Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Credinta si adevarul

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
156 replies to this topic

#37
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Păi să ne zică Salman Khan ăla al tău ce e dincolo.
Noi, creștinii, habar nu avem.Posted Image

View PostPhobos, on 08 septembrie 2018 - 18:35, said:

Pai care-s ideile lui?

Asta mă întreb și eu...

#38
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Eu discut ideile inițiatorului, nu așa ar trebui?

Care idei discuti? Posted Image Ma faci sa rad, noi discutam despre ce spune Indianul in Video. Cum poti sa discuti despre ceva ce nu ai nici o idee despre ce e vorba Posted Image

Quote

Păi să ne zică Salman Khan ăla al tău ce e dincolo.
Noi, creștinii, habar nu avem.

Salman Khan este un Actor de Filme, nu se ocupa cu altceva, l-ai gresit si pe asta. Posted Image Mai studiaza India daca vrei sa participi la discutie, daca tu nu ai nici o idee despre anumite culturi atunci vorbesti ca sa te afli in treaba Posted Image Posted Image

Edited by hwplanet, 08 September 2018 - 18:41.


#39
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

View Posthwplanet, on 08 septembrie 2018 - 18:33, said:

...
Pai eu spun ce am observat... am spus eu ca sunt sigur? Posted Image

Deci nu ai observat nimic dar iti place cand zice ca e bine sa nu presupui nimic ci sa observi? E faina ideea, bun si asa.

Chestia e urmatoarea: doctorii, si inginerii, si telefoanele mobile, si medicamentele si toate cele de pe pamant sunt tot atatea mijloace prin care credinciosii isi traiesc viata de credinciosi, intrebarea mea ramane: de ce crezi ca un credincios ar vrea "sa plece" mai repede la Dumnezeu?
Cum adica "sa plece", aici e singur si dupa moarte apare Dumnezeu "in moartea" lui?
In viata asta cu Dumnezeu, dupa moarte cu Dumnezeu, intelegi ce spun?

#40
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Hi hi, mă bucur că te fac să râzi, hi hi.

Ai deschis topicul ăsta pe aria Spiritualitate și Religie ca să ne arăți cunoștințele tale despre anumite culturi?

#41
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Deci nu ai observat nimic dar iti place cand zice ca e bine sa nu presupui nimic ci sa observi? E faina ideea, bun si asa.
Chestia e urmatoarea: doctorii, si inginerii, si telefoanele mobile, si medicamentele si toate cele de pe pamant sunt tot atatea mijloace prin care credinciosii isi traiesc viata de credinciosi, intrebarea mea ramane: de ce crezi ca un credincios ar vrea "sa plece" mai repede la Dumnezeu?
Cum adica "sa plece", aici e singur si dupa moarte apare Dumnezeu "in moartea" lui?
In viata asta cu Dumnezeu, dupa moarte cu Dumnezeu, intelegi ce spun?

Adevarul se afla dincolo de noi. Dincolo de lumea fizica care o cunoastem noi. Deci nu se poate aplica niciun adevar doar pe observatii.

Quote

Hi hi, mă bucur că te fac să râzi, hi hi.
Ai deschis topicul ăsta pe aria Spiritualitate și Religie ca să ne arăți cunoștințele tale despre anumite culturi?

Cunostintele mele despre anumite culturi sunt limitate. Posted Image Doar tu crezi asta. Dar sa nu stii cine este Salman Khan, deja este destul de dubios oarecum... nu ca as fi un Fan de-al lui sau mi-ar placea, dar nici nu sufar de rasism.

Edited by hwplanet, 08 September 2018 - 18:48.


#42
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
hwplanet, Sadhguru zice ca toti avem dreptate de unde rezulta ca nu exista un adevar ci mai multe? Cam cate? are dreptate si criminalui si victima, si mincinosul si cel corect?
Adevarul e minciuna si minciuna adevar? Cum ai inteles tu din ce zice el?

Are dreptate si ateu si credinciosul, exista si nu exista Dumnezeu, asta ti-a placut?

Edited by Ayami, 08 September 2018 - 18:48.


#43
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Takumi, n-auzi bre că Salman Khan are dreptate?
Gata! Adjudecat!

Edited by ericmario, 08 September 2018 - 18:49.


#44
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

View PostAyami, on 08 septembrie 2018 - 18:46, said:

hwplanet, Sadhguru zice ca toti avem dreptate de unde rezulta ca nu exista un adevar ci mai multe?

Eu cred ca n-ai inteles ce a zis...

#45
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Zi tu, discutam fara prejudecati.

Bai Eric, omul a inteles ca: "hi, hi, hi" si vrea sa ne transmita si noua, ce nu prinzi?
Pe langa ca ne indeamna sa ne sinucidem prin deces prematur.

Edited by Ayami, 08 September 2018 - 18:55.


#46
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

zice ca toti avem dreptate de unde rezulta ca nu exista un adevar ci mai multe? Cam cate? are dreptate si criminalui si victima, si mincinosul si cel corect?
Adevarul e minciuna si minciuna adevar? Cum ai inteles tu din ce zice el?
Are dreptate si ateu si credinciosul, exista si nu exista Dumnezeu, asta ti-a placut?

Ma bagi in ceata rau de tot. Reprezinta adevar, ceea ce noi credem ca reprezinta adevar, dar adevarul care credem noi ca reprezinta adevar nu este obligatoriu sa fie valabil pentru altcineva. Iar ceea ce ai spus cu criminalul si victima, nu are treaba cu ce am spus eu.

Edited by hwplanet, 08 September 2018 - 18:55.


#47
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

View PostAyami, on 08 septembrie 2018 - 18:52, said:

Zi tu, discutam fara prejudecati.
Pai nu stiu cum sa explic mai simplu decat explica in clip.

#48
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Hai sa zic ce nu inteleg eu, cum ai putea sa nu presupui nimic si sa ramai la stadiul de observatie iar asta te va conduce catre adevar?
Nu poti observa o minciuna? Fara vreun reper, poti discerne adevarul de iluzie, de fals?

hwplanet, nu te-am bagat eu in ceata, probabil ca o aveai inainte. Adevarul e unul, parerile noastre despre adevar pot fi mai multe, e bine asa?

Edited by Ayami, 08 September 2018 - 18:59.


#49
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Zi tu, discutam fara prejudecati.
Bai Eric, omul a inteles ca: "hi, hi, hi" si vrea sa ne transmita si noua, ce nu prinzi?
Pe langa ca ne indeamna sa ne sinucidem prin deces prematur.

Bun. Te provoc sa te arunci de la etajul 10, pentru ca sunt atotputernic si peste tot. Posted Image

Quote

cum ai putea sa nu presupui nimic si sa ramai la stadiul de observatie iar asta te va conduce catre adevar?
Nu poti observa o minciuna? Fara vreun reper, poti discerne adevarul de iluzie, de fals?

Nu este o minciuna atata timp cat tu stii ca reprezinta realitatea, pentru tine este realitatea. Nu mai conteaza ca este o iluzie sau nu daca tu esti convins de acel adevar care l-ai aflat.

Edited by hwplanet, 08 September 2018 - 19:00.


#50
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostAyami, on 08 septembrie 2018 - 18:52, said:


Pe langa ca ne indeamna sa ne sinucidem prin deces prematur.

View Posthwplanet, on 08 septembrie 2018 - 18:57, said:

Bun. Te provoc sa te arunci de la etajul 10, pentru ca sunt atotputernic si peste tot. Posted Image
Sorine, ai tu un har mai special... Posted Image

#51
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Pentru tine este realitate, dar daca tu esti intr-o bula de ceata, cum bine ai zis mai sus, cum iti dai seama de asta?
Deja realitatea si adevarul devin relative, se poate asa? Ce e iluzie nu e realitate iar realitatea nu e iluzie, corect?

Pe langa har imi iau si o parasuta, are ceva? Posted Image

Nu de pe centura bre, de aia ce atenueaza caderea, sa fiu sigur ca nu ma paraseste harul din cauza mandriei.

hwplanet, pai daca nu mai conteaza ca suntem in iluzie, ce ne mai aburesti cu filmulete, lasa oamenii in iluziile lor si ne bagam umbrela in adevar si realitate, ok?

Edited by Ayami, 08 September 2018 - 19:06.


#52
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Posthwplanet, on 08 septembrie 2018 - 18:57, said:


Nu este o minciuna atata timp cat tu stii ca reprezinta realitatea, pentru tine este realitatea. Nu mai conteaza ca este o iluzie sau nu daca tu esti convins de acel adevar care l-ai aflat.
Tu crezi că ceea ce respiri e aer, Neo?



Hai bre că am mai văzut filmul ăsta.

#53
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

View PostAyami, on 08 septembrie 2018 - 18:57, said:

Adevarul e unul, parerile noastre despre adevar pot fi mai multe, e bine asa?

Pai taman asta spune si indianul.

#54
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Tu crezi că ceea ce respiri e aer, Neo?

Hai bre că am mai văzut filmul ăsta.

L-ai vazut degeaba daca nu ti-ai dat seama ca ceea ce respiri e chiar Neo. Mai uita-te o data. Posted Image

Quote

Pentru tine este realitate, dar daca tu esti intr-o bula de ceata, cum bine ai zis mai sus, cum iti dai seama de asta?
Deja realitatea si adevarul devin relative, se poate asa? Ce e iluzie nu e realitate iar realitatea nu e iluzie, corect?

Nu iti dai seama pentru ca realitatea a fost creata in asa maniera ca bietul de tine sa nu-ti dai seama niciodata.

Quote

Ce e iluzie nu e realitate iar realitatea nu e iluzie, corect?

Iluzia nici nu are cum sa fie realitate conform definitiei.

Quote

Percepție denaturată a lucrurilor din realitate

Quote

hwplanet, pai daca nu mai conteaza ca suntem in iluzie, ce ne mai aburesti cu filmulete, lasa oamenii in iluziile lor si ne bagam umbrela in adevar si realitate, ok?

Cine a spus ca suntem o iluzie? :lol:

Edited by hwplanet, 08 September 2018 - 19:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate