Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Primul lift spatial - teste

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postirulan_corrino, on 06 septembrie 2018 - 19:26, said:

Adică vor întinde de la pământ până în spațiu 35.000 km de cablu ?
Și de ce îl agață ca să stea drept și să susțină și liftul și propria greutate ?
Un corp aflat la capat. Apropo esti sigur de cifre ?

Edited by andreic, 06 September 2018 - 20:56.


#20
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Caca maca, credeam cã e vb de ceva nou, un alt principiu, articolul e vag.
Așa e o aiurealã,cine știe ce a înțeles vreun jurnalist tembel și habarnist.

View Postandreic, on 06 septembrie 2018 - 20:54, said:


Apropo esti sigur de cifre ?

Aia e altitudinea relativã a unei orbite geostaționare. Mã rog, plus câteva sute de km, 786 la nivelul ecuatorului, nu știu la al Japoniei.
Cu ce zici cã am greșit ?

#21
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View PostPaz, on 06 septembrie 2018 - 20:48, said:

Daca ne prinde karax cu topicul asta ne rupe urechile la toti. Si ne si spune la ai batrani...
Cand am intrat pe topicul asta, eram sigur ca e deschis de el. Se pare ca mai sunt si alti "inteligenti"...

#22
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

Quote

Primul lift spatial - teste

asta ar fi cel mai important pas facut de omenire vreodata insa .........

se vor face teste ..... vor esua si cam atat

Edited by hightech-sys, 06 September 2018 - 21:34.


#23
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008
Tehnologia este postulata si descrisa aproape in amanunt in "Razboiul batranilor" de John Scalzi! Citeste si te vei lamuri!
https://ro.wikipedia...ul_bătrânilor

#24
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Cei dezamagiti de stadiul lucrarii, poate ar fi bine sa intelegeti de ce titlul topicului cuprinde cuvintele "primul" si "teste"

Iata ce inseamna momentan testele:

In the experiment, two ultra-small cubic satellites, which were developed by Shizuoka University Faculty of Engineering, will be used. Each satellite measures 10 centimeters each side, and a roughly 10-meter-long steel cable will be employed to connect the twin satellites. The pair of satellites will be released from the International Space Station (ISS), and a container acting like an elevator car will be moved on a cable connecting the satellites using a motor. A camera attached to the satellites will record the movements of the container in space.  help

View PostOnan_Barbaru, on 06 septembrie 2018 - 21:10, said:

Cand am intrat pe topicul asta, eram sigur ca e deschis de el. Se pare ca mai sunt si alti "inteligenti"...
Iesi din varianta de mobil (sper ca esti pe ea) si citeste semnatura mea... Cam pe unde crezi ca te incadrezi tu cu comentariul tau? Intrebare retorica!

#25
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
pt ca e vb de japonezi sa dam totusi o mica sansa proiectului ........ una minuscula

Edited by hightech-sys, 06 September 2018 - 21:48.


#26
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postspinname, on 06 septembrie 2018 - 21:41, said:

Iesi din varianta de mobil (sper ca esti pe ea) si citeste semnatura mea... Cam pe unde crezi ca te incadrezi tu cu comentariul tau? Intrebare retorica!
Nu o lua ca o jignire. Lumea mai glumeste.

#27
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

View Postirulan_corrino, on 06 septembrie 2018 - 21:07, said:



Aia e altitudinea relativã a unei orbite geostaționare. Mã rog, plus câteva sute de km, 786 la nivelul ecuatorului, nu știu la al Japoniei.
Cu ce zici cã am greșit ?

ISS nu se aflã pe o orbitã geostaționarã, cum bine ai spus și tu la început. Se aflã la vreo 400 km de Pãmânt.
Cred cã acel lift sau cablu nu duce la stație efectiv, e imposibil și o prostie, ci doar plaseazã încãrcãtura pe orbitã urmând ca ea sã fie preluatã cumva ulterior pe stație. Altfel nu-mi explic.

Edited by caiuscorneliu, 07 September 2018 - 00:52.


#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postirulan_corrino, on 06 septembrie 2018 - 21:07, said:

Aia e altitudinea relativă a unei orbite geostaționare. Mă rog, plus câteva sute de km, 786 la nivelul ecuatorului, nu știu la al Japoniei.
Cu ce zici că am greșit ?
Pai da, nu are legatura cu subiectul.

#29
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
E o chestie aici, nu prea adnca.

Microsatelitii aceia, din seria Cube Sat, facuti in serie (structura si ceva echipament de baza) si sunt apoi echipati cu tot felul de aparate inauntru.
E o moda acum, care mai de care universitate, institut tehnologic, colegiu sau grup sa faca un asfel de satelit, sponsorizati de diferite companii. S-au lansat foarte multi pana acum.

Partea cea mai grea, dat fiind dimensiunile minuscule, cat un grapefruit, este sa gasesti ce sa faci cu acel satelit sau structura mai bine zis. Ce sa pui inauntru, ce sa faca, daca se poate ceva altfel decat au facut altii inainte, altfel decat niste emisii radio, ceva poze, ceva masuratori de ambient.
Hopa , idea cu firul minune, care la aceasta scara indiferent cum va functiona nu va arata nimic semnificativ, dar de pe urma caruia se poate bifa experimentul, se va putea scrie o carte groasa si articole stralucite. Banii nu sunt aruncati, pentru ca tinerii care participa la actiuni din astea capata ceva experienta practica, vitala de altfel.

Deci putem sa ne asteptam si la alte nazbatii cu acesti mici sateliti si poate ca odata si odata va fi si ceva chiar important.

#30
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Colegilor, sa ne înțelegem.
Eu nu am o calificare in vreun domeniu realist, totusi am fost la un liceu rezonabil, la o clasã de mate fizicã. Și n am fost deloc prostul clasei.
Cã am trecut la dușman dupã liceu e treaba mea. :)
Ce lift ? Agãțat de ce ? De un satelit pus și mai sus de altitudinea celor geostaționari incât sã și tragã el de cablul ãla ?
Or fi cabluri care sa suporte acea tensiune, n am auzit de așa ceva în practicã, fara nanotubes, cã alea sunt t un vis
Dacã îmi spune cineva cã sunt prost și îmi explicã și de ce și sã mi vãd de ale mele, jos pãlãria. Nu comentez.
Momentan eu nu îmi pot imagina cum ar funcționa acest lift.

Eh, cã a postat @Rose.

Da, douã guguloaie legate cu un fir pe care sa le miste un motoraș pe un cablu atașat de SSI e ceva credibil și acceptabil.

Nu mai avea titlul același impact. Liftul spațial !!!

Edited by irulan_corrino, 07 September 2018 - 02:42.


#31
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
ca de obicei, un articol idiot care nu are nici o legatura cu realitatea iar credulii incep sa il comenteze....
Pentru cine vrea sa vada despre ce e de fapt vorba, vedeti aici:
https://mainichi.jp/...00m/0na/005000c

E vorba de un experiment cu un cablu in lungime de 10m ce conecteaza doi "sateliti" cu latura de 10cm ce vor fi lansati de pe ISS si pe care se va deplasa un elevator minuscul cu ajutorul unui motor....

#32
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 15.01.2017

View Postzoom0mooz, on 07 septembrie 2018 - 02:35, said:

ca de obicei, un articol idiot care nu are nici o legatura cu realitatea iar credulii incep sa il comenteze....
Pentru cine vrea sa vada despre ce e de fapt vorba, vedeti aici:
https://mainichi.jp/...00m/0na/005000c

E vorba de un experiment cu un cablu in lungime de 10m ce conecteaza doi "sateliti" cu latura de 10cm ce vor fi lansati de pe ISS si pe care se va deplasa un elevator minuscul cu ajutorul unui motor....

Din articol:

“Major contractor Obayashi Corp., which is taking part in the experiment as a technical adviser, is also studying a space elevator on its own. Under the firm's concept, six oval-shaped cars -- each measuring 18 meters long and 7.2 meters in diameter with a capacity of 30 people -- will constitute a space elevator. A cable connecting a platform to be set up on the sea with a space station some 36,000 kilometers in altitude will be used to move the elevator up and down using an electric motor pulley.

Researchers expect that a space elevator can speed up to 200 kilometers per hour and arrive at a space station eight days after departure from Earth. The total length of a cable to be used for the vehicle will be 96,000 kilometers, and the total cost is estimated at 10 trillion yen -- about the same as that for the maglev train project connecting Tokyo and Osaka at roughly 9 trillion yen. The cost of transport is expected to be several tens of thousands of yen per kilogram of load, about one-hundredth of that of the space shuttle.”


Norocul omenirii ca au existat de-a lungul istoriei unii mai nebuni.

#33
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Japonezii mai bine ar face un proiect maret pt pensionarii lor. Ca unii sunt nevoiti sa comita delicte ca sa primeasca ingrijiri in inchisoare.

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
N-au ce sa faca decat sa le construiasca roboti de asistenta si sa le dea pisici Posted Image Lumea e mult mai pragmatica si cand isi fac familie nu prea tin legatura cu batranii.

Edited by andreic, 07 September 2018 - 10:28.


#35
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postandreic, on 07 septembrie 2018 - 10:27, said:

N-au ce sa faca decat sa le construiasca roboti de asistenta si sa le dea pisici Posted Image Lumea e mult mai pragmatica si cand isi fac familie nu prea tin legatura cu batranii.
Ar putea sa se dea pe langa italieni pt niste badante de Romania.

#36
danv6

danv6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 30.12.2010

View PostObivankenobi, on 06 septembrie 2018 - 21:35, said:

Tehnologia este postulata si descrisa aproape in amanunt in "Razboiul batranilor" de John Scalzi! Citeste si te vei lamuri!
https://ro.wikipedia...
Chiar mai veche: Arthur C. Clarke a postulat-o in Fantanile Paradisului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate