Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Fisier video m2ts cu sunet distorsionat.

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 28.09.2008
Salut.
Mi-a adus un amic un card de memorie de 60 Gb care nu mai poate fi accesat pt recuperare poze si fisiere video.
Am recuperat pozele si fisierele video insa sunetul e ok la inceput insa dupa vreo 10 secunde e distorsionat. Am luat la rand toate fisierele video si e aceeasi poveste.
Pt recuperare am folosit EaseUS Data Recovery Wizard
Daca deschid un fisier video cu BSPlayer la media info apare:
erori (deviere standard a timpului de cadru) (msec) 21
Exista vreo aplicatie care sa rezolve problema cu sunetul?
Sa fie de vina programul care a recuperat datele de pe card ori cardul avand probleme sa fi iesit toate fisierele video cu sunet aiurea din cauza asta?

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 25.01.2002
daca in cadrul aceluiasi fisier partea de video e ok, mi se pare greu de crezut ca programul de recuperare a datelor a "stricat" sunetul.

verifica mai bine portiunea video, sa nu aiba glitch-uri, sarituri, intreruperi, artefacte, etc. .pentru ca daca si imaginea e afectata, e posibil ca recuperarea sa nu fi fost facuta total, si de acolo distorsionarile audio (cu alte cuvinte, fisierul extras NU este acelasi cu cel de pe card, NU este integru).

poti incerca si cu alt player video, gen Media Player Classic sau pot

Edited by tEo, 06 September 2018 - 11:00.


#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Incearca recuperarea si cu alte programe, inclusiv photorec
Incarca video in AviDemux, mkvtoolniv > salveaza dinnou (orice format mp4, mkv..., Direct Copy, deci fara recompresie)
Aceeasi manevra si cu FFMpeg, dar aici e command line, nitel mai complicat, gen:
ffmpeg -i "fisier original.m2ts" -acodec copy -vcodec copy -f mp4 "fisier final.mp4"


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,312
  • Înscris: 01.12.2001
In ce consta "distorsionarea" sunetului?

#5
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 28.09.2008
Fisierele video sunt inregistrari de la un botez. Am incercat si cu alte playere si la fel. La inceput se aude bine insa dupa vreo 10 secunde se aude de parca calc nu are putere sa proceseze imaginea. Daca dau inainte se aude jar ok si apoi varza

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai încercat să le redai pe alt PC, sau pe alt player?
Ştiu că ai spus că ai încercat şi alte playere, dar încearcă şi pe alt calculator. E posibil ca playerul cu care redai să încearcă să reconstruiască porţiuni din fişierul corupt pe bază de estimări ale secvenţelor anterioare, iar PC-ul să nu aibă suficiente resurse.
Am plecat de la asta:

Quote

Daca dau inainte se aude jar ok si apoi varza
şi de la faptul că un amic mi-a spus, odată, pe când Winamp se afla la versiunile 2.x, că Winamp încearcă să repare un fişier parţial corupt prin estimări ale secvenţelor anterioare, astfel încât melodia rip-uită de pe un CD cu probleme să fie redată cursiv, fără omisiuni.

Edited by PSC, 06 September 2018 - 12:45.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,312
  • Înscris: 01.12.2001

 mariusixy, on 06 septembrie 2018 - 11:39, said:

Fisierele video sunt inregistrari de la un botez. Am incercat si cu alte playere si la fel. La inceput se aude bine insa dupa vreo 10 secunde se aude de parca calc nu are putere sa proceseze imaginea. Daca dau inainte se aude jar ok si apoi varza
Fisierele sunt OK. Schimba PC-ul sau converteste-le.
Cat are un fisier? MB si secunde.

Edited by dorin_2k, 06 September 2018 - 12:49.


#8
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 28.09.2008
Cel mai mare ocupa 1.86 Gb si are 17 min filmare

Fisierele nu cred ca sun ok pt ca altfel nu imi aparea la media info la bs player :
erori (deviere standard a timpului de cadru) (msec) 21


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,312
  • Înscris: 01.12.2001
Urca unul mic undeva si pune linkul
Sau urca-l pe youtube si apoi da play. Daca merge bine, e din cauza PC-ului tau.

#10
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 28.09.2008
Am recuperat fisierele si cu getback Recover my files v5 si am gasit un nr dublu de poze fata de recuperarea cu easeus iar fisierele video au lafel probleme cu sunetul.
Am incarcat un fisier pe youtube si vad ca se aude ok.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,312
  • Înscris: 01.12.2001

 mariusixy, on 06 septembrie 2018 - 14:54, said:

Am incarcat un fisier pe youtube si vad ca se aude ok.
Deci? PC-ul tau nu poate procesa rapid acele fisiere. Transforma-le in alt format (mp4)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate