris: 10.04.2009
După ce o tânără călugăriță își ia viața în condiții misterioase la o mănăstire izolată din România, înalții prelați de la Vatican hotărăsc să cerceteze incidentul.

Astfel, în ciuda trecutului său destul de obscur, părintele Burke este trimis la mănăstirea Cârța împreună cu o tânără novice, chiar înainte ca aceasta să își depună jurământul final.

Reușind să descopere taina blestemată pe care o ascune mănăstirea, cei doi ajung să își riște nu doar viața, dar și credința și chiar propriul suflet în confruntarea cu prezența malefică ce bântuie mănăstirea, transformând-o într-un adevărat câmp de luptă al celor vii cu cei damnați.

LINK IMDb


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5SaU2qJv7-g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Să-mi bag piciorul, m-a speriat trailer-ul.
Bănuiesc că filmul e destul de creepy.

#3
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,093
  • Înscris: 29.01.2016

View Postericmario, on 09 septembrie 2018 - 07:41, said:

Să-mi bag piciorul, m-a speriat trailer-ul.
Bănuiesc că filmul e destul de creepy.
Pare destul de creepy.
Am vazut niste secvente din Mirrors si m-am uitat cu frica in oglinda o perioada apoi :). Acum o sa ma uit cu frica si la filmele cu Luis de Funes si calugaritele...Posted Image

Edited by Magicwisewolf, 09 September 2018 - 08:50.


#4
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
In sfarsit un film despre Romania, care nu este despre comunisti, coruptie, mizerie, boschetari, prostituate, manele,si alte subiecte derizorii cu care cinematografia romaneasca ne-a asaltat in ultimele decenii, sa speram ca acest film o sa mai spele imaginea noastra in occident.

#5
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,553
  • Înscris: 10.04.2009
ieri am fost sa-l vad... m-am mirat ca nu era topic despre acest film, destul de bunicel, parerea mea

pot sa spun ca au fost secvente in care pur si simplu nu m-am uitat :)) de frica (scena cu "francezul" printre morminte si calugarita spanzurata)

iar faptul ca se vorbeste destul de mult de Romania, e ceva :)

btw: joaca si Ingrid Bisu in film... pt cine s-a uitat pe vremuri la serialul "La Bloc" :D

#6
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 19.05.2002

View PostPopaXXX, on 09 septembrie 2018 - 08:49, said:

In sfarsit un film despre Romania, care nu este despre comunisti, coruptie, mizerie, boschetari, prostituate, manele,si alte subiecte derizorii cu care cinematografia romaneasca ne-a asaltat in ultimele decenii, sa speram ca acest film o sa mai spele imaginea noastra in occident.
Adica cum sa o spele...!?

#7
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Pentru cine nu stie, filmul face parte din seria Conjuring, calugarita (fantoma de pe poster) a aparut si in Conjuring 2, probabil acum ne arata originile, de unde a aparut.

Edited by gerbil, 09 September 2018 - 13:11.


#8
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,553
  • Înscris: 10.04.2009

View Postgerbil, on 09 septembrie 2018 - 13:10, said:

Pentru cine nu stie, filmul face parte din seria Conjuring, calugarita (fantoma de pe poster) a aparut si in Conjuring 2, probabil acum ne arata originile, de unde a aparut.

nu stiam :D

le iau si pe celelalte acum, dar vad ca mai e o serie - Annabelle - are legatura cu acestea ? :scratchchin:

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Du-te-n mortii tai de film... M-am kkt pe mine la minutul *** din trailer. Cred ca m-a auzit tot blocul in doamne iarta-ma cand am tresarit.

Edited by MembruAnonim, 09 September 2018 - 19:21.


#10
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,093
  • Înscris: 29.01.2016

View Postbeavis03, on 09 septembrie 2018 - 14:13, said:


nu stiam Posted Image

le iau si pe celelalte acum, dar vad ca mai e o serie - Annabelle - are legatura cu acestea ? Posted Image
Cam da.
https://en.wikipedia...juring_Universe

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asta este film bun de vazut acasa singur, noaptea. La cinema isi pierde din farmec.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Este cumva o varianta cu femei-detectiv la In numele trandafirului?Bietul Umberto Eco,s-a chinuit degeaba.

#13
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Off Topic:

View Postgerbil, on 09 septembrie 2018 - 13:10, said:

Pentru cine nu stie, filmul face parte din seria Conjuring, calugarita (fantoma de pe poster) a aparut si in Conjuring 2, probabil acum ne arata originile, de unde a aparut.
Sa inteleg ca The Conjuring e o serie de filme de groaza ce au legatura intre ele ?
Splendid ! o franciza Horror demna de vizionat  Posted Image
Am urmarit The Conjuring (2013), Annabelle (2014), The Conjuring (2016) insa la Annabelle: Creation (2017) si The Nurse (2017) am zis pas de frica.
Cu toate astea pot spune ca sunt filme de groaza bine realizate; daca ai curaj sa le vizionezi.

Am mai urmarit si o alta franciza Horor, Insidious (https://en.wikipedia...s_(film_series)), si le consider bune dar nu se ridica la nivelul francizei The Conjuring deoarece asta are un sambure de adevar.
Restul filmelor sunt pt. a face bani.
===========================

On Topic:
Daca Trailerul acestui film poate speria asa rau, va imaginati cum este filmul ?
Iar actiunea se petrece la o manastire din Romania ? cred ca producatorii au vrut sa impleteasca actiunea din Il nome della rosa (Numele trandafirului) al lui Umberto Eco cu intamplarea reala de la Mănăstirea Tanacu dupa care s-a facut un film fictiune, Dupa dealuri (2012).


Sunt asa derutat ! pe deoparte vreau sa vad filmele dar pe deoparte imi e frica....
Nu stiu ce sa fac Posted Image

#14
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Exista si un film american despre Tanacu https://www.imdb.com/title/tt4181782/

Renvenind la Conjuring, 1 si 2 au legatura intre ele fiind vorba despre Ed și Lorraine Warren care au existat in realitate, acel muzeu din casa lor prezentat in cele doua filme existand si in realitate (cautati pe youtube). https://ro.wikipedia...Lorraine_Warren
Apoi urmeaza cele doua filme despre papusa Anabelle, deci actiunea se petrece inainte de Conjuring 1 si 2. Papusa exista in realitate in muzeu insa arata cu totul altfel decat in film.
The Nun prezinta probabil originile fantomei din Conjuring 1 si 2.
Daca stau sa mai sap putin, as putea spune ca seria are legatura si cu seria Amityville deoarece cei doi, Ed și Lorraine Warren au studiat si acest caz, prezentat putin si in Conjuring 2 https://en.wikipedia...yville_haunting

Edited by gerbil, 10 September 2018 - 15:09.


#15
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
A trecut o saptamana de cand ruleaza filmul in cinematografele din Romania.
L-a vazut cineva ? cum e ? bun, slab, prost....?

In presa scrie ca e pe primul loc la incasarile din Romania !

#16
Basso

Basso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 26.08.2005

View Postsuper8, on 15 septembrie 2018 - 08:58, said:

A trecut o saptamana de cand ruleaza filmul in cinematografele din Romania.
L-a vazut cineva ? cum e ? bun, slab, prost....?

In presa scrie ca e pe primul loc la incasarile din Romania !

Am fost si mi-a placut. De speriat nu m-a speriat pentru ca nu sunt genul nici religios nici slab de inger, dar restul grupului au tipat/tresarit la unele faze.
Cireasa de pe tort a fost farsa pe care i-am jucat-o iubitei in toaleta mall-ului dupa film, cred ca am speriat-o mai tare decat Calugarita din film. Posted Image

#17
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
un film care promoveaza oarecum Romania are succes.... in Romania!? pai, vad ca pe straini nu i-a cucerit asa mult... Ca film horror, fiind pasionat genului, a iesit interesant de urmarit, nu e ceva deosebit ca tot are acele chestii cliseistice unui horror de calitate slaba, dar merge.

Edited by zyppster, 15 September 2018 - 09:58.


#18
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Vazut la 4Dx, am zis sa fie horror cu stropi. Nu am citit review-uri, nu m-am uitat pe rottentomatoes, am vazut doar trailerul.
Well... un cacat filmul asta.
Nici horrorul nu e facut bine, nici plot-ul nu prea are sens.

Conjuring-urile au fost mai bune.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate