Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Problema utilizare RAM peste 95% tot timpul

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
alex05ok

alex05ok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 08.11.2007
Buna ziua!

Utilizez windows 10 de mai multi ani si este prima data cand dau peste aceasta problema.
Am instalat windows-ul 10 recent pe un SSD, am inlocuit vechiul HDD si observam ca se dadea refresh la taburi in Chrome cand schimbam dupa unul pe altul. Cand am intrat in Task Manager am vazut ca RAM-ul era folosit peste 95%, am 4 Gb de RAM DDR3.

Mai jos video cu Task Manager pentru ca este foarte lung si nu incape in ScreenShot:
[ https://player.vimeo.com/video/288503289 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am incercat sa dezactivez superfetch si prefetch dar degeaba.
Este vre-o rezolvare sau trec pe windows 8.1?


Multumesc!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Windows 10, Avast full + Chrome + tot felul de update-uri pe care și le face singur.
Toate pe 4 giga de ram.

Ce zici este vre-o rezolvare în afară de revenirea la 8.1 ? Sau de mai mult RAM ?

Edited by waterman, 06 September 2018 - 11:13.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,594
  • Înscris: 30.07.2003
Testeaza fara sa rulezi alte aplicatii, sa vezi cat ocupa default. Nu trebuie sa depaseasca 30%. Pe urma ce aplicatii rulezi, ele-s vinovate,

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Sterge antivirusul ( mai ales daca e Avast ) si dubleaza memoria ram ! O sa fie " avion " ...

#5
fy72

fy72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.06.2018

View Postalex05ok, on 06 septembrie 2018 - 11:03, said:

Buna ziua!

Utilizez windows 10 de mai multi ani si este prima data cand dau peste aceasta problema.
Am instalat windows-ul 10 recent pe un SSD, am inlocuit vechiul HDD si observam ca se dadea refresh la taburi in Chrome cand schimbam dupa unul pe altul. Cand am intrat in Task Manager am vazut ca RAM-ul era folosit peste 95%, am 4 Gb de RAM DDR3.

Mai jos video cu Task Manager pentru ca este foarte lung si nu incape in ScreenShot:
[ https://player.vimeo.com/video/288503289 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am incercat sa dezactivez superfetch si prefetch dar degeaba.
Este vre-o rezolvare sau trec pe windows 8.1?


Multumesc!
Mai bine dubleaza-ti memoria RAM si ai rezolvat problema.

#6
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,171
  • Înscris: 27.06.2007
pt. win 10 este mai mult decat suficient propiu antivirus (win defender)

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Chiar că asta uitasem, sper că nu ai pus în paralele Avast cu Defenderul nativ activ ...

Edited by waterman, 06 September 2018 - 12:28.


#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ai prea putin ram. Mai adauga o placuta de 4gb ram , sau macar de 2gb ram. Daca ai ddr3 e mai ieftin, eu am avut noroc si am luat de pe olx la vechiul laptop cu 25lei o placuta de 2gb ram si am scapat de probleme. 4gb ram ddr3 ar trebui sa gasesti la sub 100lei.

#9
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 23.12.2015
cum spunea cineva mai sus defenderul nativ e foarte bun si nu ai nevoie de alt antivirus. Alta posibilitate foarte probabila, mentionata deja de altfel, e ca windows-ul sa-si faca un upgrade. Mergi in Settings -> Update & Security si vezi daca ai vreun update care asteapta instalarea, sau e in curs, sau update-uri recente

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate