Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Viata de apoi ,pare din ce in ce mai posibila?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
Qours

Qours

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.09.2018

View Postrosix, on 08 septembrie 2018 - 21:38, said:


Pasii sunt urmatorii - intr-o camera cat mai linistita posibil, in intuneric total sau semi-obscuritate incepi sa practici relaxare profunda. Nu trebuie sa fii foarte obosit pentru ca vei adormi. Practi, trebuie sa intri in cca. 15-30 min intr-o stare de relaxare totala in care iti golesti mintea si te concentrezi exclusiv pe anularea tuturor senzatiior fizice din membre. Adica se relaxeaza progresiv mainile, picioarele, fata, gatul, pieptul, spatele, cam tot ce constientizezi in stare de constienta.  Pentru omul neantrenat, relaxarea progresiva nu e usor de facut - ori nu reuseste sa se relaxeze, ori adoarme, ori e furat de ganduri, ori se plictiseste... ceva se intampla.   Daca totusi reusesti .. ar trebui ca in cca. 15-30 min (timpul e greu de precizat) sa nu mai simti absolut nimic din propriul corp, moment in care vei avea o senzatie de "ghost in the machine", adica ca esti un spirit inchis intr-un recipient din care trebuie sa evadezi.
Majoritatea oamenilor ajunsi la acest prag se sperie instant si se trezesc.  Daca treci de acest prag, al primei constatari a corpului inert in scurt timp constati ca iti vezi propriul corp cu ochii mintii (ca pe aia fizici ii ai inchisi) intr-un unghi de cca. 30-45 de grade fata de corp. E primul indiciciu ca incepi sa te ridici.. Apoi, dupa scurt timp, care in experienta respectiva poate parea si o ora de contemplare constati ca te afli undeva deasupra propriuluiu corp inert, undeva intre corp si tavan.
Senzatia observarii propriul corp inert de undeva de sus, e una diferita de cea subiectiva pe care o ai cand te uiti in oglinda la corpul tau. Practic, ajungi sa realizezi ca corpul tau fizic nu e cu nimic mai inzestrat pentru experienta vietii decat corpul, sa spunem, al unui caine (doar dimensiunile difera). In aceasta etapa iti privesti corpul oarecum cu mila si intelegere.
Apoi se petrece ceva straniu - capeti constiinta propriului spirit ratacitor si apar intrebarile daca merita sau nu sa te mai intorci in corp. Senzatia este una extrem de dezagreabila - in primul rand ti-e sila de propriul corp (pe care in acea stare nu-l poti evalua altfel), in al doilea rand nu gasesti motive de care sa te ancorezi pentru a te intoarce.   Asta e momentul in care actioneaza scriptul reptilian de caer vorbeam mai sus, omul se sperie si reintra in corp.

Repet ce am spus mai sus, nu recomand nimanui sa incerce - nu aveti nimic de castigat din a afla, printr-o astfel de experienta depre cate de marunta si neinsemnata este existenta materiala.

Odata reveniti in corp, cel mai probabil veti adormi. E posibil ca a doua zi, din cauza relaxarii profunde si a experietei avute, pe care nu o veti putea povesti la aproape nimeni, sa aveti o stare de semi-transa, adica sa fiti un pic absenti de la tot si de la toate, lasandu-le sa curga lin pe langa voi.

Dupa o astfel de experienta e posibil sa aveti o noua viziune asupra vietii marunte pe care o traiti in aceasta lume, precum si a ce ar trebui sa faceti ca aceasta sa nu mai fie atat de marunta.
Si acest lucru ,din punctul tau de vedere ,poate reprezenta o dovada a existentei sufletului?
VIata de apoi e posibila inseamna?

#38
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postrosix, on 08 septembrie 2018 - 21:38, said:

Repet ce am spus mai sus, nu recomand nimanui sa incerce - nu aveti nimic de castigat din a afla, printr-o astfel de experienta depre cate de marunta si neinsemnata este existenta materiala.

Eu zic ca gresesti - chiar tu mai jos dai si raspunsul:

View Postrosix, on 08 septembrie 2018 - 21:38, said:

Dupa o astfel de experienta e posibil sa aveti o noua viziune asupra vietii marunte pe care o traiti in aceasta lume, precum si a ce ar trebui sa faceti ca aceasta sa nu mai fie atat de marunta.

Sa ne gandim ce-ar insemna daca fiecare persoana ar avea o experienta de genul asta, cum s-ar schimba lumea.

#39
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostPhobos, on 09 septembrie 2018 - 08:14, said:



Eu zic ca gresesti - chiar tu mai jos dai si raspunsul:

Sa ne gandim ce-ar insemna daca fiecare persoana ar avea o experienta de genul asta, cum s-ar schimba lumea.

Cred ca n-ai inteles ce am vrut sa spun. Omul poate ajunge la astfel de insight-uri si pe alte cai decat o experienta la limita care este, repet, periculoasa.

#40
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
De putut poate... dar majoritatea nu ajung niciodata pentru ca necesita efort pe care nu vor sa-l depuna.

O experienta de genul asta te "trezeste" mai brusc. Adica da rezultate aproape garantat.

Ma rog, nu stiu ce sa zic, daca e bine sau nu. Eu as inclina sa cred ca asa, in ansamblu, ar fi bine.

#41
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostPhobos, on 08 septembrie 2018 - 09:38, said:

Mie mi se par plauzibile explicatiile astea:
Mie mi se pare un escroc ce încearcă să prostească fraierii cu alura sa de guru.
Numa tampenii spune

View Postrosix, on 08 septembrie 2018 - 18:03, said:

Pe scurt:  am incercat odata o experienta de decorporalizare (nu recomand nimanui sa incerce asa ceva).

Ideea este in felul urmator:

1.   odata iesit din corp iti constati propriul corp inert ca de mort - deci te sperii de te kkci pe tine..de propriul tau corp mort, vazut de sus.  E vorba de o frica care nu se compara cu nicio alta frica pe care o poti avea in aceasta viata.
2.   odata ce constientizezi ca esti iesit din corp, apare o dorinta abosolut stranie si inexplicabila de a NU te mai intoarce in corpul fizic, fapt care iti amplifica frica initiala ... ca te poti ridica si pa-pa, la revedere.

In urma acestei experiente, practic te intorci speriat in corpul fizic si nu mai incerci niciodata.
Și cum ai reusit, cu ciuperci halucinogene?

#42
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcirus6, on 09 septembrie 2018 - 15:47, said:

Și cum ai reusit, cu ciuperci halucinogene?

NU.. Prin exercitii de relaxare profunda.  Nu e foarte simplu pentru ca trebuie sa ajungi intr-o stare similara somnului (adica relaxare integrala a corpului fizic pana nu-l mai simti deloc) dar fara sa adormi - trebuie sa-ti pastrezi un nivel minim de constienta sa poti controla ce se intampla.   Acest nivel de constienta este greu de mentinut, pentru ca dobandesti un fel de transa hipnotica in care simtul critic este anulat context in care e mai greu sa decizi cum e mai bine - in corpul fizic sau in afara lui... E greu sa evaluezi consecinte obiective in stare de hipnoza, pentru ca iti lipsesc niste resorturi psihice pe care in stare de constienta le ai la indemana iar in transa hipnotica nu.

Pentru cine n-a practicat relaxare e un pic mai greu de anulat corpul fizic (la nivel de senzatii), dar nu imposibil... cu exercitiu si perseverenta se poate face.

#43
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postcirus6, on 09 septembrie 2018 - 15:47, said:

Mie mi se pare un escroc ce încearcă să prostească fraierii cu alura sa de guru.
Numa tampenii spune

Da, iti stiu parerile in legatura cu Sadhguru. :)

Totusi, niciodata n-ai venit doar cu argumente, doar cu "e barbos, e indian, e nespalat, vorbeste prostii". Cam atat.

#44
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View Postrosix, on 09 septembrie 2018 - 17:17, said:


Pentru cine n-a practicat relaxare e un pic mai greu de anulat corpul fizic (la nivel de senzatii), dar nu imposibil... cu exercitiu si perseverenta se poate face.


Haha, am incercat si eu metoda asta, mi-am relaxat tot corpul pana la nu mi-l mai simti deloc, dar n-am reusit sa scap de cap. Adica toata fiinta mea se retrasese in cap si n-a vrut deloc sa plece de-acolo.  :D

#45
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
S-a mai discutat chestia cu moartea, in cazuri extreme creierul secreta substante gen dopamine care pot produce halucinatii, stari de gratie cu orice manifestari psihedelice.
Daca se consuma voluntar substante din aceesi categorie poti avea trairi, halucinatii  si senzatii mai puternice decat cele de pe patul de moarte.Pot fi atat de puternice incat nu te mai trezesti ...sau poate treci in alta viata, wtf.Multi consumatori descriu ca intra in alta dimensiune dupa consum.
Probabil ca chimia asta este poarta catre alte universuri.

#46
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018
voi toti ati avea nevoie de o experienta mitica pe ciuperci. Nu veti regreta!

#47
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 16.01.2017

View Postrosix, on 09 septembrie 2018 - 17:17, said:

cu exercitiu si perseverenta se poate face.
Nu reuseste la oricine, oricat ar incerca. Nu e clar de ce, dar asta e. Daca tie ti-a iesit nu inseamna ca trbuie sa reuseasca si restul. Am un prieten practicant de arte martiale la care ii iese oricand vrea (daca are conditiile necesare pentru meditatie si izolare), dar asta nu inseamna nimic pentru restul si nu poate demonstra ca e ceva normal si pentru altii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate