Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Retragere acord de construcție

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

 arg, on 06 septembrie 2018 - 16:14, said:

@althea
o rezolva repede, face repede un cotet, garaj, magazie etc cat mai in gard si il blocheaza pe ala cu acordul de calcan.
dar iar e relativ ca ala se poate retrage cu fundatia cativa m fata de gard si tot ii face peretele pana in gard.
(am proiectat asa ceva cu demisolul era retras cca 1.5m fata de limita propietatii dar parterul era fix in gard)

pentru asta iti trebuie AC

#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Eu zic că n-are ce să mai facă, o astfel de declarație acord nu poate fi anulată de una de retragere a acordului și cel mai bun exemplu sunt declarațiile de consimțământ la stabilirea domiciliului. După ce a dat-o, proprietarul nu mai are ce face ca să o anuleze. Cel pe care a fost de acord să-l primească în spațiu rămâne cu domiciliul pe CI la proprietatea omului până și-o schimbă de bunăvoie sau până expiră.

Edited by althea, 06 September 2018 - 17:26.


#21
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 althea, on 06 septembrie 2018 - 16:06, said:

Ipotetic vorbind, cum demonstrează în instanță că a fost păcălit?
probabil cu martori la discutie, sau care pot povesti ce le-a spus el despre acordul pe care urmeaza sa-l semneze.

#22
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018

 _Smiley_, on 06 septembrie 2018 - 18:07, said:

probabil cu martori la discutie, sau care pot povesti ce le-a spus el despre acordul pe care urmeaza sa-l semneze.
Nu ma pricep dar parerea mea e ca putea sa auda tot Bucurestiul ce au vorbit ca nu conteaza din moment ce a semnat ceva de bunavoie si putea sa citeasca.
Pana mea, daca vine unu' si iti zice sa semnezi ca iti da degeaba 50.000 de euro tu semnezi fara sa citezti? Ca poate pe hartie scrie ca trebuie sa dai 50.000 de euro...

#23
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Acordul este de principiu .
Autorizația cde construcție poate fi atacata pt nerespectarea a N legi , se pot face șicanele pina la sistarea construcției , apoi se cade la noua învoială ...

#24
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 IpsilanteCucuruz, on 06 septembrie 2018 - 18:41, said:

Nu ma pricep dar parerea mea e ca putea sa auda tot Bucurestiul ce au vorbit ca nu conteaza din moment ce a semnat ceva de bunavoie si putea sa citeasca.
Pana mea, daca vine unu' si iti zice sa semnezi ca iti da degeaba 50.000 de euro tu semnezi fara sa citezti? Ca poate pe hartie scrie ca trebuie sa dai 50.000 de euro...
au inventat oamenii un termen tehnic pentru situatia asta (dol), au pus articol in codul civil, dar voi tot cu "asa ceva nu exista" :)


si ca idee, absolut orice act poate fi anulat daca a fost incheiat fraudulos. problema sta in demonstrarea fraudei, care poate fi uneori destul de greu de realizat (de exemplu aici, unde inselaciunea a constat intr-o poveste care nu s-a prea potrivit cu continutul actului semnat).

#25
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Chiar dacă dovedește cu martori și înregistrări că ăla i-a zis la momentul X de mansardă tot există o hîrtie semnată de bunăvoie la momentul X+1 care spune altceva! Poate ne spune Althea ce are putere mai mare - prima sau a doua înțelegere?
Cît despre șicane cu autorizația - nu-i dați idei tîmpite. Aia se atacă doar dacă există motive serioase. Altfel e riscant și inițiatorul se poate trezi că plătește cheltuieli de judecată plus despăgubiri - așa la o primă vedere o judecată pe aici durează cu anii și blochează punerea în practică a autorizației atacate. Aia expiră, pîrîtul rămîne cu un proiect și taxe plătite degeaba, eventual cu casa parțial făcută, trebuie s-o ia de la zero cu CU, AC, expertize. Nu mai zic dacă pîrîtul a mai făcut un credit pentru casă; ăla curge că banca nu e interesată de vecini aiuriți. Se poate aduna o sumă usturătoare...
În locul inițiatorului m-aș gîndi de șapte ori dacă diferența între mansardă și etaj merită declanșarea unui război.

#26
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018

 _Smiley_, on 06 septembrie 2018 - 20:35, said:

au inventat oamenii un termen tehnic pentru situatia asta (dol), au pus articol in codul civil, dar voi tot cu "asa ceva nu exista" Posted Image


si ca idee, absolut orice act poate fi anulat daca a fost incheiat fraudulos. problema sta in demonstrarea fraudei, care poate fi uneori destul de greu de realizat (de exemplu aici, unde inselaciunea a constat intr-o poveste care nu s-a prea potrivit cu continutul actului semnat).
Unde am zis eu cu asa ceva nu exista? Cred ca te-ai bagat in seama degeaba...
Demonstreaza-mi mie ca te-am pacalit cu toti bucurestenii martori  la ce am spus si la semnatura ta ca ti-am zis ca iti dau 100 de euro dar de fapt scria ca trebuie sa imi dai tu. Vreau sa vad asta.
Atata timp cat ala a semnat in fata notarului nu se poate presupune nici ca l-a pacalit si nici ca l-a amenintat. Deci nu se pune problema de ceva fraudulos.

#27
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 radunic, on 06 septembrie 2018 - 21:19, said:

Chiar dacă dovedește cu martori și înregistrări că ăla i-a zis la momentul X de mansardă tot există o hîrtie semnată de bunăvoie la momentul X+1 care spune altceva! Poate ne spune Althea ce are putere mai mare - prima sau a doua înțelegere?

stii cum e cu bunavointa,  e complexa si are multe aspecte Posted Image
nu-i suficient ca cineva sa semneze de bunavoie. trebuie, de exemplu, ca el sa aiba discernamant, altfel semnatura aia nu are nici o valoare. apoi se pune problema daca respectivul poate intelege ce semneaza (poate documentul are ceva termeni tehnici mai greu de inteles). apoi se poate discuta daca respectivul n-a fost cumva pacalit/inselat cu privire la actul pe care-l semneaza (fix situatia de aici: vecinul l-a intrebat daca e de acord cu P+M, dar in actul semnat scria P+1).
lucrurile astea sunt greu de demonstrat, dar nu imposibil. odata ce accepti un motiv de nulitate (ex: actul semnat de o persoana fara discernamant e nul), se deschide o poarta destul de mare pe care pot intra si alte situatii in care consimtamantul poate fi considerat a fi viciat.

Edited by _Smiley_, 07 September 2018 - 05:02.


#28
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
:D
Haide, măi... Al nostru are discernământ dar e cel puțin căscat.  

 radunic, on 06 septembrie 2018 - 21:19, said:

Chiar dacă dovedește cu martori și înregistrări că ăla i-a zis la momentul X de mansardă tot există o hîrtie semnată de bunăvoie la momentul X+1 care spune altceva! Poate ne spune Althea ce are putere mai mare - prima sau a doua înțelegere?
Evident că acordul de la notar, cel semnat. Pe lângă că momentul X de care zici putea fi în anticamera notarului (deci fără martori și ulterior oricărei discuții), cum poate fi luat în considerare Nu am știut ce semnez? Erau 20 de pagini cu font de 5, i l-a citit altcineva diferit de ce scria în el, sau ce motiv să invoce?

_Smiley_, eu chiar nu înțeleg cum poți să crezi că ar avea câștig de cauză într-un eventual proces.

#29
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
am spus de la inceput ca nu are sanse prea mari si ca nu se prea justifica un proces, avand in vedere diferenta mica (P+M vs P+1).
dar am vazut suficiente ciudatenii pe la procese incat sa nu exclud nimic Posted Image


ps: daca vrei, citeste speta asta: https://legeaz.net/s...e-cumparare-54n . e cam acelasi lucru (s-a discutat ceva si s-a semnat altceva), dar diferenta mare intre ce s-a discutat si ce s-a semnat a justificat un proces

Edited by _Smiley_, 07 September 2018 - 07:17.


#30
ticomatic2003

ticomatic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 30.05.2006
Multumesc pentru pareri chiar daca unele au fost mai acide.Nu am luat nici un ban pentru acord.Am stiut ce semnez.Dar acolo la notar nu am analizat toate aspectele.Diferenta de inaltime ma deranjeaza pe mine.Am sa vorbesc cu vecinul deacoperis.Actualmente exista un perete de4,5m.

#31
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Morala pentru viitori vecini cărora li se va cere acordul
1. cereți să vedeți proiectul - trebuie să existe la faza asta - nu vă dați acordul pe povești
2. la acord anexați un exemplar din proiect datat și semnat de părțile implicate
3. precizați în declarație că acordul se referă doar la casa din proiectul respectiv și că dacă o schimbă acordul nu mai e valabil.
Althea - ar merge?

#32
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu cred că se complică niciun notar cu anexă la o simplă declarație, punctul 1 e soluția.  
Unul din modelele de declarație conține textul ăsta:

Quote

b. "Suntem de acord ca vecinii noştri să efectueze lucrări de construcţie conform certificatului de urbanism nr._ din data de_ eliberat de Primăria_, cu subzidire la calcan cu imobilul situat la nr._ şi alipire la limita de proprietate cu imobilul de la nr._, pe o distanţă maximă de 4,00 m şi o înălţime maximă de 2,50 m, înălţimea gardului".

Inițiator, dacă ai timp uită-te în link-ul cu modelele. Acordul tău e făcut pe vreun model de acolo?

#33
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
textul ala nu l-ar ajuta cu nimic. certificatul de urbanism contine in mod sigur cel putin P+1, altfel nu s-ar fi eliberat autorizatia de constructie.

#34
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Of... l-am dat exemplu, de-aia am subliniat doar cf. certificatului de urbanism nr. etc. Cât să nu-i bag pe gât ceva ce oricum nu-i mai trebuie mă duce capul și pe mine.
De-aia l-am și întrebat ce scrie în acordul lui.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate