Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

RCA obligatoriu daca tii masina in curte

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
317 replies to this topic

#19
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Dacă o asiguri, nu răspunzi.
Interesant. Și nu, nu vom scăpa de rablele înecate în asfalt. Cine le-a lăsat, nu le mai vrea.

#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mare brânză. La cât ne fură ăștia ...

Mi-e milă doar de Țiriac.
De unde o avea bani să plătească RCA la ditai parcu auto ?

Sper să mă sune dacă nu mai are bani să îl ajut...

#21
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Daca nu platesti asigurarea pentru ele, ti se confisca numerele.

Exista lege pentru care poti raporta masinile care stationeaza de foarte mult timp si nu sunt miscate.

Voi stiti ca umbla masini fara asigurare pe strada?

Edited by Deenman, 06 September 2018 - 13:38.


#22
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Chiar nu inteleg rostul. Daca eu am masina de servici, pe care o folosesc 10 luni pe ani (sa zicem) si o mai am si pe a mea, pe care o folosesc in concediu, sa inteleg ca voi fi obligat sa o asigur (pe a mea) la acelasi tarif?

Nu mi se pare ok. Mai bine ar fi bagat asigurarea per persoana (sofer), sigur gaseau o formula de calcul mai buna decat asta.

#23
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Poate se mai elibereaza orasul de gunoaiele de masini nemiscate de ani de zile.

#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostRealThing, on 06 septembrie 2018 - 13:32, said:

Se poate verifica daca ai polita RCA online, daca fac un sistem de triggere pe cei carora le-a expirat RCA si nu l-au reinoit in x zile iese fain.

Binenteles ca tehnic se poate face - asa cum fac cu vinieta sau cu taxa de pod la Fetesti.. numai ca acolo verifica numarul pe o camera.  Nu e vorba de problema tehnica, ci daca e normal sau nu sa platim ca prostii, ca despre asta este vorba pana la urma.

In opinia mea e o taxa de fraier..

#25
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostDeenman, on 06 septembrie 2018 - 13:36, said:

Exista lege pentru care poti raporta masinile care stationeaza de foarte mult timp si nu sunt miscate.

Ce lege?

#26
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostPololica, on 06 septembrie 2018 - 13:37, said:

Chiar nu inteleg rostul. Daca eu am masina de servici, pe care o folosesc 10 luni pe ani (sa zicem) si o mai am si pe a mea, pe care o folosesc in concediu, sa inteleg ca voi fi obligat sa o asigur (pe a mea) la acelasi tarif?

Da, ai inteles corect - platesti banutzul pe un an intreg si circuli cand poti... Asa e legea acum.. Mai ai si varianta sa demontezi numerele si sa mergi cu ele la Politie sa te asezi la o coada la care sigur nu-ti doresti sa stai.

#27
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005

View PostDeenman, on 06 septembrie 2018 - 13:27, said:

Este legea perfecta pentru cei care au 2-3 masini parcate si le folosesc rar. Absolut perfect!!!!  sa creasca si taxele pentru ele, sa creasca si suma de inchiere a locurilor de parcare. Se mai raresc masinile apoi.
Atunci este momentu lperfect pt. o lege care permite acelaşi nr. de înmatriculare pt. mai multe maşini, ca în Austria de ex. unde plăteşti o asigurare şi 3 impozite deacă ai 3 maşini, iar de circulat circului doar cu una din ele la un moment dat, pe care montezi plăcuţele.

#28
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nu intră nimeni în curtea mea, fără mandat. Poate sta Poliția in trei schimburi sub castan, la mine în curte, nu intră. Eu sunt băiat bun, Box (cățelușaul meu înalt de doi metri) nu e.

#29
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
A mai fost chestia asta cu contributia la sanatate CASS (pana in 2016).. ai sau n-ai nevoie de spital, nu conteaza, platesti taxa de fraier.

#30
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005

View Postdon_dannielo, on 06 septembrie 2018 - 13:37, said:

Poate se mai elibereaza orasul de gunoaiele de masini nemiscate de ani de zile.
E vorba de maşini neasigurate lăsate pe proprietăţi PRIVATE...

#31
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Daca eu bag masina in curte, cu macaraua, si nu mai poate iesi masina de colo decat tot cu macaraua, pentru ca nu am poarta pe care sa iasa masina, trebuie sa platesc RCA? De ce?

#32
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View Postatupi, on 06 septembrie 2018 - 13:17, said:

Diferenta este ca in vest suspendarea inmatricularii si implicit a asigurarii se face mult mai usor si mai ieftin dar cine vrea sa faca asta?
Eu. A fost o perioada cand aveam 4 masini, si eu eram singurul conducator. Ce am facut ? Am predat numerele de inmatriculare si in 2 zile am primit inapoi restul de asigurare. M-a costat doar drumul la Vegvesen ( omologul RAR-ului ) si 5 minute.
Placutele erau pastrate timp de 6 luni fara sa coste nimic. Dupa 6 luni erau distruse si trebuia sa platesc daca doream altele.
Simplu.

#33
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postrosix, on 06 septembrie 2018 - 13:34, said:

Se uita peste gard, cauta in baza de date si daca n-ai RCA, ai pus-o.. esti invitat la Politie pentru amenda.

Pe de alta parte daca cineva din familie iti fura cheile si pleaca de nebun cu masina si face accident, e normal sa raspunzi pentru asta..  dar acest lucru era si pana acum.. Ce, pana acum, daca o firma de asigurari sau avocatul victimei te chema in judecata nu trebuia sa raspunzi?  Ba da, trebuia sa platesti despagubiri victimei.

Dar daca nu face.....hotul neprins negustor cinstit...nu?

Ar trebui facuta toata treaba asta automat, baza de date, scannere pe toate masinile de politie, iti expira RCA sau ITP-ul , instant amenda acasa.
Nu controlat de acte, filtre alte chestii.

#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posttiestodj20, on 06 septembrie 2018 - 13:41, said:

Daca eu bag masina in curte, cu macaraua, si nu mai poate iesi masina de colo decat tot cu macaraua, pentru ca nu am poarta pe care sa iasa masina, trebuie sa platesc RCA? De ce?

De fraier.. ti-am scris mai sus... altfel nu pot sa inteleg.  
Daca eu plec 3 luni din tara la o ruda din Italia.. sau vreau sa plec la capsuni in Anglia, sa spunem, ce rost are sa fac asigurare RCA masinii pe care o las sa zaca in curte ??

#35
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Posttiestodj20, on 06 septembrie 2018 - 13:41, said:

Daca eu bag masina in curte, cu macaraua, si nu mai poate iesi masina de colo decat tot cu macaraua, pentru ca nu am poarta pe care sa iasa masina, trebuie sa platesc RCA? De ce?

De jmecher na.

Edited by waterman, 06 September 2018 - 13:44.


#36
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
rosix am observat ca esti foarte reticient cu orice tine de taxe. DAca nu iti convine poate te muti in Africa.

Aceasta lege este menita sa combata masinile care circula fara asigurare pe strazi. Ca nu mi-ar conveni daca m-ar lovi unu fara asigurare sa ma duc sa-l dau in judecata sa stau cu masina facuta zob cateva luni.

Apoi e facuta ca sa elibereze marile orase de masini. Sunt multi care au masina de servici, si mai au masina lor, masina sotiei, si ocupa parcarea cu 3 masini. Vrei masina fratica? platesti, nu imi pasa cat o folosesti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate