Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

AMD Athlon 200GE 2C/4T | Vega 3CU | 35W | AM4 -55$, 220GE, 240GE si variantele PRO

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#55
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Cum ar zice istoricii, motivul s-a pierdut in strafundurile trecutului (dar totul se reduce la ciondaneli infantile). E o rana veche si persistenta, in genere e albastru-verde versus rosu.
Diferenta intre protagonisti o face incapatanarea si exprimarea ... unul e inscris de vreo 14 ani pe forum si inca scrie, celalalt e la al N-lea cont.

#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Observ ca se cearta pe procesoare ce costa 250 de lei. Ce motive de cearta ai avea? Daca discutam despre procesoare de 1500 de lei, mai ziceam, dar asa pt 250 lei..

#57
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostMembruAnonim, on 19 octombrie 2018 - 08:44, said:

Nu am citit tot topicul, dar vad un VS intre Pulan si Arthos. Imi puteti explica care este motivul certurilor?
(doar o gluma)
Ca am intrebat eu daca sa schimb procesorul i5-8700 cu AMD Pinnacle Ridge
Posted Image

Apropos, primeste cineva in donatie i5-8700 ?
Nu are stapan  :)

#58
Pulan

Pulan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.08.2018

View Postro_explorer, on 19 octombrie 2018 - 09:20, said:

Diferenta intre protagonisti o face incapatanarea si exprimarea ... unul e inscris de vreo 14 ani pe forum si inca scrie, celalalt e la al N-lea cont.
Încearcă să fi mai atent la detalii daca tot încerci să pari interesant. Contul Arthos a fost reactivat de Meltdown, adică nu s-a postat pe el cel puțin de la resetul de acum 4-5 ani. Dar acum e plin de viață de când gunoiul din pubelele Intel chiar e comestibil.
Cel cu n conturi a pierdut vreo două doar când s-a contrazis cu tine pe seama Vega. Nu mai contează că timpul i-a dat dreptate, însă cel atent la detalii își poate face o idee de ce sunt n conturi.

Edited by Pulan, 03 November 2018 - 06:14.


#59
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Da, m-am contrazis cu multi în ultimii 9 ani dar am avut doar un suspend de 2 zile de la Poiana. După cum am scris mai sus, diferența o face exprimarea.

#60
Pulan

Pulan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.08.2018

View PostMembruAnonim, on 19 octombrie 2018 - 08:44, said:

Nu am citit tot topicul, dar vad un VS intre Pulan si Arthos. Imi puteti explica care este motivul certurilor?
In perioada cat amedeul proiecta acest maret procesor de buget, Arthos a decretat ca ryzenurile cu Vega integrat sunt solutia perfecta low buget pentru gaming. Io i-am dat peste nas cu demonstratii concrete ca 2200/2400G sunt praf chiar si in gaming 720p in comparatie cu un Pentium si GTX 1050/1050Ti in coada, placi video care sunt monstri in comparatie cu ragaliile alea integrate de la amede. Nu de alta, dar acolo unde VEGA 8 si 11 redau poze (in special in 1080p), GTX-urile redau in minim 60FPS si cu detalii mult mai bune. Demonstrat stiintific, cu inregistrari depuse pe iutub si comparatii cu alte depuneri pe iutub al unor confrati purtatori de Vega integrat. In acele vremuri un G4560 cu placa de baza te costa 450 lei, deci in acelasi buget iti incropeai un sistem SF in comparatie cu oferta amede. Arthos a mai emis un decret (sustinut de Codrinul softpediei, antrax pe nume) cum ca dualurile sunt caca in anul de gratie 2018. Intre timp a lansat si amedeul ceva asemanator si sa vezi minune, caci acum dualurile nu mai sunt caca, sunt best of the best. Cica isi cumpara omul amedeul asta de buget cu o placa de baza foarte ieftina si pe placa aia fericitul posesor o sa depuna viitoarele Zen 232232, cu 34322 core si dublu threaduri, caci placile de acum, in special cele ieftine, vor fi date dreak si in cincinalele viitoare.
Cam asta e rezumatul.

Edited by Pulan, 03 November 2018 - 16:11.


#61
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
O_o , eu nu am zis ca Athlon 200ge e minune , inca tot zic ca un dual core nu are ce cauta la un gamer in anul 2018.

#62
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
Aici e vorba de CPU cu GPU integrat nu CPU + GPU separat. Nu comparam mere cu pere. La 250 RON nu exista concurenta.

#63
nervoso

nervoso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.11.2018

View Postantrax_beta23, on 03 noiembrie 2018 - 20:59, said:

O_o , eu nu am zis ca Athlon 200ge e minune , inca tot zic ca un dual core nu are ce cauta la un gamer in anul 2018.
Gameri profesionisti sunt putini. Foarte putini, iar cei care isi castiga existenta jucand sunt si mai putini. Ai mai multe sanse sa ajungi astronaut la NASA. Grosul e format din restul cetei, care devin gameri in momentul in care lanseaza un joc asa cum oricare dintre noi devine sofer cand urca la volanul unei masini. Cel mai puternic dual, recte 7350k, asigura suficienta putere de calcul pentru un GTX 1060, iar G4560, G4600, G5400 (enumar doar procesoarele care au costat sub 300 lei in vara) asigura suficienta putere de calcul pentru un GTX1050Ti. Cu aceste configuratii poti juca linistit in FHD, la detalii mai mult decat satisfacatoare tot ce exista acum pe piata. Ca sa iti dau doar un exemplu, WoT (joc multiplayer) se poate juca cu totul pe maximum in FHD@60 cu un GTX 1050Ti. Intri in setarile jocului si glisezi la capatul scalei tot ce gasesti acolo, inclusiv AA, si fps sta incremenit in 60fps cu vsync on.
Pe partea de procesor... poti descarca utilitarul lor si vei constata cu stupoare ca obtii acelasi rezultat la setari ultra folosind un Pentium cu HT sau un octocore de ultima generatie. In cazul tau, poti face comparatie folosind procesorul cu 6 si 2 doua nuclee activate. Vezi ce obtii.

View PostArthos, on 03 noiembrie 2018 - 22:05, said:

Aici e vorba de CPU cu GPU integrat nu CPU + GPU separat. Nu comparam mere cu pere. La 250 RON nu exista concurenta.
Integratul din Athlon e o gluma proasta in gaming. Tot 250 RON a costat si G5400, dar nu ai avut probleme sa il contesti, desi in aproape acelasi pret iti puteai cumpara un build cu GTX 1050(Ti) cu care maturai tot ce are amede cu Vega integrat. Da, ai dreptate! Nu puteai compara merele cu perele, dar in materie de jocuri puteai compara varza murata amedista cu icrele negre, oferite de Intel si nVidia la acelasi pret.

#64
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
Locked AMD Athlon 200GE Overclocked to 3.9 GHz With New MSI BIOS

#65
nervoso

nervoso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.11.2018
"[email protected]"
Jesus, iar voi aveți tupeul sa cârcotiți pe marginea consumului unui Intel tactat la 5GHz. Pai, de la Kaby încoace nu ai nevoie sa treci de 1.050V vCore daca ai targetul 4GHz. G4560 l-am ținut la 0.950v, G4600 la 0.990V, și aici intra și suta de megahertzi pe care te lasă Intel sa o adaugi peste frecventa de baza.
Păcat că nu au făcut comparație și la consum, căci e o păsărică care îmi șoptește la ureche că athlonul năvălește peste consumul unui quad nativ la acel voltaj.

Nu numai că năvălește, dar îl și copleșește.

#66
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
la 200 de lei orice spor de performanta e binevenit

#67
nervoso

nervoso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.11.2018
1. AMD a raspuns oficial ca e o problema a celor de la MSI (adica un bug), care e confirmat doar pe o singura placa de baza.
2. Placa aceasta de baza e din seria Gaming (adica mult mai scumpa ca procesorul) si iti baga creierul in sedinta daca ai in plan Athlon acum, ceva mai bun mai tarziu. Nu de alta dar e din seria 300, cea care deja limiteaza performanta seriei 2000 si o va limita si mai mult pe cea a seriei viitoare (zen2 vine la pachet cu chipset 5xx).
3. Guru recomanda sa salvati pe undeva acel BIOS pentru ca mai mult ca sigur va fi retras.
4. Daca la inceputuri, acel site drag tie (tech nu mai stiu cum)il prezenta ca pe o bestie in fata pentium, ulterior si chiar acum apare si praful ascuns sub pres, pentru ca bietul athlon nici cu overclocking nu poate depasi un pentium in tot si in toate (in gaming sigur nu).

Dar ai dreptate, ramane pretul, insa nu uita cat ai contestat pentium cand athlonul nu se nascuse.

Edited by nervoso, 03 December 2018 - 14:29.


#68
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
TechSpot : Overclocking the $55 AMD Athlon 200GE CPU
GamersNexus: AMD Athlon 200GE Review & 3.9GHz Overclocking

#69
nervoso

nervoso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.11.2018
Si cata dreptate avea Pulan, sa il ierte zeul forumurilor. Cazut la datorie pentru ca... alea-alea, flame, ca e fan intel, dar el, saracul, tipa in gura mare ca acele prime review-uri au fost doar facaturi (contracost sau din fanboism) si rezultatele lor sfidau logica. Intre timp s-a calmat iuresul lansarii RTX si s-au ocupat si saiturile mari de acest ... "distrugator" de Pentium si killer de platforme intel. Nu nene, nu Athlon a killarit Pentium, ci chiar Intel. Cu G4560 la 230 lei si G5400 la 250 lei, cat costau cand Pulan era statul tau paralel, Athlon era doar coada vacii in acea categorie.

Uite inca un review, si mai proaspat. Nici macar cu overclock nu se poate impune in fata lui G4560.

Edited by nervoso, 16 December 2018 - 01:30.


#70
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
Mda din pacate bani AMD au intrat mai tarziu in contul TomsHardware : https://www.tomshard...aming,5938.html

#71
nervoso

nervoso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.11.2018
Se bate el cu el in acel review. Athlon cu salariul de baza vs Athlon cu salariul de baza plus ore suplimentare
In celalalt review se bate cu pentium si se vad diferentele, care-s cam mari in gaming.

Recunosc ca is putin invidios pentru amedeul a "uitat" deschisa usa overclockingului, iar marlanii de la Intel o pazesc cu mascatii. Doar 100 MHz oc pot stoarce din pentium. :crying:

#72
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 03.01.2007
4K cu 200GE + RTX 2080 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yfIPMCHpzG4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by FeDaYin, 17 January 2019 - 11:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate