Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Mutare aplicatii pe card SD !

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
teofil12312

teofil12312

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.09.2018
Salut , am un telefon de 8GB stocare ! Cum ppt pune sau instala aplicatiile pe card ?
Fara root !

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003
Pai mergi la setari aplicatii, pe aplicatie si daca se poate ai comanda de move acolo. Pe unele os-uri mai noi din ratiuni de securitate (zic ei) trebuie sa faci mai multe setari sa poti muta.

Edited by andreic, 08 September 2018 - 20:30.


#3
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Salut , am un telefon de 8GB stocare ! Cum ppt pune sau instala aplicatiile pe card ?
Fara root !

Fara root nu prea se poate daca nu are telefonul o astfel de optiune. La mine pe Huawei merge, nu iam facut root si am bagat o gramada de aplicatii, cred ca sau pus automat pe card.

Edited by hwplanet, 08 September 2018 - 20:30.


#4
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Dacă modelul telefonului tău este secret, treaba ta. Eu am S4 mini -nerootat- și înainte de un reset am facut salvare completă în pc cu Kies; după resetare am restaurat toate aplicațiile și după ce l-am configurat am  constatat că pot muta aplicațille pe sd-card(vreo 2-3 excepții).

Edited by jobist, 08 September 2018 - 20:40.


#5
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
App2SD numit și AppMgr e o aplicație cu care muți ce e de mutat. Problema e că, ori de câte ori se actualizează aplicațiile, va trebui să le muți iar. Android e tâmpit la faza asta, nu e cum era Windows pentru telefoane căruia îi spuneai să salveze aplicațiile pe card și nu te mai durea capul. Dacă nu ai un telefon care să-ți permită să unești spațiul intern de stocare cu cel de pe cardul de memorie (posibil de la Android 6, doar că unii producători dezactivează opțiunea), atunci nu ai altă soluție.

Am folosit aplicația de mai sus pentru a gestiona spațiul de stocare al unui Samsung Galaxy J5 2015, acum am un A5 2017 și am renunțat la ea că am spațiu suficient.

Edited by SisterRay, 08 September 2018 - 21:26.


#6
teofil12312

teofil12312

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.09.2018
Dar cu root aș putea muta aplicatiile ?

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Stai sa-mi aduc globul de cristal din garaj. Posted Image Posted Image

Edited by Hider141, 08 September 2018 - 22:18.


#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postteofil12312, on 08 septembrie 2018 - 21:28, said:

Dar cu root aș putea muta aplicatiile ?
AI incercat deja cum ti s-a spus mai sus, optiunea standard din telefon (daca exista) ?
Da, cu root ai putea. Impreuna cu un program de genul App2SD
Dar, ca sa stii ce te asteapta:
- nu vei putea muta toate aplicatiile
- tot se va umple memoria, chiar daca pui card de 100 gb
- e posibil sa apara diverse erori
Deci, daca ai chef de experimente, baga mare.
Eu, in schimb, iti recomand sa intri la Setari  >aplicatii > toate > dai pe buotn optiuni > ordonare dupa marime > 99% va aparea facebook si whatsapp pe primele locuri > dai pe ele (si pe urmatoarele) > dai pe stergere cache, stergere date.
ATENTIE: la fb, whatsapp nu se pierde mare minune, orcum descarca din nou mesajele... doar trebuie sa te loghezi din nou.
La alte aplicatii e posibil sa pierzi ceva date.
Deci, inainte de asta, salveaza-ti pe acolo ce e de salvat.

#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Sfat prietenesc. Nu tine pozele pe adelasi card cu aplicatiile. Dupa un timp vei incepe sa pierzi date pt ca aplicatiile alea nu stau cuminti pe card si sunt doar accesate de sistem. Scriu si sterg tot timpul date pe card. Sau, daca daca faci asta verifica din cand in cand galeria sa vezi daca nu ai pierdut ceva (apar negre pozele la preview si nu mai pot fi accesate).

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Sau si mai bine: activeaza sa-i faca telefonul automat backup la poze/clipuri in Google Photos si il doare la banana de card. Oricum, nu are Huawei P20 Pro sau Pixel 2 ca sa vada vreun downgrade de calitate la pozele salvate in Google Photos.

#11
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Schimba telefonul, problema rezolvata.

#12
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
N-ar fi rau, si eu am probleme cu bateria telefonului, ne sponsorizezi ?!
Bun sfat, n-am ce zice.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate