Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Retea LAN apartament (intrebare)

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006

View PostAdiRMG, on 06 septembrie 2018 - 18:08, said:


Am atașat o schemă cu rețeaua, așa cum o văd eu acum.

Apreciez dacă cineva care activează în domeniul rețelelor îmi poate răspunde la următoarele întrebări:

1. Schema arată bine, trebuie modificat ceva?
2. CAT5e sau CAT6? Știu că merge gigabit pe CAT5e dar vreau să mai locuiesc cel puțin încă 10 ani în acest apartament și e posibil ca în viitor cerințele de viteză să crească, gen filme 8K (sau cine știe ce nave spațiale) de pe NAS Posted Image
3. Media converterul de la RDS poate funcționa ca un router?

Altceva nu îmi vine în minte acum, dacă aveți sugestii sunt dispus să le ascult.

Salut!
Pe rand, dar invers:
PE SCURT: TOTUL E OK (cauta un switch gigabit cu cat mai mult ram, 16 porturi si sursa interna nu adaptor)

PE LUNG, vezi mai jos:
3)
ti-as recomanda alt router. dar nu e neparat necesar nevoie.
2)
cat6a - de preferat patch-corduri; gasesti deja de la 0.25 m la 75m. Daca le treci pe langa alte cabluri de curent atunci ia ecranate. De ce cat6a? Pt ca pot duce pana la 10Gbps - tot ce sub nu - future proof.
1)
a.) un switch cu management (vlan-uri separate pentru posibilele viitoare camere video ip, dar nu numai: gandeste-te la IoT-urile ce tot apar si vor net: nu suna deloc bine sa fie in acelasi vlan cu "lucrurile" tale personale)
b.) un switch ce stie lacp 802.3ad (link aggregation pentru NAS - daca ai in acelasi timp 3 stream-uri blu-ray pt TV-uri, 10 torrenti si poate upload-uri in cloud-ul tau personal sigur te va ajuta )
c.)un switch ce poate si POE (pt AP sa nu mai stai agatat de poe injector)
d.)un AP ce stie guest mode/vlan (nu cred ca vrei toti "musafirii" in acelasi vlan cu nas-ul sau eu stiu ce mai conectezi in retea cu p)
f.) poti pune pe NAS propriul tau server de DNS cache / un cloud pentru poze, filme de pe telefoane / etc / server dhcp / client torrent / etc / etc / etc
g.) ti-as recomanda ca echipamentelor cablate sa le pui ip fixe inafara range-ului dhcp-ului sau macar static map in dhcp sa-si ia mereu acelasi ip. ajuta:
ca ex: pentru echipamentele de retea (switch/nas/ap) ip fixe inafara dhcp-ului
pt console/media playere/tv - ip fix prin dhcp (pe baza de mac)
pt restul (wi-fi in general) dhcp la rand.
pt IoTs si musafiri: vlan separat total cu dhcp-ul lui si restrictii up/down (nu le trebuie mai mult de 100Mbits)

Succes si sa ne spui si noua ce switch vrei sa-ti iei si poze dupa cablare.

#20
AdiRMG

AdiRMG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.07.2006

View PostdiZy, on 06 septembrie 2018 - 18:49, said:

Ala nu e router si nici nu merge ca router deci e bine ia ceva bun si treci la Fiberlink 1000.

Am specificat în prima postare ca vreau net gigabit de la RDS, dacă este disponibil (unde stau acum este disponibil, dar am optat eu pentru 300)

View PostDaculScoril0, on 06 septembrie 2018 - 18:52, said:

1. nu ai nevoie de cablu FTP. Până la Cat6 cel puțin nu. Dacă nu ai gândit corect tot traseul de masă faci mai mult râu decât bine. Plus e mai scump și mai gros cablul.

Cablurile de rețea vor trece pe lângă cele de la rețeaua electrică și TV, în copex-uri diferite.

View PostMarianG, on 06 septembrie 2018 - 19:12, said:

la tv-uri pleci cu IPTV ?

Nu. UPC, carduri CI+

#21
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
deci coaxial

#22
AdiRMG

AdiRMG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.07.2006

View Postogo, on 06 septembrie 2018 - 20:02, said:


Salut!
Pe rand, dar invers:
PE SCURT: TOTUL E OK (cauta un switch gigabit cu cat mai mult ram, 16 porturi si sursa interna nu adaptor)

PE LUNG, vezi mai jos:
3)
ti-as recomanda alt router. dar nu e neparat necesar nevoie.
2)
cat6a - de preferat patch-corduri; gasesti deja de la 0.25 m la 75m. Daca le treci pe langa alte cabluri de curent atunci ia ecranate. De ce cat6a? Pt ca pot duce pana la 10Gbps - tot ce sub nu - future proof.
1)
a.) un switch cu management (vlan-uri separate pentru posibilele viitoare camere video ip, dar nu numai: gandeste-te la IoT-urile ce tot apar si vor net: nu suna deloc bine sa fie in acelasi vlan cu "lucrurile" tale personale)
b.) un switch ce stie lacp 802.3ad (link aggregation pentru NAS - daca ai in acelasi timp 3 stream-uri blu-ray pt TV-uri, 10 torrenti si poate upload-uri in cloud-ul tau personal sigur te va ajuta )
c.)un switch ce poate si POE (pt AP sa nu mai stai agatat de poe injector)
d.)un AP ce stie guest mode/vlan (nu cred ca vrei toti "musafirii" in acelasi vlan cu nas-ul sau eu stiu ce mai conectezi in retea cu p)
f.) poti pune pe NAS propriul tau server de DNS cache / un cloud pentru poze, filme de pe telefoane / etc / server dhcp / client torrent / etc / etc / etc
g.) ti-as recomanda ca echipamentelor cablate sa le pui ip fixe inafara range-ului dhcp-ului sau macar static map in dhcp sa-si ia mereu acelasi ip. ajuta:
ca ex: pentru echipamentele de retea (switch/nas/ap) ip fixe inafara dhcp-ului
pt console/media playere/tv - ip fix prin dhcp (pe baza de mac)
pt restul (wi-fi in general) dhcp la rand.
pt IoTs si musafiri: vlan separat total cu dhcp-ul lui si restrictii up/down (nu le trebuie mai mult de 100Mbits)

Succes si sa ne spui si noua ce switch vrei sa-ti iei si poze dupa cablare.

La echipamentele acestea m-am gândit:

WiFi AP: https://www.tp-link....TL-WA901ND.html
Switch: https://www.tp-link....L-SG1016PE.html
NAS: https://www.synology...ducts/DS418play (știu, nu suportă streaming 4K cu Plex)

#23
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
1) AP-ul ala e varza :D cauta sa stie 802.11ac si portul de uplink sa fie gigabit
2) switch-ul e ok ca specificatii DAR vezi ca are ventilator => posibil zgomotos.
3) synology e OK. vezi ca te mai costa si HDD-uri in plus :)

#24
AdiRMG

AdiRMG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.07.2006

View Postogo, on 06 septembrie 2018 - 20:38, said:

1) AP-ul ala e varza Posted Image cauta sa stie 802.11ac si portul de uplink sa fie gigabit
2) switch-ul e ok ca specificatii DAR vezi ca are ventilator => posibil zgomotos.
3) synology e OK. vezi ca te mai costa si HDD-uri in plus Posted Image

1. AP îmi trebuie doar pentru Facebook, mail și browsing pe telefon și laptop. Chiar să nu fie de ajuns acesta?
802.11ac din câte știu are viteze bune doar în camera în care este instalat, iar la mine AP-ul va sta pe hol, lângă ușa de intrare în apartament.

2. Switch-ul îl instalez în camera destinată biroului meu, iar când lucrez stau cu căști pe urechi Posted Image

3. Știu.

Edited by AdiRMG, 06 September 2018 - 20:47.


#25
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
1. Poate o sa ai pe viitor si laptop-uri in retea, sau desktop-uri cu placi WiFi performante (3x3) de ce sa te limitezi? Poate nu iti bate cand stai pe “tron” :)
Poti incerca AP AC LR sau Lite de la Ubiquiti. Sunt user friendly si fiind PoE poti pune AP-ul in mijlocul apartamentului.
O retea trebuie sa o gandesti scalabila inca de la inceput. Dupa, apar improvizatiile => nemultumiri.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
O singura recomandare: macar unde ai TV-uri incearca (daca mai e posibil) sa tragi doua cabluri, poate in viitor vei lua in considerare un IPTV.

In rest totul e ok. Atata timp cat nu ai cine stie ce nevoi speciale, atunci poti sa il folosesti foarte bine ca router CPE-ul providerului.
La fel si pe wifi: daca acum (si in perioada imediat urmatoare) iti e suficient 11n, atunci nu are sens sa investesti bani aiurea in echipamente fanteziste.

PS: doar pentru un AP pe care vrei sa il alimentezi prin ethernet, iar nu are rost un switch POE, mai ales ca in 99.99% din cazuri AP-urile astea ieftine nu suporta 802.3af/at. Mergi cu incredere pe un switch soho cu porturi gigabit, iar pentru AP folosesti un injector ca in schema initiala.

Edited by MembruAnonim, 06 September 2018 - 22:51.


#27
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostAdiRMG, on 06 septembrie 2018 - 20:28, said:

Cablurile de rețea vor trece pe lângă cele de la rețeaua electrică și TV, în copex-uri diferite.
și?

#28
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 08.01.2009

View PostAdiRMG, on 06 septembrie 2018 - 20:29, said:


La echipamentele acestea m-am gândit:

WiFi AP: https://www.tp-link....TL-WA901ND.html
Switch: https://www.tp-link....L-SG1016PE.html
NAS: https://www.synology...ducts/DS418play (știu, nu suportă streaming 4K cu Plex)

Tinand cont de gama de pret in care e NAS-ul varianta QNAPe mai buna : transcoding 4K , port PCIE ( pt. modul 10 Gb/s , accelerator/cache HDD M2 , modul Wifi , etc ) , sloturi memorie pt. expansiune facila pana la 8 GB RAM , 2xHDMI 1.4 ( poate fi folosit pe TV-uri non Smart pt. functionalitate echivalenta ).
Switch-ul e OK (stie Link Aggregation care e primordial pt. NAS ) . Are sens sa cumperi acest model doar daca chiar ai de gand sa pui camere IP POE/AP-uri POE , altfel cheltui banii degeaba; De asemenea daca echipamentele POE vor fi in numar de 1-3 poti la fel de bine sa iei un switch non POE si sa iei power-injectoare separat (ce-i adevarat nu e la fel de eleganta solutia)
Presupun ca acel AP l-ai ales datorita alimentarii POE insa cel putin pt. inceput ti-as recomanda un router wi-fi full competent sa nu depinzi de combo-ul GPON/router pe care ti-l da Digi (nu cele mai grozave echipamente si oricum si mai limitate de posibilitatile limitate de configurare disponibile). Ceva de genul asta ar trebui sa fie suficient (daca chiar vrei sa cheltui bani ai putea lua pe asta care are POE in  si chiar un modul GPON pt portul SFP sa nu mai ai nevoie deloc de echipament din partea RDS ) .

Spor la treaba!

#29
AdiRMG

AdiRMG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.07.2006
1. Lăsând la o parte aparatajul ce va fi legat la rețea (WiFI AP, switch, NAS, TV, etc.), acesta fiind ușor de schimbat oricând, rețeaua în sine ce va sta în pereți este OK?

2. CAT5e sau CAT6/CAT6a pentru future-proof (10-20 ani)?

#30
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 08.01.2009

View PostAdiRMG, on 07 septembrie 2018 - 10:19, said:

1. Lăsând la o parte aparatajul ce va fi legat la rețea (WiFI AP, switch, NAS, TV, etc.), acesta fiind ușor de schimbat oricând, rețeaua în sine ce va sta în pereți este OK?

2. CAT5e sau CAT6/CAT6a pentru future-proof (10-20 ani)?

Daca vrei sa treci la un moment dat la echipamente standard N BASE-T (2,5/5 Gb/s) vei avea nevoie in principiu de CAT6 ; personal nu prea vad use case-ul pt 10 Gig ( deci CAT6a pt distante > 50 m de cablu ) in utilizare casnica ( nu faci editare foto/video sau vreo alta activitate specific comerciala care necesita latime mare de banda) ; 10 Gig-ul a fost dezvoltat pt. datacenter si are un consum de energie  si un cost prohibitiv pt. home use .
La cum ai explicat ca vei utiliza reteaua teoretic si o retea simpla 1 Gig cu 2x 1 Gb/s LAG pt. NAS e arhisuficienta ( bitrate-ul UltraHD 4K e < 150 Mb/s , nu discutam de stream-uri necomprimate ca nu faci export live RAW de pe camera 4K pe storage ) ; in functie de cat de complicata e rutarea cablurilor poti alege si 5e ( armatura interna din CAT6 presupune un pic mai multa munca si grija la raza curburii cablului la colturi )

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAdiRMG, on 07 septembrie 2018 - 10:19, said:

1. Lăsând la o parte aparatajul ce va fi legat la rețea (WiFI AP, switch, NAS, TV, etc.), acesta fiind ușor de schimbat oricând, rețeaua Ă®n sine ce va sta Ă®n pereți este OK?

2. CAT5e sau CAT6/CAT6a pentru future-proof (10-20 ani)?
Daca mergi pe Cat6a, atunci sa ai grija sa alegi prize potrivite. Aici merita sa investesti un pic mai mult pt ca in viitor iti va fi destul de greu sa le schimbi in caz de vreun upgrade.

#32
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Daca tragi prin pereti (deci aproape imposibil de schimbat in viitor avand costuri rezonabile) trage 6a.
Oricum, testeaza toate cablurile inainte sa “inchizi” lucrarea better safe than sorry.


#33
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008

View Postme_iauras, on 07 septembrie 2018 - 10:12, said:

GPON pt portul SFP sa nu mai ai nevoie deloc de echipament din partea RDS ) .

Nu-l mai învăța prostii, pentru că RDS nu-i va da voi niciodată să facă asta

#34
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 08.01.2009

View PostKyKyKyKy, on 07 septembrie 2018 - 13:48, said:


Nu-l mai învăța prostii, pentru că RDS nu-i va da voi niciodată să facă asta

Sorry , ai dreptate ; mi-a luat-o gura pe dinainte (mea culpa) .
@AdiRMG daca chiar vrei sa investesti in CAT6a asigura-te ca reteaua e facuta corect ( integritatea semnalului e afectata si de raza curburi cablului la colturi si de interferentele provocate de cablurile electrice )

#35
AdiRMG

AdiRMG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.07.2006

View Postme_iauras, on 07 septembrie 2018 - 10:47, said:

Daca vrei sa treci la un moment dat la echipamente standard N BASE-T (2,5/5 Gb/s) vei avea nevoie in principiu de CAT6 ; personal nu prea vad use case-ul pt 10 Gig ( deci CAT6a pt distante > 50 m de cablu ) in utilizare casnica ( nu faci editare foto/video sau vreo alta activitate specific comerciala care necesita latime mare de banda) ; 10 Gig-ul a fost dezvoltat pt. datacenter si are un consum de energie  si un cost prohibitiv pt. home use .
La cum ai explicat ca vei utiliza reteaua teoretic si o retea simpla 1 Gig cu 2x 1 Gb/s LAG pt. NAS e arhisuficienta ( bitrate-ul UltraHD 4K e < 150 Mb/s , nu discutam de stream-uri necomprimate ca nu faci export live RAW de pe camera 4K pe storage ) ; in functie de cat de complicata e rutarea cablurilor poti alege si 5e ( armatura interna din CAT6 presupune un pic mai multa munca si grija la raza curburii cablului la colturi )

Fac editare foto, dar de pe material stocat local, pe SSD. Deocamdată NAS-ul va fi folosit doar pentru back-up și streaming.

Pe viitor nu se știe, poate mă voi apuca și de video sau poate va fi o explozie de megapixeli (mai mare decât acum) Posted Image

View Postme_iauras, on 07 septembrie 2018 - 15:26, said:

Sorry , ai dreptate ; mi-a luat-o gura pe dinainte (mea culpa) .
@AdiRMG daca chiar vrei sa investesti in CAT6a asigura-te ca reteaua e facuta corect ( integritatea semnalului e afectata si de raza curburi cablului la colturi si de interferentele provocate de cablurile electrice )

Da, din ce m-am documentat, cel mai bine este să fac coturile la 90* din 2 coturi de 45* Posted Image

LE: TV vor fi toate legate la net, pentru că am copii mici, deci mult YouTube și desene animate Posted Image
În 2 camere vor fi 3 cabluri trase, într-o cameră 2 cabluri iar în alta (bucătărie :) ) unul singur.

Edited by AdiRMG, 07 September 2018 - 17:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate