Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

smartphone MAXIM 300 de euro

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017

View Postloock, on 09 septembrie 2018 - 20:19, said:

A5 2017 nu mai are variante cu 2 GB RAM/ 16 GB interna, are 3 / 32 si 3 /64 ( exista si cu 64)

Dar are acelasi design ridicol - colturi exagerat de rotunjite ca de inghetata pe bat sau ca la S3.
Are Mali-T830MP3 dar pe 1080 x 1920 deci tot slab.
De fapt in 2018 MP3 ar fi foarte slab si pe 720p...
La CPU e mai OK putin cu 1,9 Ghz in loc de 1,6, insa cu soft optimizat si J5 merge ok, problema e cat tine minunea cu urmatoarele updateuri si cu uzura hardware...
Bateria e tot de 3Ah...
Iar AMOLED-ul sa si-l bage undeva...
Am asteptat din 1992 AMOLED, si am renunat de mult sa mai vreau.
Nu mai are latenta de LCD dar are in continuare latenta de TFT (thin film transistor pt controlul subpixelilor au toate astea plate din 1969 incace de cand a facut toshiba primul TV LCD color, indiferent ca sunt LCD sau AMOLED sau chiar microled) , plus lag de procesare, deci avantaje mari nu sunt nici aici.
Insa are alte dezavantaje - culori suprasaturate artificiale, burn-in, fiabilitate redusa la ledurile organice in general si asimetrica pt albastru pe care se chinuie de 30 de ani sa-l faca fiabil si nu au reusit nici acum, etc.
Astept microLED-ul, insa deocamdata se chinuie cu miniaturizarea subpixelilor si la ecrane de 70", deci mai avem de asteptat.
AMOLED-ul are luminozitate mai mica decat permite backlightul de IPS/PLS/VA, deci e mult mai prost la soare, deci nu are avantaj nici aici, ba chiar din contra are un mare dezavantaj.
Are doar consum ceva mai mic, in f si de utilizare si setare.
Cu fiabilitate redusa si luminozitate redusa, pe langa culori artificiale, e o alegere clar mai proasta.
Pt. soare oricum nu se poate decat cu LCD transreflective sa ai luminozitate decenta, deci AMOLED-ul pica complet.

o sa incerc sa raspund eu,asa timid si fara sa primesc bani de la samsung.
1.poate omu nu se joaca.eu de exemplu nu ma joc deci nu-mi trebuie adreno 630.
2.stiu ca samsung are soft prost insa uzura hardware nu stiu la ce te referi.oboseste procesorul ?
3.bateria a fost apreciata de multi.
4.displayul este calibrat bine chiar si pe amoled, sunt moduri de ales si daca alegi basic ai o variatie mica.a se citii reviewuri si oameni care au facut teste pe bune
5.chiar si lumminozitatea lui e buna.peste unele lcd-uri cica.pune luxmetru si convinge-te.460 unitati lux.eu zic ca e ok.au samsung si cu 600 lux telefoane.
6.burn in depinde de la caz la caz
7.contrastul este infinit la amoled

tin sa zic inca o data ca nu iau bani de la samsung si o sa dorm bine la noapte chiar daca iti iei alt telefon:)

Edited by bobitad, 09 September 2018 - 20:57.


#38
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Am gasit g6 plus dar e prea scump la 320 de euro si in plus scrie ca nu are extensie pentru memorie
https://www.rueducom.../offre-84314041

Eu nu am vazut nicaieri a5 la 200 de euro.  Vad la cel putin 250.

In afara de faptul ca are certificare de etanseitate cu ce e mai bun decat zenfone 3 de exemplu, varianta cu ecran de 5.2 si 64 rom plus 4 ram?

Sau decat moto z2 play la 230 de euro, tot amoled are.

#39
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Autonomie, ecran, sistem de securitate (Knox), update-uri frecvente, service rapid.

Legat de display, mergi si probeaza-l intr-un showroom, ceva. Display-ul de pe Lumia ala al tau e o generatie foarte veche.

Nu stiu daca Asus-ul ala avea fast charge, asta are.

Legat de pret, tu ai zis de telefon pana in 300 de euro. Cred ca se incadreaza.

Edited by Extinct, 09 September 2018 - 21:14.


#40
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
G6 Plus are slot dedicat micro-sd https://www.notebook...w.308092.0.html

In Germania e 270 EUR pe amazon si la alte magazine.

#41
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View PostExtinct, on 09 septembrie 2018 - 21:04, said:

Autonomie, ecran, sistem de securitate (Knox), update-uri frecvente, service rapid.

Legat de display, mergi si probeaza-l intr-un showroom, ceva. Display-ul de pe Lumia ala al tau e o generatie foarte veche.

Nu stiu daca Asus-ul ala avea fast charge, asta are.

Legat de pret, tu ai zis de telefon pana in 300 de euro. Cred ca se incadreaza.

Asa e, bugetul e maxim 300. Dar daca vad unul mai ieftin care corespunde cerintelor l-as prefera.

https://www.amazon.f...Srch&th=1&psc=1

Pe amazon.fr tot e 270 dar nu scrie "plus" e doar moto g6 cu 4 ram si 64 rom. Nu le mai inteleg.

#42
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postbobitad, on 09 septembrie 2018 - 20:45, said:

o sa incerc sa raspund eu,asa timid si fara sa primesc bani de la samsung.
1.poate omu nu se joaca.eu de exemplu nu ma joc deci nu-mi trebuie adreno 630.

Eu nu ma mai joc nici pe PC din decembrie 2006, adica de aproape 12 ani.
E o chestie de principiu pe de o parte, de ce sa accepti un GPU de tzasepe ori mai slab decat erau deja in 2013 (adreno 330), si de asemenea obiectiv pt ca poate alti oameni fac si altceva cu smartphoneul...

2.stiu ca samsung are soft prost insa uzura hardware nu stiu la ce te referi.oboseste procesorul ?
Am un prieten care a trecut pe Samsung de la S2 Advance, si ia in fiecare an alt Samsung pt ca nu-l tin mai mult chit ca nu se joaca, doar telefon+harti+whatsapp, dupa 6 luni se blocheza, le resofteaza la service si il mai tin o vreme dupa care nu mai merg trezite din morti nici resoftate. Din ianuarie are S8 Plus si la 3 zile deja pierdea apeluri cand avea hartile si whatsapp deschis...Acum e OK, sa vedem cat il tine asta.
Sora-mea a avut S6, a spart ecranul si inainte sa-l schimbe a luat J5. S-a intors la S6 insa J5 merge mai bine inca, pt ca Samsung le omoara din updateuri...

3.bateria a fost apreciata de multi.
Ce sa apreciezi la 3 Ah cand exista de ani de zile si de 4 si de 5
Nu are nici stamina mode ca Sony, ca ala mai face ceva...
4.displayul este calibrat bine chiar si pe amoled, sunt moduri de ales si daca alegi basic ai o variatie mica.a se citii reviewuri si oameni care au facut teste pe bune
Ma bucur sa aud ca la unele poti sa calibrezi culorile, insa uzura pe albastru e asimetrica, si de altfel tot amoledul are fiabilitate redusa data de uzura mai mare.
5.chiar si lumminozitatea lui e buna.peste unele lcd-uri cica.pune luxmetru si convinge-te.460 unitati lux.eu zic ca e ok.au samsung si cu 600 lux telefoane.
Nokia 8 are 703 cd/m2 ( vs 421 la A5 2017), cu IPS, contrast 1840, insa contrast la soare 4,239 vs 3,804 la A5 2017.
6.burn in depinde de la caz la caz
LED-urile organice au viata limitata, si asimetrica - mai redusa la albastru.
7.contrastul este infinit la amoled
E infinit noaptea intr-o camera cu pereti negrii si cu tine imbracat cu un cearceaf negru cu iris negru si albul ochilor acoperit cu gauri mici in cearceaful negru mat...
La soare contrastul la amoled tinde spre MINUS infinit...
Doar cu LCD transreflectiv poti avea luminozitate decenta la soare.
Cu ani in urma Samsung punea macar un tratament antireflex pe ecranele modelelor mai pricopsite, era o spalaceala de antireflex primitiv cum aveau obiectivele foto in anii '50 inainte sa apara MC si SMC, insa se vedea clar ca face treaba si era de apreciat. A avut si la S4 si S4 mini. De pe la S5 parca a renuntat si acum sunt ordinare ca la orice chinezarie.
Nokia cand era inca Nokia sau chiar la inceput sub Microsoft, avea o alta tehnologie cu filtrare cu polarizare care iar taia din reflexii si pastra contrastul mai bine si la lumina...



Edited by loock, 09 September 2018 - 22:04.


#43
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
nu vroiam sa mai postez ca sa nu fiu offtopic, dar m-am uitat pe gsmarena la sunlight contrast ratio si primele 3 pozitii sunt ocupate de oled.iphone x,oneplus 5t si samsung s8.
daca bagi nokia 8,vezi si ca note 9 are 658.

Edited by bobitad, 09 September 2018 - 22:21.


#44
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Problema cu OLED-ul e ca in timp isi pierde din calitate.

#45
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postbobitad, on 09 septembrie 2018 - 22:08, said:

nu vroiam sa mai postez ca sa nu fiu offtopic, dar m-am uitat pe gsmarena la sunlight contrast ratio si primele 3 pozitii sunt ocupate de oled.iphone x,oneplus 5t si samsung s8.
daca bagi nokia 8,vezi si ca note 9 are 658.

Si 659 e sub 703 cat are Nokia 8.
Si problema e ca Nokia 8 costa 1400 lei si S9 cat costa ???
Asta pe langa faptul ca AMOLED-ul se uzeaza mai repede...pierde luminozitatea de la inceput si scade si asimetric...

Edited by loock, 09 September 2018 - 22:33.


#46
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Cred ca o sa mai trag de acesta inca 2 luni si poate de sarbatori prind ceva la reducere. O sa ma mai uit si prin magazine daca pot accepta un telefon mare, peste 150 mm. In mana nu-i problema,am palmele mari dar in buzunar ma deranjeaza.

#47
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Da OLED-ul își pierde din calități in timp, dar mult după ce telefonul va fi pensionat.

O fi bateria de 3000MAh, dar nu știu cu cate telefoane poți scoate asta.

Attached File  Screenshot_20180909-000543_Settings~2.jpg   73.05K   29 downloads

#48
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Prea multe pretentii pt 300e.
Cum sa nu ajunga 32gb si sa ii ocupe in timp sistemul de operare ?

#49
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Este pixel xl la 1600lei.

#50
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 13.05.2013
Vezi ca e promotie pe geekbuying la One Plus 3. (nu ma lasa sa pun link). E telefon de doi ani dar e peste tot ce se gaseste pana in 300 euro.

Eu am comandat unul la 201 USD cu EU Priority Line,folosind cuponul de reducere IQVEYYPE.

#51
dany_boy7

dany_boy7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.10.2011
Salut,
De pe aliexpress a cumparat cineva telefoane?
Merita?
Am gasit ceva pe la 320 de dolari

#52
asd11

asd11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 18.08.2016
Acel pixel xl e de 32gb si nu are suport de card.
Vezi s.ar putea sa gasesti htc u11 sub 500 euro sau un lg g6 versiunea cu quad dac(h870ds) https://www.rueducom...he/lg-g6-h870ds .
sau chiar un u11 life sau noul aparut u12 life..sau poti sa.ti iei un telefon care suporta otg si prin cablu otg-usb conectezi un dac/amp extern si ai calitate mult mai buna   https://www.amazon.c...C/dp/B0189EVGAG .

#53
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Pixel XL e super la banii aia totusi, daca avea microSD poate il luam.

#54
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Xiaomi redmi note 5 64 gb la 209 euro varianta europeana, face?

Vreau sa fie durabil, sa capteze gps-ul bine si peste doi ani sau trei. Azi am fost nevoit sa merg cu masina de serviciu si prin Paris p9 lite se incurca rau de tot, am fost nevoit sa scot din geanta lumia 735 fara cartela sim sa ma scoata din oras.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate