Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Baterie laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
boeder

boeder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.09.2010
Am cumparat recent un laptop Dell. In scurt timp s-a ivit o problema in sensul ca se reseteaza timpul. Am inteles ca totul este de la o baterie de pe placa de baza.
Este ceva straniu, se reseteaza doar ora care imi ramane cu 10 ore in urma. Schimb ora din control panel si totul este ok pana la urmatoarea resetare (este ceva aleator, sau inca nu mi-am dat seama), Este aceasi problema de la baterie ?
Mai este o problema pe care o pun: am vb cu cei de la emag si mi-au spus ca, deoarece laptopul este nou, pot veni direct la ei sa mi-l schimbe / dea banii inapoi... Problema este ca i-am schimbat sistemul de operare (Ubuntu Linux care era pe el) cu Windows.
Ok, mi-au spus dezinstalati Windosul si instalati din nou Linuxul ceea ce nu-mi vine tocmai bine dpdv material. Ce vreau sa stiu daca merita asta sau sa raman in continuare cu problema resetarii timpului (care nu prea ma incurca, dar care poate duce la alte probleme) ?
Multam fain

#2
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013
Ce inseamna "ceea ce nu-mi vine tocmai bine dpdv material"? Linuxul este free.

#3
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Esti sigur ca ai setat bine fusul orar?

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Schimba ora si din BIOS.
Verifica fusul orar si in BIOS, si in Windows.

Nu vine nimeni de la emag la tine sa schimbe nimic.
Vine curierul la tine, ridca laptop, duce la emag (de fapt, probabil, depanero) ei verifica....
Teoretic, la lege asa scrie: orice calculator sa fie trimis la garantie cu sistemul de operare original.
Adica NU windows, in cazul tau.
Pina acum cred ca esti primul care chiar a intimpinat aceasta problema - probabil le-a fost lene in ziua aia la baietii de la emag sa se ocupe de asta si au gasit solutia.

Edited by trollerul_de_serviciu, 06 September 2018 - 18:25.


#5
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
Click pe ora in taskbar, click pe Change date and time, alegi change timezone, si setezi pe Bucale

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@boeder

Mesaj moderator:

Topicul nu are legatura cu aria "Tutoriale" (Windows).

Data viitoare, inainte de a deschide un topic, analizeaza cu atentie organizarea forumului si alege aria cea mai potrivita!
Iar inainte de a posta un topic pe o arie citeste titlurile topicurilor marcate cu IMPORTANT si continutul lor, daca este cazul!
In cazul tau, ai ratat acest topic: "CERERI TUTORIALE - Doar in acest topic. Restul vor fi STERSE fara avertisment.".

De aceasta data voi face o exceptie si voi muta eu topicul pe aria dedicata...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate