Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Prosteli marca DACIA

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#163
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

View PostDannyMC, on 20 octombrie 2018 - 12:23, said:

"biscuit"
Asta ce mai e ? ... ca se pare ca la lectia asta am lipsit :(

#164
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009
Ma refeream la rotile de rezerva inguste. Li se mai spune si biscuiti!

#165
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.12.2006

View Poststrongsss, on 13 octombrie 2018 - 17:43, said:


cam asta e situatia la toti producatorii.

sa vezi poveste la Sandero Stepway cu roata de rezerva. ambele anvelope sunt OK, doar ca sunt de marimi diferite.
masina are roti de 16 si anvelope 205/55/16 ( Continental parca, chiar nu am chef sa cobor acum sa ma uit).roata de rezerva insa, este pe 15, cu anvelope Barum 185/65/15 si scrie mare viteza maxima 85 km/h.
cat sa fie diferenta de pret (sau cat de proaste sa fie fluxurile de productie) sa nu puna roata de rezerva de aceeasi marime cu roata STAS? daca nu puneau deloc roata de rezerva si puneau un spray cu spuma, intelegeam. dar daca tot au pus-o, de ce sa nu fie 100% utila?

Roata de rezerva este pe dimensiunea cea mai mica care se monteaza pe masina respectiva. Trebuia sa va dea un kit de pana, cu ala nu mai erau dileme.

#166
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Si daca puneau pe rezerva aceeasi roata (anvelopa+janta) precum cele montate pe vehiculul livrat, se facea gaura in cer?
Inteleg sa platesti pentru asta, nu sa nu se poata.

#167
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Asta e modernismul. Presupun ca daca cumperi un bentley, aia sunt de acord să-ți satisfacă orice pretentie. Pana atunci, cat timp cumpărăm mașini de serie mare, asta e situația, la majoritatea primești ingusta sau doar kit de pana.

#168
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
As, asta e doar mentalitatea de rahat. Atita timp cit montezi pe vehicul 4 roti de un fel, nu vad impedimentul in a pune numarul 5, identic cu celelalte, la rezerva. Contra cost. Este ilogic sa nu se poata.
Iar kit de pana in ro, permite-mi sa rid una. Daca gaura e mai mare decit poate rezolva kit-ul, suni la ADAC? Ops, stai ca in ro nu avem nimic de genul...

#169
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009
Am scris pe pagina anterioara de ce roata de rezerva este 185/65/r15!

#170
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Atunci inseamna ca masina este prost proiectata.


#171
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007
sa inchidem povestea.

am primit si raspunsul de la ANPC. eu am reclamat 2 lucruri (vanzarea conditionata si pretul), ei spun ca a fost refacuta factura. Bine, nici nu aveam asteptari de la ei, nici nu credeam ca mai primesc raspunsul. intre timp am primit cartea, eliberata in august 2018, cand era valabil pretul solicitat de mine. am gasit si un document din care reiese exact cand a fost masina pe linie, 29.08.2018.
concluzia mea - masina comandata in august, fabricata in august, livrata in octombrie, cu pretul din septembrie.

Spoiler
in fine, masina e OK, are deja 2000 km, din care jumate urban jumate extraurban, cu un consum mediu de 7.7 litri/100km si o viteza medie de 37.7 km ... restul e o alta experienta trista cu un mare operator economic , care tine neaparat sa isi bata joc de clienti ...

Spoiler

Edited by strongsss, 16 November 2018 - 11:07.


#172
marianculturistul

marianculturistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 09.09.2005
Salutare, am urmatoarea situatie idioata cu Dacia: in 30 oct am ridicat un Logan de la dacoserv, cu promisiunea ca in 10 zile imi da cartea masinii. au trecut 28 zile si nu mi a dat cartea masinii! Am sunat de zeci de ori la dealer si la vocea clientului, problema este ca in 30 zile trebuie inregistrata la fisc.

Iata Raspunsul pe mail al dacoserv: "Din pacate in acest moment la RAR nu au numere de omologare nationale valide pentru vehiculele L52,B52 si K52 si in consecinta nu se pot comanda CIV-uri la RAR.
Am vorbit cu cei care se ocupa de CIV-uri si mi-au transmit ca situatia este in curs de rezolvare, dar fara vizibilitate exacta asupra datei.
Dupa deblocare vor face demersurile pentru emiterea CIV-urilor."


Ce ma sfatuiti sa fac?

Edited by marianculturistul, 28 November 2018 - 19:34.


#173
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Sa mergi in curtea lor, sa le lasi masina-n curte si cheile pe masa, si sa le zici ca astepti sa-ti crediteze contul.
Le zici ca vrei si un mic cadou, pentru ca au incercat sa-ti vanda fiare pe post de autoturism.

#174
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Strasnica rezolvare, va sosi cartea cu mult inaintea creditarii contului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate