Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce creștinul nu este vegan ?

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
237 replies to this topic

#19
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Deci lol. Voi ganditi-va mai bine de ce dieta initiala era exclusiv vegetariana, durata de viata era peste 900 de ani, iar dupa potop scade brusc la 350-400 de ani prima generatie si dieta se schimba din mers, Dumnezeu le permite sa manance orice. Poate va vin idei, celor care sustin cu tarie ca ar trebui sa fim vegani. Si de ce Noe a mai continuat sa traiasca inca 350 de ani dupa potop, in timp ce fiii lui nici macar jumatate n-au fost in stare. Traiti in era cunoasterii, ceva idei e imposibil sa nu va vina, Crick a descoperit ADN-ul.

Edited by Xlander, 08 September 2018 - 17:18.


#20
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
O gramada de bullshituri pe aici. Daca vrei sa renunti la carne...renunta ! Nu te obliga nimeni sa renunti la carne si nici sa aduci spe argumente biblice, apocaliptice sau psd-iste, doar pentru ca ai o confuzie pe care nu ti-o poti explica . Mananci ce vrei, cand vrei, cum vrei ! Sunt vegetarian, dar nu am cautat niciodata in carti sau in sfaturi mistice motivele  pentru care am renuntat la carne.
Pur si simplu a fost o alegere sau o moda, dupa cum crede familia mea.

 Xlander, on 08 septembrie 2018 - 17:16, said:

Deci lol. Voi ganditi-va mai bine de ce dieta initiala era exclusiv vegetariana, durata de viata era peste 900 de ani, iar dupa potop scade brusc la 350-400 de ani prima generatie si dieta se schimba din mers, Dumnezeu le permite sa manance orice. Poate va vin idei, celor care sustin cu tarie ca ar trebui sa fim vegani. Si de ce Noe a mai continuat sa traiasca inca 350 de ani dupa potop, in timp ce fiii lui nici macar jumatate n-au fost in stare. Traiti in era cunoasterii, ceva idei e imposibil sa nu va vina, Crick a descoperit ADN-ul.
Noe nu a trait 350 de ani si nici alte zilioane de ani. Pur si simplu crezi in fictiune. Atat ! Daca imi aduci povesti Arsenie Boca, risti sa ramai singur pe aici. Si asa bati campii...

#21
omri

omri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 22.08.2018

 Xlander, on 08 septembrie 2018 - 16:56, said:

Nu vroiam sa ma bag in discutia asta, dar ce te face sa crezi ca l-a facut omnivor cand citim ca l-a facut initial ierbivor Posted Image ?!


Geneza  : 1-28
"Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!"

Prin aceasta declaratie, Dumnezeu ii da mana libera omului de a stapani Pamantul si speciile vii inferioare lui.
Asta inseamna ca se poate hrani si cu carnea animalelor.


Mai  incolo de capitolul  Exodului ii spune exact ce animale pure  are voie sa manance si ii da indicatii cum sa le gateasca.
In Islam, adeptii lui Allah  au voie sa manance carne de capra, vita si de pasare, dar nu de porc.

Edited by omri, 08 September 2018 - 17:36.


#22
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 omri, on 08 septembrie 2018 - 17:34, said:

Aici, Dumnezeu ii da mana libera omului de a stapani Pamantul si speciile vii inferioare lui.
Asta inseamna ca se poate hrani si cu carnea animalelor.
stapanirea nu inseamna a-i manca.
un rege care stapaneste peste popor, nu-l manancaPosted Image

#23
omri

omri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 22.08.2018
Nu scrie nicaieri ca dieta era exclusiv vegetariana, nici ca omul avea interdictia de a vana.
Ni se spune doar ca  primii oameni  culegeau fructe. Nu scrie nicaieri ca nu aveau voie sa consume carne.

#24
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 omri, on 08 septembrie 2018 - 17:34, said:

Mai  incolo de capitolul  Exodului ii spune exact ce animale pure  are voie sa manance si ii da indicatii cum sa le gateasca.
In Islam, adeptii lui Allah  au voie sa manance carne de capra, vita si de pasare, dar nu de porc.
iar in Crestinism, "sa va feriti de lucrurile jertfite idolilor, de sange, de dobitoace sugrumate ... (Fapt.15:29)"..."Dar am ceva impotriva ta. Tu ai acolo niste oameni care tin de invatatura lui Balaam, care a invatat pe Balac sa puna o piatra de poticnire inaintea copiilor lui Israel, ca sa manance din lucrurile jertfite idolilor...."

iar desi "nu ce intra in gura spurca pe om", omul primar a cazut din cauza a ceva ce a "intrat" in gura, si omul va intra in rai tot pe baza a ceva ce va intra in gura:""Celui ce va birui ii voi da sa manance din pomul vietii, care este in raiul lui Dumnezeu." (Apoc.2:7)"

Posted Image  treaba e mai complexa decat o simpla aruncare cu privirea...

#25
omri

omri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 22.08.2018

 Dude_2nd, on 08 septembrie 2018 - 17:36, said:

stapanirea nu inseamna a-i manca.
un rege care stapaneste peste popor, nu-l manancaPosted Image
Omul nu e declarat drept stapan absolut, dar si specia suprema peste celelalte vietuitoare, considerate inferioare lui.

In Biblie, Omul are rationament, celelalte vietuitoare nu, deci are dreptul sa faca ce vrea cu ele.

#26
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

 omri, on 08 septembrie 2018 - 17:34, said:

Geneza  : 1-28
"Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!"

Prin aceasta declaratie, Dumnezeu ii da mana libera omului de a stapani Pamantul si speciile vii inferioare lui.
Asta inseamna ca se poate hrani si cu carnea animalelor.


Mai  incolo de capitolul  Exodului ii spune exact ce animale pure  are voie sa manance si ii da indicatii cum sa le gateasca.
In Islam, adeptii lui Allah  au voie sa manance carne de capra, vita si de pasare, dar nu de porc.
Islamoizii nu au ''voie'' sa manance carne de porc din alte motive... Mare noroc pe capul lor, profet acuzat de plagiat, pedo, maso, criminal feroce.

#27
omri

omri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 22.08.2018

 Dude_2nd, on 08 septembrie 2018 - 17:39, said:

iar in Crestinism, "sa va feriti de lucrurile jertfite idolilor, de sange, de dobitoace sugrumate ... (Fapt.15:29)"..."Dar am ceva impotriva ta. Tu ai acolo niste oameni care tin de invatatura lui Balaam, care a invatat pe Balac sa puna o piatra de poticnire inaintea copiilor lui Israel, ca sa manance din lucrurile jertfite idolilor...."

Posted Image  treaba e mai complexa decat o simpla aruncare cu privirea...


Citeste mai cu atentie- scrie clar ca nu au voie sa manance animale jertfite si dedicate altor idoli sau zeitati!
Nu spune nimic  despre animale vanate si sugrumate doar pentru consumatie/alimentatie.

Edited by omri, 08 September 2018 - 17:42.


#28
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 omri, on 08 septembrie 2018 - 17:41, said:

Citeste mai cu atentie- scrie clar ca animale jertfite altor idoli sau zeitati!
Nu spune despre animale vanate si ucise doar pentru consumatie.
ideea ca exista unele reguli cu privire la mancat carnea, chiar daca nu aceste reguli sunt baza Crestinismului.
odata ce accepti asta, se poate extinde discutia

ps: animalele sugrumate excluse de la consum, includ si cele vanate din care sangele nu se scurge.

Edited by Dude_2nd, 08 September 2018 - 17:43.


#29
omri

omri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 22.08.2018
Din ce animal era facuta haina pe care o purta prea-pocaitul Ioan Botezatorul?
O haina din par de camila.

#30
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 omri, on 08 septembrie 2018 - 17:44, said:

Din ce animal era facuta haina pe care o purta prea-pocaitul Ioan Botezatorul?
O haina din par de camila.
asta este un argument la ce? ca Ioan preapocaitul a mancat camila? sau doar ca a baut apa cu ea? :D

#31
omri

omri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 22.08.2018

 Dude_2nd, on 08 septembrie 2018 - 17:42, said:

ideea ca exista unele reguli cu privire la mancat carnea, chiar daca nu aceste reguli sunt baza Crestinismului.

Pai la asta ma refeream.
Una e veganismul militant inexistent in cartile biblice si alta e cand discutam desre reguli privind consumatia carnii.

 Dude_2nd, on 08 septembrie 2018 - 17:45, said:

asta este un argument la ce? ca Ioan preapocaitul a mancat camila? sau doar ca a baut apa cu ea? Posted Image
Pai daca ne luam dupa initiatorul vegan, nu ar trebui nici sa purtam  blana de animal drept haina.

#32
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 omri, on 08 septembrie 2018 - 17:46, said:

Pai daca ne luam dupa initiatorul vegan, nu ar trebui nici sa purtam  blana de animal drept haina.
initiatoru nu e crestin, e de la greenpeace. :D

#33
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 Fjell, on 08 septembrie 2018 - 17:22, said:

Noe nu a trait 350 de ani si nici alte zilioane de ani. Pur si simplu crezi in fictiune. Atat ! Daca imi aduci povesti Arsenie Boca, risti sa ramai singur pe aici. Si asa bati campii...
A trait chiar 950, iar 350 dupa potop. Cred c-ai gresit aria.
Si de ce esti asa nervozat, am observat ca mai toti veganii au fel si fel de aere de superioritate. Take it easy...

 omri, on 08 septembrie 2018 - 17:34, said:

Geneza  : 1-28
"Creșteți și vă Ăźnmulțiți și umpleți pămĂąntul și-l supuneți; și stăpĂąniți peste peștii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietățile ce se mișcă pe pămĂąnt și peste tot pămĂąntul!"

Prin aceasta declaratie, Dumnezeu ii da mana libera omului de a stapani Pamantul si speciile vii inferioare lui.
Asta inseamna ca se poate hrani si cu carnea animalelor.

Mai  incolo de capitolul  Exodului ii spune exact ce animale pure  are voie sa manance si ii da indicatii cum sa le gateasca.
In Islam, adeptii lui Allah  au voie sa manance carne de capra, vita si de pasare, dar nu de porc.
Stiam asta omri. Initial afirmasei ca omul a fost creat pentru o dieta omnivora, asa imi amintesc. Si acele recomandari erau pentru evrei, sunt parte a legii mozaice, nu pentru toata lumea.

#34
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel

"Cel ce mănâncă să nu dispreţuiască pe cel ce nu mănâncă; iar cel ce nu mănâncă să nu osândească pe cel ce mănâncă, fiindcă Dumnezeu l-a primit.
Ştiu şi sunt încredinţat în Domnul Iisus că nimic nu este întinat prin sine, decât numai pentru cel care gândeşte că e ceva întinat; pentru acela întinat este.
Toate sunt curate"

#35
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 cristirg, on 08 septembrie 2018 - 17:56, said:

Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel

"Cel ce mănâncă să nu dispreţuiască pe cel ce nu mănâncă; iar cel ce nu mănâncă să nu osândească pe cel ce mănâncă, fiindcă Dumnezeu l-a primit.
Ştiu şi sunt încredinţat în Domnul Iisus că nimic nu este întinat prin sine, decât numai pentru cel care gândeşte că e ceva întinat; pentru acela întinat este.
Toate sunt curate"
"sa va feriti de lucrurile jertfite idolilor, de sange, de dobitoace sugrumate"

deci iata ca adevarul se pozitioneaza undeva la mijloc.

o crezi tu ca poti manca "de la idoli", si sa nu fi judecat de Crestinism...Posted Image poti crede cat vrei,... daca e sugrumat/jertfit idolilor, ai cazut sub incidenta poruncii.

Edited by Dude_2nd, 08 September 2018 - 18:30.


#36
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

 Xlander, on 08 septembrie 2018 - 17:55, said:

A trait chiar 950, iar 350 dupa potop. Cred c-ai gresit aria.
Si de ce esti asa nervozat, am observat ca mai toti veganii au fel si fel de aere de superioritate. Take it easy...

Stiam asta omri. Initial afirmasei ca omul a fost creat pentru o dieta omnivora, asa imi amintesc. Si acele recomandari erau pentru evrei, sunt parte a legii mozaice, nu pentru toata lumea.
Sa iti explic ! Nu am niciun fel de stare de nervozitate, dar atunci cand incepi o discutie amicala despre basme religioase si oameni care traiesc jde mii de ani lumina, ai gresit planeta, vibratia.
Nu am niciun fel de aer de superioritate, crede-ma ! Am locuit intr-o casa bantuita, am avut parte de experiente diferite de explicatiile logice pamantene, dar nu mi-am permis sa trag concluzii tragice atunci cand un om se crede evoluat dpdv crestin. Faci parte din turma asta care bantuie fara logica pe lumea asta, doar-doar se iveste vreun os de pupat, vreun ''preafericit'' care sa bage in seama gloata de saraci cu duhul. Faptul ca am ales sa sa nu mai mananc carne nu face parte din moda zilnica , este o optiune legata strict de frica pe care un animal sau altceva o simte atunci cand i se apropie sfarsitul. Am vazut o gramada de ingenunchiati pe lumea asta, niste nemernici cu icoane pe piept, nenorociti si nimicuri pamantene.
Acum...ca tot ti-am dat importanta, iti spun lectia pe care am invatat-o in viata asta : Oamenii fac alegeri, si mie imi plac cei care-si respecta alegerile. Vrei sa mananci carne ? Mananca ! Vrei ierburi ? Baga tare in tine ! Nu as recomanda niciodata fetei mele sa nu mai manance carne !
Daca mai crezi in basme cu eroi care au trait zilioane de ani...nu mai are rost sa continuam ! Noe il bate pe Cici Cean ? Mai pui si ARCA aia fabuloasa...pfffff, ma dai gata !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate