Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Adjudecare imobil (teren intravilan)

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
cr1s71_13

cr1s71_13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 15.09.2007
Salut,

    Am castigat o licitatie pentru un teren intravilan pe data de 12.08.2018 iar pe 23.08.2018 am virat restul banior.
    Imi puteti spune, va rog ce pasi mai trebuiesc urmati pentru a fi proprietarul de drept al imobilului?
    Din cate am inteles, trebuie sa platesc ~0.015% din valoarea terenului pentru intabulare si sa astept eliberarea actului de adjudecare. Ce urmeaza din acest pas nu imi este clar: ce inseamna "la cererea adjudecatarului, acesta va fi pus în posesia imobilului adjudecat de către executor" ? Este necesar si in cazul meu fiind vorba de un teren? Daca da, aceasta operatiune se plateste separat (pe langa taxa de intabulare)?

Quote

Prin adjudecarea imobilului adjudecatarul devine proprietar. De la această dată, adjudecatarul are dreptul la fructe și venituri, datorează dobânzile până la plata integrală a prețului și suportă toate sarcinile imobilului.
Prin intabulare, adjudecatarul dobândește dreptul de a dispune de imobilul cumpărat, potrivit regulilor de carte funciară.
De la data intabulării, imobilul rămâne liber de orice ipoteci sau alte sarcini privind garantarea drepturilor de creanță, creditorii putându-și realiza aceste drepturi numai din prețul obținut. Dacă prețul de adjudecare se plătește în rate, sarcinile se sting la plata ultimei rate.
Totodată, la cererea adjudecatarului, acesta va fi pus în posesia imobilului adjudecat de către executor.
Dacă partea obligată să evacueze ori să predea un imobil nu își îndeplinește această obligație în termen de 8 zile de la comunicarea încheierii de încuviințare a executării, ea va fi îndepărtată prin executare silită, iar imobilul va fi predat celui îndreptățit.

sursa: http://otpfactoring....ecutare-silita/

Multumesc,
Cristian C

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Posesia e unul din atributele proprietatii. In cazul tau, daca terenul nu e ocupat sau ingradit in vreun fel, nu ai nevoie de executor ca sa preiei posesia imobilului.
Daca era vorba de un apartament, sa zicem, executorul este reprezentantul fortei judecatoresti insarcinat sa ia bunul din posesia debitorului si sa ti-l predea. In practica, asta poate insemna de la a sparge incuietoarea ca sa iti permita sa ti-o instalezi pe a ta, pana la a evacua eventuale persoane si bunuri ce ti-ar impiedica folosinta netulburata.

#3
cr1s71_13

cr1s71_13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 15.09.2007
Multumesc frumos, sebulbus!
In cazul meu, terenul nu este ingradit. Daca totusi era, se complicau lucrurile?

Thanks,
Cristian C

Edited by cr1s71_13, 06 September 2018 - 20:47.


#4
marin_ion

marin_ion

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.09.2018
Dacă era îngrădit și nu puteai intra, te duceai cu executorul, eventual cu 2 polițiști de la secția de poliție din zonă care sunt obligați să vină ca autoritate a statului fiincă ei trag prin forță dacă e cazul afară pe cel de pe teren (dacă era cazul) nu trage executorul de ăla și intrai în ordinea executor, poliție și tu după care făcea executorul 2 procese verbale de executare și unul ți-l dădea ție iar pe celălalt îl lua el iar tu din acel moment nu mai aveai treabă cu cel de la care ai luat terenul. Mai era nevoie de un lăcătuș care să deschidă prin spargerea încuietorii poarta dacă era o poartă mare din fier forjat și nu se putea deschide altfel sau să taie lanțul dacă era legată poarta. Executorul și cu tine nu pune-ți mâna pe nimic să rupe-ți sau să scoate-ți cu forța pe cineva, face poliția și lăcătușul.

La fel este și în cazul apartamentelor luate la executare când faci evacuarea celor executați care nu vor să plece.

Edited by marinMembruAnonim, 06 September 2018 - 22:44.


#5
marin_ion

marin_ion

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.09.2018
Să corecteze un moderator cuvintele - pune-ți mâna pe nimic să rupe-ți sau să scoate-ți - că m-am grăbit când am scris.

#6
Cristiann70

Cristiann70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.03.2018
Astepti actul de adjudecare de la executor si mergi la cadastru, intabulare  pe numele tau ,mergi la primarie te inscrii ca esti proprietar pentru impozit  .Daca este liber ,esti proprietar direct fara alte probleme .

Edited by Cristiann70, 07 September 2018 - 09:55.


#7
cr1s71

cr1s71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.02.2008
Va multumesc frumos pentru ajutor! Softpedia are cu siguranta cea mai faina comunitate.
Referitor la actul de adjudecare, in cat timp se elibereaza, de obicei?
Au trecut 15 zile de cand am efectuat integral plata si vreo 20-25 de la licitatie, iar executorul nu m-a contactat (asa a ramas ultima oara, ca ma suna el).

Multumesc,
Cristi

Va multumesc frumos pentru ajutor! Softpedia are cu siguranta cea mai faina comunitate.
Referitor la actul de adjudecare, in cat timp se elibereaza, de obicei?
Au trecut 15 zile de cand am efectuat integral plata si vreo 20-25 de la licitatie, iar executorul nu m-a contactat (asa a ramas ultima oara, ca ma suna el).

Multumesc,
Cristi

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate