Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?
 

Colagen

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Am hotarat sa imi refac putin coloana si incheieturile dupa aproape 2 decenii de ridicat greutati prin sali de antrenamente si sunt atatea produse cu colagen pe piata de ma ia ameteala si nu stiu exact care sa il aleg care e tipul cel mai bun si cu cea mai optima cantitate
Am facut comanda si de animal flex cu care vreau sa fac o cura de 12 luni si tot la 3 luni pauza 2-3 saptamani
Din cate am vazut pe animal flex scrie ca are si colagen hidrolizat,dar nu scrie cat
https://www.4fit.ro/...gBoCpykQAvD_BwE
ps:sau ramane varianta naturala supa de oase de vita...

Edited by I2O, 06 September 2018 - 16:00.


#2
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Vezi studiul asta: https://bjsm.bmj.com/content/52/3/167
Mai ales graficele; din cate inteleg, nu merita sa dai banu'.

Asta e concluzia generala despre produse care includ si alte substante dar vezi graficul in care sunt aratate efectele pentru fiecare.

Quote

Conclusions The overall analysis including all trials showed that supplements provided moderate and clinically meaningful treatment effects on pain and function in patients with hand, hip or knee osteoarthritis at short term, although the quality of evidence was very low. Some supplements with a limited number of studies and participants suggested large treatment effects, while widely used supplements such as glucosamine and chondroitin were either ineffective or showed small and arguably clinically unimportant treatment effects. Supplements had no clinically important effects on pain and function at medium-term and long-term follow-ups.


#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007
Oasele mele dupa vreo 8 ani de utilizare recomanda: Artrohelp (oricare varianta Repair sau Forte).
Animal flex e ok mai ales ca are si o forma de Celadrin (acid miristotelic etc).

 EXIT, on 06 septembrie 2018 - 15:59, said:

Vezi studiul asta: https://bjsm.bmj.com/content/52/3/167
Mai ales graficele; din cate inteleg, nu merita sa dai banu'.


Probabil ca nu am osteoartrita, de aia functioneaza la mine in mod simtitor.

#4
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 overseas, on 06 septembrie 2018 - 16:05, said:

Oasele mele dupa vreo 8 ani de utilizare recomanda: Artrohelp (oricare varianta Repair sau Forte).
Animal flex e ok mai ales ca are si o forma de Celadrin (acid miristotelic etc).



Probabil ca nu am osteoartrita, de aia functioneaza la mine in mod simtitor.
O chestie care mi-a atras atentie e ca au bagat doar 28 de plicuri in cutie...pe cand puteau sa bage 30 ca sa ai o luna intreaga
Tu in ce combinatie le-ai folosit?

Edited by I2O, 06 September 2018 - 16:27.


#5
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Animal Flex iau si eu de aproape o luna dupa ce mi-am cam paradit genunchii alergand si facand genuflexiuni peste 10 ani.
In prezent nu mai am dureri la genunchi aproape deloc si sunt sigur ca daca voi continua sa iau pana la 3 luni (cat mi-am propus) imi revin complet.
Maine seara ies la alergat iar dupa aproape o luna de pauza. Nu ma astept la probleme, dar nici nu voi face vreun maraton.
Morala e ca eu recomand Animal Flex. Are cantitati mari de glucozamina si condroitina, adica ce-ti trebuie pentru articulatii.
Tu ce simptome ai?

#6
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Si eu mi-am distrus genunchele cu fandari la sala. Am luat Coca Cola in zilele impare si Pepsi in cele cu sot si nu ma mai doare deloc.
Morala e ca recomand Pepsi fara zahar!

#7
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Nu am facut decat sa mentionez ce consider ca a functionat la mine.
Nu am vreun interes sa fac reclama, nu lucrez pentru firma producatoare.

#8
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Colagenul asta o fi bun si pentru piele?

Si unde scrie ca Animal flex are colagen? Ca am citit prospectul de pe un site si scrie numai prostii, adica nimic detaliat, doar "amestecuri de substante"

Edited by Laberta, 06 September 2018 - 18:48.


#9
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 jeffy86able, on 06 septembrie 2018 - 18:15, said:

Animal Flex iau si eu de aproape o luna dupa ce mi-am cam paradit genunchii alergand si facand genuflexiuni peste 10 ani.
In prezent nu mai am dureri la genunchi aproape deloc si sunt sigur ca daca voi continua sa iau pana la 3 luni (cat mi-am propus) imi revin complet.
Maine seara ies la alergat iar dupa aproape o luna de pauza. Nu ma astept la probleme, dar nici nu voi face vreun maraton.
Morala e ca eu recomand Animal Flex. Are cantitati mari de glucozamina si condroitina, adica ce-ti trebuie pentru articulatii.
Tu ce simptome ai?
Am umerii rablagiti,pocnesc destul de rau,am avut momente cand unu ma si durea(asta pocneste cel mai nasol,de multe ori il pocnesc eu intentionat ca sa mai scap de tensiune),coloana e cam paradita si ea(inca nu am facut rmn),basca astazi m-am trezit si cu o durere in cot

Ce am observat eu acum la animal flex...e ca nu mai arata ce compozitie are fiecare substanta in parte cum arata mai acu ceva timp daca nu ma insel si e cam posibil sa renunt la el ca mie nu imi plac chestiile ambigue
Acum am in cap sa iau proenzi rapid si hyal,am mai luat dar cate 3 luni,acum vreau sa iau 12 ca sa fie treaba treaba...o ard asa plus zeama de oase,maine imi cumpar de la macelarie un sac de cioate de vita si imi umplu tot frigoriferu cu ele(mai bun si natural ca alea nu exista),

 Laberta, on 06 septembrie 2018 - 18:46, said:

Colagenul asta o fi bun si pentru piele?

Si unde scrie ca Animal flex are colagen? Ca am citit prospectul de pe un site si scrie numai prostii, adica nimic detaliat, doar "amestecuri de substante"
Am gresit eu cand am citit

Edited by I2O, 06 September 2018 - 19:09.


#10
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007
Puternic e placebo.

All hail.

#11
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Foarte posibil.
Pe mine nu ma deranjeaza sa platesc niste bani ca sa scap de problema, indiferent prin ce metoda.

#12
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006

View Postjeffy86able, on 06 septembrie 2018 - 18:15, said:

Animal Flex iau si eu de aproape o luna dupa ce mi-am cam paradit genunchii alergand si facand genuflexiuni peste 10 ani.
In prezent nu mai am dureri la genunchi aproape deloc si sunt sigur ca daca voi continua sa iau pana la 3 luni (cat mi-am propus) imi revin complet.
Maine seara ies la alergat iar dupa aproape o luna de pauza. Nu ma astept la probleme, dar nici nu voi face vreun maraton.
Morala e ca eu recomand Animal Flex. Are cantitati mari de glucozamina si condroitina, adica ce-ti trebuie pentru articulatii.
Tu ce simptome ai?
ajuta, dar ameliorarea o ai cu precădere de la pauza, nu de la suplimente.
Le folosesc și eu, dar nu simt îmbunătățiri semnificative.

View PostLaberta, on 06 septembrie 2018 - 18:46, said:

Colagenul asta o fi bun si pentru piele?

Si unde scrie ca Animal flex are colagen? Ca am citit prospectul de pe un site si scrie numai prostii, adica nimic detaliat, doar "amestecuri de substante"
A analizat prospectul o verișoara care e ortoped și a zis ca e foarte ok.
Pe de alta parte mi-a spus clar ca suplimentele astea sunt apa de ploaie, cel puțin la gonartroza...

View PostEXIT, on 06 septembrie 2018 - 18:22, said:

Si eu mi-am distrus genunchele cu fandari la sala. Am luat Coca Cola in zilele impare si Pepsi in cele cu sot si nu ma mai doare deloc.
Morala e ca recomand Pepsi fara zahar!
Repara genunchii și aplatizeaza circumvoluțiunile...

#13
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012

 richelieu, on 07 septembrie 2018 - 23:14, said:

ajuta, dar ameliorarea o ai cu precădere de la pauza, nu de la suplimente.
Le folosesc și eu, dar nu simt îmbunătățiri semnificative.
De acord.
Suma dintre pauza si un supliment cu aport minim m-a pus pe picioare, la propriu.
La mine era vorba de o condromalacie patelara (axul piciorului e deviat la mine, avand platfus, plus vastul lateral mai puternic decat restul fasciilor musculare ale cvadricepsului), deci tractiunea rotulei se facea usor deviat pe femur. Am corectat problema, plus suplimentatie care teoretic ajuta la refacerea cartilajului = ma simt bine.
Aseara am iesit prima oara la alergat dupa aproape 2 luni de pauza si n-am avut nici o problema.
Nu stiu in ce masura ajuta suplimentul asta la artroza insa, dar presupun ca nu prea mult, tinand cont ca aia e o altfel de problema.

Edited by jeffy86able, 08 September 2018 - 06:35.


#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 I2O, on 06 septembrie 2018 - 15:42, said:

Am hotarat sa imi refac putin coloana si incheieturile dupa aproape 2 decenii de ridicat greutati prin sali de antrenamente si sunt atatea produse cu colagen pe piata de ma ia ameteala si nu stiu exact care sa il aleg care e tipul cel mai bun si cu cea mai optima cantitate


Sorici de porc + dublat aportul zilnic de apa

Edited by rosix, 08 September 2018 - 06:41.


#15
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Mi-am facut comanda de 360 de pastile proenzi rapid...asta asa in prima faza mai urmeaza sa achizitionez si hyal-u din farmacii fizice daca se mai gaseste pentru ca pe internet nu prea am gasit,nici chiar pe siteul celor de la walmark care aveau toata gama de proenzi

#16
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

 I2O, on 06 septembrie 2018 - 19:11, said:

Am umerii rablagiti,pocnesc destul de rau,am avut momente cand unu ma si durea(asta pocneste cel mai nasol,de multe ori il pocnesc eu intentionat ca sa mai scap de tensiune),coloana e cam paradita si ea(inca nu am facut rmn),basca astazi m-am trezit si cu o durere in cot
Un preten a avut ceva asemanator de la stat mult la pc. A mers la ceva tratament cu lovituri/percutii/vibratii.  Nici medicul de familie nu a crezut ca i-a trecut. Daca te intereseaza pot sa intreb exact unde a mers.

#17
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
As vrea....

#18
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Nu prea am probleme cu articulatiile dar ce ar trebui testat la 50 ???


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate