Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Conducere fara permis acum 2 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#37
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Permisul il anuleaza instanta, stati fara grija, odata cu pronuntarea hotararii definitive.  La un asemenea dosar nici nu vad cum ar putea scapa basma curata.
Eu merg pe 1 an cu executare, intrucat a doua fapta (al doile dosar penal) este infractiune cu premeditare - inculpatul a prevazut constient consecintele deosebit de grave ale faptelor sale si totusi s-a urcat la volan.  

Daca in cazul primului dosar penal intentia este discutabila (sau ma rog scuzabila, ca prima abatere) in cel de-al doilea caz, ghinion, intentia, reprezinta circumstanta agravanta in evaluarea pericolului social al faptei.

Instanta va tine cont de acest lucru.

Edited by rosix, 06 September 2018 - 08:34.


#38
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 rosix, on 06 septembrie 2018 - 08:21, said:

Permisul il anuleaza instanta, stati fara grija, odata cu pronuntarea hotararii definitive.  La un asemenea dosar nici nu vad cum ar putea scapa basma curata.
Eu merg pe 1 an cu executare, intrucat a doua fapta (al doile dosar penal) este infractiune cu premeditare - inculpatul a prevazut constient consecintele deosebit de grave ale faptelor sale si totusi s-a urcat la volan.  Instanta va tine cont de acest lucru.


Care este motivul pentru care i se anuleaza permisul? A fost obtinut cu scoala si examen legal, pentru ce sa fie anulat ?

#39
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 Platon, on 06 septembrie 2018 - 08:20, said:

Hai sa citim impreuna articolul 114 din codul rutier, si hai sa ne lamurim ce inseamna "Dacă NU AVEA permis NU PUTEA să dea pentru permis 1 an"

Am citit eu si acum, se anuleaza si permisul auto.
Litera F din codul rutier articolul 114 spune asa:

f) permisul de conducere a fost obţinut în perioada în care titularul era cercetat sau judecat în cadrul unui proces penal pentru săvârşirea unei infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice, atunci când acesta a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă.
https://legeaz.net/o...ontraventionala

Asta am cerut eu celor care se dau cunoscatori, dar n-au stiut sa indice un articol de lege.

Edited by notrust, 06 September 2018 - 08:26.


#40
marin_ion

marin_ion

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.09.2018
Platon - El când se prezintă la examenul auto trebuie să aibă cazierul și hotărârea pe care scrie că nu are dreptul să conducă 1 AN și examinatorul nu susține examenul cu el DECÂT DUPĂ CE TRECE TERMENUL trecut în hotărâre adică 1 an..

Nu mai faceți tocană cu PENALUL și cu RUTIERUL că sunt 2 situații total diferite.

Edited by marinMembruAnonim, 06 September 2018 - 08:27.


#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@rosix
cazul de referinta "Claudiu Pașnicu"

Edited by arg, 06 September 2018 - 08:25.


#42
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 marin_ion, on 06 septembrie 2018 - 08:24, said:

Nu mai faceți tocană cu PENALUL și cu RUTIERUL că sunt 2 situații total diferite.
Nu face nimeni nimic, ai spus ca mergi pe la instante nu ca inculpat, am zis sa-mi spui si mie unde scrie ca se anuleaza un permis care nu exista la momentul producerii infractiunii.
Si l-am gasit singur, daca erai avocat il stiau cu ochii inchisi.

Edited by notrust, 06 September 2018 - 08:28.


#43
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Platon, on 06 septembrie 2018 - 08:22, said:


Care este motivul pentru care i se anuleaza permisul? A fost obtinut cu scoala si examen legal, pentru ce sa fie anulat ?

Infractiuni repetate la Legea Circulatiei pe drumurile publice.  Inculpatul, avand constiinta consecintelor faptelor sale s-a urcat nu o data ci de doua ori la volan fara a  poseda permis de conducere, in cel de-al doilea caz, constient ca are deja un dosar penal pentru o conducere fara permis de conducere.

#44
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Așa colegial acum dacă îmi permiți un sfat ...

Nu e de tine volanul dă-l dracu că data viitoare faci și mortăciune

#45
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 rosix, on 06 septembrie 2018 - 08:29, said:

Infractiuni repetate la Legea Circulatiei pe drumurile publice.  Inculpatul, avand constiinta consecintelor faptelor sale s-a urcat nu o data ci de doua ori la volan fara a  poseda permis de conducere, in cel de-al doilea caz, constient ca are deja un dosar penal pentru o conducere fara permis de conducere.
Se judeca pe articole de lege nu pe dorinta unora..
Se anuleaza pentru ca asta este reglementat la articolul 114 litera F din codul rutier.

f) permisul de conducere a fost obţinut în perioada în care titularul era cercetat sau judecat în cadrul unui proces penal pentru săvârşirea unei infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice, atunci când acesta a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă.
https://legeaz.net/o...ontraventionala

 waterman, on 06 septembrie 2018 - 08:31, said:

Așa colegial acum dacă îmi permiți un sfat ...

Nu e de tine volanul dă-l dracu că data viitoare faci și mortăciune
Asta e si parerea mea, dar nu putem sa-i dam sfaturi eronate in speta lui.
Da, ca parere personala, @initiator nu mai da de permis si nici nu te mai urca la volan.

Edited by notrust, 06 September 2018 - 08:32.


#46
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Trebuie cercetati penal in primul rand cei care i-au dat permis de conducere.

#47
marin_ion

marin_ion

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.09.2018
NOTRUST SPECIAL PENTRU TINE - CÂND O SĂ CUNOȘTI UN AVOCAT CARE CUNOAȘTE CODURILE CUM VREI TU SĂ-I PUI NUMELE AICI SĂ ȘTIE TOȚI.

#48
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010

 varzamurata, on 05 septembrie 2018 - 22:42, said:

in data de 25 iunie 2016 mi s-a intocmit dosar penal pentru conducere fara permis, o luna mai tarziu, 26 iulie 2016 mi s-a intocmit cel de al doi-lea dosar pentru aceeasi fapta ..
In data de 13 septembrie 2016 am promovat din prima incercare examenul auto reusind sa dobandesc permisul auto .
In prezent, 2 ani si 2 / 3 luni , mi s-a adus la cunostinta, in trafic de catre un agent ca voi fii chemat la audieri luna viitoare si daca cumva planuiesc sa plec din tara . Am raspuns ca nu am in gand sa plec .
Istoricul meu auto:
1) Un accident fara victime, doar daune materiale in urma neacordarii de prioritate ( indicator amplasat destul de rau, nu l-am observat ) .
- 780 lei amenda + 3 luni suspendare + 1 luna pentru nesustinerea examinarii pentru redobandire.
2) amenda 630 lei / radar / 62km
3) suspendare permis 1 luna ( depasire linie continua ) + radar
La ce consecinte sa ma astept ?
Inchisoare cu executare ?
Suspendare + Anulare permis ?
Mai rau de atat ?

Tu ce mai cauti in trafic?Adica, de ce mai ai dreptul de a conduce? Intreb pt un prieten...

#49
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 marin_ion, on 06 septembrie 2018 - 08:35, said:

NOTRUST SPECIAL PENTRU TINE - CÂND O SĂ CUNOȘTI UN AVOCAT CARE CUNOAȘTE CODURILE CUM VREI TU SĂ-I PUI NUMELE AICI SĂ ȘTIE TOȚI.
Eu cunosc unul cu care am ingenuchiat bancile si executorii judecatoresti, il cheama Adrian Cuculis si il cunosc personal, si ma poate reprezenta in orice speta, la nevoie...
Si el garantat stia sa spuna de ce se anuleaza permisul auto.
Tu e posibil sa fi trecut prin aceiasi speta ca initiatorul.

Edited by notrust, 06 September 2018 - 08:39.


#50
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Platon, on 06 septembrie 2018 - 08:22, said:

Care este motivul pentru care i se anuleaza permisul? A fost obtinut cu scoala si examen legal, pentru ce sa fie anulat ?

Pentru comportament social inadecvat, al doilea dosar penal poate motiva decizia instantei in acest sens - inculpatul nu a evitat in cel de-al doilea caz pericolul social desi era constient de implicatiile faptei sale, avand deja un dosar penal deschis.   Depinde ce pedeapsa cere procurorul de caz.

#51
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 notrust, on 06 septembrie 2018 - 08:38, said:

Eu cunosc unul cu care am ingenuchiat bancile si executorii judecatoresti, il cheama Adrian Cuculis si il cunosc personal, si ma poate reprezenta in orice speta, la nevoie...
Si el garantat stia sa spuna de ce se anuleaza permisul auto.
Tu e posibil sa fi trecut prin aceiasi speta ca initiatorul.
Totuși nu te reprezintă gratis.
Pe forum.

Nu ?

#52
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 rosix, on 06 septembrie 2018 - 08:38, said:

Pentru comportament social inadecvat, al doilea dosar penal poate motiva decizia instantei in acest sens - inculpatul nu a evitat in cel de-al doilea caz pericolul social desi era constient de implicatiile faptei sale, avand deja un dosar penal deschis.   Depinde ce pedeapsa cere procurorul de caz.
Procurorul cere pedepsele prevazute de lege, nu poate cere ce-si doreste el, chiar te faci ca nu vezi ce se scrie pe aici ?

#53
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 notrust, on 06 septembrie 2018 - 08:42, said:

Normal ca nu gratuit, pentru suma de peste 750 milioane lei vechi luati doar pe buletin in 2007 din B.C.R. i-am dat 50 milioane + taxe de timbru.
Dar nu e frumos sa pleci cu un sfert de miliard din banca si sa-i dai.... la UE..., cand banca devine jegoasa ?
Cred că mi-aduc aminte discuția.

Tu ai luat bani din bancă după care nu ți-a mai plăcut să le și dai banii înapoi.
Bun așa.

Părerea mea e că din cauza celor ce fac ca tine avem credite mișto acum. Gen dobânzi mici and shit.
Pentru că RISC din cauza țeparilor.

Dar asta e altă discuție.

Edited by waterman, 06 September 2018 - 08:45.


#54
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 waterman, on 06 septembrie 2018 - 08:41, said:

Bun am vorbit de aspectul legal.

Puteam să vorbim umpic și de aspectul moral al poveștii ?
Ce sa discuti frate, omul este inconstient.
Pentru el as recomanda un test psihologic cum l-am dat eu la incadrarea noului meu job, si o verificare psihiatrica.

 waterman, on 06 septembrie 2018 - 08:44, said:

Cred că mi-aduc aminte discuția.

Tu ai luat bani din bancă după care nu ți-a mai plăcut să le și dai banii înapoi.
Bun așa.
I-am luat legal, dupa care banca a devenit abuziva, si eu i-am zis hai pa....
Adrian Cuculis m-a ajutat in dosarul de executare respectiv, doar din doua infatisari, pur si simplu a pus instanta sa constate conform articolului XX prescriptia datoriei.
Instanta a luat act si a judecat pe lege.

 waterman, on 06 septembrie 2018 - 08:44, said:

Părerea mea e că din cauza celor ce fac ca tine avem credite mișto acum. Gen dobânzi mici and shit.
Pentru că RISC din cauza țeparilor.
Pariezi ca maine daca vreu credit mai iau unul ?

Ai mesaj privat, daca vrei discutam acolo.

Edited by notrust, 06 September 2018 - 08:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate