Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Routare clasa ip RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dhJaffa

dhJaffa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.09.2018
Salutare! Am si eu urmatoarea problema, relative simpla dar inca nu am reusit sa-I dau de cap:
Se da un CentOS 7, pe placa de retea fizica setat un IP static de la RDS de forma 5.2.xxx.yyy, subnet 255.255.248.0 si gateway 5.2.zzz.1. Am luat tot de la RDS un subnet de forma 82.77.aaa.bbb/29 ce mi s-a transmis ca e rutat prin ip-ul direct conectat 5.2.xxx.yyy. Pe respectivul sistem am trei masini virtuale carora vreau sa le aloc cate un ip din clasa de 8 ip-uri mentionata mai sus.
Care e cea mai buna metodaprin care sa fac asta? Cum ar trebui sa-mi arate partea de routare?
Multumesc!

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai ce sistem de virtualizare folosesti in primul rand? Ca VMWare de exemplu are niste chestii care iti permit sa faci ce vrei tu. VBox nu stiu sigur, iar HyperV nici atat dar cred ca stie. Placile virtuale trebuie sa fie bridge ca sa poti aloca IP din reteaua fizica. Pe placa pui primul IP din subnet si in jucaria de virtualizare poti declara o retea noua in care sa adaugi subnetul de la RDS.

Adica pe placa fizica din masina adaugi o subinterfata, pe acea subinterfata pui primul IP din subnet.

#3
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View PostdhJaffa, on 07 septembrie 2018 - 12:31, said:

Salutare! Am si eu urmatoarea problema, relative simpla dar inca nu am reusit sa-I dau de cap:
Se da un CentOS 7, pe placa de retea fizica setat un IP static de la RDS de forma 5.2.xxx.yyy, subnet 255.255.248.0 si gateway 5.2.zzz.1. Am luat tot de la RDS un subnet de forma 82.77.aaa.bbb/29 ce mi s-a transmis ca e rutat prin ip-ul direct conectat 5.2.xxx.yyy. Pe respectivul sistem am trei masini virtuale carora vreau sa le aloc cate un ip din clasa de 8 ip-uri mentionata mai sus.
Care e cea mai buna metodaprin care sa fac asta? Cum ar trebui sa-mi arate partea de routare?
Multumesc!
In primul rand trebuie sa activezi rutarea in CentOS. In al doilea rand, sa definesti o interfata virtuala pe CentOS care are sa aiba un ip din 82.77.aaa.bbb/29 si sa faci bridge(sau sa le pui in acelasi SW virtual) de pe interfetele de pe VM-uri cu aceasta interfata iar pe VM-uri sa definesti ca GW, IP-ul definit pe interfata virtuala

Cand instalezi VMWare player, se creeaza de la sine o interfata virtuala, din cate stiu

#4
dhJaffa

dhJaffa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.09.2018
Am sa incerc o abordare diferita. Cu partea de virtualizare o sa ma descurc deci o scoatem din discutie. Routarea e cea care imi da batai de cap.
Respectivul sistem are 2 placi de retea. Pe eth0 am bagat direct cablul de la RDS si am setat ip-ul 5.2.xxx.yyy. Pe eth1 am pus primul ip din 82.77.aaa.bbb cu gateway 5.2.xxx.yyy si I-am dat o ruta catre prima interfata. Din eth1 m-am dus cu un cablu intr-un switch in care am mai bagat si un sistem cu windows pe care am setat un alt ip din 82.77.aaa.bbb/29 cu gateway 5.2.xxx.yyy.
Dar, ceva din toata constructia mea e gresit. De pe sistemul cu windows pot da ping in orice ip fie ca e de pe sistemul cu CentOS fie ca e de-aiurea (ex: 8.8.8.8). Ce nu merge e ping-ul spre nume de domenii (ex: google.com) si implicit nici nu am acces in internet.
Unde gresesc? E o problema de firewall? Setari legate de DNS?

#5
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Cum ai configurat DNS-ul pentru sistemele conectate la switch? Ai setat manual 8.8.8.8 sau alt server de DNS pe fiecare host, că văd că ai pus IP static?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostdhJaffa, on 15 septembrie 2018 - 18:54, said:

am setat ip-ul 5.2.xxx.yyy. Pe eth1 am pus primul ip din 82.77.aaa.bbb cu gateway 5.2.xxx.yyy
Ti-ai raspuns singur la intrebare. De unde al cu coada sa stie 82/29 de 5/24 sau cat e? Logic ca nu functioneaza. eth1 nu are default GW punct.

View PostdhJaffa, on 15 septembrie 2018 - 18:54, said:

un sistem cu windows pe care am setat un alt ip din 82.77.aaa.bbb/29 cu gateway 5.2.xxx.yyy.
Valeu nu doar ca ai facut-o odata dar te-ai ambitionat sa o faci si a doua oara. I-a pune ca si GW pe ferestre primul IP din subnet, ala de l-ai pus pe eth1.

View Posttavitu, on 15 septembrie 2018 - 19:14, said:

Cum ai configurat DNS-ul pentru sistemele conectate la switch? Ai setat manual 8.8.8.8 sau alt server de DNS pe fiecare host, că văd că ai pus IP static?
N-are treaba cu DNS-ul in conditiile in care in clipa de  fata traficul lui se duce fix in Null0.

#7
dhJaffa

dhJaffa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.09.2018
Kagaroth, multumesc de sfaturi si le-am aplicat intocmai. Dar... fara succes. De pe sistemul cu windows pot da ping in orice ip, pot da ping in ip-ul lui de oriunde, dar nu pot da ping in nume de domenii. In /etc/resolv.conf am puse nameserverele de la RDS 213.154.124.1 si 193.231.252.1

Edited by dhJaffa, 20 September 2018 - 14:18.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai pune si pe client DNS-urile ca fara ele nu iti functioneaza,

#9
dhJaffa

dhJaffa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.09.2018
Is puse, aceleasi mentionate anterior.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Hmmm... ipconfig /flusdns pe ferestre si vezi dupa aia. Daca ai conectivitate IP trebuie sa functioneze. Aici ai doar problema de cache DNS. Ai ceva reguli in iptables pe masina cu GNU/Linux? Permiti 53/UDP? Sa nu il tai pe undeva. TTL? Sa nu modifici TTL si sa fie dropate pachetele pe traseu ca expira TTL-ul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate