Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

smartphone MAXIM 300 de euro

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
M-am saturat sa ma uit dupa telefoane. Am un lumia 735 de care am fost foarte multumit primii doi ani. Mai am un huawei p9 lite varianta 3 gb ram care dupa un an a inceput sa faca figuri si deja e aproape inutilizabil. Se blocheaza in browser deseori, gps-ul a devenit extrem de prost si bateria tine un pic mai mult de jumatate de zi. Inca nu a implinit 2 ani. Acesta m-a facut sa nu am incredere in marcile astea aparute ca ciupercile dupa ploaie in ultima vreme. Te bucuri ca dai bani putini pe specificatii bune si dupa un scurt timp pa!

Caut un telefon robust, rezistent, procesor din gama de mijloc, 64 giga si 4 ram, spatele sa NU fie sticla, ecranul sa aiba contrast bun ( cel putin 1400:1) si luminozitate buna ( minim 450) reflexiile de dorit maxim 13%. Camera conteaza mai putin, cred ca va fi acceptabila pe orice telefon daca se va tine cont de restul conditiilor. Foarte foarte important e sunetul in casti. Ideal ar fi un 5.2 pentru marimea display-ului dar la nevoie merge si 5.5.

Am de gand sa-l tin vreo 3 ani. Nu ma intereseaza sa primeasca mereu cele mai noi versiuni de sistem de operare. Am observat pe mai multe telefoane ca cel mai bine merg cu versiunea pe care au avut-o din start. Accept si modele mai vechi daca respecta conditiile si au sanse sa functioneze cel putin doi ani fara sa inceapa a  se bloca.

Am cumparat un zenfone 4 la o promotie cy 200 de euro care mi-a placut foarte mult dar l-am returnat ca avea sunet in casti foarte slab si nici spatele de sticla nu prea m-a incantat ( bine, cu asta m-as impaca daca dau peste vreun model sa-mi placa mult).

Nu ma avant sa iau modelele cele mai recente fiindca, de multe ori, se ieftinesc foarte mult peste un an, asa ca mai degraba iau ceva la o promotie cu 200 care a costat anul trecut 350 de exemplu.

Modele care mi-au facut cu ochiul: motorola z2 play la 220 de euro, zenfone 4 200 de euro, zenfone 3 varianta cu 64 gb si 4 ram la 200 euro, m-a atras nokia 6.1 64 gb dar dupa ce au spus colegii ca-i versiunea china il sterg de pe lista. Chiar as fi vrut un model nokia dar nu au ce caut eu, 7 plus e prea mare si scump.




Nu am fost atent cand am deschis topicul. Daca se poate, sa-l mute cineva la "sfaturi  cumparare". Merci!

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postvinciun, on 08 septembrie 2018 - 19:57, said:

Mai am un huawei p9 lite varianta 3 gb ram care dupa un an a inceput sa faca figuri si deja e aproape inutilizabil. Se blocheaza in browser deseori, gps-ul a devenit extrem de prost si bateria tine un pic mai mult de jumatate de zi. Inca nu a implinit 2 ani. Acesta m-a facut sa nu am incredere in marcile astea aparute ca ciupercile dupa ploaie in ultima vreme. Te bucuri ca dai bani putini pe specificatii bune si dupa un scurt timp pa!


Greseala este ca ai luat un huawei LITE. Apoi autonomia tine cont de baterie. Daca de nou telefonul nu a fost proiectat cu baterie mare si nu avea autonomie extraodrinara, categoric ca orice telefon ai avea dupa 2 ani o sa tina mai putin.
Pe de alta parte te contrazici singur, vrei Nokia, insa chinezii care au Nokia au aparut recent cu "lista de telefoane".


In bugetul tau m-as uita la un Samsung A8 2018 sau Nokia 7 plus. Vezi si huawei mate 20 lite, pare interesant. Sau ceva de la xiaomi (mi7 se sau pocophone)

Edited by TruculMagic, 08 September 2018 - 20:01.


#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 24.09.2017
cam asa gandesc si eu vinciun.faza interesanta e ca si eu caut un telefon, fiindca mi-a scapat uctualul care tocmai implinise un an si pa.un allview la care am avut n probleme dar eu am trecut de varsta cand imi verific facebookul din 5 in 5 minute.curios ca nevastamea are microsoft 640 si implineste 3 ani si inca se misca bine si tine bateria, pacat ca nu au razbit cu aplicatiile.

in alta ordine de idei eu ti-as recomanda a5 2017.stiu ca e samsung si ca e touch wiz sau cum ii mai zice acum, dar cred ca e ok.si bateria stiu ca tine din reveiewuri.nu are 64 stocare si 4 ram.
nokia anu asta a bagat mediatekuri la greu.
huawei aceleasi procesoare vechi pe lite, iar pe flaghship au trisat in benchmarkuri.
samsung si mai naspa anu asta, de 2 ani practic folosesc acelasi procesor, vezi a6.
sony xa2, dar astia parca mereu au fost ciudati si scumpi
motorola ceva ar merge.
multi o sa zica de xiaomi.si cred ca sunt ok, mia2 totusi nu are baterie buna.poate varianta lite care are 4000 mah.
asus.nu stiu prea multe.

parca anu asta a fost cam trista piata de telefoane.

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006
Cred ca se gaseste si Nokia 6.1 varianta globala.
Are snapdragon 630 cu GPU adreno 508
Nokia sunt facute de Foxcon care face si produsele Apple ( cam toate) si placile de baza intel.

Daca nu gasesti 6.1 cu 64 GB varianta globala ( trebuie sa fie pe undeva...), vezi si Nokia 8.

Desigur sunt si dezavantaje.
Au margini late ( chiar daca 6.1 e mai mic decat 6 old si chiar si 8 e tolerabil la limita, nu e f mare.
8 are tendinta sa subexpuna putin, si la lumina mai slaba imaginile sunt zgomotoase. Are si OIS, insa AF-ul mai da rateuri cu focusul...
Daca treci peste astea, e OK; de fapt e un varf de gama, deci mult mai mult decat OK...si se gaseste si la ~ 1400 lei.

Pt. design cool care arata bine cu margini subtiri, nu gasesti decat fie cu performante slabe la GPU dar OK la CPU - de ex. Honor 9, si Galaxy J6 si A6, fie mult mai scumpe daca sunt performante la toate capitolele Galaxy  S8, S9, sau cu snapdragon Sony XZ2 care deja incepe sa fie obraznic la marime 153 x 72, sau XZ2 Compact care e mai compact poate decat vrei - 135x65 cu ecran de 5" 18:9 care e un 4,6 tras de par la 5", insa are 1080 x 2160 cu adreno 630. Sony-urile nu mai au jack de 3,5 insa vin cu adaptor...

Edited by loock, 08 September 2018 - 20:32.


#5
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Stiu ca nokia a venit recent cu lista de telefoane dar sper si ceva imi spune ca nu-s ca restul chinezestilor. 1 Se spune ca o mare parte din angajati sunt fostii angajati nokia. 2 O multime de teste pe youtube arata ca noile telefoane nokia sunt foarte rezistente si serios construite. 3 Cumnatul are nokia 6 de un an si merge ca in prima zi. Am fost surprins saptamana trecuta sa vad cum, in trafic fiind, al meu era complet ratacit folosind maps, imi arata ba stanga ba dreapta ba se recalculeaza... imposibil de utilizat insa al lui mergea impecabil si nu se pierdea deloc. Ambii la acelasi operator de mobile in aceeasi masina.

Oricum nu caut nokia neaparat, am deschis subiectul aici din greseala ca citisem cateva topicuri despre nokia.

Inca in telefon foarte bine construit mi se pare zenfone 3 delux. Corpul din metal, display amoled, 6 ram si 64 giga. Ramane pricesorul care cica omoara rapid bateria si e cam greu de gasit.


View Postloock, on 08 septembrie 2018 - 20:12, said:

Cred ca se gaseste si Nokia 6.1 varianta globala.
Cu 64 gb?

#6
Dorin1996

Dorin1996

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.03.2014
Vezi la Xiaomi.

#7
the_Executioner

the_Executioner

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.09.2018
http://www.cel.ro/te...eu-pNiowPTAr-l/

Daca nu te deranjeaza culoarea aurie...

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca nu vrei sa cheltuiesti multi bani si vrei ceva cu soft curat care sa mearga bine + autonomie, xiaomi mi a2 lite la 800lei de la pcgarage e alegerea ideala. Te incadrezi cu mai putin de 200euro. Ar trebui sa isi faca treaba cu brio in urmatorii 2 ani :) Mult peste acel huawei p9 lite.

#9
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Corect ce a punctat colegul, la Huawei nu alegi variante foarte slabe, aka lite, de la care sa ceri performanta.
Cauta un Huawei sau Xiaomi cu baterie mare, la dimensiunile dorite de tine.
In limita asta de buget cred ca sunt peste restul.
De preferat sa le si tii in mana inainte, macar pentru o jumatate de ora, o ora, sa vezi cat de repede te obisnuiesti sau nu cu marimea aleasa.
LE: de multi ani am trecut pe Huawei.
Am avut P6 (am dat cu el de pamant de ciuda ci l-a strambat fi-miu), n-am avut absolut nicio problema cu el, bateria tinea bine si dupa 4 ani.
P7 tinea si ala decent ... l-am dat unui nepot.
Acum am in casa P9, P10lite si Mate10Pro.
Niciunul nu are probleme cu bateria.

Edited by shymano, 08 September 2018 - 20:22.


#10
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
300 de euro inseamna cam 1400 de lei deci probabil un Xiaomi Mi Note 3 ar fi cel mai bun.

#11
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Nu ma aflu in Romania. Sunt in Franta. Nu are rost sa-mi recomandati magazine însă va multumesc oricum. O sa mă documentez despre xiaomi dar parca nu-mi inspira încredere.

https://m.darty.com/...es&gclsrc=aw.ds

Acesta vine din China, cum pot sti daca-i varianta globala?

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006

View Postthe_Executioner, on 08 septembrie 2018 - 20:14, said:

http://www.cel.ro/te...eu-pNiowPTAr-l/

Daca nu te deranjeaza culoarea aurie...

A scris ca Nokia 7 plus e prea mare si nu vrea asa ceva, si ala e la fel de mare ca MiA2 si probabil mai bine facut si cu performanta similara - au ambele snapdragon 660 cu adreno 512.
Nu mai recomandati fara sa cititi, pt ca va puneti intr-o lumina de tot rahatul.
Daca a scris ca nu vrea asa de mare, nu mai insistati ca enervati si isi face lumea o parere extrem de proasta despre voi.

Un telefon cu adevarat compact are 114-115 mm inaltime, dar marimea inca e cat de cat acceptabila pana pe la 150mm , hai 151 cat are Honor 9 Lite care are 151 x 71,9mm, deci nu e sarit rau calu' nici pe latime.

Sunt unele care au +/- 75mm la latime si deja sunt naspa.
De ex. Mate 10 lite (156.2 x 75.2), Mate 10 PRO ( deja prea inalt la 154,2 x 74,5) si Mate 10 non-pro care la 77,8mm latime e chiar nesimtit rau, chit ca la inaltime era relativ acceptabil cu 150,5.

Honor 9 Lite arata foarte bine, si e decent la limita ( putin sarit calu'...) la 151 x 71.9 x 7.6 mm.
Insa are baterie de numai 3 Ah ( la 7,6mm...ce te astepti..)
Si are kikirinu' 659 care la CPU e OK insa la GPU e slab cu Mali-T830 MP2, mai ales pe 1080 x 2160.

Sony XZ2 e deja prea mare la 153mm inaltime.
Chit ca latimea de 72 e cam tot pe acolo.
Grosimea e atipica la 11,1 insa nu e o problema pt ca e curbat in sectiune si la margini e subtire.
Insa n-au reusit sa puna baterie mai mare de 3180 mAh...
Am amintit de Sony doar ca exemplu de marime.
De altfel si de la Huawei la fel...

Edited by loock, 08 September 2018 - 20:55.


#13
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
M-am uitat acum la xiaomi mi a2 si pe lângă faptul ca-i mare nu are priza jack 3,5 mm si sunetul in casti e foarte slab cu doar 60mvrms pe când media la telefoane e de 116 mvrms. Initial, când citeam despre display la gândeam ca-i un candidat serios având contrast de 1900:1 ( p9 lite are in jur de 1200:1, destul de spalacit) si reflexii de doar 10%.

#14
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
am un Xiaomi Redmi Note 3 de 2 ani jumate si sunt inca extrem de multumit de el. Merge ireprosabil ca in prima zi, bateria excelenta. Am recomandat unui coleg de serviciu, si el multumit pana acum, i-am cumparat mamei mele primul ei smart tot un Xiaomi entry. - totul fara probleme. E cel mai longeviv telefon pe care l-am avut - fizic si moral.

#15
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Eu recomand in bugetul tau HTC U11 life. Eu sunt ultra multumit de el

#16
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Vezi si Nokia 8 https://www.rueducom.../offre-72677702

sau Moto X4 https://www.rueducom.../offre-81310908

View Postvinciun, on 08 septembrie 2018 - 19:57, said:

Ideal ar fi un 5.2 pentru marimea display-ului dar la nevoie merge si 5.5.

La ecran e mai important sa te uiti la aspect ratio si la latimea telefonului. Un ecran de 5.5" 18:9 e relativ echivalent cu unul de 5.2" 16:9.

#17
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Cred ca ti-am mai zis si in alta parte, arunca un ochi pe A5 2017 sau (daca prinzi in ceva promotie) A8 2018

Doar A8 are 4GB de ram, dar A5 se descurca minunat si cu 3. Legat de stocare, poti adauga oricand un card. Amandoua au autonomie excelenta, ecrane de calitate (AMOLED), izolare la apa si praf (IP68) si sunet clar si puternic.

Edited by Extinct, 09 September 2018 - 07:16.


#18
marceltapi

marceltapi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 09.09.2008
Telefoane pt muzica sunt Axon 7 si Axon 7 mini. (Cu Axon 9 au dat-o in bara cei de la ZTE.)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate