Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Retragere acord de construcție

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
ticomatic2003

ticomatic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 30.05.2006
Exista vreo posibilitate de retragere a acordului dat vecinului pentru construire sau macar modificare.Concret in discutii a fost vorba de mansardare dar la notar am semnat(ca p.....l!) pentru parter plus etaj?.Inca nu are autorizatia de constructie.

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ai semnat , nu mai ai ce sa faci ! De ce nu ai fost atent la formularea pe hartie , ti-a platit ceva banii si erai entuziasmat de castig fara munca ?

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu merge așa, azi spun că-s de acord și mâine nu. Și dacă găsești vreun notar care acceptă să-ți facă declarația de retragere acord, n-ai ce să faci cu ea. Nu există bază legală să ți se ia în considerare.

De ce nu mai ești de acord?

#4
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Diferenta dintre mansarda si etaj nu e, totusi, foarte mare. Ferestrele sunt, practic, la aceeasi inaltime, doar acoperisul se inalta cu vreun metru.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

View Postticomatic2003, on 06 septembrie 2018 - 12:46, said:

Exista vreo posibilitate de retragere a acordului dat vecinului pentru construire sau macar modificare.Concret in discutii a fost vorba de mansardare dar la notar am semnat(ca p.....l!) pentru parter plus etaj?.Inca nu are autorizatia de constructie.
citeste asta, pare sa se aplice la cazul tau: https://legeaz.net/n...ului-contractul
daca ai fost pacalit sa semnezi, atunci cred ca poti ataca in instanta autorizatie de constructie. nu stiu insa daca ai sanse suficient de mari, avand in vedere si diferenta relativ mica intre ce ati discutat si ce ai semnat.

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Eu nu cred că se aplică, o declarație de acord nu poate fi asimilată unui contract.

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006
o modalitate de anulare trebuie sa existe.

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View Post_Smiley_, on 06 septembrie 2018 - 13:25, said:

citeste asta, pare sa se aplice la cazul tau: https://legeaz.net/n...ului-contractul
daca ai fost pacalit sa semnezi, atunci cred ca poti ataca in instanta autorizatie de constructie. nu stiu insa daca ai sanse suficient de mari, avand in vedere si diferenta relativ mica intre ce ati discutat si ce ai semnat.
Omul a semnat o hîrtie pe care scria negru pe alb parter plus etaj. Cum poate pretinde că nu a știut ce semnează?

Iar dacă retrage pur și simplu acordul s-ar putea ca vecinul, dacă a investit ceva între timp, să-i ceară despăgubiri.

#9
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Pun pariu ca se transporma in Parter+etaj+mansarda (daca tot va avea si un acoperis.

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Post_Smiley_, on 06 septembrie 2018 - 14:25, said:

o modalitate de anulare trebuie sa existe.
Nu cred că este, o declarație nu e act juridic ca să funcționeze principiul simetriei actelor juridice, deci să poată fi anulată tot de o declarație notarială, cum e în cazul procurilor/mandatelor. Sunt sigură că nu i-ar primi-o la primărie ca s-o bage în dosarul omului și să nu-i mai dea autorizația de construcție. Cum ar fi să te poată sexa vecinii în felul ăsta după ce își dau acordul? E ilogic, sau mă rog, mie așa mi se pare.
Apoi, cu siguranță nu a fost acoperită când a semnat, nu ține explicația Nu am știut ce semnez că nu e neștiutor de carte.

Singurul lucru pe care poate să-l facă e să urmărească construcția și să vadă ce răsare, iar dacă face ce a spus dreaQ mai sus să-l reclame că nu respectă autorizația de construcție.

Edited by althea, 06 September 2018 - 14:50.


#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

View Postradunic, on 06 septembrie 2018 - 14:36, said:

Omul a semnat o hîrtie pe care scria negru pe alb parter plus etaj. Cum poate pretinde că nu a știut ce semnează?
pai cam asa:

View Postticomatic2003, on 06 septembrie 2018 - 12:46, said:

...in discutii a fost vorba de mansardare dar la notar am semnat... pentru parter plus etaj...
n-ar fi prima persoana care este pacalita (aka "facuta din vorbe" :) )


View Postalthea, on 06 septembrie 2018 - 14:49, said:

Nu cred că este, o declarație nu e act juridic ca să funcționeze principiul simetriei actelor juridice, deci să poată fi anulată tot de o declarație notarială, cum e în cazul procurilor/mandatelor. Sunt sigură că nu i-ar primi-o la primărie ca s-o bage în dosarul omului și să nu-i mai dea autorizația de construcție. Cum ar fi să te poată sexa vecinii în felul ăsta după ce își dau acordul? E ilogic, sau mă rog, mie așa mi se pare.
nu ma refer la anularea printr-o declaratie notariala, dar sigur acordul poate fi anulat daca a fost obtinut intr-un mod fraudulos (prin amenintari/violenta sau, cum e cazul aici, prin pacalirea respectivului).

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Aceste declaratii se dau in fata notarului tocmai pentru a nu exista dubiul de inselaciune.

Daca semnezi ca primarul, e problema ta!

Nu pare sa faca un bloc, deci nu inteleg de ce atata problema/ura intre vecini.

Nu v-ati inteles la pret?

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View Postticomatic2003, on 06 septembrie 2018 - 12:46, said:

....pentru parter plus etaj....
ce scrie concret pe hartia aia?
vezi ca parter plus etaj poate sa fie subsol, demisol, parter, mezanin, etaj si o mansarda.

#14
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postticomatic2003, on 06 septembrie 2018 - 12:46, said:

in discutii a fost vorba de mansardare dar la notar am semnat(ca p.....l!) pentru parter plus etaj
Tu ai habar ce-i aia mansarda? Unde credeai ca o s-o construiasca, sub pamant?

#15
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View Postarg, on 06 septembrie 2018 - 15:34, said:

ce scrie concret pe hartia aia?
vezi ca parter plus etaj poate sa fie subsol, demisol, parter, mezanin, etaj si o mansarda.

nu e
P+E difera de S+D+P+E+M
si se specifica toate nivelurile

Edited by mihnearau1, 06 September 2018 - 15:42.


#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Post_Smiley_, on 06 septembrie 2018 - 15:12, said:

sigur acordul poate fi anulat daca a fost obtinut intr-un mod fraudulos (prin amenintari/violenta sau, cum e cazul aici, prin pacalirea respectivului).
Ipotetic vorbind, cum demonstrează în instanță că a fost păcălit?

#17
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018
Daca initiatorul e om cat de cat ok banuiesc ca se gandeste ca o sa fie ceva praf si mizerie in timpul construirii. Dar cum banuiesc ca mai degraba e cu capra vecinului probabil e invidios ca vecinul o sa aiba o casa mai mare si mai frumoasa ca a lui.

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
@althea
o rezolva repede, face repede un cotet, garaj, magazie etc cat mai in gard si il blocheaza pe ala cu acordul de calcan.
dar iar e relativ ca ala se poate retrage cu fundatia cativa m fata de gard si tot ii face peretele pana in gard.
(am proiectat asa ceva cu demisolul era retras cca 1.5m fata de limita propietatii dar parterul era fix in gard)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate