Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nokia 9

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#37
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
4 sau 6 Gb RAM (nu-i problema ca nici Pixel 3 XL nu are mai mult).
Snapdragon 845 sau 855 (iar nu e problema, 845 bate orice reclama chinezista).
Procesor grafic Adreno 630.
Senzor de amprenta (probabil) in display.

#38
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Peste 4 zile va fi prezentat Nokia 9 PureView.
Zvonuri: camera de 10 ori mai luminoasa pe timp de noapte fata de orice smartphone!
   "Das Nokia 9 soll den Beinamen „PureView“ tragen (auch wenn das nur ein Codename sein könnte). Damit tritt es ein schweres Erbe an. Unter Windows Phone waren Lumias mit dem „PureView“-Branding absolute Kameramonster."

'Om trai si 'om vedea.

Attached Files


Edited by breitner, 19 February 2019 - 14:50.


#39
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
[ https://pbs.twimg.com/media/Dz2mKbuWoAEhsSt.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://pbs.twimg.com/media/Dz2mLJrXQAEJbCW.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://pbs.twimg.com/media/Dz2mM78X0AASOMO.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://pbs.twimg.com/media/Dz2mN7vXQAACrsZ.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sursa.

#40
holymoses

holymoses

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 07.01.2019
arata misto.

cam panarama caracatita aia de camere pe spate, da' pzm.

#41
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Prezentare oficiala duminica 24 febr, (MWC Barcelona).
Livestream pe pagina oficiala de facebook.

Attached Files


Edited by breitner, 22 February 2019 - 16:41.


#42
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
A aparut.

Cele 5 camere au aceeasi focala, care incadreaza ca un 28mm de FF35.
Doua sunt RGB si 3 BW, plus una pt TOF, si lucreaza simultan, facand stacking, uneori chiar si cu mai multe cadre de la camere, si reusind sa obtina astfel un DR de 12,4 EV, o performanta extraordinara ca sa nu zic socanta.

Asteptam sa vedem totusi si mai multe focale la alte modele.

Poate sa puna 5 camere la fiecare focala daca asta rezolva DR-ul, dar asta inmultit cu focalele diferite.

Eu as vrea echivalent de FF35:
-ultrawide 15mm
-ultrawide 20mm
- ultrawide 24mm
- wide 30mm
- wide 35mm
- wide-normal 39mm
- ulranormal 43mm
- normal std. 55mm
- short tele 90mm
- tele 135mm
etc. pana la 2400mm, chit ca probabil peste echivalent de 90mm au nevoie de constructie periscopica ca sa incapa in smartphone, si chiar si pt 90 nu au cum fara periscop decat folosind senzori foarte mici.
Chiar si pana la 90 inclusiv sunt deja 9 focale, si sincer nu as renunta la unele din ele, si asa ar mai fi 12-13-14-25-26-27-28-29-31 -50-60-70-77-85 la care trebuie sa renunt fara zoom, plus toate teleurile de la 135 la 2400.
9 x 5 = 45 de camere, si asta fara teleuri medii si lungi...

Era a uit, Nokia 9 are camere de 12 MP.
E bun pt A4 @ 300 DPI cu ceva triming, poate si 360 DPI daca nu trimuiesti prea mult.

Pana la 101 sau chiar 150 MP cat au camerele FF645 de cativa ani, care au si DR de 16 EV pe 16 bit, mai e cale lunga.
Dar cum phableturle cresc de la o luna la alta, pana la urma poate o sa puna 15000 de camere pe spate si rezolva toate problemele...

Edited by loock, 24 February 2019 - 18:59.


#43
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 18.10.2007
Intrebare: bateria nu e prea mica?

#44
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
https://youtu.be/nRNgsannOCU?t=5

#45
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Asteptarile erau pentru mai multe distante focale, asa nu este un telefon prea atractiv, tinand seama si de pret ... partea buna este ca nu mai "trebuie" sa schimb telefonul acum ;)

#46
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
Eu nu ma asteptam sa aiba focale diferite, ci banuiam deja de cand se vorbea ca folosesc tehnologia Light ca va fi vorba de aceeasi focala. Chestia cu focale diferite e o porcarie de fapt, pentru ca alea cu focale mari au senzori foarte mici (excludem astea cu "periscop"), deci n-ai facut nimic (e ca si cum ai face crop pe un senzor mai mare).

In plus informatia totala capturata e 12 MP x 5 = 60 MP, deci ar trebui sa poata face ceva crop-zoom (2x) si inca sa arate decent la 12 MP. Faptul ca are trei senzori monocromi, fara filtru Bayer, face senzorii de 2.9 ori mai sensibili, iar informatia cumulata din mai multi senzori inseamna o crestere semnificativa a calitatii fata de un singur senzor tipic (cum zic si ei in reclama, o sensibilitate de 10 ori mai buna, asta e avantajul celor 5 camere din care 3 monocrome). Partea cu refocalizarea dupa ce ai facut poza (daca salvezi RAW) e interesanta, dar pana la urma e facuta tot din software, doar ca are un depth sensor (TOF) care ii da informatiile (cica 1200 de nivele de adancime pe primii 40 de metri). Nu sunt convins ca pot face treaba profi pe partea de DOF/refocus, am vazut un exemplu cu camera cu soft pre-productie si am vazut niste erori in momentul in care se adauga "blur" in background, dar teoretic capteaza mai multa informatie utila ca sa poata face treaba mai buna decat concurenta si pe partea asta (pana acum blur-ul pus din software era jalnic la telefoane, ma refer la ce fac flagshipurile Samsung/Apple/Huawei)

Alta plangere (tot pe soft pre-productie) e ca daca pozezi RAW (cu captare completa a informatiei de adancime/etc) prelucrarea unei poze poate dura si 10 secunde.

Asteptarile mele sunt ca va avea calitate foto foarte ok (desi vorbim de senzori de 1/2.9", compenseaza prin faptul ca sunt 5 senzori din care 3 capteaza de aproape 3 ori mai multa lumina), undeva pe la calitatea senzorilor de 1", adica ma astept ca ISO 1600 sa arate inca destul de bine. Insa la video nu va straluci, pentru ca foarte probabil nu va putea folosi smecheriile astea si sa cumuleze informatia celor 5 senzori (cam asta reiese si din ce zice Nokia pana acum, ca la video nu vine cu nimic special), ci un singur senzor, iar la 1/2.9" nu poate avea calitate grozava. Nici frame-rate-ul nu e grozav pentru standardele actuale, 4K/30 fps am si eu pe telefonul de acum 3 ani (si nu are nici stabilizare optica se pare, cum am pe actualul telefon). Dezavantajul va fi ca daca vei dori sa poti re-focaliza/controla mai multe chestii dupa efectuarea pozei, va fi lenta (si RAW-urile alea vor fi si foarte mari).

Parerea mea e ca ar fi trebuit sa-i puna un buton dedicat pentru foto (cu 2 faze - focalizare/declansare), e pacat sa faci o astfel de camera si sa nu-i pui asa ceva (eu am avut pe ultimele 3 telefoane, Nokia N8, Nokia 808, Lumia 950). De lipsa jack nu o sa ma plang, asa e moda acum, desi mi-ar fi placut sa aiba. E bine ca suporta micro SD de 512 GB, 128 GB i-as termina rapid Posted Image (am 160 GB acum pe 950, dar nu pozez RAW).

Pretul e bun, motivul pretului "mic" (pentru un flagship) e probabil faptul ca urmeaza prin toamna o versiune cu noul procesor 855 si 5G (si posibil alte mici imbunatatiri).

Daca modul video nu e mult mai slab decat ce am acum pe Lumia 950 (senzor mai mare, OIS), as putea fi interesat ... pe partea foto ar trebui sa fie totusi semnificativ mai buna. Astept sa vad niste teste/poze la rezolutie maxima ...

Edited by utopium, 24 February 2019 - 20:51.


#47
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Momentan nu ma pronunt dar parca pozele de prezentare au foarte mult zgomot. Sper sa se imbunatateasca calitatea pozelor in urmatoarele update-uri.

#48
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
Dimpotriva, eu zic ca au suspect de putin zgomot :)

#49
olyghinea

olyghinea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 19.02.2015
Chiar sunt curios ce poze vor iesi din multitudinea de camere foto

#50
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
https://youtu.be/o8ANVFZxSNA?t=114

Dupa minutul 2 (inainte "poezie").

#51
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Chiar daca scrie ZEISS pe o gramada de telefoane actuale, lentilele nu sunt fabricate de ei!
["Stammen die Linsen des Nokia 9 PureView von ZEISS?

Bei dieser Frage fiel die Antwort sehr detailliert aus. Kurz: Nein, die Linsen des Nokia 9 PureView werden nicht von ZEISS gefertigt. Dass es sich allerdings nur um „Branding“ handele, wollte der Mann von ZEISS auch nicht stehen lassen.
Keine Smartphonekamera werde heutzutage im Alleingang gefertigt. Die Hersteller von Linsen, Modulen und der Software müssen allerdings angeleitet werden. Dies war auch der Fall in der Fertigung des Nokia 9 PureView."]

In rest camera se prezinta foarte bine (are si RAW).
https://www.amazon.d...&language=de_DE

#52
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
las si eu asta aici
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8E5I1d-aGtc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postbreitner, on 26 februarie 2019 - 14:07, said:

Chiar daca scrie ZEISS pe o gramada de telefoane actuale, lentilele nu sunt fabricate de ei!
["Stammen die Linsen des Nokia 9 PureView von ZEISS?

Bei dieser Frage fiel die Antwort sehr detailliert aus. Kurz: Nein, die Linsen des Nokia 9 PureView werden nicht von ZEISS gefertigt. Dass es sich allerdings nur um „Branding“ handele, wollte der Mann von ZEISS auch nicht stehen lassen.
Keine Smartphonekamera werde heutzutage im Alleingang gefertigt. Die Hersteller von Linsen, Modulen und der Software müssen allerdings angeleitet werden. Dies war auch der Fall in der Fertigung des Nokia 9 PureView."]

In rest camera se prezinta foarte bine (are si RAW).
https://www.amazon.d...&language=de_DE

Pe scurt: Zeiss doar le-au dat consultanta (poate sunt facute la IOR (Valdada Optics)).
La fel e si cu Leica & Huawei (Leica nici macar nu fabrica lentile (sunt facute pe undeva in Asia cele de la huawei)).

#54
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005

View Postedri, on 24 februarie 2019 - 20:06, said:

Asteptarile erau pentru mai multe distante focale, asa nu este un telefon prea atractiv, tinand seama si de pret ... partea buna este ca nu mai "trebuie" sa schimb telefonul acum ;)

Mie mi se pare mai ok așa, pentru că e mai folositor intervalul dinamic ridicat decât focalele alea pe care le folosești rar

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate