Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Viata de apoi ,pare din ce in ce mai posibila?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
Qours

Qours

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.09.2018
Exista viata de apoi? Exista sufletul?
Oare ,cand plangem dupa o persoana draga la care tineam mult ,ne putem gandi ca ea exista undeva acolo sau ca a disparut complet?
Ne putem astepta la o continuare a vietii ,sau ar trebui sa ne obisnuim cu gandul ca am incetat complet din existenta cand inchidem ochii pentru ultima oara?
Oricine isi pune aceste intrebari ,majoritatea sperand la un raspuns ingaduitor cu realitate ,iar altii obisnuindu-se cu un raspuns dur si greu de acceptat.
Oricum ,voi trece direct la subiectul despre care doresc sa aud cat mai multe pareri.
Poate stiinta dovedi viata de apoi sau cel putin sa ne ofere indicii ce arata acest lucru ca fiind probabil?
Reprezinta experientele NDE (Near Death Experience / Moarte Clinica) o dovada?
O sa dau un sir de argumente explicate de oamenii de stiinta.
1. Sam Parnia ,un doctor de top a fost convins ca experientele NDE sunt o halucinatie sau un vis.
Recent ,si-a schimbat opinia in urma unui amplu studiu ce a cuprins examinarea a 2000 de pacienti. Sam Parnia crede ca constiinta continua sa existe dupa moarte.
Acesta vine cu explicatii convingatoare.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tHcZc-JJEFw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
2. Stuart Hameroff ,un cercetator american de top si Sir Roger Penrose ,profesor de matematica si fizica la Oxford ,membru al familiei regale au realizat o teorie convingatoare ,bazata pe fizica cuantica ,care spune ca constiinta nu se pierde ,si ca este stocata in celule ale creierului numite microtubule. Studiul se numeste Orch Or ,si cei doi au lucrat 20 de ani la ea.
https://www.descoper...de-renume-video
3. Robert Lanza ,un celebru medic are o teorie numita BIOCENTRISM ,ce este convingatoare.
http://www.yoda.ro/s...da-suprema.html
4. 9 argumente puternice si de necontestat precizate si explicate de Jeffrey Long
http://www.efemeride...nii-de-stiinta/
5. Undele gama.
http://www.efemeride...ta-dupa-moarte/
Acestea au fost cateva dintre cele mai populare articole de acest gen.
Care e parerea voastra?

#2
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Nu exista viata de apoi. Mori si gata.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Iar apare ABC cu qualiile sau cine era fan dr Parnaia ? Posted Image

Edited by andreic, 08 September 2018 - 00:41.


#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Dar cand apare sufletul ? La 18 ani ? La 16 ? Copil ? Nou nascut ? Embrion ? Spermatozoid ?

Nu de alta dar ca sa stim cu cine impartim eternitatea. Parca vad ca suntem aglomerati si acolo.

Edited by Paz, 08 September 2018 - 00:55.


#5
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

View PostPaz, on 08 septembrie 2018 - 00:53, said:

Dar cand apare sufletul ?
Depinde, difera de la religie la religie.

#6
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostBombalurina, on 08 septembrie 2018 - 00:54, said:

Depinde, difera de la religie la religie.
Eu sunt cam alergic la religii. Ce ma fac ? Unde mai pui ca mama era de o religie si tata de alta. Posted Image

#7
omri

omri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 22.08.2018

View PostPaz, on 08 septembrie 2018 - 00:53, said:

Dar cand apare sufletul ? La 18 ani ? La 16 ? Copil ? Nou nascut ? Embrion ? Spermatozoid ?

Nu de alta dar ca sa stim cu cine impartim eternitatea. Parca vad ca suntem aglomerati si acolo.

Pana la constiinta (care intr-adevar, evolueaza de la o etapa la alta in functie de hrana, experienta si stil de viata),   trebuie explicat conceptul de auto observabilitate,  individualitate si ce ne face sa simtim in trupul cu care ne-am nascut atunci cand interactionam cu mediul. Si apoi de ce ne-am nascut cu trupul acesta si nu cu trupul altui om sau cu trupul altei specii de animale?
Mai apoi trebuie sa explicam ce inseamna viata organica  in sine si cum a aparut si au evoluat elementele biologice din niste elemente chimice.
Si de ce a aparut viata numai   acum  3 miliard de ani si nu apar alte forme de viata microscopice constant?  Subiectul nu prea pare sa fie de domeniul biologiei, ci a mecanicii cuantice.Mai ales ca la baza universului nu stau doar electronii, protonii, neutronii si quarcii, ci si informatia.  

Probabil ca nici in urmatorii 100 de ani nu o sa aflam raspuns la asta.
Pana la urma, s-ar putea sa ne dam seama ca universul chiar e un simulator virtual.
Si noi, la randul nostru, vom dezvolta un nou univers virtual prin intermediul supercomputerelor si inteligentei artificiale.

Edited by omri, 08 September 2018 - 01:31.


#8
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Attached File  4.jpg   114.49K   2 downloads

View PostPaz, on 08 septembrie 2018 - 01:08, said:

Eu sunt cam alergic la religii. Ce ma fac ? Unde mai pui ca mama era de o religie si tata de alta. Posted Image
Poate n-ai suflet!  Posted Image

#9
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Incetezi din existenta la fel cum a fost si cand nu te-ai nascut. Orice lucru moare sau asa ar trebui chiar si tot ce exista in univers, ca mai ramane acolo amprenta ca a existat acel ceva este cu totul altceva. Constiinta exista atat timp cat existi. Cand dormi mai ai constiinta? Sunt multe aspecte de discutat dar daca exista viata de apoi nu poti afla decat cand vei trece pe partea cealalta, sau poate nu vei afla niciodata pentru ca nu mai exista nimic inafara de viata asta si tot ceea ce poti spera este ca o sa te nasti inca o data sub alta forma si o alta constiinta, ceea ce cred ca sar putea, cine decide ca tocmai tu sa fi acea constiinta cel care se naste si nu altcineva in locul tau? Practic ce defineste constiinta si nou nascutul sa se bucure de viata? De unde stim ca nu o sa ne mai nastem o data intr-un anume punct in timp chiar daca noi am mai existat? Poate ca mori dar nu inseamna ca nu vei mai exista vreodata, si daca vei mai exista vei crede ca viata ta este unica fiindca toate amintirile tale sunt sterse oarecum iar cand mai apare o ruptura in spatiu-timp atunci copilul nou nascut stie anumite locatii si isi aduce aminte ca le-a mai vizitat in trecut si aspecte dintr-o viata anterioara care nu avea de unde sa le stie, sunt destule astfel de cazuri, deci asa ar fi cel mai logic.

Edited by hwplanet, 08 September 2018 - 01:42.


#10
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Si daca ar exista sufletul, ce ar face cand dormi ? Ca nefiind material, n-ar trebui sa aiba nevoie de odihna. Si daca ar exista o alta viata, memoria noastra care exista exclusiv pe suport fizic, cum am duce-o cu noi ? Ca fara ea nu mai suntem nimic.

View PostBombalurina, on 08 septembrie 2018 - 01:37, said:

Poate n-ai suflet!  Posted Image

Cum adica ? Voi da si eu nu ? Pai nici acolo nu e justitie sociala ? Posted Image

#11
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Si daca ar exista sufletul, ce ar face cand dormi ? Ca nefiind material, n-ar trebui sa aiba nevoie de odihna. Si daca ar exista o alta viata, memoria noastra care exista exclusiv pe suport fizic, cum am duce-o cu noi ? Ca fara ea nu mai suntem nimic.

Se pierde totul. O iei de la capat de la zero, ca mai apare anumite buguri in spatiu-timp cateodata si ne dam seama de viata anterioara aia este, dar in cele mai multe cazuri nu iti aduci aminte de viata anterioara care ai avut-o. Tu mori, ceea ce ai fost ceea ce esti mori, o iei de la zero desi ma indoiesc ca ai avea aceeasi gandire/constiinta/, teoretic daca o iei de la zero ar trebui sa fi o cu totul alta persoana. Cine creeaza constiinta si ceea ce noi suntem? tu stii ca esti tu, eu stiu ca sunt eu, dar cum se intampla asta? Si copilul nou nascut? cum se creeaza constiinta? Si care este sansa sa ma mai nasc o data dar fara sa stiu ca am mai existat si de ce se intampla asta?

Edited by hwplanet, 08 September 2018 - 01:48.


#12
Qours

Qours

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.09.2018

View Posthwplanet, on 08 septembrie 2018 - 01:38, said:

Incetezi din existenta la fel cum a fost si cand nu te-ai nascut. Orice lucru moare sau asa ar trebui chiar si tot ce exista in univers, ca mai ramane acolo amprenta ca a existat acel ceva este cu totul altceva. Constiinta exista atat timp cat existi. Cand dormi mai ai constiinta? Sunt multe aspecte de discutat dar daca exista viata de apoi nu poti afla decat cand vei trece pe partea cealalta, sau poate nu vei afla niciodata pentru ca nu mai exista nimic inafara de viata asta si tot ceea ce poti spera este ca o sa te nasti inca o data sub alta forma si o alta constiinta, ceea ce cred ca sar putea, cine decide ca tocmai tu sa fi acea constiinta cel care se naste si nu altcineva in locul tau? Practic ce defineste constiinta si nou nascutul sa se bucure de viata? De unde stim ca nu o sa ne mai nastem o data intr-un anume punct in timp chiar daca noi am mai existat? Poate ca mori dar nu inseamna ca nu vei mai exista vreodata, si daca vei mai exista vei crede ca viata ta este unica fiindca toate amintirile tale sunt sterse oarecum iar cand mai apare o ruptura in spatiu-timp atunci copilul nou nascut stie anumite locatii si isi aduce aminte ca le-a mai vizitat in trecut si aspecte dintr-o viata anterioara care nu avea de unde sa le stie, sunt destule astfel de cazuri, deci asa ar fi cel mai logic.
Posibil sa incalc putin masura bunului simt.
Ati incercat cel putin sa intelegeti argumentele PRO acestei posibilitati?
Iar cel mai comun raspuns la de ce sufletul doarme cu trupul este acela ca sufletul e limitat de trup.
Adaug ,unele victime ale mortilor clinice au fost persoane nevazatoare ,care au sustinut ca au putut vedea pentru prima data cand s-au desprins de trup. Astea nu sunt minciuni ,sunt scrise in raporatele medicale ,studiate cu atentie.
O sa reformulez un exemplu anterior :
Conduci o masina ,consideri ca masina e corpul si tu constiinta/sufletul sau cum o numesti. Masina daca i se strica motorul nu se mai poate deplasa ,dar tu poti cobori din ea si sa te deplasezi.
De asemenea sunt si momente cand sufletul poate ,in timpul somnului sa scape oarecum de limitarea trupului ,de exemplu ti s-a intamplat sa visezi ,si sa fii constient de faptul ca visezi ,si ca corpul tau adevarat se afla in lumea materialista? Mie da ,visul era plin de realitate ,culoare ,sunet si viata. Ma simteam viu in vis ,ma simteam constient de faptul ca sunt in alt taram ,deplasat din cel materialist.
Ceea ce am zis e destul de rational ,sustinut si de filozofi.

#13
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

De asemenea sunt si momente cand sufletul poate ,in timpul somnului sa scape oarecum de limitarea trupului ,de exemplu ti s-a intamplat sa visezi ,si sa fii constient de faptul ca visezi ,si ca corpul tau adevarat se afla in lumea materialista? Mie da ,visul era plin de realitate ,culoare ,sunet si viata. Ma simteam viu in vis ,ma simteam constient de faptul ca sunt in alt taram ,deplasat din cel materialist.
Ceea ce am zis e destul de rational ,sustinut si de filozofi.

Da, fiindca atunci cand dormi te odihnesti si constiinta ta se duce prin univers. Si e normal ca te simteai constient ca te afli in alta parte, atata timp cat tu existai in lumea reala, daca venea cineva si te ucidea in somn in timp ce visai, ce se intampla?

Quote

Posibil sa incalc putin masura bunului simt.
Ati incercat cel putin sa intelegeti argumentele PRO acestei posibilitati?
Iar cel mai comun raspuns la de ce sufletul doarme cu trupul este acela ca sufletul e limitat de trup.
Adaug ,unele victime ale mortilor clinice au fost persoane nevazatoare ,care au sustinut ca au putut vedea pentru prima data cand s-au desprins de trup

Nu prea cred. Incearca sa-i faci ceva trupului tau, sa vedem daca si constiinta ta o ia razna. Incearca sa iei niste droguri... de ce atunci cand faci ceva rau afecteaza si sufletul (cum il numesti tu) si nu doar trupul? Deciziile care le iei ce mananci,ce bei, iti afecteaza constiinta (sufletul) cele mai dese boli ar fi schizofrenia, si mai sunt si altele, deci sufletul functioneaza cu trupul, iar sufletul fara trup nu cred ca ar avea cum sa existe, sa mai fie si schizofrenic cand se desparte de trup ce se intampla cu el?

Edited by hwplanet, 08 September 2018 - 02:42.


#14
Qours

Qours

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.09.2018

View Posthwplanet, on 08 septembrie 2018 - 02:38, said:

Am venit aici sa ascult pareri. Nu ma voi chinui sa explic mai mult ,deoarece asa va duce doar la cearta si jigniri ,dar fac o excpetie si te anunt ca la a doua intrebare ti-am raspuns deja ,sufletul e limitat de corp.
Pune acelasi soft pe un calculator cu componente slabe si pe altul cu componente puternice. Rapiditatea cu care opereaza,in unele cazuri , interfata programului difera.,avand limitari impuse de unitatea centrala formata din componente mai bune sau mai slabe (ce simbolizeaza trupul).
Revin cu acelasi sfat ,incearca sa intelegi si partea plina a paharului ,nu doar volumul liber ,si poti incepe prin a arunca o privire asupra ceea ce am descris sus de tot ,pana la urma ,comparativ cu filosofia asta din ultimele 2-3 comentarii ,e stiinta.

Apropo ,frumos acel citat ,mai multi ar trebui sa tina seama de el Posted Image

Edited by Qours, 08 September 2018 - 03:07.


#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostQours, on 08 septembrie 2018 - 00:20, said:

Exista viata de apoi? Exista sufletul?
Oare ,cand plangem dupa o persoana draga la care tineam mult ,ne putem gandi ca ea exista undeva acolo sau ca a disparut complet?

Cand plangem o persoana draga nu numai ca nu ajutam cu nimic sufletul mortului dar ne plangem, practic, noua de mila, celor ramasi in viata ("Cui ne lasi?")
In rest, cei enumerati fac parte din noua masonerie new-age care incearca sa propage niste idei paralele cu existenta mizera si lipsita de repere pe care o ducem cu totii in statul capitalist.
Binenteles ca oamenii sunt in cautare de astfel de iluzii care sa-i motiveze ca exista ceva dupa rahatul pe care il traiesc in prezent.

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Înapoi la trupurile voastre răzlețite! - o carte pe care trebuie sa o citeasca orice cautator de viata de apoi, ca sa inteleaga cat de hazliu poate fi conceptul :D

#17
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
eu insumi si personal, Posted Image cred ca (virgula) constiinta de sine, este un blestem ! ...
asa cum cred in Creator si Creatie ! ... si ca ADN-ul nu este altceva decat un super software ! ...
activat de "procesorul" care este creierul si "RAM memory" care este cortexul cerebral si maduva spinarii ! ...
cat priveste sufletul, cred exista doar la persoane OK ! ... (aici intelege fiecare cat il duce capu' !)
delatfel, unii ii spun karma !

Edited by realduc, 08 September 2018 - 07:53.


#18
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postrealduc, on 08 septembrie 2018 - 07:47, said:

cat priveste sufletul, cred exista doar la persoane OK !
Da, exista oameni al caror corp traieste foarte bine dar in interior sunt morti demult. Italienii le zic "morti dentro".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate